Reklama

Poślizg w przetargu na Wisłę. Tylko dwie baterie do 2022 roku

22 października 2014, 22:36
Fot. sierż. Paweł Erdmann/http://www.33drop.wp.mil.pl/

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza pozyskać do 2022 roku dwie baterie zestawów przeciwlotniczych średniego zasięgu Wisła. Resort obrony jeszcze w lipcu informował, że do tego czasu przewiduje zakup sześciu baterii systemów tego typu.

Podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji do spraw Polskiego Przemysłu Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych pułkownik Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia poinformował, że do 2022 roku MON przewiduje pozyskanie dwóch baterii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu Wisła. Docelowo resort obrony zamierza kupić osiem baterii systemów tego typu.

Planowane pozyskanie docelowo ośmiu baterii, w tym do 2022 roku dwóch baterii systemu Wisła

pułkownik Adam Duda

Stoi to w sprzeczności z wcześniejszymi zapowiedziami resortu obrony, że do 2022 roku Polska planuje pozyskać sześć baterii zestawów przeciwlotniczych średniego zasięgu. Zgodnie z dokumentem wyznaczającym program modernizacji technicznej "Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022" jeszcze w lipcu MON informował o planowaniu zakupu 6 baterii do 2022 roku. Dane z września mówią z kolei o pozyskaniu 8 baterii od 2018 roku.

Pułkownik Duda stwierdził również, że 29 września formalnie zakończono fazę analityczno–koncepcyjną, a postępowanie zostanie według planów uruchomione jeszcze w bieżącym roku. Do końca przyszłego roku przewidywane jest podpisanie umowy na zakup systemu Wisła. Jak powiedział płk Duda, aktualnie trwa opracowywanie projektów dokumentów w formie zaproszenia do udziału w postępowaniu oraz umowy, a także założeń offsetowych. MON oczekuje na akty wykonawcze do ustawy offsetowej, które mają umożliwić uruchomienie postępowania jeszcze w bieżącym roku. Resort obrony bierze w chwili obecnej pod uwagę dwóch potencjalnych wykonawców – koncern Raytheon z zestawem Patriot oraz konsorcjum Eurosam, oferujące system SAMP/T.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 78
Reklama
Olo
czwartek, 23 października 2014, 23:59

Clou tematu, czy IU kupi bezpośrednio u zagranicznego bez kontroli, czy u polskiego konsorcjum, przez które przejdzie zagraniczny pod polską kontrolą. Bo kupić kolejnego F-16, gdzie kodów nie ma i wszystko zagranica dostarcza bez polskiej kontroli to byle lobbysta potrafi.

Sejsmo
czwartek, 23 października 2014, 13:56

Czyli do 2018 będziemy mieli jeszcze ze czterdzieści konferencji w BBN-ie i pół baterii do 2030? Bardzo fajny rząd i prezydent.

vigg
czwartek, 23 października 2014, 22:42

Jak zawsze spotkania BBN są spotkaniami PRowskimi. Zresztą jaki PAN taki kram.

xxx
poniedziałek, 24 listopada 2014, 00:27

Odnoszę wrażenie, że ta banda nieudolnych urzędników specjalnie opóźnia realizacje i utrudnia modernizacje aby mieć co robić za 5 lat. Marnotrawią tylko nasze pieniądze, niezorganizowani, nieprzygotowani, bez pomysłu, bez zdolności decyzyjnych, rozmyta odpowiedzialność i wszystko dodatkowo przesiąknięte polityką - gotuje się w człowieku jak czytam co oni tam wyprawiają

WPN
czwartek, 23 października 2014, 22:32

To jest jakaś kpina!!!!jak wojna wybuchnie to w ciągu dwóch lat w 2022 to możemy być pod zaborem

Kapitan
czwartek, 23 października 2014, 11:59

to już są kpiny... i ludzie chcą na nich głosować... . Prawda jest taka,że niewiele jest sprzętu by sie bronić. Widać gołym okiem,że GRU działa i jest więcej kretów w MON jak i całym rządzie. I znając życie opracowywanie projektów bedzie trwało jeszcze długo.. gdzie obrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza potrzebna jest natychmiast. Druga sprawa... gen. koziej.. bałwan jakich dużo.. wielki znawca...ŚLEPY znawca. Chyba jedynym generałem, który mówi prawde jest Skrzypczak.. którego wywalono,bo mówił prawde, niewygodna prawde dla PO i reszty czerwonego ścierwa.

qwerty
piątek, 24 października 2014, 03:01

Przedmówca myli kretów z kretynami. Większość decydentów jest za głupia by nadawać się do werbunku.

sorbi
czwartek, 23 października 2014, 14:55

W pełni się zgadzam - również w kwestii oceny gen W.Skrzypczaka. Dzisiaj przeczytałem jego słowa - "modernizacj armii tylko na papierze"

Wojmił
czwartek, 23 października 2014, 14:26

człowieku - przestań się wygłupiać z tą zdradą i szpiegami... przecież 70% sejmu i jeszcze więcej w senacie to posłowie POPiS - czyli prawicowi katolicy... ich ambicja w kościelnej ławce siedzi... oni są po prostu nieudolni i niekompetentni - wraz z obsadzanymi przez rząd (tak samo było za PiS) urzędasami w MON a nie są zaraz szpiegami i nie wiadomo kim...

szary
czwartek, 23 października 2014, 13:28

Tam zaraz Gru. Podejrzewam że trapią nas raczej dwie choroby: lenistwo i głupota

edi
czwartek, 23 października 2014, 13:21

kapitan - rozstrzelać ich wszystkich albo powiesić na hakach. A na poważnie, skąd tyle agresji z rana?

szary
czwartek, 23 października 2014, 11:52

Wypowiedź pułkownika przebiła wypowiedź marszałka (sejmu)

obywatel
czwartek, 23 października 2014, 11:48

Jeśli by tak było to już prawie dywersja. W kontekście tego co się zaczyna dziać na świecie to do 2018 r. powinniśmy mieć co najmniej 6 baterii.

Arek
czwartek, 23 października 2014, 11:46

Czyli po staremu:( Co ciekawe nie podano powodów tej decyzji. Lepiej jednak szukać mieszkania/domu w Hiszpanii lub wyjechac za pracą gdzieś daleko. Tutaj nigdy nie będzie dobrze i nie są temu winni Rosjanie ani Marsjanie, a jedynie my Polacy. Ciekawe jak będziemy traktowani przez producentów uzbrojenia jak tak działamy. Normalnie republika bananowa w srodku Europy.

Konvi
czwartek, 23 października 2014, 13:46

Arek z całym szacunkiem ale właśnie przed nastawienie "tutaj to g.., byle w innym kraju" mamy takie efekty. Połowa naszych polityków jest zainteresowana jedynie Brukselą i tamtymi stołkami, wraz z durnym hasłem "jakim to jestem europejczykiem", zamiast zająć się porządnie sprawami własnego kraju. Problem nie leży w Polakach jako w ludziach czy narodzie, problem leży w prawie i durnych politykach.

szacun
czwartek, 23 października 2014, 21:17

No i na 2 bateriach się zakończy. Tak było z GAWRONEM. Miało być 6 korwet a wyszła 1 zubożona. G-R-A-T-U-L-A-C-J-E-!

Bobołak
czwartek, 23 października 2014, 11:37

Chyba chodzi o to by po tym jak ruszy NAREW, gdzie nasz przemysł obronny może uczestniczyć w ok. 50%, wejść z większym polskim udziałem także w system Wisła, ale na to trzeba zaczekać parę lat aż "nauczymy się" przy wprowadzaniu Narwii... mam przynajmniej taką nadzieję że w tym rzecz, oby nie było za późno bo wszystko wskazuje na to że do roku 2020 Rosja może przejść do ofensywy.

szary
czwartek, 23 października 2014, 11:22

Informacja poraża. Stan kilku komentarzy również. Ale skoro są takie komentarze jakie są to znaczy odwracanie uwagi działa a finał finałów walcząc z jednym wrogiem nie zorientujemy się że skończymy pod wpływami drugiego. Coś tak już chyba było z kilka razy w historii z Nami Polakami.

