Reklama

Prezydent: Trzeba przywrócić szkolnictwo wojskowe armii

3 października 2012, 10:06
prezydent_wat_komorowski_grzedzinski
Prezydent Komorowski podczas inauguracji roku akademickiego w WAT - fot. Wojciech Grzędziński / prezydent.pl

Prezydent RP Bronisław Komorowski, który 2 października wziął udział w inauguracji roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wezwał do reformy szkolnictwa wojskowego, która miałaby polegać głównie na konsolidacji uczelni wojskowych.


Można by z pewną przesadą powiedzieć, że stoimy w obliczu konieczności przywrócenia wojskowego charakteru wojskowemu szkolnictwu wyższemu. Trzeba przywrócić szkolnictwo wojskowe armii w o wiele większym stopniu niż to ma miejsce dzisiaj – ocenił Bronisław Komorowski. Dodał, że ważnym elementem musi być chronienie potencjału wojskowych uczelni, który służy nie tylko siłom zbrojnym.

W swoim przemówieniu prezydent ocenił, że dla wszystkich uczelni wyzwaniem jest niż demograficzny i zmniejszająca się liczba kandydatów na studia. Według niego, słusznym jest podnoszony w licznych środowiskach akademickich pomysł konsolidacji szkół wyższych.

Szef BBN-u, minister Stanisław Koziej mówił w sierpniu, że założenia reformy mają być gotowe do końca roku. Obecnie funkcjonujących pięć uczelni wojskowych miałoby zostać połączone w wyższą szkołę wojskową, powstałą na bazie Wojskowej Akademii Technicznej. Natomiast Akademia Obrony Narodowej miałaby stać się podstawą do utworzenia nowej wyższej szkoły kształcącej na potrzeby bezpieczeństwa narodowego, z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa cywilnego, wojskowego, wewnętrznego i zewnętrznego.

Źródło: PAP

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama