Reklama
Reklama

Prezydent za nowelizacją koncepcji strategicznej NATO

18 marca 2015, 18:11
Fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP

Prezydent Bronisław Komorowski opowiedział się po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego za zmianą koncepcji strategicznej NATO w świetle zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

Tematem posiedzenia RBN były zmiany, jakie wprowadzono w nowej doktrynie bezpieczeństwa Rosji. Według Bronisława Komorowskiego w Federacji nastąpił „zwrot w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego”. Prezydent RP stwierdził, że w odpowiedzi należy wzmacniać krajowy i sojuszniczy system obronny, dbając jednocześnie o jedność reakcji Zachodu.

Byłoby absolutnie wskazane, aby w tej sytuacji swoistą odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu oraz uruchomienie debaty nad tym na szczycie NATO w Warszawie w przyszłym roku

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski powiedział również, że powinno się rozpocząć debatę nad opracowaniem aktualizacji koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie, który odbędzie się w Warszawie w 2016 roku. Prezydent zwrócił uwagę na konieczność realizacji postanowień szczytu w Newport, w tym w zakresie wsparcia krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Według Bronisława Komorowskiego szczególnie niepokojące jest zawarcie w doktrynie wojskowej Federacji Rosyjskiej możliwości wywierania presji na kraje sąsiednie. Obecna koncepcja strategiczna Paktu Północnoatlantyckiego, przyjęta w 2010 roku zakłada m.in., że „obszar Euro-Atlantycki jest spokojny, a zagrożenie konwencjonalnym atakiem na terytorium NATO jest niewielkie”. Zgodnie z treścią dokumentu Sojusz ma dążyć do rozszerzenia praktycznej współpracy z Rosją, także w obszarze obrony przeciwrakietowej.

Według koncepcji strategicznej kooperacja z Moskwą ma być oparta m.in. na traktacie NATO-Rosja z 1997 roku, naruszonym przez Federację Rosyjską wskutek aneksji Krymu i późniejszych działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie. W świetle aneksji półwyspu Pakt Północnoatlantycki zdecydował o zawieszeniu praktycznej współpracy z Rosją.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Reklama
Gość
środa, 18 marca 2015, 22:14

Prezydent ma rację, tylko jak ją wprowadzić w życie kiedy jest wielu członków którym to może nie pasować. Niech Rząd i reszta decydentów zaczną od dozbrajania kraju a równolegle mogą spróbować przeforsować w NATO lepszą politykę strategi wobec Rosji.

Gość
czwartek, 19 marca 2015, 09:46

Czy to nie prezydent niedawno opracowywał procedury wyjścia z NATO.....A dzisiaj cóż....Nowe rozdanie nowa narracja? A co pisało w RAPORCIE BBN o Rosji jako filarze polskiego bezpieczeństwa? Już to nie obowiązuje?

RIKI
środa, 18 marca 2015, 21:45

Znana jest incjatywa pana Komorowskiego jeszcze jako marszałka sejmu kiedy to zabłysnoł pomysłem postawienia pomnika najeżdzcom bolszewickim i pomnik ten postawiono ! O zgrozo ! Wstyd i Hańba !

997andrew
poniedziałek, 6 kwietnia 2015, 16:25

Pomnik nagrobkowy - czyli taki jakich wiele na każdym cmentarzu, który miał upamiętniać poległych a nie ich czyn. Takie pomniki postawione na grobach nawet zbrodniarzy nie budzą większych emocji, bo walka ze zmarłymi to raczej niezbyt cywilizowana tradycja.

1234
środa, 18 marca 2015, 21:27

Kampania, Kampania, Kampania. Facet, który jest "u koryta" od 25 lat i zawsze było to koryto wojskowe plecie androny. Trzeba było to zrobić Panie Prezydencie kilka lat temu, gdy obecny szef BBN i główny rozprowadzający w Belwederze w kwestii bezpieczeństwa głosił, iż Rosja obrała kurs na neoimperializm i buduje swoją strategię przeciwko NATO. To było w 2009r., kiedy Generał mówił jeszcze w co wierzył.

ZZ
czwartek, 19 marca 2015, 08:24

Już jeden taki przedwcześnie ogłosił, że ruscy strzelali do niego z kałasznikowa a na koniec okazało się, że to była lipa...

ja
środa, 18 marca 2015, 22:54

Tak, tak i wtedy wyszedłby na forum NATO z takimi propozycjami.....Spotkałby się z salwą śmiechu. A Polska na 100 lat miałaby łatkę "rusofobów". Dziś wszyscy są tacy mądrzy.....

jaaa
środa, 18 marca 2015, 21:14

coś tam zrobił

el_kamino
czwartek, 19 marca 2015, 11:17

Swego czasu B. Komorowski ogłosił strategię wyjścia Polski z NATO - to jest wielkie osiągniecie :-)

Raider
czwartek, 19 marca 2015, 11:05

Czy Komorowski był kiedyś przeciw ? Podpisuje wszystkie ustawy, które mu podrzucą.

xyz
piątek, 20 marca 2015, 10:31

Oj nie wszystkie. A nawet jeśli prawie wszystkie to co w tym złego skoro podrzuca mu je jego własny rząd? Przecież Prezydent wywodzi się z obecnej koalicji rządzącej.....to co mam mieć inne poglądy?

Bobek
środa, 18 marca 2015, 20:36

Co Pan Komorowski zrobił dla Polskiej obronności podczas całej swojej kadencji?

el_kamino
czwartek, 19 marca 2015, 11:18

Ogłosił strategię wyjścia z NATO :-)

vxkt
środa, 18 marca 2015, 23:03

Przeforsował zapis o wydatkach na wojsko 1.95% PKB. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Wielu krzyczało, że to głupota. Trzeba na edukację, służbę zdrowia, renty, emerytury, niepełnosprawne dzieci etc. a nie tam na wojsko. Kto nas napadnie? - naśmiewano się.....

yhzd
środa, 18 marca 2015, 22:58

A co miał zrobić? Coś zaniedbał? Przeforsował stały zapis 1,95% PKB na obronę. Po twardych bojach. Wszyscy pukali się w czoło łącznie z redaktorem Tomaszem Lisem - dziś sam wszystko odszczekał;-)). Na co? Na zbrojenia? A kto nas zaatakuje?. Jeszcze ponad rok temu takie był nastroje..... A Prezydent twardo swoje i ....przepchnął ten projekt.

Wacieńka
środa, 18 marca 2015, 21:23

BBN wyprodukowało RAPORT w którym Rosja traktowana jest jako filar polskiego bepieczeństwa!!!!! Ha! Ha! Ha!

hesp
środa, 18 marca 2015, 21:19

Co Pan Komorowski zrobił dla Polski podczas całej swojej kadencji?

Major
czwartek, 19 marca 2015, 15:22

Nie ujmując nic Panu Komorowskiemu, najwyższy czas aby teraz ktoś z większą dozą inicjatywy objął stanowisko Prezydenta. Przytakiwanie wszystkim nie sprawdza się w trudnych czasach... a takie nadchodzą.

x6dy
środa, 18 marca 2015, 19:45

Obudził się po latach ze snu złotego. Ech...

waldinl
czwartek, 19 marca 2015, 20:46

Obudzil sie tak jak wszyscy i obecnie brak lepszego kandydata.

waldinl
czwartek, 19 marca 2015, 20:36

Wszyscy sie obudzilismy.

