Próby zmodernizowanego transportera LAV w wariancie niszczyciela czołgów

29 marca 2014, 19:11
Transportery LAV-AT w chwili obecnej są uzbrojone w system wieżowy M901, oparty na technologii z końca lat 70. Pomimo późniejszych modernizacji, jego eksploatacja przysparza coraz więcej trudności, zwłaszcza że nie jest on użytkowany w Stanach Zjednoczonych poza USMC. Fot. Cpl. Robert J. Reeves/USMC
Próby pływania niszczyciela czołgów LAV-AT wyposażonego w nowy system kierowania ogniem ATWS. Fot. Chris Musel/USMC.
Defence24
Defence24

USMC prowadzi próby zmodernizowanego pojazdu LAV – AT – niszczyciela czołgów na podwoziu transportera LAV-25 wyposażonego w wyrzutnię ppk TOW-2.

Zakres prób obejmował między innymi przeprowadzenie czternastu strzelań ppk TOW-2 oraz testów pływania i wyładunku z okrętów desantowych. Do chwili obecnej wszystkie założenia prób zostały spełnione. W testach biorą udział cztery prototypy transporterów LAV-AT, wyposażonych w system ATWS.

Pojazdy LAV-AT nowej generacji będą wyposażone w nowy system wieżowy ATWS (Anti – Tank Weapon System). ATWS będzie wyposażony w kamerę termowizyjną drugiej generacji, co pozwoli na zwiększenie zasięgu wykrywania i rażenia celów. Ponadto, nowy system kierowania ogniem umożliwi wykrywanie i namierzanie celów podczas ruchu niszczyciela czołgów. ATWS będzie kompatybilny z systemem kierowania ogniem M41 Saber, wykorzystywanym na przewoźnych i przenośnych wyrzutniach ppk TOW-2, znajdujących się na uzbrojeniu US Army i USMC.

System ATWS ma zastąpić przestarzałą wieżę typu M901, wcześniej wykorzystywaną także przez US Army w niszczycielach czołgów M901 ITV. Niszczyciele czołgów M901 ITV na podwoziach transporterów opancerzonych M113 zostały już jednak wycofane ze służby w US Army. USMC jest obecnie jedynym użytkownikiem systemu wieżowego typu M901 w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych, co powoduje coraz większe problemy eksploatacyjne

W drugiej połowie 2014 roku przewiduje się rozpoczęcie prób prototypów transporterów LAV-AT w jednostkach bojowych. Produkcja seryjna niszczycieli czołgów LAV-AT nowej generacji może rozpocząć się w 2015 roku. Przewiduje się, że mogą one pozostać w linii nawet do 2035 roku.

(JP)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
ryszard56
sobota, 29 marca 2014, 19:53

A kiedy MY??????????

Gargamel
niedziela, 30 marca 2014, 12:11

A po co nam ten złom?

Tweets Defence24