Producent „Ślązaka” chce 50 mln złotych na budowę. "Wszystko jest pod kontrolą"

12 sierpnia 2015, 16:55
fot. M.Dura

Według nieoficjalnych informacji Stocznia Marynarki Wojennej zwróciła się do Inspektoratu Uzbrojenia o 50 mln zł na realizację budowy okrętu patrolowego „Ślązak”. Inspektorat Uzbrojenia uspokaja, że chodzi o uruchomienie kolejnych środków finansowych, które zgromadzono już na realizację tego programu.

Inspektorat Uzbrojenia miał otrzymać wniosek od Stoczni Marynarki Wojennej o przekazanie kolejnych środków na dokończenie „Ślązaka”, prawdopodobnie w wysokości około 50 mln zł. Biorąc pod uwagę problemy z korwetą Gawron, zwróciliśmy się do IU z prośbą o potwierdzenie lub zaprzeczenie tej informacji i o odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z próbą zwiększenia już ustalonej wysokości kontraktu.

Początkowo Inspektorat Uzbrojenia wyjaśnił, że: „…Umowa na budowę „Ślązaka” jest w trakcie realizacji. Niezbędne urządzenia i mechanizmy pozyskiwane są po kosztach rzeczywistych. Przedmiotowa umowa przewiduje możliwość negocjacji z Wykonawcą w tym zakresie..”

Po ponownej prośbie o wyjaśnienia ostatecznie potwierdzono, że takie wnioski o dofinansowanie budowy „Ślązaka” są zgodne z umową i że cała sprawa jest pod pełną kontrolą Inspektoratu Uzbrojenia.

Przesyłanie przez Stocznie MW wniosków do Inspektoratu Uzbrojenia o przekazanie środków finansowych niezbędnych na dokończenie „Ślązaka” odbywa się zgodnie z podpisaną pomiędzy stronami umową, ponieważ uruchomienie środków finansowych, które są zgromadzone na rachunku powierniczym w celu zrealizowania programu „Ślązak”, wymaga zgody Zamawiającego. Tym samym Inspektorat Uzbrojenia ma pełną kontrolę nad wszystkimi wydatkami, które są bezpośrednio związane z realizacją tego programu m. innymi: dostawami określonych urządzeń, podsystemów okrętów, ponoszonych kosztów ubezpieczenia, serwisowania, przedłużenia gwarancji itd. Reasumując, finansowane są rzeczywiste koszty związane z realizacją programu Ślązak, zgodnie z wymaganiami i pod kontrolą Zamawiającego

płk Sławomir Lewandowski Główny Specjalista Inspektorat Uzbrojenia

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Michal
środa, 12 sierpnia 2015, 23:05

Za całe pieniądze wydane na ten okręt, mielibyśmy 2-3 nowe korwety lub fregaty lub jak kto woli patrolowce z firmy Damen i zapewne z technologią. Ale pewnie nas stać na takie wydawanie....

M
sobota, 22 sierpnia 2015, 03:08

@Michal Szkoda tylko, że przed napisaniem tych dwóch zdań nie zadałeś sobie trudu zastanowienia się. Może gdybyś doszedł do wniosku, że jednak nic a nic się nie znasz na tym co chcesz skomentować to byś sobie odpuścił? Ot dla przykładu marokański kontrakt Damena na trzy okręty to 1.2 mld dolarów, czyli po dzisiejszym kursie prawie 4,5 mld złotych. No i pytanie za sto punktów: co dokładnie obejmuje kontrakt? ... i jest to pytanie kluczowe dla wszelkich porównań.

oskarm
wtorek, 18 sierpnia 2015, 00:15

A możesz podać przykład kontraktu, gdzie te 2-3 korwety lub fregaty za łączną cenę około 1 mld zł były sprzedane?

123456
czwartek, 13 sierpnia 2015, 13:23

Czy ktoś z oficjeli (polityków, wojskowych) był w środku i widział np. sterówkę, uruchomioną siłownię itp. Jak na razie to stalowa skorupa. Takie jajko niespodzianka. Jak otworzysz to się zdziwisz. Taka świnka z otworem do wrzucania pieniędzy. Niech stocznia weźmie kredyt, sfinansuje budowę i rozliczy się z MON. Z pieniędzmi to każdy głupi potrafi budować. Wybudować bez to jest sztuka.

Irek
czwartek, 13 sierpnia 2015, 12:36

W czasie wodowania Ślązaka było powiedziane że że zostanie dozbrojony ale trzeba czekać na korwety wtedy będzie decyzja co do rakiet

miczurin
czwartek, 13 sierpnia 2015, 12:21

oby tylko nie przewrocił się po pierwszych strzałach

Tomcat
środa, 12 sierpnia 2015, 18:57

Piękny ten slązak...... czy ma wartość bojową wyższą niż ORP Błyskawica ? Chyba nie ?

say69mat
czwartek, 13 sierpnia 2015, 09:17

Nie jestem do końca pewien, ale z zainstalowaniem wyrzutni mk 41 mogą być spore problemy. A jedynie ten typ uzbrojenia, stanowi o rzeczywistym potencjale bojowym współczesnych okrętów wojennych.

A_S
czwartek, 13 sierpnia 2015, 10:43

Teraz w nowej opcji politycznej trzeba się przygotować, że i program śmigłowcowy będzie realizowany w Polsce i w niekończących się żądaniach kolejnych milionów.

Gość
czwartek, 13 sierpnia 2015, 12:13

Na razie to miliardy przepadły na niekończacesie projekty Kraba, Gawrona, niedoposażone i niewpiete w system OPL F-16, itd, itp.....

Olo
środa, 12 sierpnia 2015, 18:26

Środki nie są przekazywane w ramach umowy. Zatem jest jeden z tych przypadków, gdy spółka mająca w nazwie "wojskowa" nie musi składać dobrej oferty, bo za jej przekroczenie finansowe nic nie grozi. I nic się nie stało.

say69mat
czwartek, 13 sierpnia 2015, 09:13

@def.24.pl: Producent „Ślązaka” chce 50 mln złotych na budowę. "Wszystko jest pod kontrolą" say69mat: Problem polega na tym, że na Titanicu, w momencie katastrofy, również uważano, że 'wszystko jest pod kontrolą'. Stąd, stwierdzenie tego typu, dotyczące flagowej porażki naszej morskiej polityki zbrojeniowej. Zakrawa, zapewne wbrew intencjom autorów, na niezwykle gorzką autoironię.

KrzysztofO
środa, 12 sierpnia 2015, 18:11

I wszystko po to aby zainstalowac armate 76 mm.....

ujyu
środa, 12 sierpnia 2015, 21:07

Więc to nadal ma być "patrolowiec"?

wqq
czwartek, 13 sierpnia 2015, 00:54

No to po 12 latach budowy i wydatkowaniu ok.1 mld zł mamy pływającą armatę 76 mm .taka ostatnio moda w MON , wszystko musi pływać , nawet armata . Przyznacie sami że droga ta pływalność artylerii morskiej.

wszystkowiedzcy
czwartek, 20 sierpnia 2015, 00:14

może pływa ale jeszcze nie strzela. trzeba dać 50 mil dodatkowo to strzeli. Potem 50 mil to popłynie. Następne 50 mil to coś zobaczy

Tweets Defence24