Patriot
poniedziałek, 6 kwietnia 2015, 21:16

Czytam te komentarze i nie wierzę :-) Czy ktoś tu uważa Prezydenta Komorowskiego za męża stanu?

antyonuca
niedziela, 28 czerwca 2015, 14:20

Tak, ja uważam

Wacieńka
środa, 18 marca 2015, 19:34

Nie tak dawno przygotowywał procedurę opuszczenia NATO....Co moda się zmieniła?

czarnyopal
czwartek, 19 marca 2015, 09:38

Czytam komentarze i mam co do niektórych wypowiedzi pewne zastrzeżenia {nie należę do żadnej partii , na wojsku się znam skąd niech pozostanie to moją tajemnicą}, podchodzę do pewnych zagadnień z pewnym dystansem i staram się być bezstronnym obserwatorem. Wielu z Was podnosi "zasługi" pana Komorowskiego ano że po wielkich "bojach" podniesiono wydatki do 1,95% PKB na obronność, tak tylko te środki nie zostały wykorzystane, następowały zwroty bardzo dużych kwot, dwa/ rezygnując z poboru do armii należało czymś zastąpić powstałą lukę jako że nie stać Polski na zbyt dużą armię zawodową, w moim odczuciu armia taka powinna liczyć przynajmniej 300 tyś. mamy zaledwie ok. 100 tyś oczywiście można się spierać o strukturę et cetera, powinno więc powstać "zaplecze" armii zawodowej. Wydatkowanie, i tu zaczynają się schodki, tuż po "odzyskaniu" wolności w sytuacji też bardzo trudnej zakupiono F-16, licencję na "Rosomaki" a od czasu objęcia władzy przez PO/PSL wszystko prawie stanęło, no prawie wszystko wdrożono program karabinu uniwersalnego, to są fakty stawiające w niezbyt korzystnej sytuacji rząd, Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Zrzucanie takiej sytuacji na kryzys też wydaje się mało racjonalne, zbrojeniówka jest i była kołem zamachowym gospodarki, kwoty wydatkowane wracają do budżetu w ramach podatków i innych opłat poza tym tworzy się miejsca pracy, reasumując uważam że zostały popełnione błędy wynikające raz z dyletanctwa dwa zaniechania a za takie błędy ponosi się odpowiedzialność polityczną.

ryszard56
piątek, 20 marca 2015, 02:29

w zupełności sie zgadzam,to co dzieje sie w WP to katastrofa ,jeden tylko przykład budowa korwety Gawron tyle lat i bez efektu ,pytanie gdzie poszły pieniądze ,wszyscy wiedzą ale CI co badali sprawę nie wiedzą ,prawdziwe ale tragiczne ,przydał by sie ŚP PIŁSUDZKI

xyz
czwartek, 19 marca 2015, 22:48

Chyba nie jest tak źle gdy się porówna polską armię do innych post-komunistycznych. Nasza wygląda zdecydowanie najlepiej: Działo się dużo więcej dobrego niż to co napisałeś. Może bez takich fanfar jak F-16 ale jednak: 1. NDR (porządny offset i udział naszego przemysłu )- rakiety przeciwokrętowe najnowszej generacji 2. Rakiety RBS 3. Kończenie skopanego przez poprzedników Ślązaka (Gawrona) 4. Pozyskanie samolotów szkoleniowych Master (ponad siły poprzedniej koalicji - skopali wszystko w temacie 5. Zakup drugiej partii Leopardów 6.Nowoczesne radary artyleryjskie "Liwiec" 7. System kierowania ogniem "Topaz" - to czyni z naszej artylerii światowy top (bez przesady) podobne rozwiązania Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi dopiero wdrażają..... 8.Wdrożenie do produkcji Kraba 9. Wdrożenie możdzieża samobieżnego Rak - specjaliści mówią, że to światowy lider w swojej klasie 10. Śmigłowce Głuszec 11. Modernizacja MIG-ów 12. Zakup pocisków JASSM wraz z modernizacją F-16 13. Wprowadzenie dronów zwiadowczych 14. Nowe systemy nawigacji dla okrętów MW 15. Uruchomienie siłami polskiego przemysłu programu niszczyciela min "Kormoran". Jeśli się wszystko uda to będzie to konstrukcja, którą będziemy się szczycić 16. Najważniejsze. Ogromny skok jakościowy naszych WOJSK SPECJALNYCH. No to jest już światowa czołówka..... Nie wiem jak trzeba być tendencyjnie nastawionym żeby widzieć tylko same porażki. Czyżby mamy typowego fana PIS-u na forum..... """""Zrzucanie takiej sytuacji na kryzys też wydaje się mało racjonalne, zbrojeniówka jest i była kołem zamachowym gospodarki, kwoty wydatkowane wracają do budżetu w ramach podatków i innych opłat poza tym tworzy się miejsca pracy, reasumując uważam że zostały popełnione błędy wynikające raz z dyletanctwa dwa zaniechania a za takie błędy ponosi się odpowiedzialność polityczną. """"" ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- No zobacz w całej Europie zmagali się z kryzysem i cięli wydatki wojskowe.... Nikt nie wpadł na takie proste rozwiązanie. Sami idioci w tych Niemcach, Holandiach, Belgiach i Francjach;-). Ostatnim artystą, który w ten sposób nakręcał gospodarkę i walczył z kryzysem w Europie był niejaki Adolf Hitler......Nie takie cuda ekonomiczne opozycja obiecuje....