janusz
czwartek, 23 października 2014, 11:10

Chciałbym widzieć dzień pacy tych wszystkich oficerów sztabu generalnego i MON. Przychodzą do roboty w tych zielonych mundurkach, żeby robić wrażenie kompetentnych. W tych czarnych teczkach przynoszą śniadanie, siadają do biurek i co? Co robi przez osiem godzin dziennie kilka tysięcy tych zielonych "strategów"? Jakąś plany wieloletnie snują? Potem te plany trza skorygować, no to korygują? W szachy grają? A jak przyjdzie wojna z Rosją, połowa z nich nagle zniknie, zostawiając nas z czołgami twardy bez amunicji i F16 z 40 rakietami JASSM. Żałosne to wszystko...

szary
czwartek, 23 października 2014, 13:27

Twarde na szczęście mają amunicję. Gorzej z Leoparchami. Efy zaś zostaną razem z JASSM'ami zupełnie bezużyteczne na lotnisku pozbawionym pasów startowych.

Wojmił
czwartek, 23 października 2014, 11:03

no i było to do przewidzenia... coraz bardziej odwlekane, coraz bardziej skomplikowane, coraz bardziej wątpliwe... odsywa się aż kupią może 2 baterie do 2030 roku a wymyślą jakieś wytłumaczenie.. polskim decydentom najlepiej wychodzą: - modły w kościele, - posiedzenia komisji wszelakich, - obietnice, zapowiedzi, - teoretyczne rozważania...

Konvi
czwartek, 23 października 2014, 13:49

Wojmił oświeć mnie - czy w życiu udało Ci się kiedyś napisać/powiedzieć jedno, pełne zdanie bez odniesień do kościoła? Bo czasem ma uczucie czytając to co piszesz że, owszem masz trochę mądrych argumentów w niektórych wypowiedziach, ale zaraz po nich musisz sobie pieprzyć głupoty pod adresem kościoła. Normalnie jakbyś miał sraczkę, ale nie miał czopka.

Daro
czwartek, 23 października 2014, 11:01

Rozpisali masę priorytetowych programów, a najważniejszy z nich OPL już staje się odległą wizją pozostającą w ciągłych planach!!! Tak to jest gdy Decydenci są oklaskiwani za tworzenie pięknych planów, a nie za ich realizację!

Zbigniew
czwartek, 23 października 2014, 10:42

Nic nowego. Plany były, są i będą wykorzystywane tylko na potrzeby propagandy, niestety. Co gorsza od wielu lat się nie bilansowały (zaniżano faktyczne koszty pozyskiwania) zaś sam budżet MON jest traktowany jako "niby budżet", którego można w "realu" obcinać dowoli. Odnoszę wrażenie, i to jest najdziwniejsze, że społeczeństwo znacznie bardziej zdaje sobie sprawę z zagrożeń przyszłości aniżeli nasza klasa polityczna. A tak niewiele potrzeba... wydatkować środki zgodnie z planami, umieścić w pionie uzbrojenia MON ludzi, którzy się po prostu znają na rzeczy...

onek
czwartek, 23 października 2014, 10:18

To już wiadomo, że Raytheon wygrał ! ponieważ są dopiero na etapie projektu nowego systemu Patriot tak więc wcześniej nie będą w stanie dostarczyć baterii.

jaan
czwartek, 23 października 2014, 10:16

Zaczęło się.

ambroży kuperfeld
czwartek, 23 października 2014, 10:10

Agenci na najwyższych stanowiskach nie zdradzają tajemnic. Jeżeli oni osiągneli już te swoje stołki, to znaczy że ktoś niżej już jest i to robi. Agenci na najwyższych stanowiskach są od tego żeby być idiotami, ośmieszać kraj, opóźniać podejmowanie decyzji, opóźniać modernizację, gmatwać przepisy, tworzyć paraliż decyzyjny.

