Prezes PGZ: Konieczne jest przygotowanie nowej strategii Grupy

19 grudnia 2018, 16:29
witold słowik
Prezes PGZ S.A. Witold Słowik / Fot. PGZ

Prezes PGZ Witold Słowik zapowiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" przygotowanie nowej strategii Grupy. Mówił też o restrukturyzacji sektora stoczniowego.

Jak pisze środowa "Rz" prezes PGZ Witold Słowik od "niespełna trzech miesięcy intensywnie poznaje Polską Grupę Zbrojeniową i stojące przed nią wyzwania".

"Zmiany w grupie są konieczne – to oczywiste. Gdy w firmie spadają przychody, a rosną koszty funkcjonowania i poziom zatrudnienia, to na pewno nie jest to dobry kierunek – i jest o czym myśleć. Nie należę jednak do osób, które łatwo się poddają. W każdej sytuacji wytrwale dążę do obranego celu"

Witold Słowik, Prezes PGZ S.A. dla "Rz"

Szef PGZ podkreślił na łamach dziennika, że "zaczynamy od wprowadzenia nowego kodeksu korporacyjnego. Konieczne będzie też napisanie nowej strategii dla grupy. Chcę, aby w wyniku jej realizacji, Polska Grupa Zbrojeniowa stała się głównym naturalnym dostawcą uzbrojenia dla Ministerstwa Obrony Narodowej, produkowała nowoczesny sprzęt w konkurencyjnych cenach i generowała stabilne, znaczące zyski. Mam ambicję, by nasza grupa urosła do pozycji jednego z dziesięciu największych eksporterów uzbrojenia w Europie".

Pytany przez dziennikarzy "Rz" o Autosana, szef PGZ podkreślił, że "sprawa nie jest prosta. Autosan przez ostatnie lata wygenerował gigantyczną stratę i ma problemy z płynnością finansową, ale z drugiej strony dysponuje kompetencjami do produkowania własnych konstrukcji autobusów niskoemisyjnych i elektrycznych. Będąc jednym z największych pracodawców w regionie, ma też do odegrania znaczącą rolę społeczną".

"Do tej pory zainwestowaliśmy w Autosan sto kilkanaście milionów złotych. Idea reaktywacji zakładu była szlachetna. Błąd polegał na tym, że przejęliśmy od syndyka firmę, której obecny profil produkcyjny w mojej ocenie odległy jest od naszego podstawowego biznesu" - powiedział w wywiadzie prezes Słowik. 

Witold Słowik mówił też o restrukturyzacji sektora stoczniowego. W kontekście przejmowania nadzoru przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej stwierdził, że obecnie dąży się do modelu, w którym w portfelu PGZ pozostaną wyłącznie spółki stoczniowe pracujące na potrzeby Marynarki Wojennej.

JP/RP/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
miś
czwartek, 20 grudnia 2018, 17:02

Nie wiesz co zrobić zwołaj zespół. Kolejny nic nie przynoszący dokument

Piotr ze Szwecji
czwartek, 20 grudnia 2018, 14:35

Produkcja cywilna winna być podstawową produkcją w PGZ, a wojskowa poboczną, tak jak to robią koncerny zbrojeniowe w Korei Południowej czy Japonii. Autosan został zakupiony z powodu, że PGZ ma być przemysłową dźwignią dla całej Polski, a nie kontynuować w byciu warsztatowym pasożytem żerującym na zamówieniach z budżetu państwa i tracącym kompetencje produkcyjne sprzętu wojskowego po każdym zakończonym finalnie zamówieniu z MON. Z czego był znany na całym świecie szwedzki Saab przez dziesięciolecia? Ze swojej produkcji wojskowej bynajmniej nie. Coś z tymi prezesami PGZ zaczyna śmierdzieć powoli jak za rządów Platformy Obywatelskiej, a z tą "specjalizacyjną strategią" to się skończy PGZ takim samym fiaskiem jak skończył PHO. Strategia nowego prezesa dla PGZ jest po prostu zła. A gdzie te 500 mln na fabrykę w Pionkach? Budowa ruszyła jeszcze, bo premier Morawiecki obietnice składał już niemal cały rok temu...

As
czwartek, 20 grudnia 2018, 11:27

Restrukturyzacja przemysłu stoczniowego. Dobre. Udało się wyprodukować okręt i czys podłączyć pod to osiągnięcie nowe pijawki.

wie-dźmin
czwartek, 20 grudnia 2018, 09:10

Proponuję upaństwowić wszystkie , fabryki cukierków, ciastkarnie i lodziarnie, bo mają wspólny surowiec podstawowy (cukier), który jest zresztą produkowany w państwowym holdingu - Polski Cukier. Na czele grupy "Słodycze.Pl" mianujmy najlepsze młode kadry z partyjnej młodzieżówki, niech opracują strategię konsolidacji, restrukturyzacji oraz oczywiście ekspansji eksportowej. W firmach grupy zmieniajmy co rok zarządy i kadrę (wyłącznie znajomi i wierni) do szczebla kierownika mieszalnika. Czy taki (po)tworek gospodarczy przetrwa do końca kwartału ????? I tu mamy kandydata na ekonomicznego Nobla,bo podobny twór gospodarczy jak PGZ trwa już wiele lat. (wczesniej Bumar, PHO).

Xxx
czwartek, 20 grudnia 2018, 09:08

Firmie spadają przychody? Proponuję narzucić jeszcze większy procent haraczu od podległych spółek.

mgr
czwartek, 20 grudnia 2018, 00:17

Najkrótsza strategia. Prezent dla Prezesa na odchodne w 9 punktach: 1. zwolnić wszystkich z tzw. Centrali PGZ 2. zwolnić wszystkich "przyjaciół królika" w całym PGZ 3. przenieść kompetencje z Centrali PGZ do spółek (lub ich grup) 4. Na zwolnione stanowiska powołać fachowców zatrudnionych w spółkach min. 10 lat, przyznać nowym prezesom prawo zatrudniania fachowców z centrali PGZ, bo może jest tam ich 7 -12. 5. do Centrali PGZ powołać fachowców z branży o min 20 letnim stażu 6. Wyznaczyć cele długoterminowe dla nowych zarządów, z gwarancją zatrudnienia 7. przyznać środki na ich realizację. 6. Ograniczyć rolę Centrali PGZ do prawa głosu z akcji 7. rozliczać z wyników 8. Związki za bramę

Gts
środa, 19 grudnia 2018, 23:25

Czyli jednym slowem: dotacja, nowa dotacja na nowy rok. Dotacja dla zakaldu, prezesow, zarzadu, rady czegokolwiek co da sie sprytnie skitrac. Znow sie poprowadzi kilka programow ktore idealnie wpisza sie w monowskie dialogi techniczne, fazy analityczno koncepcyjne i zycie jak w Madrycie. Nie umniejszam staran, ale jak na razie efekty sa takie sobie. Produkcja? Poza HSW czy PCO ktos, cos w ogole? Poza remontami w Bydgoszczy czy Lodzi ktos, cos w ogole? Ile mozna czekac na produkty... zanim my zrobimy np takiego Grota, doprowadzimy do stanu zblizonego do oczekiwanego to wielcy znow nas przeskocza i odstawia na dwie dlugosci... ile jeszcze w tym Grocie jest do naprawienia? Jak ma wygladac eksport skoro produkcje mamy raczej jak manufaktura, a nie zaklad przemyslowy... Tylu wqs tam siedzi a produktow prsktycznie nie ma, no ale jak kase zbieraja gwiazdy typu prezesi i dyrektorzy to na inzyniera zostaje srednia albo minimalna krajowa. Ludzie zateudnieni rzucaja kwity, a zatrudniajcy sie wstaja i wychodza jak uslysza zarobki proponowane w rozmowie kwalifikacyjnej. Pieknie jest tylko w TVP.

w
środa, 19 grudnia 2018, 20:59

PGZ wpompował w Autosan ?? A pieniadze HSW to gdzie???

w
środa, 19 grudnia 2018, 20:28

"nowa strategia', restrukturyzacja" reforma"- słowa klucze za którymi pojawia sie udawanie działania i ewentualne niszczenie tego co jest. Kolejny króliczek znajomego królika, kolejny bredzisław. CD MON-owskich analiz, programów analiz i analiz programów itd. Jak to było : "szpak dziobał bociana a pozniej ..."

Paranoid
środa, 19 grudnia 2018, 19:37

Jak to się czyta to nie wiem, czy śmiać się czy płakać. W szufladzie prezes już ma ze dwie strategie PGZ. Jeżeli prezes wierzy, że papier/strategia zapewni realizację wyidealizowanych celów jakie podaje, to czarno to widzę. Ale co tam, ile poprzednia strategia kosztowała? Aha, parę mln PLN, cóż może forumowicze powinni złożyć ofertę, przypuszczam, że dysponują lepszą wiedzą niż tzw. renomowany konsultant

adrian
środa, 19 grudnia 2018, 18:40

to po co kupili ten autosan skoro to trup i nikt nie chciał kupic go inny po to by do niego dokładać czy co?

robertpk
środa, 19 grudnia 2018, 17:41

Niemoc, chaos i bezwład... - PGZ

Tweets Defence24