ja
czwartek, 19 marca 2015, 22:17

Te wszystkie zarzuty to raczej do Premiera, MON-u i naszej uzwiązkowionej nieudolnej zbrojeniówki....To nie są kompetencje Prezydenta. Polska to nie USA. Znasz nazwisko Prezydenta Niemiec?

johny
środa, 1 kwietnia 2015, 20:13

WikiLeaks ujawnia korespondencję nt. powiązań Komorowskiego z WSI O szokujących informacjach na temat urzędującego prezydenta i jego powiązań z WSI, które można znaleźć w depeszach Wikileaks, informuje portal wpolityce.pl. W depeszach tych czytamy: "WSI dosłownie rządziło Polską w latach 1991-2005. Byli odpowiedzialni za ekonomię. Było trudno ich pokonać. A to że Kaczyński mógłby to zrobić sam, trudno sobie wyobrazić. Wiele osób z WSI wciąż rządzi dużym biznesem w Polsce". Analitycy agencji wywiadowczej Stratfor zwracają uwagę na likwidację WSI, rolę, jaką odgrywali oficerowie tych służb w III RP, a także kontakty Bronisława Komorowskiego z wojskowymi. "Komorowski miał żywotny interes w zamiataniu tych spraw z powodu swoich powiązań z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Nawiasem mówiąc, wywiad wojskowy w Polsce posiadał wiele prywatnych firm, nawet aż do 1990 roku. Wiele ciemnych interesów zostało przeprowadzonych podczas polskiej "terapii szokowej", która była modelowym rozwiązaniem dla Rosji. Wszyscy wiemy, w jakim kierunku to poszło" - piszą analitycy Marko Papic, Michael Wilson i Lauren Goodrich. Do depesz WikiLeaks dotyczących Komorowskiego odnosi się też portal niezalezna.pl. Skupia się m.in. na tym, że analitycy agencji Stratfor rozważają możliwość posiadania przez WSI haków na obecnego prezydenta. Wymienione zostały plotki dotyczące życia osobistego Komorowskiego oraz tajemniczego zdarzenia do jakiego dojść miało w trakcie jednego z polowań w latach 80. Analityk zwraca uwagę na fakt posiadania przez Bronisława Komorowskiego w 1991 r. znacznej sumy niemieckich marek, mimo że "miał 5 dzieci, a prawdziwe pieniądze zaczął zarabiać dopiero od 1989 r.".

Janusz
sobota, 4 kwietnia 2015, 17:50

Aktualny poziom kierowania armią przez organy mające na to wpływ, a więc Pałac Prezydencki, BBN i MON oceniam na marny. Jako przykład podam jedną decyzję dotyczącą naszego transportera Rosomak. Panuje koncepcja zapewnienia "pływalności" Rosomaka, kosztem opancerzenia i dozbrojenia. W domyśle ma to być jedyny dostępny środek bojowy do pokonywania rzek i zdobywania przyczółka. Koncepcja ta sięga czasów ZSRR, kiedy przewagę nad przeciwnikiem miała zapewnić produkcja wprawdzie mało skutecznego ale również taniego, w ilości niwelującej poziom techniczny przeciwnika. Koncepcja ta sięga korzeniami do czasów II wojny światowej. W tej koncepcji zakłada się prowadzenie wojny w kolejnych, następujących po sobie starciach i odzyskiwanie terenu kawałek po kawałku. Starcia polegają na bezpośredniej walce "w zasięgu wzroku" i zakładają ponoszenie dużych strat. Rosjanie porzucili ta koncepcję po analizie I wojny irackiej, gdzie armia iracka stosująca zasadę "ilość za jakość" poniosła olbrzymie straty przez stosunkowo nieliczne oddziały, działające najczęściej poza obszarem widoczności. Niestety nasi planiści wciąż ćwiczą według tej koncepcji sprzed pól wieku i tak modelują kształt wojska polskiego. We współczesnym teatrze działań do bezpośredniego starcia dwóch walczących armii w "zasięgu wzroku" będzie dochodzić w nielicznych przypadkach, czego niestety nasi decydenci nie zauważyli. Z tego powodu armia rosyjska zgromadzona przy granicy z Ukrainą ma bardzo rozbudowane wojska rakietowe oraz w dużej liczbie systemy antyrakietowe. Aktualna koncepcja armii rosyjskiej zakłada ostrzelanie przedpola przez artylerie dalekiego zasięgu, rakiety manewrujące a następnie bombardowanie pod osłoną własnych systemów antyrakietowych. Jak do tego mają się aktualne ćwiczenia i koncepcje zdobywania przedpola przez nieuzbrojone Rosomaki, które muszą pływać ? Mamy ich ponad 600 sztuk i niedozbrajanie i nie dopancerzenie istotnie osłabia Polską armię. Podobnie jak brak własnych skutecznych wojsk rakietowych i systemów antyrakietowych. W tej chwili wszelkie wysiłki powinny pójść w tym kierunku.

newton
czwartek, 19 marca 2015, 01:16

Polska zmodernizuje ukraińskie T-72? http://www.military-informant.com/news/8463-ukraina-planiruet-modernizirovat-300-tankov-t-72-do-versii-pt-91.html

A_S
niedziela, 22 marca 2015, 19:36

Debata nad koncepcją w przyszłym roku i wszystko jasne.

Natowiec-Antykoziejowiec
czwartek, 19 marca 2015, 14:00

Czy urzędnicy BBN wiedzą jak wyglądały prace nad ostatnią Koncepcją strategiczną NATO? Czy z tą koncepcją jest coś nie tak, a BBN wie jak to naprawić!? Przecież główny problem Sojuszu to brak woli i odmienne interesy sojuszników, a nie bełkotliwe dokumenty w stylu Białej Księgi!

Mokotów
czwartek, 19 marca 2015, 00:23

Wymiana obecnego pana prezydenta na inną osobę będzie bardziej pożyteczne dla naszej armii niż zakup 1000 Leopardów.

ryszard56
piątek, 20 marca 2015, 02:26

Kiedy Panie Komorowski Polska bedzie miała taką Armię jaką ma Izrael???????

ja
piątek, 20 marca 2015, 10:27

E tam Izrael. Powinna mieć taką Armię jak same Stany Zjednoczone!!!

edi
środa, 18 marca 2015, 23:56

Polska powinna się zbroić 3-4 % PKB + zacząć rozmawiać nad przejęciem B61-12 z Niemiec których to nasi zachodni sąsiedzi nie chcą. Tylko silna dobrze uzbrojona armia wspomagana przez sojusznika z USA może wystraszyć Rosją przed napaścią na nasz kraj.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama