Posłowie odwiedzą państwową zbrojeniówkę

13 lutego 2020, 11:39
oz54hd_SejmRP
Sejm RP. Fot. Maksymilian Dura

Podkomisja stała ds. przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zaplanowała, że w ramach swoich prac odwiedzi 28 polskich zakładów zbrojeniowych i instytucji związanych z obronnością.

W środę odbyło się drugie w tej kadencji Sejmu posiedzenie, działającej w ramach komisji obrony, podkomisji ds. przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Celem posiedzenia było rozpatrzenie propozycji tematów do planu pracy podkomisji na 2020 r. Jak ustaliła PAP, podkomisja zaplanowała w ramach swoich prac dwa punkty posiedzenia z udziałem przedstawicieli MON i 28 "wizytacji" w zakładach i instytucjach związanych z przemysłem zbrojeniowym. Podczas posiedzeń w Sejmie podkomisja chce, by przedstawiciele resortu obrony przedstawili im informację dotyczącą funkcjonowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz stan realizacji poszczególnych programów modernizacyjnych prowadzonych w Siłach Zbrojnych.

Jednocześnie podkomisja przegłosowała plan, w który wpisała "wizytację" wspominanych 28 polskich zakładów i instytucji związanych z obronnością. Są to zakłady i instytucje działające w całej Polsce. Pięć z nich: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Przemysłowe Centrum Optyki, PIT-RADWAR, PZL "Warszawa- Okęcie" oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju mieści się w Warszawie. Pozostałe są ulokowane poza stolicą. Wśród nich są m.in.: Fabryka Broni "Łucznik w Radomiu", MESKO w Skarżysku- Kamiennej, Lubawa S.A. w Lubawie, Zakłady Mechaniczne "Bumar Łabędy" w Gliwicach, Huta Stalowa Wola, AMZ-Kutno, Nitrochem w Bydgoszczy, Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich czy PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni.

Taki plan podkomisja poparła z jednym głosem sprzeciwu posła Grzegorza Brauna z Konfederacji. Braun w rozmowie z PAP potwierdził, że sprzeciwił się takim planom pracy podkomisji. Jak wyjaśnił — w jego ocenie — w pracach nad tym planem, zabrakło merytorycznego uzasadnienia dla takich wyjazdów, gdyż podkomisja nie zajmowała się zagadnieniami, które chciałaby poruszyć podczas wizytacji. Braun ocenił również, że podkomisja tym samym ustaliła sobie liczbę "miłych i przyjemnych" wyjazdów w ramach swojej pracy

To jest najprostszy sposób na przepalenie litrów paliwa, mnożenie wydatków i sprawianie wrażenia, że jest miło, a podkomisja pracuje

- poseł Konfederacji Grzegorz Braun

Przewodniczący podkomisji Piotr Kaleta (PiS) potwierdził w rozmowie z PAP, że tylko jeden poseł był przeciwny uchwaleniu takiego planu. Zapytany o program prac podkomisji stwierdził, że są to "pomysły, które są, nie muszą mieć charakteru wyjazdowego". Poinformował, że na najbliższych dwóch posiedzeniach podkomisja chce się zająć modernizacją czołgów T-72 w zakładach "Bumar Łabędy" oraz zakupem przez Polskę od USA samolotów F-35. 

Zapytany o zapisany w planie program "wizytacji" odparł, że takie wyjazdy będą zależeć od potrzeb wynikających z prac podkomisji. 

Reszta jest luźnym pomysłem, zagadnieniami, które będziemy opracowywać na bieżąco (...).Trzeba pamiętać, że posiedzenia wyjazdowe muszą uzyskać zgodę marszałka Sejmu i one nie będą tak liczne

- przewodniczący podkomisji podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP Piotr Kaleta (PiS)

W składzie podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zasiada 20 posłów.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
kołalsky
piątek, 14 lutego 2020, 12:42

Przed jakimikolwiek wyborami jakakolwiek aktywność jest wskazana !

