Reklama

Prezydent mianował Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

14 grudnia 2013, 21:21
Majewski
Gen. Lech Majewski - fot. Siły Powietrzne

Prezydent Bronisław Komorowski mianował na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Lecha Majewskiego. Od kilku dni był on wymieniany jako kandydat na dowódcę zreformowanej struktury dowodzenia, która zacznie funkcjonować z dniem 1 stycznia 2014 r.

Gen. Majewski zajmuje od 2010 roku stanowisko dowódcy Sił Powietrznych. Wcześniej pełnił liczne funkcje sztabowe, w tym Asystenta Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego w czerwcu 2015 roku, będzie pełnił funkcję Dowódcy Generalnego jedynie do tego czasu, zamiast pełnej trzyletniej kadencji. 

Uroczystość oficjalnego wręczenia gen. Majewskiemu mianowania na Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrjnych zbiegnie się 17 grudnia z mianowaniem gen. broni Marka Tomaszyckiego na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i odwołania go z dotychczasowego stanowiska Dowódcy Operacyjnemu SZ, wraz z dowódcami Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wszyscy oni zakończą pełnienie swych funkcji z dniem 31 grudnia. 

22 lipca br. Prezydent RP podpisał ustawę z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw, reformującą system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r.

Zgodnie z przyjętymi w niej założeniami obecne organy dowodzenia zostaną zintegrowanie w dwa dowództwa strategiczne: Dowództwo Generalne Rodzajów SZ – odpowiedzialne za ogólne dowodzenie wojskami w czasie pokoju, łączące dotychczasowe dowództwa: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych; Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ – odpowiedzialne za dowodzenie operacyjne w czasie wojen, kryzysów, a także dowodzenie wojskami wydzielonymi do udziału w zagranicznych misjach pokojowych. Sztab Generalny WP ma zostać przekształcony w organ planowania i doradztwa strategicznego.

Po zmianach, ministrowi obrony narodowej będą podlegać bezpośrednio: Szef Sztabu Generalnego WP, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, co w pełni odwzoruje konstytucyjną zasadę cywilnej i demokratycznej kontroli nad armią.

Kierowanie całokształtem działalności sił zbrojnych Minister Obrony Narodowej będzie realizował przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szef Sztabu Generalnego WP będzie organem pomocniczym ministra. Do jego zadań ma należeć m.in.: planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, programowanie ich wieloletniego rozwoju oraz doradzanie ministrowi obrony narodowej, rządowi i prezydentowi sprawach dotyczących ogólnej i operacyjnej działalności SZ.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
wania
niedziela, 15 grudnia 2013, 10:31

A u nas jak zwykle pod dostatkiem jest generałów a sprzęt jak był stary tak pozostaje! oj dziadostwo cytując klasyka !

żołnierz
środa, 18 grudnia 2013, 00:01

Lepiej nie mogli wybrać:) może w końcu w Lądowce komuna się skończy...

Redy
poniedziałek, 16 grudnia 2013, 20:57

Dobry wybór

żołnierz
poniedziałek, 16 grudnia 2013, 19:59

Oj tam oj tam co tak marudzicie, ja służę w Siłach Powietrznych zarobki nie małe, do tego 13 pensja, mundurów ka, fajne mundury, umowa o pracę podpisana do 55 roku życia, mieszkanie dali i pasuje, wybierzcie się do 33 Bazy nowe hangary, fajne samoloty, dowództwo wypas (: Blisko jezioro Powidzkie można popływać ((:

żołnierz
poniedziałek, 16 grudnia 2013, 19:52

Spoko co taki defetyzm, są zmiany, cięcia ale na dobre, pamiętam czasy w wojsku 1997, obecnie umundurowanie jest lepsze, sprzęt nowszy, przenieś się do 33 Bazy tam o chłopaków dbają jest nowy sprzęt, mamy przełożonych dbających o żołnierzy (: siema

WP
poniedziałek, 16 grudnia 2013, 00:28

Sprzętu nie ma, etatów nie ma, jednostki likwidują, lepiej to już było.

Adam Zawrat
niedziela, 15 grudnia 2013, 19:19

Jest to decyzja wynikająca z potrzeb politycznych. Jaka struktura, tacy dowódcy. Pan generał nie ma świadomości, jaka rolę i odpowiedzialność ma ponosić.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama