Prezydent z wizytą u Powstańców Warszawskich

30 lipca 2021, 14:35
06_andrzej_duda_mpw_mbo11222
Fot. Marek Borawski/KPRP
Reklama

Pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich, gdyby nie tamto bohaterstwo, tamten wysiłek, tamta postawa – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania oraz osobom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach.

"Myślę, że bez względu na to, jak to było trudne i jakie straty Warszawa poniosła i warszawiacy w Powstaniu Warszawskim, to jednak to powstanie było czymś dla nas wszystkich niezwykłym. Daliśmy dowód, że kochamy nasze miasto, że będziemy o nie walczyć do ostatniej kropli krwi. I tak było, i walczyliśmy, i chcieliśmy, by przynajmniej część naszego miasta uwolnić od Niemców" – powiedziała wiceprezes Związku Powstańców Warszawy Halina Jędrzejewska podczas uroczystości w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent Duda podziękował za możliwość spotkania się "w tym wyjątkowym miejscu, jednym z najpiękniejszych muzeów polskich, a z całą pewnością absolutnie najważniejszych – Muzeum Powstania Warszawskiego z naszymi bohaterami, z tymi, którzy kiedyś z podniesioną głową i błyskiem w oczach, ruszyli po to, by odzyskać wolną, niepodległą, suwerenną ojczyznę".

Podkreślił, że powstańcy warszawscy "nie bali się, nie wahali się, nie kalkulowali, nie obliczali szans prawdopodobieństwa zwycięstwa, przepędzenia Niemców". "Po prostu chcieli wolnej Polski, za wszelką cenę, również za cenę swojego życia" – powiedział Duda.

Według niego najważniejszą zasługą powstańców warszawskich "jest właśnie to, że stanęli gotowi do walki z bronią w ręku, a czasem tak, jak sanitariuszki, łączniczki bez broni, po to, by walczyć, by zrealizować swoje marzenie o odzyskaniu wolnej i suwerennej ojczyzny, by przepędzić znienawidzonego wroga".

"Czy myśleli, że wtedy tę Polskę odzyskują także dla nas, dla późniejszych pokoleń i dzisiejszych pokoleń? Pewnie większość się nad tym nie zastanawiała. Ale w tym jest także z całą pewnością i druga ich ogromna zasługa, myślę, że niemal tak samo wielka, jak ta pierwsza – wychowanie kolejnych pokoleń" – powiedział prezydent.

Podkreślił, że "pewnie nie byłoby wolnej, niepodległej, całkowicie suwerennej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich, gdyby nie tamto bohaterstwo, gdyby nie tamten wysiłek, gdyby nie tamta postawa".

"Co przekonuje dziś młodych ludzi do tego, by tu przyjeżdżali, do postaw patriotycznych, do tego, by sami poświęcali się dla umacniania polskiej suwerenności, polskiej niepodległości, dla budowania patriotyzmu, dla umacniania pamięci o tym, co ważne dla niepodległości Polski? (...) To państwo ich przekonujecie, to wy, powstańcy" – powiedział prezydent.

Podkreślał, że powstańcy warszawscy są bohaterami nie tylko zrywu z sierpnia 1944 roku, ale także dziesiątek lat późniejszych. Jak mówił, ludzie ci nigdy nie utracili swej wewnętrznej wolności. "To dlatego właśnie mogliście kolejne pokolenia wychować w wierze w to, że tę wolność uda się odzyskać. Z całego serca wam za to dziękujemy" – dodał prezydent. "To jest wasza wielka zasługa dla suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej" – mówił Duda.