say69mat
piątek, 14 lutego 2020, 11:03

Wybitny peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa - nawiasem mówiąc weteran służby wojskowej - popełnił brzemienną dla refleksji nad tematem naszej rzeczywistości z pogranicza militariów i polityki - powieść pod wdzięcznym tytułem Pantaleon i Wizytantki. Mianowicie, nie jestem pewien czy wizytacja realizowana przez establishment poselski naszych perełek przemysłu zbrojeniowego. Wpłynie jakąkolwiek miarą na kondycję rzeczonego przemysłu wyrażaną, innowacyjnością i konkurencyjnością oferty w odniesieniu do podmiotów przemysłu zbrojeniowego world-vide. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku zgoła samobójczej misji bohatera powieści Mario Vargasa Llosy - Pantaleona Pantoi - bezskutecznie zmagającego się - przy pomocy korpusu kobiet lekkich obyczajów - z plagą gwałtów w garnizonach położonych w amazońskim interiorze.

skryba
czwartek, 13 lutego 2020, 20:54

Ta wizytacja z udziałem MON to jakieś nieporozumienie.Aktualnie zbrojeniówka podlega Sasinowi czyli tzw. min.Aktywów, MON nie ma nic do tego. Ponadto 3 firmy nie należa do PGZ: NCBiR (Min. Nauki), Lubawa (prywatna firma),AMZ Kutno (też prywatna). Ponadto to prezesi firmy powinni być wezwani przed oblicze podkomisji, bez obecności tzw, przełożonych z PGZ. Reszta to propaganda.

tożsamość
czwartek, 13 lutego 2020, 19:45

Może i dobrze że coś chcą robić, tylko że mogliby lepiej przemyśleć co i jak. Goły pomysł zalatuje Gierkiem. Czytając dowolny dokument dotyczący nadzoru politycznego nad "skarbem", nasuwa się jeden wniosek, że system naboru kadr partyjnych albo mocno szwankuje albo nie istnieje wcale.

ursus
czwartek, 13 lutego 2020, 15:35

Nie rozumiem dlaczego komisja zajmuje się dokonanymi zakupami zamiast tym co potrzebne i powodami dla których jeszcze tych sprzętów nie ma... - wnioski z prowadzonych postępowań powinny być jakkolwiek konstruktywne w zakresie przyszłych tranzakcji. No i co z obiecaną społeczeństwu Agencją Uzbrojenia, bo miała być informacja, a jest taktyka strusia? Bardzo wyczekuję na duży kontrakt odnośnie pozyskania sporej liczby środków przeciwpancernych (najlepiej PPK Pirat) i mocno mnie wkurza, że nic się w tej sprawie nie dzieje. Niestety działalność MON sprawia przykre wrażenie niskiej, spadającej wydajności modernizacyjnej - liczę na więcej i trzymam kciuki że się nie zawiodę. Oby nie liczono na pomoc sojuszników w nowej strategii bezpieczeństwa, tylko na WP i całe społeczeństwo.

Paweł
piątek, 14 lutego 2020, 13:28

Poseł Braun nie dał rady...

Sidematic
czwartek, 13 lutego 2020, 15:18

Tym razem był jeden poseł. Za 4 lata będzie nas więcej. Ludziom powoli otwierają się oczy.

m p
czwartek, 13 lutego 2020, 18:26

Z naciskiem na "powoli" :(

Sternik
czwartek, 13 lutego 2020, 15:16

Podkomisja stała ds. przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP A na co komu taki wynalazek skoro największe kontrakty realizujemy bez przetargowo, na podstawie decyzji....Prezydenta? Pani Ambasador? Prezesa? KTO WIE KTO ZDECYDOWAŁ O ZAKUPIE F-35?

Lotniczy
czwartek, 13 lutego 2020, 15:00

Czy oni wiedzą gdzie jadą ? PZL w Warszawie to jest teraz Airbus....

Polish blues
czwartek, 13 lutego 2020, 13:51

Przyjadą z gospodarską wizytą, zjedzą dobry obiad, posiedzą, uścisną kilka dłoni - przy okazji zdezorganizują ludziom dzień pracy i pojadą...

LMed
czwartek, 13 lutego 2020, 13:01

N cóż, jakaś grupa przypadkowych ludzi sobie pojeździ. Dziecinada. Czas na profesionalne działania Państwa, bo TU CHODZI O POLSKĄ ARMIĘ!!! A Pan Braun jak zwykle celnie.

Whit
czwartek, 13 lutego 2020, 18:53

Pełna zgoda.

Tweets Defence24