Reklama

Technologie

50 lat samolotu C-5 Galaxy

Fot. U.S. Air Force photo/Master Sgt. Jamie Cabral
Fot. U.S. Air Force photo/Master Sgt. Jamie Cabral

Potężny amerykański samolot transportowy C-5 Galaxy pozostaje w służbie już przez pięć dekad. Po modernizacji zyskuje lepsze możliwości.

Odrzutowiec Lockheed C-5 Galaxy po raz pierwszy wzbił się w powietrze 30 czerwca 1968 r. Do lat 80-tych XX wieku pozostawał największym samolotem na świecie. Po ziemi porusza się na 28 kołach. Rozwiązania zastosowane w jego konstrukcji zaimplementowano potem w wielu modelach samolotów pasażerskich, do dziś wykorzystywanych przez wiele linii lotniczych.

Maszyna ma otwierany nos, co znacznie ułatwia jej ładowanie lub rozładowywanie. W przeszłości C-5 Galaxy sprawdził się w wielu misjach wojskowych i humanitarnych, niemniej maszyna borykała się z problemami z niezawodnością.

Obecnie trwa program modernizacji olbrzymich transportowców. Te, które przejdą pełen program modernizacyjny, oznaczane są C-5 Super Galaxy.

Unowocześnione maszyny posłużą do około 2040 roku. Cechują się imponującym zasięgiem. Startując ze Wschodniego Wybrzeża USA mogą bez międzylądowania dolecieć do Turcji, zaś rozpoczynając podróż z Wybrzeża Zachodniego, bez dodatkowego tankowania osiągnąć Japonię.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Wania

    Do Alibaba. A mógłbyś podać przykład transportowego tu, który lata?

  2. Davien

    Panie alibaba,to obalmy pańskie mity: AN-225 Mrija powstał w całym jednym egzemplarzyu prototypowym, Galaxy lata obecnie ponad 80. Żaden Tupolem czi ił nawet się nie zblizył rozmiarami i udżwigiem do C-17 Globemaster, a Galaxy to dla nich niedostepna półka, Jedyny porównywalny samolot to AN-124 Rusłan

  3. alibaba

    A ileż tego zachwytu - jak wynalazek zimnej wojny miał autora tak zachwycić ? CCCP - skonstruowali większe lepsze i nie zawodne maszyny typu Mrija czy pospolite samoloty z serii TU ...? No cóż każdy inaczej interpretuje .....

Reklama