"Jest dla mnie zawsze ogromnym zaszczytem być tutaj z państwem, móc uściskać te drogie, wspaniałe dłonie. Móc wręczyć odznaczenia państwowe – powstańcom i tym, którzy dzisiaj na co dzień, pracują nad umacnianiem polskiej niepodległości, nad umacnianiem i utrwalaniem pamięci tak niezwykle ważnej" – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że nikt nie zwróci życia poległym, nie usunie blizn, które zostały po ranach, blizn, które zostały w sercach – po stracie najbliższych, przyjaciół, po dramatach, które widzieli. "Ale zawsze niestrudzenie to powtarzam wobec różnych dyskusji, które w różnych miejscach się toczą, zadają w tych dyskusjach bardzo często pytania, czy było warto i bardzo często podważają też sens tamtego heroizmu. Było warto, bo nikt nie potrafi ocenić, jak wielki jest wkład tamtych dni w dzisiejszą wolną Polskę, ale nie ma żadnych wątpliwości, że jest i jaki jest wasz wkład później w to, że ta wolność została odzyskana – przez was i przez waszych następców, przez tych, którzy spod waszej ręki wyszli" – mówił prezydent.

Reklama
Reklama

Podziękował też młodym ludziom, którzy pomagali powstańcom warszawskim w czasie pandemii COVID-19. "Dziękuję, że w tym tak trudnym czasie tak wiele osób pokazało serce, że pamiętamy, nie tylko o Powstaniu Warszawskim, ale że pamiętamy także o powstańcach" – zaznaczył prezydent.

Przedstawiciel powstańców w Radzie Muzeum Powstania Warszawskiego prof. Leszek Żukowski powiedział, że powstańcy wdzięczni są najwyższym władzom z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim na czele. "Za opiekę, jaką jesteśmy otaczani, zarówno zdrowotną, jak i bytową, życia codziennego" – powiedział. Podkreślał też znaczenie działalności Muzeum Powstania Warszawskiego dla powstańców.

Żukowski powiedział, że Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską i ogromnymi stratami. Wskazywał jednocześnie, że "gdyby nie rozpoczęcie powstania, Niemcy zamierzali przekształcić miasto w twierdzę, Festung Warschau". "Był już wyznaczony jej komendant. Wtedy Rosjanie, by ją zdobyć też musieliby zamienić miasto w gruzy. Walkę niestety przegraliśmy, ale w narodzie pozostała wskazówka – o wolność trzeba walczyć" – powiedział Żukowski.

Halina Jędrzejewska powiedziała, że "powstańcy warszawscy chcieli walczyć o Polskę". "I właściwie wszystko inne się wtedy nie liczyło, tylko to, czy nam się uda uratować Warszawę. To wszystko. Pamiętajcie o Warszawie" – powiedziała Jędrzejewska.

Również dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówił, że "1 sierpnia 1944 roku tysiące żołnierzy AK stanęło do walki, nie tylko o swoje rodzinne miasto, ale też o wolną i niepodległą Polskę". "Przez 63 dni dali z siebie wszystko, ponad ludzką miarę. To dlatego pokolenie Armii Krajowej uznajemy za jedno z najlepszych w naszej całej historii" – powiedział. Ołdakowski zapewnił powstańców, że "zrobimy wszystko, by pamięć o Powstaniu Warszawskim nie tylko trwała, ale także kształtowała kolejne pokolenia Polaków".

Podczas uroczystości odznaczeni zostali przez prezydenta za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Hanna Dobraczyńska (pseud. „Hania”, łączniczka pomiędzy Śródmieściem a Mokotowem. II Kompania Łączności, Okręgowa Składnica Meldunkowa „S”); Ryszard Dworak (pseud. „Szczwany Lis I”, goniec Harcerskiej Poczty Polowej w Zgrupowaniu „Krybar”); Romuald Janowski (pseud. „Żuraw”, „Romek”, łącznik dowódcy 1. Dywizjonu 1. Pułku Szwoleżerów AK); Andrzej Kaczorowski (pseud. „Mały” i „Kaczor”, łącznik Szarych Szeregów, służył w 223. konspiracyjnej drużynie harcerskiej im. Świętego Jerzego, Zgrupowanie „Zawiszaków”); Tadeusz Kowalski (pseud. „Heniek” i „Barograf”, walczył w 7. pułku piechoty AK „Garłuch”, aresztowany przez Gestapo, więzień Auschwitz); Czesława Sielska (pseud. „Nina”, sanitariuszka i łączniczka oddziałów Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, uczestniczka walk na Starym Mieście) oraz Wanda Thun (pseud. „Wandzia”, sanitariuszka w Pułku „Baszta” na Mokotowie).

Za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości odznaczony został Michał Jasiński (pseud. „Michaś”, łącznik V obwodu, następnie Pomocniczej Okręgowej Składnicy Meldunkowej Al. Jerozolimskie 17).

Za zasługi dla kultury polskiej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Krzysztof Janczar (aktor współpracujący z Muzeum Powstania Warszawskiego od jego początku).

Za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Maciej Białecki (prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, redaktor i wydawca „Zeszytów Pamięci Powstania Warszawskiego”) oraz Małgorzata Koszarek (kustosz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, współpracująca z Muzeum Powstania Warszawskiego od momentu jego utworzenia).

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Dorota Bąkowska (pracownik Działu Promocji Muzeum Powstania Warszawskiego); Paweł Brudek (adiunkt w Muzeum Powstania Warszawskiego, popularyzator wiedzy o Powstaniu); Paweł Brząkała (pracownik Fotoplastikonu Warszawskiego); Grzegorz Czyż (pracownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego); Grzegorz Iwański (wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego współpracujący z Działem Ekspozycji); Katarzyna Kienhuis (zastępca kierownika Działu Wystaw Zewnętrznych Muzeum Powstania Warszawskiego); Olga Kruszelnicka-Kwiatkowska (lekarz, uczestnik uroczystości rocznicowych, opiekun Kombatantów); Marzena Maślanka (wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, w Dziale Obsługi Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego); Grzegorz Mika (architekt i warsawianista, autor cyklu spotkań „Warszawa 1944. Miasto i wojna. Architektura i urbanistyka w bitwie o Warszawę”); Marcin Rzeźnik (instruktor i wychowawca harcerski, współorganizator Zlotu Harcerskiego w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego); Monika Sarnecka (zaangażowana w działanie na rzecz środowiska Powstańców Warszawskich, wspiera realizacje pomników dedykowanych Powstańcom); Joanna Strasz (przewodnik w Muzeum Powstania Warszawskiego); Michał Studniarek (wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego współpracujący z Archiwum Historii Mówionej) oraz Żołnierz Wojska Polskiego – pielęgnuje pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz o Cichociemnych Żołnierzach AK.

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: Jolanta Błażejczyk (pracownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego); Jarosław Kłaput (grafik i malarz, współautor ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego); Karol Mazur (kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego); Aleksandra Turkiewicz-Górska (wokalistka i kompozytorka, współtwórca Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego); Włodzimierz Wiśniewski (pseud. „Szczerba”, starszy strzelec I Obwód „Radwan”, batalion „Chrobry II”).

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
Viktor
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:19

Bardzo ciekawe ponieważ mój św p. Ojciec ps watacha, wróbel, Wojtal też był żołnierzem Baszty

Maciek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 06:13

Chciałbym za swojego życia zobaczyć działanie sprawiedliwości dziejowej. Okulicki, Komorowski i paru innych zasługują na pośmiertną infamię za katastrofę, do której doprowadzili. Na pewno nie na ordery i ulice ich imienia. Decydująca jest miażdżąca ocena ich decyzji. Skala niekompetencji po prostu poraża. Za brak profesjonalizmu żołnierza każe się np. degradacją, w tym wypadku pośmiertną. I to jest najniższy wymiar kary, którą powinni ponieść. I pora przestać powtarzać brednie, jak to powstanie przyczyniło się do odrodzenia kraju. Wymordowanie elit i warszawskiej młodzieży miało akurat odwrotny skutek. Komuchy łatwiej przejęli władzę.

