Próby systemu obrony rakietowej na amerykańskich trimaranach

24 września 2015, 10:27
Fot. Raytheon
Reklama

Amerykanie poinformowali o przeprowadzeniu pierwszych testów rakietowego system obrony przeciwlotniczej SeaRAM na trzykadłubowych okrętach do działań przybrzeżnych LCS (litoral combat ship).

Próby zrealizowano w sierpniu br. u wybrzeży Kalifornii na pokładzie trimarana USS „Coronado” (LCS 4). Wykorzystano wyprodukowany przez koncern Raytheon system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu SeaRAM, z którego wystrzelono rakietę RAM Block 1A (Rolling Airframe Missile).

System ten został opracowany na bazie artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego Phalanx. Wymieniono w nim blok sześciolufowej armaty kalibru 20 mm na blok jedenastoprowadnicowej wyrzutni rakietowej, pozostawiając zainstalowany na tej samej podstawie system obserwacji technicznej wersji Phalanx Block 1B (zestaw radarów oraz głowicę optoelektroniczną).

System SeaRAM jest w pełni samodzielny i w czasie prób udało mu się wykryć, śledzić i zniszczyć zbliżający się do okrętu USS „Coronado” cel powietrzny. Próby były o tyle ważne, że trimarany LCS były do tego czasu praktycznie pozbawione skutecznej obrony powietrznej przed rakietami przeciwokrętowymi. Sprawny system SeaRAM może taką obronę zapewnić.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
warny
czwartek, 24 września 2015, 10:45

Duzy nacisk na slowo "moze". Dopiero test na przeciwdzialanie celom typu Moskit, Klub, Onyx itd bedzie znaczylo, ze te zabaweczki moga sie bronic.

MW80
czwartek, 24 września 2015, 13:56

Mam poważne obawy, że RIM-116 jest raczej przeznaczony do zwalczania celów poddźwiękowych (np. chińskich C-802, czy rosyjskich Kh-35) z rakietami naddźwiękowymi raczej kiepsko sobie będzie radził. Ale może się mylę. W ogóle projekt LCS w jego obecnej formie to jakieś nieporozumienie. Platforma dobra może do walki z motorówkami ale nie w konflikcie pełnoskalowym...

Tweets Defence24