Prezydent Ukrainy rozmawiał z Macronem i Merkel

12 października 2021, 07:29
Vladimir_Zelensky_and_Angela_Merkel_(2019-12-10)
Fot. kremlin.ru/Wikimedia/CC BY 4.0
Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o aktywizowaniu rozmów, by zakończyć wojnę w Donbasie. Ponadto zachodni przywódcy rozmawiali z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i poruszyli tematykę sytuacji na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Przywódcy uzgodnili, że powinno odbyć się spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej (Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji).

"Przeprowadziłem ważną rozmowę z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem w sprawie aktywizowania rozmów, by zakończyć wojnę w Donbasie, i przygotowania szczytu N4" (czyli czwórki normandzkiej - liderów Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji) - napisał Zełenski na Twitterze.

Jak dodał, Ukraina, Francja i Niemcy "opowiadają się za osiągnięciem porozumienia w sprawie uzgodnionych konsekwentnych kroków, które będą mogły zagwarantować zaprowadzenie pokoju". Liderzy rozmawiali w trybie wideokonferencji.

Z kolei podczas rozmowy z Putinem, Merkel i Macron wezwali rosyjskiego prezydenta do zrobienia postępów w rozmowach pokojowych z Kijowem.

Kijów zapowiadał wcześniej, że chciałby przeprowadzić szczyt formatu normandzkiego w sprawie konfliktu w Donbasie jeszcze przed zakończeniem przez Merkel kadencji kanclerskiej.

Reklama
Reklama

Do ostatniego spotkania liderów czwórki normandzkiej doszło w grudniu 2019 roku. Zaplanowano wtedy, że kolejne rozmowy w tym formacie odbędą się w ciągu czterech miesięcy. Jednak do tej pory takie negocjacje nie miały miejsca.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - Doniecką i Ługańską. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Protadek
piątek, 15 października 2021, 09:23

Oj sługo narodu. Ładnie to tak owce na manowce zwodzić ? Chyba że jest się sługą innego narodu.

Amator
wtorek, 12 października 2021, 19:17

Dlaczego nie z Chile ? ... ja się zapytowywuję.

Sarmata
wtorek, 12 października 2021, 15:45

To znaczy udało się prezydentowi ukrainy porozmawiac przez telefon z Niemcami i Francuzami?! Pełny szacun..... długo czekał pod telefonem? I udało się coś wyżebrać?

Jagoda
wtorek, 12 października 2021, 13:43

Ukraina to sztuczny postsowiecki twór skompilowany przez Stalina z ziem zawłaszczonych Polsce, Rumunii, Węgrom i Rosji, zamieszkały przez niezdefiniowaną narodowo ludzką magmę. Jej rozbiór i powrót tych ukradzionych ziem do prawowitych właścicieli może stanowić znakomity czynnik integrujący tę część Europy, stanowiący przeciwwagę dla zdegenerowanej Unii Europejskiej i gwarancję bezpieczeństwa w regionie. Oczywiście należy zostawić pewien ściśle kontrolowany obszar, będący kondominium wymienionych państw, na którym przymusowo osiedlani byliby szczególnie oporni Ukraińcy trwale przesiąknięci zbrodniczymi banderowskimi miazmatami. Natomiast większość mieszkańców obecnej Ukrainy ze względu na całkowity brak poczucia przynależności narodowej, odrębnej kultury i historii, łatwo by się zasymilowała i stanowiła przydatną siłę roboczą tylko krótko ich za mordy trzeba trzymać !

Yuriy
poniedziałek, 18 października 2021, 01:02

W rzeczywistości ten sowieci jest sztucznym tworem w wyniku bandyckiego zamachu stanu. To bandyckie państwo istniało zaledwie 70 lat i zniknęło. Rosjanie wymyślają teraz różne historie, aby wszystko przywrócić, ale nic z tego nie wyjdzie, ponieważ sami Rosjanie są mieszanką plemion północnych, które nie mogą mieć państw, ponieważ zawsze chcą z kimś walczyć. Nie mogą żyć inaczej

Fanuel
środa, 13 października 2021, 12:46

No za zapewne przypadkowa i nie zamierzona perfekcyjnie pro -kremlowska linia . Może się fuksem trafi medal od ;)

Sarmata
wtorek, 12 października 2021, 15:43

Zgadzam się w zasadzie w 100% . Etniczna ukraina to max 300 tysiecy km2 cos jak dzisiejsza Polska z tym że prawdziwi ukraincy to może 15-20 milionów ludzi w większosci neo-banderowcy. No i dodałbym jeszcze Słowację do krajów którym komunisci zabrali część państwa.

Robert W.
wtorek, 12 października 2021, 12:13

Francuzy zawsze chętne usiąść do stołu żeby, bezkosztowo dla siebie, decydować o innych.

dsfe
wtorek, 12 października 2021, 11:29

Wiecznie te same Państwa od niczego ;) Kiedy się to w końcu zmieni....bo to już nudne.

Meska
wtorek, 12 października 2021, 10:42

Co za naiwniak. Francuzi i Niemcy robią interesy z Putinem a ten myśli że wstawia się za Ukrainą.

art
wtorek, 12 października 2021, 10:30

Niemcy używają Ukrainy do załatwiania swoich interesów z rosja

Tweets Defence24