Prezydent przedłuża pięć misji wojskowych poza granicami kraju

2 lipca 2020, 13:25
1_1024x682_15
Fot. st. chor. W.Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ

Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienia o przedłużeniu do 31 grudnia 2020 roku pięciu misji wojskowych prowadzonych przez polskie siły zbrojne. Nasi żołnierze dalej będą pełnili służbę w Kosowie, Iraku, Rumunii, Afganistanie oraz na Łotwie.

Zobacz także
Reklama

W dniu 29 czerwca 2020 r. Prezydent Andrzej Duda wydał – na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa – postanowił o przedłużeniu okresu użycia:

- Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie wielonarodowej brygady sił dostosowanej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rumunii oraz Republice Bułgarii,

-Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Łotewskiej oraz Republice Estońskiej i Republice Litewskiej,

- Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji Resolute Support Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu,

- Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowa i Republice Macedonii Północnej oraz w Bośni i Hercegowinie,

- Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku, Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, Państwie Katar oraz Państwie Kuwejt.

image
PKW Rumunia wystawiony jest rotacyjnie przez bataliony piechoty zmotoryzowanej 17. Brygady Zmechanizowanej ze wsparciem z innych jednostek. Oddział posiada na swoim wyposażeniu KTO Rosomak. | Fot. szer. Jacek Rok.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta liczący do 250 żołnierzy i pracowników wojska PKW Rumunia zostanie użyty na terytorium Rumunii oraz Republiki Bułgarii w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., w celu wzmocnienia sił państw sojuszniczych, przy czym w sytuacji wystąpienia konfliktu zbrojnego będzie mógł zostać użyty w konflikcie zbrojnym.

PKW Łotwa o  liczebności do 200 żołnierzy i pracowników wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem będzie dalej uczestniczyć we wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Łotewskiej, Republice Litewskiej, Republice Estońskiej oraz Rzeczypospolitej Polskiej, której celem jest demonstracja sił i środków obronnych, jak również solidarności, determinacji i zdolności państw sojuszniczych do działania poprzez natychmiastowe reagowanie na jakiekolwiek objawy agresji. Do PKW Łotwa Polska wystawia m.in. pododdział w sile kompani czołgów PT-91 Twardy.

image
Trzon VII zmiany PKW Łotwa, której dowódcą jest mjr Maciej Sulewski, stanowi element 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego | Fot. plut. Bartek Gądkowski, szer. Adrian Staszewski (15 BZ)

PKW KFOR będzie działał w sojuszniczej operacji Sił Międzynarodowych w Republice Kosowa i Republice Macedonii Północnej, której celem jej nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego przez strony konfliktu w Republice Kosowa, pomoc w utrzymaniu bezpiecznego środowiska w regionie, jak również wsparcie w tworzeniu profesjonalnych, demokratycznych i wieloetnicznych struktur bezpieczeństwa w Republice Kosowa. Zgodnie z postanowieniem prezydenta PKW biorący udział w tej misji pokojowej może tworzyć do 300 żołnierzy i pracowników wojska.

PKW Afganistan RSM działa w misji Resolute Support NATO w Islamskiej Republice Afganistanu. Misja ma charakter doradczo-szkoleniowy, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił obrony narodowej i bezpieczeństwa oraz instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. Polski kontyngent może liczyć do 400 żołnierzy i pracowników.

image
Misja Resolute Support, Afganistan, baza Gamberi. Fot. st.chor.mar. Arkadiusz Dwulatek

PKW IRAK będzie kontynuował uczestnictwo w wojskowej operacji Inherent Resolve prowadzonej w ramach Globalnej Koalicji oraz uczestnictwo w Misji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Iraku, której celem jest zapobieżenie aktom terroryzmu lub ich skutkom. Do głównych zadań komponentu, liczącego do 350 żołnierzy i pracowników, należeć będzie doradztwo, szkolenie sztabów i pododdziałów specjalnych, a także zabezpieczenie transportu lotniczego.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
wyPAD 2020
piątek, 3 lipca 2020, 16:06

Po co w Iraku i Afganistanie? To nic nam nie daje tylko koszty.

Niuniu
piątek, 3 lipca 2020, 09:04

Trochę to dziwne. USA wycofuje się z Afganistanu i jest wyrzucane z Iraku a My dalej tam trwamy. No i po co Nasza stała obecność w Rumuni, kraju który jest członkiem NATO i ma armię większą od Naszej i nie ma granicy z Rosją tylko od wschodu z Mołdawią i Ukrainą. Do granicy z Rosją ma pewnie z 1000km. Za dużo kasy mamy? USA obecnie chcę za swą militarną obecność kasę od Państw w których stacjonują amerykańscy chłopcy. Czy Irak, Afganistan lub Rumunia będą Nam też płacić?