Mirek
czwartek, 12 sierpnia 2021, 18:51

"Sprawiedliwość dziejowa", "infamia za katastrofę", miażdżąca ocena ich decyzji"? Naprawdę czasami to już nudne się robi jak "mędrki" które po latach znając wszystkie fakty i decyzje oceniają ludzi którzy musieli działać w ekstremalnych sytuacjach opierając się na niepełnych danych. Operacja "Burza" w Wilnie, Lublinie i wielu pomniejszych partyzanckich "republikach" spełniła oczekiwania i nic nie wskazywało że w przypadku Warszawy tak się nie stanie. Chyba nikt oprócz Stalina nie mógł przewidzieć że Armia Czerwona zatrzyma się na przedpolach Warszawy a nawet część wojska zostanie przekierowana na północ, na Prusy Wschodnie. Ciekawe czy te wszystkie 'mędrki" wiedziały by wtedy że Sowieci nie pozwolą na lądowanie samolotów Alianckich z pomocą dla miasta na prawym brzegu Wisły, na jakby nie było terytorium Polski rzekomo wyzwolonym przez "sojusznika naszych sojuszników". W końcu to sami Sowieci głosem swojej polskojęzycznej radiostacji nadającej z Moskwy wzywali do Powstania. W Wilnie i innych miejscach gdzie "Burza" okazała się sukcesem Sowieci najpierw udawali przyjaźń a potem zwykle aresztowali dowódców AK i albo mordowali albo wywozili w nieznanym kierunku. Przywódcy Powstania w Warszawie byli na to gotowi. O tym że Stalin z zimną krwią zdecyduje się na zamordowanie miasta już nie. Wystarczy popatrzeć na Paryż, gdzie powstanie w mieście zaczęło się gdy alianckie dywizje były o ponad 100 kilometrów od miasta. Na wieść o powstaniu zmieniono kierunek natarcia i ruszono z całym impetem na pomoc miastu. W przypadku Warszawy Armia Czerwona była bez porównania bliżej

hxagon
wtorek, 3 sierpnia 2021, 23:00

Dorzucił bym do tego grona Montera za wybiórcze raportowanie. Powstańcy z mojej rodziny pamiętali przekazywanie długiej broni za miasto a potem kazano im walczyć . Do końca ich życia traumą było pozostawienie Woli i rozkaz odejścia na Stare Miasto.

BUBA
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:15

Chciałbym za swojego życia zobaczyć działanie sprawiedliwości dziejowej -Tak - ale ja zloczynca ma karac zloczynce ....co .... Gdabi nowi byli w porzadku .... zawsze jest to ale ... ale ty malutki zostan zolnierzem ....ha ha ha

Jato
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:26

Co roku ten sam obraz, zwożeni w coraz mniejszej liczbie żyjący jeszcze powstańcy i te same sztampowe przemówienia. Czy kiedyś przyjdzie taki czas, gdy przestaniemy czcić nasze klęski, a zaczniemy czcić nasze zwycięstwa ? Ale jeśli już, to czy o taką ojczyznę, jaką jest dzisiejsza Polska, Powstańcy walczyli ?

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 11:52

gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich -to tak latwo powiedziec. A o Kresach to nikt juz nie pamieta. Tak... wszystko jest latwo powiedziec albo i nie ... bo o ludobojstwie na bezbronnych .... jeszcze sie sklada uklony oprawcom i wspiera finansowo .... tak ... bo to tak daleko od Warszawy .....

Andrzej
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:30

100/100 w kwestii historycznej, ale to także kwestia aktualna - wspieranie przez władze zagrożenia dla Polski.

pomz
środa, 4 sierpnia 2021, 02:44

A kogo to wspieramy i kto jest nam zagrożeniem? Zagrożeniem jest od wieków Rosja, która uzurpuje sobie prawo do rzadzenia w naszej czssci Europy! Powinniśmy bardziej Ukraińców wspierac w ich walce z Ruskim imperializmem! Nasi żołnierze powinni na ich poligonach cwiczyc, powinnismy starac sue pozyskac bron/technologie ktorych nie mamy, a mozna kupic za stosunkowo male pieniadze (porównując np di broni z USA), tj artyleria rakietowa, ppanc amunicja, granatniki itp itd... Razem z nimi bylibysmy trudniejszym celem do ugryzienia... My ciagle ta sama spiewka:,Wolyn, Bandera, UPA, Ss Galicien. Zydzi jakos potrafia robic interesy z Niemcami...

Opel
sobota, 31 lipca 2021, 08:12

Kawalek wolnego miasta za jego calkowite zniszczenie oraz mordy na ludnosci cywilnej....za to ordery....

