Ponad 40 okrętów na Bałtyku. Ruszyły ćwiczenia Baltops-18

5 czerwca 2018, 14:26
Exercise-BALTOPS_Navy-3_edit
Fot. Naval Striking and Support Forces Nato (STRIKFORNATO)
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Wystartowała 46. edycja ćwiczenia Baltops. Manewry na Bałtyku potrwają do 15 czerwca. Weźmie w nich udział ponad 40 okrętów z kilkunastu państw.

Tegoroczna edycja ćwiczenia skupić ma się na prowadzeniu obrony powietrznej, treningu z ostrą amunicją, zwalczania okrętów podwodnych i jednostek nawodnych, obserwacji morskiej czy przeciwdziałania operacji wodno-desantowych. 

W ćwiczeniu pk. Baltops-18 weźmie udział ponad 40 okrętów z kilkunastu państw. Będą to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Wesprze je ponad 60 samolotów oraz 4,700 żołnierzy reprezentujących w sumie 22 kraje NATO oraz partnerskie. 

Jak informowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża skierowała do udziału w ćwiczeniu trałowce ORP "Dąbie" i ORP "Wicko" z 12. Dywizjonu Trałowców, ORP "Gopło" i ORP "Wdzydze" z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP "Kraków" z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Ponadto w ćwiczeniu wezmą udział żołnierze i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowa Grupa Ratownicza oraz 43. Batalion Saperów z 3. Flotylli Okrętów.

Fot. Sekcja Prasowa 8FOW
Fot. Sekcja Prasowa 8FOW

Okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża 30 maja wyszły z macierzystych portów w Świnoujściu i Gdyni kierując się do portu Kłajpeda. Podczas postoju w Kłajpedzie (Litwa) przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. "Pre-Sail Conference", w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Ustalone zostały także szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów dostali również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. Okręty znalazły się ponownie na Bałtyku 3 czerwca. 

Ćwiczenia Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły NATO. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia zakończą się w Kilonii, w Niemczech. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu Baltops po raz 26.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Rafal, Bialystok
niedziela, 29 lipca 2018, 10:49

ODP: do rozbawiony J-23 Poprawka. Rosja TEORETYCZNIE posiada 37 tysiecy kilometrow linii brzegowej. Praktycznie ma tylko 2 (Slownie DWA) porty niezamarzajace czyli Murmansk i Wladywostok (na dwoch przeciwleglych krancach kraju...) oraz Krolewiec w odseparowanej eklawie, ktora bedzie zajeta w pierwszym dniu potencjalnego konfliktu

WOJAK
poniedziałek, 9 lipca 2018, 17:33

BAŁTYK TO PUŁAPKA - STRATEGICZNA DLA NATO- NIE DA SIE GO OBRONIĆ -ŁATWO GO ZAMKNĄC W DOBIE KUTRÓW RAKIETOWYCH /WSTRZELAŁY SIE Z MOZA KASPIJSKIEGO W CELE W SYRII- 1500MIL- ŻADEN POWAZNY OKRET NATO NIE WPŁYNIE NA BAŁTYK

gosc
niedziela, 17 czerwca 2018, 10:56

a tyle wrzasku w polskiejprasie o cwiczenia rosji ,to prowokacja u granic nato.

ghjk
czwartek, 7 czerwca 2018, 17:01

Dobrze, że to na wodzie. Nie będzie wypadków na drogach publicznych.

ito
środa, 13 czerwca 2018, 16:34

Ale na drodze się przynajmniej nie potopią, a blachy się w razie czego wyklepie (w tym akurat Polska potęgą jest i basta).

andys
czwartek, 7 czerwca 2018, 00:48

Kilkanascie państw, 40 okretów, 60 samolotów , prawie 5 tysiecy zołnierzy i marynarzy - wcale niezła siła! Wszystko w ramach przygotowań do konfliktu z Rosją (jedyny kraj nie uczestniczący w ćwiczeniach - gdyby i Rosja brala w nich udział, to jaki byłby sens organizowania takich imprez wsród przyjaciół?). Na poważną wojne Rosjanie przygotowali Kalibry, Szkwały (nazwa z pamięci) , Granity i Iskandery (może jeszcze coś), dlatego ważne jest ćwiczenie obrony powietrznej. Podejrzewam, że Bałtyk jest doskonale rozeznany przez NATO i Rosję, mysz sie nie prześlizgnie na tym \"jeziorze\" wewnątrzeuropejskim. Doświadczenie IIWŚ pokazuje , że morska blokada Rosji to sprawa stosunkowo prosta.

zyg
wtorek, 12 czerwca 2018, 22:55

Nie tylko doświadczenia 2 w.ś, ale wszystkich konfliktów od czasu wojen napoleońskich włącznie. Najrozsądniej moskiewska flota bałtycka zachowała się podczas wojen krymskiej i bałkańskiej gdy uciekła do neutralnego Nowego Jorku :DD

rozbawiony J-23
piątek, 8 czerwca 2018, 05:55

\"morska blokada Rosji to sprawa stosunkowo prosta\"... Jestem pod wielkim wrażeniem myśli strategicznej, tylko nie takiego rodzaju, jakiego oczekiwał autor zacytowanego stwierdzenia... ;-) Rosja posiada wybrzeże morskie o łącznej długości ponad 37 tysięcy kilometrów oraz dostęp do 3 oceanów, że o ilości mórz nie wspomnę... Wobec powyższego rozważanie wprowadzenia blokady morskiej wobec Rosji należy traktować w kategorii rusofobicznych mrzonek, najdelikatniej to ujmując oczywiście... ;-)