Ko
środa, 22 lipca 2020, 23:35

"Wycofanie" się z Iraku czy Afganistanu to de facto pozostawienie co najmniej kilku tysięcy żołnierzy mniej lub bardziej oficjalnie, jako "doradców", "pracowników cywilnych wojska" czy pracowników znanych na całym świecie firm zajmujących się bezpieczeństwem.

Gość
czwartek, 5 listopada 2020, 18:43

,,pracownik cywilny" brzmi pokojowo choć gdyby pokazać żołnierza i tego,,pracownika cywilnego"to potrafią wyglądać tak samo.Obaj w mundurach , z dystynkcjami, obaj z tym samym wyposażeniem i bronią. Tylko inaczej na papierze, bo żołnierz z rozkazu a ten drugi na umowę.Tak naprawdę to za tym terminem ,,pracownik cywilny"to kryje się porównanie to terminu najemnik. Tylko że na legalnu.Lepiej byłoby wojsku tego,, pracownika cywilnego" powołać do służby na czas pełnienia misji wojskowej bo tak to wygląda jak byśmy w wojsku mieli zielone ludziki.A my przecież nie Rosja?

Rhotax
sobota, 4 lipca 2020, 21:11

W Rumunii obecność jest konieczna . Za chwilę Ukraina straci dostęp do Morza Czarnego potem FR zrobi anschluss Moładwii i wyjściowa pozycja do ataku na deltę Dunaju . Obecność RP pomaga nawiązać kontakty i oswoić ludność z mundurami Polaków . Sami się nie obronią i trzeba będzie być tam w większej ilości .

Jarek
piątek, 3 lipca 2020, 14:44

Dla doswiadczenia w konflikcie asymetrycznym.

Zmechu 12
czwartek, 2 lipca 2020, 18:15

Liban? Duda zapomniał bo go nie,zapraszamy

Pankracy
czwartek, 2 lipca 2020, 19:16

Błaszczak mógł NIE powiedzieć SUPER tajna akcja PIS

12345
czwartek, 2 lipca 2020, 16:23

Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia dobra, rozumiem. Ale po co przedłużył inne kontyngenty dla PR-u ? Po co ? Jak będzie wojna na Ukrainie to tamci nawet nie zdążą wrócić, no chyba że PiS nie traktuje Rosji i wojny powaznie i liczy tylko na sojuszników.

martin
piątek, 3 lipca 2020, 09:25

Bedac w Iraku i Afganistanie Polska staje sie terrorysta i okupantem. Nie mamy z tego nic poza nienawisci swiata islamskiego.

Rhotax
sobota, 4 lipca 2020, 21:20

Dopóki dla Sunnity zabicie Szyity jest warte tyle co zabicie 78 chrześcijan (mają przelicznik nagrody w Niebie) to nasi są względnie bezpieczni . Wojna religijna jest oparta o wzór 2+25 versus 2+23 (prafda objawiona vs prafda objawiona )

Betty
sobota, 14 listopada 2020, 20:36

Kumaty gosc z Ciebie.Nie wiem czy byles na misjach ale wiedze masz jak polityczny

Marek
piątek, 3 lipca 2020, 11:21

I tak nas nienawidzą, więc co za różnica?

Laik
czwartek, 2 lipca 2020, 19:05

Wiedz i nabyte nowe umiejętności są bezcenne dla sił zbrojnych. Misje wojskowe nie są prowadzone dla PR-u. Podnoszą one poziom wyszkolenia wojsk, są teatrem do przećwiczenia planów, struktur oraz nowego rodzaju uzbrojenia w warunkach realnego zagrożenia.

12345
czwartek, 2 lipca 2020, 22:12

No może i tak, ale na misjach pokojowych raczej z nikim nie walczą.

y
piątek, 3 lipca 2020, 07:49

To skąd ci żołnierze zabici na misjach?

ryba
piątek, 3 lipca 2020, 05:31

wojna to nie tylko walka ale i prewencja ,pozyskanie ludności cywilnej to jeden z ważniejszych aspektów wojny.

Lolek
czwartek, 2 lipca 2020, 19:13

"..nowego rodzaju uzbrojenia.." a to jest takowe ?

y
piątek, 3 lipca 2020, 07:48

Wyobraź sobie że tak. Mimo, że stado trolli pisze coś innego.

Tweets Defence24