Priorytety Szefa Sztabu Generalnego [Defence24 TV]

25 czerwca 2021, 17:32
Defence24
Defence24

W rozmowie z Defence24.pl Szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak mówi o najważniejszych zamierzeniach na kolejną kadencję.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Piotr ze Szwecji
piątek, 2 lipca 2021, 06:43

Redukcja WP do poziomu brygad zostawiła polskie dywizje bez wielu dywizyjnych komponentów wsparcia na poziomie dywizji. Same brygady sformowane są/były w nieżyciowej sowieckiej strukturze organizacji. 18 DZ to światełko w tunelu, więc jeszcze nie norma w WP służąca do dalszego udoskonalania organizacji na podstawie doświadczeń z misji, czy z wojennych doświadczeń sojuszników z NATO (patrz USA). Same Wojska Lądowe (4 dywizje) już dziś do własnego wsparcia nie mają wystarczającej ilości śmigłowców uderzeniowych, a ma być formowana jeszcze 5 dywizja. Do tego dochodzi tragicznie nadal niezakończona reforma dowodzenia w Polsce, gdzie wojskowi, jako specjaliści własnej specjalności, mieli sami ją napisać dla polityków i nadal nic nie widać. Dowództwo WP para się dwoma funkcjami dowództwa korpusu/armii i "Pentagonu". "Pentagon" to część od planowania, lecz też od zabezpieczania używanych systemów broni i planowania zakupu przyszłych. Po muzealnym stanie uzbrojenia WP można jasno zobaczyć, że część z tego "Pentagonu" to fiasko w którego mechanizmach Sejm i politycy mają więcej do powiedzenia, niż sami wojskowi. Modernizacja trwa dekady, Zbrojeniówka produkuje jak z kroplówki, a Logistyka WP nadal oparta na odziedziczonych strukturach okupacyjno-garnizonowych po Zaborcach z 19 wieku. ---------- Według mnie kompetencje dowódcy WOT w sprawie zakupów sprzętu i broni dla WOT winni mieć wszyscy dowódcy dywizji. Według mnie to byłby pewien powrót do polskich wojskowych tradycji i praktyk przedrozbiorowych, a więc i powrót do normalności. Ale to tylko tak według mnie. ---------- Powodzenia życzę generałowi Andrzejczakowi. Na prawdę, bardzo dużo powodzenia. Kto wie, może cudem nad tą Wisłą, coś mu się uda w tej spartaczonej i terytorialnie skarlałej Polsce, bieda-widmie republice po naszym wielkim szlacheckim królestwie.

zimny kubek
środa, 30 czerwca 2021, 22:21

Ten Pan to taka wojskowa wersja Przyłębskiej, całkowicie posłuszny i bezwolny. Niech najpierw odzyska dowodzenie nad WP. Szkoda tylko woja bo niedługo nie będzie tam co zbierać. Kolejny raz okazało się ze największym wrogiem polaków są sami polacy.

Witold
środa, 30 czerwca 2021, 13:58

Marazmu ciąg dalszy

Rafał
środa, 30 czerwca 2021, 13:04

Priorytety Szefa Sztabu Generalnego: brak priorytetów.

F.Z
środa, 30 czerwca 2021, 12:25

Żenujący , polityczny wybór. Zero wizji jak ma wyglądać polska armia.

Ann
środa, 30 czerwca 2021, 13:04

Wizja nie jest potrzebna urzędnikom, aby przejadać rocznie 50 mld złotych. Jeszcze by z powodu tej wizji trzeba było coś robić, na co to komu? Jak ktoś odczuwa potrzebę aktywności to ma do wyboru odczyty, przemowy i uroczystości. To powinno wystarczyć.

stop toking bejbe
środa, 30 czerwca 2021, 09:16

Czyli, "wsi spokojna, wsi wesoła" :/

Józek
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:49

Co wam powiem, to wam powiem, ale wam powiem kiedy to powiem, bo to bardzo ważna sprawa, wielodomenowa i przede wszystkim człowiek. :)

Analityk
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:48

Porównajmy sobie wypowiedź Pana Generała z tym artykułem: https://www.defence24.pl/wiecej-rosyjskich-okretow-podwodnych-na-baltyku-analiza .Która strona robi to lepiej?

Barrack
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:46

Najważniejszy jest człowiek, ten którego z wybrakowanym, przestarzałym uzbrojeniem zgodnie z archaiczną doktryną wyślę się przeciwko doborowym oddziałom rosyjskim, przez dowódców zza biurka.

Wojak
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:37

Wysłuchałem całej wypowiedzi Pana Generała i mam dla wszystkich radę. W godzinie W radzę uciekać jak najszybciej na Zachód, bo nie będziemy mieli nawet 5 dni na opór. Nie z tym archaicznym wojskiem, nie z tym oderwanym od rzeczywistości myśleniem, nie z tymi Generałami.

Rafał
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:33

Mamy taką mowę Pana Generała ,,o niczym", a w tym samym czasie słyszymy od Rosji o modernizowaniu i wprowadzani do uzbrojenia kolejnych samolotów, czołgów, okrętów, łodzi podwodnych, rakiet. Kierownictwo MON & generałowie to takie kółko wzajemnej adoracji.

Edmund
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:26

Podsumowując: ,,mowa trawa". Zero słów o modernizacji. Kierunek przeciwny do kierunku obieranego na wschodzie i zachodzie. Utrzymywanie skansenu i karminie biurokracji, aby ,,było tak jak było". ,,Nie tylko komputery" - jakby tych komputerów było w wojsku nie wiem ile. Rozwijanie ,,mięsa armatniego" i to wszystko.

Prezes Spoldzielni
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:04

...paradygmaty wielowektorowe w ujęciu holistycznym, kompresja czasu i rekalibracja oraz kryptowaluty a przede wszystkim człowiek bo człowiek jest najważniejszy. Wielodomenowa koncepcja, to słuszna koncepcja...

PGR
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:43

Ha, ha, ha... dokładnie. Mowa z której nic nie wynika i nikt nie będzie czuł się zagrożony zmianą. Wojsko stacza się po równi pochyłej. To nie wojsko, tylko jakiś urząd, biuro, kółko dyskusyjne o kryptowalutach, paradygmatach itp. itd.

rez
sobota, 26 czerwca 2021, 18:23

Na początek proponuję Panie generale skończyć z tymi wiecznymi dialogami-to droga donikąd i pozorowanie działań. W MON potrzeba mądrych i konsekwentnych wizjonerów a nie kunktatorów czekających na tłuste odprawy i emeryturki

Tadeusz
wtorek, 29 czerwca 2021, 11:54

Mądrzy wizjonerzy zostali już dawno wygonieni z MON i wojska, czego mamy wiele przykładów. Chcesz mieć pewny etat? Nie wychylaj się i potakuj.

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
piątek, 25 czerwca 2021, 23:00

Słowa słowa słowa ..wybór ,szansa, zmiana ... trzeba dokonać wyboru aby skorzystać z szansy jeśli chce się coś zmienić dowódco nie rób z czegoś priorytetu jeśli traktowane jest tylko jako opcja

Tweets Defence24