zyg
środa, 13 czerwca 2018, 11:03

ile z tych \"37 tys km\" wybrzeża mają na Bałtyku ? 300km ? Dzięki swym idiotycznym prowokacjom twoi pracodawcy popchnęli poprzednio fanatycznie neutralne kraje jak Szwecja i Finlandia do ścisłej kooperacji z NATO i zwiększenia budżetów obronnych. Flota Bałtycka dziś w podobnej sytuacji jak polska MW w przededniu 2 w.ś. a nawet gorszej gdyż Finlandia kontroluje wyjście z zatoki fińskiej a NATO cieśniny duńskie a jedynymi sojusznikami Rosji to Syria i może KRLD (na ChRL raczej bym nie liczył) N.b. twój nick bardzo adekwatny.. fikcyjny J-23 był zdrajcą agentem sowieckiego GRU, wg prawa polskiego kwalifikował się na KS :DD

Tomo
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 01:34

Ta. Wybrzeże maja imponujące tylko do tego portów maja 5 na krzyż.

andys
piątek, 8 czerwca 2018, 22:28

Mysle, że zamiast bawić się, lepiej byłoby skojarzyć, że w moim tekście mowa jest o blokadzie portów bałtyckich ZSRR (sprawdź w Wikipedii jaki Niemcy to zrobili) i ,ogólnie , mowa jest tylko o Bałtyku. Wystarczy spojrzeć na mapę Bałtyku i ocena szans Rosji w wojne morskiej na Bałtyku stanie sie prosta.

rozbawiony J-23
sobota, 9 czerwca 2018, 22:42

Wpisy co poniektórych rusofobicznie nastawionych komentatorów wywołują niekiedy u mnie uczucie rozbawienia i nie tylko... ;-) Jeżeli Wikipedia ma być jedynym źródłem wiedzy, to naprawdę szczerze współczuję... ;-) Natomiast faktu, jak dla III Rzeszy Niemieckiej skończyła się wojna ze Związkiem Radzieckim, to mam nadzieję nie muszę przypominać... ;-) Zapewniam ponadto, że armie wszystkich europejskich państw członkowskich NATO nie mają nawet najmniejszej szansy w pełnoskalowym konflikcie zbrojnym z Rosją... ;-)

andys
niedziela, 17 czerwca 2018, 17:44

Znowu trzeba tłumaczyć, jak dziecku! Na Bałtyku ZSRR wcale nie zwycięzała. Jeszcze w kwietniu 1945 z Kurlandii do Niemiec i z powrotem śmigały niemieckie transportowce. Wojna na ladzie to było zupełnie co innego.

rozbawiony J-23
sobota, 9 czerwca 2018, 22:42

Wpisy co poniektórych rusofobicznie nastawionych komentatorów wywołują niekiedy u mnie uczucie rozbawienia i nie tylko... ;-) Jeżeli Wikipedia ma być jedynym źródłem wiedzy, to naprawdę szczerze współczuję... ;-) Natomiast faktu, jak dla III Rzeszy Niemieckiej skończyła się wojna ze Związkiem Radzieckim, to mam nadzieję nie muszę przypominać... ;-) Zapewniam ponadto, że armie wszystkich europejskich państw członkowskich NATO nie mają nawet najmniejszej szansy w pełnoskalowym konflikcie zbrojnym z Rosją... ;-)

cdeee
środa, 6 czerwca 2018, 10:47

w tym 16 szt zakupionych kilka lat temu przez nasza MW NOWYCH yachtów....

Zajac
czwartek, 7 czerwca 2018, 15:39

Pierwszy prawdziwy artykul D24 ! \"Będą to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.\" To juz nawet oficjalnie tego kraju nie ma ...

Hah
środa, 6 czerwca 2018, 10:18

No tak ... tylko trałowce zostały.. nie ma okrętów uderzeniowych.... MON zabrał MW kase na Gawrona i okręt jedyna nadzieja MW nie powstał.

Kajop
środa, 6 czerwca 2018, 10:16

Rosjanie podali już ile ich samolotów \"akredytowano\" na ćwiczenia tj. w trakcie przelotu nad okrętami NATO włączy transpondery i ile tylko w nich \"weźmie udział\" tj. przeleci nad nimi z wyłączonymi transponderami ?!

Willgraf
wtorek, 5 czerwca 2018, 23:47

a jak policzyć zagłówki i motorówki to cała flota:)

PKP kargo
wtorek, 5 czerwca 2018, 18:03

40 okrętów plus 6 holownikow i Gawron vel Slazak czy kormoran czy jak mu tam

Davien
czwartek, 7 czerwca 2018, 14:41

Holowniki na manewrach i w rejsach to akurat specjalnść MW FR

rozbawiony wiadomo kim i czym
sobota, 9 czerwca 2018, 22:56

Zapewniam jednak, że holowniki przydają się także upadającej potędze morskiej, zwanej US Navy. W przedmiotowym wątku przypomnę, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald (DOG-62) po zderzeniu ze statkiem handlowym w czerwcu 2017 roku był w stanie dopłynąć do portu Yokosuka, jedynie dzięki wydatnej pomocy japońskich holowników... ;-)

Czesio
wtorek, 5 czerwca 2018, 20:29

Polska, biało-czerwoni! Czy ma ktoś szybszy od nas duży okręt patrolowy na Bałtyku?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama