Premier: audyt w MON po Macierewiczu bez istotnych nieprawidłowości

31 sierpnia 2018, 10:17
Antoni Macierewicz Dragon-17
Były szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że audyt w Ministerstwie Obrony Narodowej, jaki zlecił minister Mariusz Błaszczak, który w styczniu zastąpił Antoniego Macierewicza nie wskazuje na "nieprawidłowości, które wzbudzałyby niepokój".

Zobacz także
Reklama

Premier pytany na konferencji prasowej, kiedy można się spodziewać wyników audytu dotyczącego okresu, gdy szefem MON był Antoni Macierewicz, powiedział: "Każdy nowy szef instytucji ma prawo – jest to jak najbardziej normalne – dokonać czegoś, co się nazywa bilansem otwarcia, można to też nazwać audytem, czyli przyjrzeć się dokładnie temu, co odziedziczył".

"I pan minister Błaszczak robi to w sposób bardzo dokładny, skrupulatny. Według mojej najlepszej wiedzy nie ma jakichś istotnych nieprawidłowości ani w ogóle nieprawidłowości, które wzbudzałyby niepokój" – zapewnił szef rządu.

Dodał, że minister obrony "oczywiście w stosownym czasie przedstawi wnioski takie, jakie uzna za stosowne".

Morawiecki podkreślił "bardzo dobrą, bliską współpracę" z Błaszczakiem, który – jak mówił – podjął się zadania "nie tylko podniesienia poziomu uzbrojenia naszej armii (…), ale również wykorzystania wielkich zamówień zbrojeniowych dla potrzeb polskiej gospodarki".

Błaszczak, który zastąpił Macierewicza na stanowisku ministra obrony w styczniu 2018 r., zlecił audyt zakupów, zamówień i wydatków w resorcie. W czerwcu posłowie PO, którzy przebywali w siedzibie MON w ramach interwencji poselskiej, powiedzieli, że uzyskali informację, że audyt w MON trwa, a wiele spraw bada Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dokument po ukończeniu ma zostać udostępniony sejmowej komisji obrony.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Rafi333
piątek, 7 września 2018, 19:38

Gra słów. Bez istotnych nieprawidłowości. Czyli jakieś były.

Gort
piątek, 7 września 2018, 07:51

Mnie interesują efekty a tych brak. Budżet mon rozdęty a kluczowe decyzje są odkładanie. Polska wydała miliardy na wojska specjalnie a nie ma czym ich przerzcić. Utopiono fortunę w gazoport a skrycie może go zamontować okręt podwodny. Pioruny nie zastapią camm. Pirat z watpliwą przebijalnoscią nie zadtąpi Spike. Stalowy hełm sorzed czterdziestu lat nie zastąpi kewlarowego. Technologie wojskowe nigdy nie stały w miejscu a ci co o tym zapominali zostawali pokonani na polach bitew. Skoro system zakupów się nie sprawdza, to trzeba obok zbudować drugi wydolny i skuteczny. Minister A.M. nie sprawdził się to go słusznie zmieniono. Problemem nie są tylko ministrowie a cały aparat mon. Żołnierzą wystarczą dwa święta w roku i wolą w zamian dibry sprzęt miesiąc po miesiącu niż parady i otwarcia okolicznościowych ławeczek. Od sprawy Am ważniejsze jest ustalenie co lano do zbiorników 29ek, że doszło do zadławienia silników. Obecnie połowa sił powietrznych stoji na kółkach...

cynik
poniedziałek, 3 września 2018, 16:34

jest zaskoczenie nie powiem heh

ktos
poniedziałek, 3 września 2018, 09:57

Nie no w koncu odejscie z armii generalow i wyzszych dowodcow to spoko sprawa. Brak zakupow smiglowcow i stagnacja w MW to zwykla codziennosc, wiec nie ma sie czym martwic.

Davien
niedziela, 2 września 2018, 13:30

Marek, tyle ze PZA LoARA jest jedynie planowany zakup kilku sztuk a Macierewicz miał po prostu kupic smigłowce a nie planować zakup.

Boczek
niedziela, 2 września 2018, 09:56

ansy, piątek, 31 sierpnia 2018, 14:37 ### Do Ciebie jeszcze nie dotarło, że AM ma ograniczony dostępu do dokumentów i informacji NATO i że to prawdopodobnie pod naciskiem USA został osunięty?

Okręcik
sobota, 1 września 2018, 18:33

Poczekamy na audyt, gdy władza się zmieni.

Taghmata Omnissiah
sobota, 1 września 2018, 12:46

Wyjątkowo prosta rzecz, wystarczy określić jaki jest poziom nieprawidłowości które mają wzbudzać niepokój a potem pod nie oceniać sprawę. Kluczowym jest to że \"nie wzbudzają niepokoju\" a przecież to bardzo płynna rzecz, dla jednych coś niepokój wzbudza a dla innych absolutnie nie ma problemu, nic nie widzę, nic nie słyszę i nic nie powiem. Wszystko jest super i tak będę zeznawał.

Marek
sobota, 1 września 2018, 08:20

@jarosław Jak to gdzie? W tym samym miejscu, w którym jest Loara \"kupiona\" przez Klicha.

Luke
piątek, 31 sierpnia 2018, 17:44

No bo co powje? Taka informacja jest tajna in na poziomi on need to know bases!

Polak
piątek, 31 sierpnia 2018, 17:08

Po Prostu Kpiny

jarosław
piątek, 31 sierpnia 2018, 15:57

czy audyt wykazał gdzie są \"Black Hawki\" kupione przez Antoniego?

as
piątek, 31 sierpnia 2018, 14:14

CBA w PGZ, zawalenie negocjacji ws Homara, przepłacenie Wisły, wybuchające Pioruny które przeszły kontrolę jakości ale \"jest super jest super więc o co ci chodzi\"

Marek1
piątek, 31 sierpnia 2018, 13:40

Żarty ?? Szef MON(MB), który wręcz oficjalnie stwierdził, ze będzie KONTYNUOWAŁ politykę poprzednika(AM) i jego bliskim kolegą partyjnym ma cokolwiek znaleźć na AM ?!?!? ;))))

ansy
piątek, 31 sierpnia 2018, 12:37

szkoda że AM nadal nie jest szefem MON ... pomimo wrogości generalicji i totalnego hejtu ze strony opozycji i szczególnie zagranicznych mediow jego działania miały realne sukcesy w wzmocnieniu naszej armii i przemysłu ... a co za tym idzie nas wszystkich

Tweets Defence24