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 19:59

Tak wojska AK ( nie kwestionuje zaslog AK w walce ze wschodem i zachodem ) cofnely sie na z gory upatrzone pozycje i zostawili ludnosc cywilna na pastwe losu tak jak na Wolyniu ... jednak ludobojstwa na polskiej ludnosci nikt nie " swieci" sklada sie jednal uklany oprawcom ... co tam Warszawa tak daleko ...

Koba
sobota, 31 lipca 2021, 19:37

Tak. Nie zrozumiesz tego.

konstytucja
sobota, 31 lipca 2021, 00:10

Nie znalazł się żaden odważny powstaniec, który publicznie zadał by pytanie . "Panie prezydencie dlaczego łamie pan konstytucję? "Kto jak kto ale to właśnie powstańcy maja szczególne prawo takie pytanie postawić publicznie.

Polak
sobota, 31 lipca 2021, 17:45

To nie prezydent łamie konstytucję tylko opozycja kwestionując wybór Polaków którego dokonali w wolnych wyborach i działając tak jak działała targowica.

Nic nie kumasz
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:18

Wybór Polaków jest ich wyborem, ale nikt nie ma prawa łamać Konstytucji a szczególnie prezydent który powinien stać na Jej straży. A opozycja jest właśnie od tego aby kwestionować posunięcia władzy!

Jato
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:16

Wolne nie znaczy demokratyczne, bo aby były demokratyczne, muszą być też równe. A równe nie były. W Rosji wybory też są wolne.

Davien
piątek, 30 lipca 2021, 21:33

Powstańcy są jak Maryla Rodowicz - ich wyciągają z zamrażarki na 1 sierpnia a ją na Sylwestra.

kmdr
sobota, 31 lipca 2021, 03:36

Z cierpienia ludzi zrobili jarmark. We wojnę z powstaniem Ich oszukali ,po wojnie Ich gnębili, teraz wykorzystują.

Jozin z bazin
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:57

Uroczyście dwòch panòw w 6kolorowych maskach złożyło 6kolorowy wieniec pod pomnikiem bohaterów Warszawy...

St. mat pchor.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:19

Absolutna racja!

Hektor
piątek, 30 lipca 2021, 19:48

Ci weterani zapewne pamiętają jak dostępu do wielu miejsc blokował im napis "Nur für Deutsche". Może warto by ich zapytać co myślą o tym, że są we władzach tacy, co chcieliby wprowadzać miejsca "Tylko dla zaszczepionych". Czy tak ma wyglądać ta "wolna" Polska o jaką walczyli?

Genowefa
niedziela, 1 sierpnia 2021, 01:21

Ty masz wolny wybór, możesz się zaszczepić lub nie. Najwyżej nie pójdziesz do kina Hektorku. Powstańcy wyboru nie mieli!

Koba
sobota, 31 lipca 2021, 19:42

Niestety - brak szacunku dla Powstańców, brak zrozumienia tamtejszych realiów. Piszesz komentarz byleby coś napisać, bez zastanowienia bez zrozumienia tamtych czasów. Jeżeli tego nie rozumiesz - nie pisz. Trochę szacunku. Postaraj się dokształcić nieco o tamtych czasach - może wtedy zrozumiesz. [ I może admin w końcu łaskawie przepuści mój komentarz]

Hektor
sobota, 31 lipca 2021, 22:41

Brak szacunku? Niby co w moim komentarzu pod to podpada? Według ciebie zapytanie weteranów powstania o opinię na temat tego co się obecnie w Polsce dzieje to brak szacunku? Jeśli ktoś tu okazuje brak szacunku tym co wtedy walczyli, to raczej robisz to ty samym swoim nickiem.

michał
sobota, 31 lipca 2021, 11:23

Ale te Wasze komentarze są durne. Nie macie szacunku dla tych ludzi. Łatwo się ich teraz oxcenia , ale my nie żyliśmy w tamtych czasach. Jeden o konstytucji drugi foliarz. Jakas masakra. Tym ludziom należy się szacunek za podjęcie walki. Czy się z tym zgadamy czy nie. Zal mi 3as.

Hektor
sobota, 31 lipca 2021, 20:19

I według ciebie wprowadzenie segregacji jak za okupacji będzie okazaniem szacunku dla tych, którzy właśnie przeciwko takiej segregacji walczyli?

Tweets Defence24