Prezydent Afganistanu wini USA za sytuację w kraju

2 sierpnia 2021, 15:58
15760690129_ee6f96945a_c
Prezydent Aszraf Ghani. fot. UK Department for International Development/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani w przemówieniu w parlamencie w poniedziałek stwierdził, że szybkie pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w kraju to wynik "nagłej" decyzji USA o wycofaniu wojsk. Powiedział też, że ma plan opanowania sytuacji w kraju w ciągu sześciu miesięcy.

Prezydent przekazał, że Stany Zjednoczone popierają jego plan, nie podał jednak jego szczegółów.

Jak poinformowała agencja AP, Ghani, odnosząc się do nacisków Waszyngtonu na negocjacje między Kabulem a talibami, powiedział, że "importowany, pospieszny" proces pokojowy "nie tylko nie przyniósł pokoju, ale także wywołał wątpliwości i niejasności" wśród Afgańczyków.

"Obecna sytuacja jest spowodowana nagłą decyzją o wycofaniu wojsk międzynarodowych" – powiedział Ghani.

"Deklaracje wojny, oskarżenia i kłamstwa nie mogą przedłużyć rządu Ghaniego. Jego czas przeminął, daj Boże" - skomentował w tweecie deklaracje prezydenta Afganistanu rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Również w poniedziałek administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła, że rozszerzy program dla uchodźców z Afganistanu, którzy współpracowali wcześniej z amerykańskimi organizacjami u siebie w kraju. Departament Stanu USA twierdzi, że decyzja pomoże "wielu tysiącom" Afgańczyków i ich rodzinom w uniknięciu represji i otrzymaniu statusu azylanta na terenie Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

W ciągu ostatnich kilku dni talibowie zajęli stolice trzech prowincji. Obecnie afgańskie siły rządowe i talibowie ścierają się w walkach na przedmieściach Kandaharu i Heratu, drugiego i trzeciego najliczniejszego miasta Afganistanu.

Talibowie rządzili Afganistanem od 1996 roku do obalenia ich władzy w 2001 przez wojska Stanów Zjednoczonych wraz z sojusznikami. Odkąd władze USA ogłosiły w kwietniu plany wycofania wojsk, przemoc nasiliła się w całym państwie, a talibowie zaczęli przejmować kolejne części kraju. Amerykańskie wojska mają opuścić Afganistan do 11 września po niemal 20 latach konfliktu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
NAVY
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:27

Anglosasi mają długą tradycję w destabilizowaniu narodów i zdradzaniu sojuszników!

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:12

Ma rację: USA na wojnę wydały biliony USD. Gdyby drobny ułamek poświęciły na PRAWDZIWĄ pomoc np. w zakresie infrastruktury, gospodarki itp. Afganistanu - pod pojęciem prawdziwą mam na myśli realną a nie wałki amerykańskich "kontraktorów", którzy budowali za grube miliony szkoły z betonu, który można było dziurawić palcem, gdyby USA stanowisk nie obsadzały totalnie skorumpowanymi kolaborantami, gdyby nie mordowały cywilów na dużo większą skalę niż Talibowie, wesel i pogrzebów nie oszczędzając, to Afgańczycy nie tęskniliby za ponownymi rządami uczciwszych od USA Talibów... :D

Majster
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:44

Nie da się nic zbudować bez zapewnienia stabilności. Plac budowy - rozkradną, pieniądze - zdefraudują, a na koniec nowo wybudowany most - wysadzą w powietrze. Bez sensu było się pakować tam, trzeba było zrzucić bomby, nałożyć sankcje, może wysłać siły specjalne żeby coś porobiły - i wracać do siebie. Niech rządzi kto chce i jak chce na swojej ziemi, tylko wysłać przekaz że każdy zamach terrorystyczny spotka się z odpowiedzią. Nie ma sensu na siłę budować demokracji, tego się nie da zrobić. A wsparcie pieniężne też nie ma sensu, kiedy ta pomoc trafia tylko do małej grupy ludzi na szczytach władzy. Widać to w całej afryce - najwięcej dają inwestycje Chińskie, bo to nie są darmowe pieniądze tylko pożyczki w interesie samych Chin, w związku z tym ciężej takie pieniądze rozkradać.

Muminek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:04

A może by tak zmobilizować własnych żołnierzy do walki z talibami ...

Sarmata
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:25

On nie ma żołnierzy tylko najemników którzy walczą za pieniądze. Jak ktos kto walczy za pieniądze może wygrac z kims kto walczy dla idei? Ten drugi będzie ryzykował życie a najemnik policzy że życie nie ma ceny. Armia zawodowa to armia najemna, najemnicy.

Eee tam
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:43

Talib walczy dla idei? Ha ha ha. On z narkotyków dostaje kasę na życie swoje i swojej rodziny oraz fundusz na zakup żony co w tym rejonie jest drogą sprawą. Serio uwierzyłeś że kolesie już 25 lat funkcjonują z recytowania wersetów Koranu???

Arturo
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:50

Sami sobie nie radzą ze swoimi ludźmi więc to wina USA. Ależ to proste.

Szymon
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:41

Kurdowie, Afganistan, a wcześniej Ukraina. Tak tylko podaję pod rozwagę tym, którzy uważają, że obroni nas jakiś podpisany przez Amerykanów papierek.

Monkey
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:31

To są żarty? Mieli 20 lat, ale to także wina USA. Rozpieścili rządowych, tak jak w Wietnamie. Także i wynik będzie podobny.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:28

Już niedługo BYŁY presydent Afganistanu, obalony przes talibów albo przes Rosję.

Pio
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:26

na niego wystarcza talibowie, runie wkrótce oby zdarzył uciec

Polish blues
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:49

Ciekawe kogo my będziemy winić po kiedy znowu na 50 lat wejdą Rosjanie do Kraju Nadwiślańskiego?

X
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:08

Na pewno nie siebie... :/

i tyle w temacie ...
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:36

@Polish blues Ale jak mogą "wejść" ? do kraju członka NATO i jednego z krajów Unii Europejskiej ?! Ogarniasz to ?

poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:54

@Polish blues. Masz na myśli te fale chrześcijańskich uchodźców, z kalifatu Moskwy ? Faktycznie, że może to implikować bardzo poważny problem.

Generał z poboru
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:02

Za 50 lat to już może Rosji nie być

xyz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:53

pomarzyć zawsze możesz

sarkazm
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:02

Niestety ale Ławrow woli układać się z Talibanem (organizacja zabroniona w Rosji i prawem ścigana).

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:17

Jak chce, żeby w Rosji dzwoniły "budziki" jednorazowego użytku, to niech się układa.

Roman
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:24

z talibami oprócz Rosjan rozmawiają też Chińczycy, a także Amerykanie (rozmowy w Doha w Katarze). Po prostu chyba wszyscy zorientowali się, że reżim Aszrafa Ghaniego nie utrzyma się zbyt długo i stąd też ten sarkazm Ghaniego, że został "wystawiony do wiatru" przez USA. Niestety tzw. wielkie mocarstwa mają nieraz zmienne interesy i zapatrywania niekoniecznie zbieżne z interesami dotychczasowych sojuszników.

kamień
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:39

a skąd to wiesz? Źródło pls, przydało by mi się do pewnej dyskusji

On
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:34

Rosjanie sami potwierdzili negocjacje z talibami

Katon
wtorek, 3 sierpnia 2021, 07:27

Podobnie jak Amerykanie.

Tweets Defence24