pragmatyk
piątek, 24 października 2014, 12:20

Cały problem w modernizacji wojska to jego złozonośc i brak umiejętnosci i konsekwencji polityków w realizacji tego typu działan.Podstawowa sprawa to trzeba było wcześniej przekonać społeczeństwo aby akceptowalo takie działania , gdyż przy braku zagrożeń modernizacja taka nie jest zbyt popularna w zadnym społeczeństwie(patrz szwecję czy Niemcy).A koszty przebudowy sił zbrojnych trzeba rozkładać na lata .Głupie sprawy terminalu w Świnoujsciu ciągną sie z poslizgiem , a problemy wojska są kilkakroć trudniejsze. Albo robimy to tak ,ze jak sie pali to kupujemy co jest pod ręką byle szybko ,albo robimy to planowo i z głową ,ale to rozciąga sie na lata.Na razie największy problem ma marynarka wojenna, bo lotnictwo jakoś wyszło z katastrofy , O problemach OPL wszyscy wiedzą ,że są , ale za pózno ktoś przyszedł po rozum do głowy ,ze samo lotnictwo bez osłony lotnisk i współpracy z OPL nic nie wskóra.Jeżeli nie ma pieniędzy na Wisłę , to przynajmiej mozna zwiekszyc nasycenie środkami OPL w oddziałach i pododdziałach WL.Jest to tańsze i częsciowo przynajmniej rozwiązuje problem.A bez zestawów średniego zasiegu i to mobilnych nie mamy kompletnej obrony .

prawda
piątek, 31 października 2014, 17:29

kolega o blyskawicy slyszal bedzie w WL ma byc polskim odpowiednikiem rosyjskiego systemu pancyrs1 baaa wojsko ochrzczcil go jako artyleryjsko rakietowy system opl...rakieta prawie juz na ukonczeniu...wiec po testach poligonowych pewnie zakupia cala serje licze na 70-80 zestawow (pewnie zastapia ose)...Wisla i narew to inna para kaloszy jest to system dla SP oni chca rakiet z wiekszymi mozliwosciami...blyskawica z tym sobie nie poradzi (blyskawica dedykowana do celow poddzwiekowych). Pieniadze na wisle beda pytanie co wybiora??? zakup opl nawet kosztem MW i odlozenia jej modernizacji (kolejne okrety z demobilu tak jak przyjelismy op kobbeny)...Wisla jest problematyczna system przeciwrakietowy jest drogi i jesli naprawde zalezy nam na niszczeniu rakiet iskander to potrzebne rakiety pokroju MSE (najnowsza wersja pac-3 producenta LM) zaporowa jest cena tej rakiety bo siega 6 mln dolarow za szt...reszta stawki Patriot i sampt jest na etapie koncepcji niszczenia rakiet iskander. Wedlug mnie z wisla najlepiej sie wstrzymac i poczekac co niemcy wybiora i brac razem z nimi

pies
czwartek, 23 października 2014, 09:45

Wygląda jakby Radek S brał w tym udział ,naszego bezpieczeństwa bronią naćpani ludzie?Jest jak w czasach przedrozbiorowch .Uczcie się języków obcych bo tego kraju nie będzie.

sokole oko
czwartek, 23 października 2014, 08:51

Identyczne gadki słyszałem 5 lat temu. Nic z tego panowie nie będzie, ktoś specjalnie opóźnia zakupy. Podobnie było przed II wojną, też tak obiecywali, było dużo prototypów i nic. Zdrajcy i szpiedzy skutecznie torpedowali starania II RP.

Ron
czwartek, 23 października 2014, 08:24

Tak bardzo priorytetowe...

wakizaszi
czwartek, 23 października 2014, 08:07

Mechanizm zakupów w sektorze państwowym w Polsce jest bardzo prosty. Sektor ten zachowuje się jak zakupoholik. Nie chodzi o to by coś kupić a o to by ogłosić przetarg, żeby być w centrum uwagi poklepywanym przez zachodnich polityków i zapraszanym na kawę przez zachodnie koncerny. Żeby móc prowadzić dialogi, analizy i żeby sprzedawcy się podlizywali. A jak już faktycznie coś uda się lub będzie trzeba kupić to jest to tak jak z kupowaniem samochodu dla sąsiada za pieniędze jakiejś fundacji. Nie liczy się to czy sąsiad potrzebuje samochodu ani to czy ma być terenowy czy sportowy, kombi czy pickup, a już najmniej czy ma mieć wspomaganie kierownicy bo w końcu nie my tym będziemy jeździć, nie liczy się to czy zakup jest rozsądny bo w końcu nie my za to płacimy natomiast liczy się by kupowany produkt miał odpowiednią nazwę z przedrostkiem supernowoczesny, by się ładnie prezentował na zdjęciu, by można się było pochwalić jego zakupem w mediach i wśród znajomych ( w UE, NATO). W końcu samochód kupuje się sąsiadowi na pokaz a nie dla niego. A odpowiednia szopka w mediach to wygrana w wyborach, przedłużenie kadencji prezesa itd. Tak było z wadliwym Dreamlinerem i bezsensownym Pendolino. Nie kupiono ich przecież dla obniżenia kosztów i skrócenia czasu podróży czyli wygody pasażerów, bo jeden to bubel i skarbonka bez dna a drugi nie ma gdzie rozwijać swojej prędkości za to ma problem na zakrętach. Ale za to jacy decydenci byli z ich zakupu dumni, a publika niemal sie posikała ze szczęścia w gacie. To samo tyczy się zakupów w MON-ie. Nie chodzi o podniesienie zdolności obronnych bo kupowanie najnowocześniejszej broni propagandowej, czołgów bez amunicji i samolotów bez rakiet przy braku OPL tego nie zmieni, nie chodzi o wygodę żołnierzy bo przecież indywidualne wyposażenie żołnierzy jest na szarym końcu listy zakupów, nie chodzi o niezależność czyli suwerenność bo kupujemy sprzęt za granicą bez dostępu do kodów, czołgi z demobilu zamiast je samemu wyprodukować i serwisujemy BWP w Czechach niezgodnie z normami za to czeska zbrojeniówka dzięki nam nie upadnie w przeciwieństwie do naszej. Chodzi o efekt propagandowy. A wojnami nie ma się co martwić. W tym tempie dzięki dokręcaniu nam przez nasz kochany rząd śruby za 50 lat Polska się całkowicie wyludni a Polacy wymrą - emeryci dzięki niezwykle wysokiej emeryturze pozdychają, młodsi pracując 6 dni w tygodniu do podniesionego wkrótce do 80 roku przejścia na emeryturę nie dożyją, a ci na emigracji zasymilują się z otoczeniem lub wyniszczą nawzajem bo największym wrogiem Polaka na emigracji jest inny Polak. Polacy - lud na wymarciu, tak sprytny że wykiwał sam siebie. RIP.

szary
czwartek, 23 października 2014, 13:24

Dobrze napisane znaczy zgadzam się a nie oceniam ;) Dyżurni piewcy idei męczeńskich chyba nie znają starej zasady że należy się zbroić nie dążąc do wojny a nie dążyć do wojny nie zbrojąc się.

nikos
czwartek, 23 października 2014, 19:29

Kiedy w końcu zacznie sie wsadzać do pierdla tych zdrajców z PO. Te mendy od 7 lat rozpieprzają WP i skutecznie uniemożliwiają jego unowocześnianie.

ja
czwartek, 23 października 2014, 19:21

baterie powinny byc od paru lat i to ze 30 a nie 6

Nie będę bezczynny
czwartek, 23 października 2014, 06:43

Ten Duda to szpieg może albo co? A reszta tego towarzycha spod BBNu o MON to trzeba przetrzepać żeby wypadły te wszystkie szpiony. PO dopuściło się takich zaniedbań w kontrwywiadzie że aż widać to gołym okiem. Trzeba być ślepcem aby nie widzieć zależności między poliyką ruskich a tym co się dzieje z polską armią.

pp
czwartek, 23 października 2014, 03:02

Jeśli to prawda to to jest ZDRADA! Dwie baterie w 8 lat????? Zdrajców się wiesza.

oleum
czwartek, 23 października 2014, 18:51

Ciekawe czy kacapy beda czekac z wojna az sie u nas zakoncza wszystkie te dialogi techniczne. Nad czym do ch..ja panka beda ci ludzie rozmyslac do tego 2020? Jak kupujemy gotowe to czemu i na co tyle czekac? 6 lat bedziemy bezbronni a na czolgach zielonych ludzikow jest napisane "na Kijow". Znowu bedziemy nieprzygotowani a nieprzyjaciel bedzie mial miazdzaca przewage, znowu na biale niedzwiedzie pare milionow pojedzie a nasze wnuki beda szukac dolow w lasach, w ktorych kacapy zakopia nasze trupy. K-wa co za glupi narod. Mysle serio, zeby przeniesc sie do uk na stale. Niech sie moj syn uczy jak skutecznie dzialac i wierzyc w siebie a nie oglada te jeczenie coroczne nad przegranymi powstaniami - przeszlymi i przyszlymi. Taniec chocholow trwa

lolo
czwartek, 23 października 2014, 02:52

Ja juz spakowałem walizkę bo przy ty rosyjskich agentach w PO to do 2022 roku nie bedzie tego grajdołka. Przyjedzie Putin buldożerem i zaora :) Stadiony za 5-6 milardów wybudowali a na obrone przeciwlotnicza nie maja złodzieje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

k
czwartek, 23 października 2014, 02:47

T. Siemoniak na twitterze podał ze ma być sprostowanie z monu, ponoć zaszło jakieś nieporozumienie w wypowiedzi płk Dudy i nie ma opóznienia

onn
czwartek, 23 października 2014, 02:40

To już wiadomo, że Raytheon wygrał ! ponieważ są na etapie projektowania nowego Patriot-a , tak więc wcześniej nie będą mogli dostarczyć baterii.

Obserwator
czwartek, 23 października 2014, 02:27

Rzeczywiście to chyba sabotaż. Całe to towarzystwo po woroszyłowce z MON powinno być zwolnione. Wychodzi na to, że Macierewicz miał rację tylko niepotrzebnie się ograniczał do WSI.

Nowy
czwartek, 23 października 2014, 01:49

Dwie baterie przez prawie 10 lat i to się nazywa "Poślizg". Boże widzisz i nie grzmisz.

anakonda
czwartek, 23 października 2014, 01:42

najpierw to trzeba sie pozbyc ukrytych i wyksztalconych w moskwie a sluzacych w naszej armii kacapow i ich zwolennikow inaczej to nawet buta nie zawiazemy

Patriota
czwartek, 23 października 2014, 01:21

Wstyd i hańba ,czym Polska armia chce wojować takie piękne zapowiedzi Polskie Kły są już wybite jestem ogromnym Patriotą ale to co się wyprawia to jak w krajach trzeciego świata jest już chyba lepiej pies co dużo szczeka nie gryzie i tu jest podobnie po co te zapowiedzi o zakupie większej ilości baterii to co chcą zamówić starczy tylko do obrony Belwederu naprawdę żenada

Jan
czwartek, 23 października 2014, 00:33

Zaczyna być coraz śmieszniej albo coraz straszniej!!!

wienie
czwartek, 23 października 2014, 00:31

jaki to ma zasięg?

okapoka
czwartek, 23 października 2014, 00:21

Dwie baterie przez niemal 10 lat. Płakać się nawet odechciewa. Nakupujta jeszcze więcej czołgów tuskowe tłumoki, to nam jest najbardziej potrzebne. Mam nadzieje, że wszystkie zostaną zniszczone w ciągu kilku minut z powietrza jedną salwą. Każde miasto o populacji minimum 100K powinno mieć po dwie baterie. Nie wiem czym ci ludzie tam myślą ale chyba nie głową.

nie
czwartek, 23 października 2014, 11:07

Taaaak... Pomyśl, ile to bateriii możnaby kupić za te a5... Pomyśl, a potem pisz.

szyszka
czwartek, 23 października 2014, 01:39

ło matko tereso dobrze ze wogole umiesz pisac inaczej moglbys jedynie obrazki ogladac.Nie bierz sie za ocene skoro nie mozesz ogarnac tematu.Armia to nie tylko rakiety ale przede wszystkim czolgi transportery i piechota a rakiety maja to wlasnie oslaniac . Co innego rakiety sredniego ok 400 km zasiegu moga byc uzyte ofensywnie .

sorbi
czwartek, 23 października 2014, 00:11

Jednym z powodów opóźnienia jest kanibalizacja budżetu MON w 2013r. roku na ponad 3mld 200mln zł i niespłacanie samolotów F-16. Kolejny powód to wysoce prawdopodobne nasycenie sowiecką agenturą obecnego rządu PO-PSL oraz naszej armii. Coraz bardziej zagraża nam konflikt, Moskwa zbroi się na potęgę, a oni redukują zakupy w zgodnie z poglądami BBN i "genialnego" niezwykle podejrzanego stratega i analityka - gen Drozieja-, że Polsce nie grozi wojna przez kolejne 25lat !!!!!!. No chyba, że w tym czasie za pieniądze przeznaczone na Wisłę pozyskają np. kolejne F-16.

trefl
czwartek, 23 października 2014, 11:18

Jednym słowem program modernizacji zaczyna nabierać realnego kształtu : MW - Ślązak do 2022r. OPL 2 baterie (jak dobrze pójdzie) WL - 119 leopardów + papierowy czołg z wystawy Lotnictwo-Su22 Ciekawe , czy mają program negocjacji za ruskimi na w sprawie przywrócenia Nadwiślańskiej Republiki Ludowej. Jeszcze jedno Dostaniemy 40 JASSM.- jakoś nabrali wody w usta o wynegocjowanych cenach!

jaan
czwartek, 23 października 2014, 10:19

Ta ekipa nas nie obroni. Człowiek nie daje wiary co mówi PiS. Jak to się mówi po czynach ich poznacie. W głowie się nie mieści co PO i PSL robi w zakresie obronności.

szyszka
czwartek, 23 października 2014, 01:48

dywersyfikacja jest tansza i nie niesie ze soba ofiar tak nam ruskie kacapy rekami PO sprzataja w kraju

krzysiek2103
środa, 22 października 2014, 23:56

hłe hłe. jedna przy sejmie a druga przy pałacu prezydenckim stanie. A reszta kraju będzie do Iskanderów kamieniami rzucać

anakonda
czwartek, 23 października 2014, 01:44

hłe hłe bo to sa najwazniejsze obiekty w kraju a twojej chałupy i tak nie zbombarduja bo tam nieszkodliwy baran mieszka

daniel
środa, 22 października 2014, 23:55

Czyli wszysko po staremu...., mon chce ale nie może

Wojak
środa, 22 października 2014, 23:53

To jest jakiś żart?? Dlaczego jeden z najważniejszych systemów w naszych siłach zbrojnych jest tak odwlekany. Po co nam wszystko inne bez OPL?? Po co nam Raki, Kraby ( jesli wogole będą hehe), po co te wozy kablowe itp skoro nie mamy czym ich bronić przed napadem powietrznym?? Kto mi na to odpowie??

teatr
środa, 22 października 2014, 23:48

Czyżby już się skończyły pieniądze na modernizację?....kurcze, szybko poszło....może pozwólmy złapać oddech budżetowi i poczekajmy do 2050 roku?, czy jest też już poślizg w budowie tak potrzebnych trałowców? może choć jeden do 2027? a śmigłowce? czy zmniejszyliśmy ich liczbę do ok 10 do 2026? hmmmm....

Gawrobryk
środa, 22 października 2014, 23:46

Kury im wszystkim prowadzać szczać. Tfuuu!

Zdzisiu
środa, 22 października 2014, 23:43

Jak nas nie stać to trzeba brać Kilka-kilkanaście baterii Patriotst od Niemców. Lepiej mieć stare, ale sprawne systemy ze stałym dostępem do części i rakiet niż utrzymywać w linii złom i gadać głupoty o dziesiątkach miliardów na nowe systemy!

staszek
czwartek, 23 października 2014, 10:58

dokładnie przecież już były propozycje pozyskania tego sprzętu, skoro będą tylko 2 baterie (pewnie PAC-3) to bieżmy te niemieckie PAC2 to inacej ta cał armia nie ma sensu!!!!!

von kelbasa
środa, 22 października 2014, 23:42

polak przymierzy zanim uderzy... super będzie jeśli do tego 2022 choć 2 baterie będą w lini

Osprey
środa, 22 października 2014, 23:40

Czyli to już koniec tej przyśpieszonej modernizacji armii? Szybko stracili zapał...

GDZIE JEST KONTRWYWIAD
środa, 22 października 2014, 23:36

" Zaczyna się "

ja
środa, 22 października 2014, 23:33

Czy naprawdę w dzisiejszych czasach potrzebni są szpiedzy. To jakaś paranoja. Co chcecie jeszcze powiedzieć o obronności Polski????????????????

colt
środa, 22 października 2014, 23:31

Zaczyna się...

gonzo
środa, 22 października 2014, 23:28

Olbrzymie opóźnienia łupków,gazoportu,programów zbrojeniowych.Nie wierzę w przypadki.Za dużo tego.Penetracja przez rosyjską agenturę jest większa niż oceniają najwięksi pesymiści.

wahoo
środa, 22 października 2014, 23:25

To chyba sabotaż, kolejny przetarg przesuwany, czy w MON działa rosyjska V kolumna? armii nie tworzy się z dnia na dzień

ja
środa, 22 października 2014, 23:24

Od samego początku nie miałem żadnych złudzeń że ta cała modernizacja to czysta blaga i nic z tego nie będzie .Wszystkie większe projekty mają ogromne poślizgi i prawdopodobnie w ogóle nie wejdą w życie .A minister Siemoniak jest tak powolny i nieporadny w działaniu że gdyby jeszcze zwolnił to by się zaczął cofać .

wahoo
środa, 22 października 2014, 23:17

To chyba jakiś sabotaż, kolejny przetarg opóźniony, czy tam na górze nie wiedzą że armii nie tworzy się z dnia na dzień nic tylko wszędzie rosyjska V kolumna

z prawej flanki
środa, 22 października 2014, 23:04

chwileczkę ; do 2022 roku pozyskają jeno dwie baterie? A "docelowo resort obrony zamierza kupić osiem..." - docelowo ,czyli w takim układzie ; do k i e d y? No ,to już gołe jaja są ; teraz uwaga! Pan minister Siemoniak zdeklarował również pozyskanie...trzech OP - pierwszy do roku...

Zbigniew
czwartek, 23 października 2014, 10:46

Obietnica trzech była na obecnym etapie wystarczająca. W razie potrzeby obietnica a nawet plany zostaną zwiększone do 4 OP a czas dostawy skrócony do 6 miesięcy... chciałbym, żeby to tylko były żarty ... :(

1andrzej
czwartek, 23 października 2014, 10:31

Łatwo policzyć. ostatnią 8 baterię kupimy w 2040r.

zdzich
piątek, 24 października 2014, 00:20

Według tu komentujących najlepiej kupić byle co i szybko byle kupić.Jak ktoś chce to dobrze rozegrać to dawaj na niego.Grupa zajadłych oszołomów forumowych.Nie macie pojęcia o rzeczywistych aspektach tego przetargu i prowadzonych rozmowach A taka nagonka może tylko zaszkodzić sprawie.

z prawej flanki
piątek, 24 października 2014, 02:50

tak ,pośpiech może zaszkodzić sprawie a kończące się resursy większości starych środków ogniowych całej naszej OPL ,to już jej samej nie zaszkodzą? D w i e baterie średniego zasięgu do 2022roku? Czyli coś w przedziale ośmiu lat. Dobrze zrozumiałem? A jak przyjdzie kolej na następne ,to już nikt nie będzie nawet pamiętał nawet o tej deklaracji sprzed dekady...Panie ,wracaj Pan z powrotem do resortu pókim dobry.

Oleg
czwartek, 13 listopada 2014, 17:28

I tyle z bajek o 6 bateriach i marzeń o tarczy. Do 2022 będą 2 baterie, to może do 2032 cztery lub pięć i .... i w sam raz będą przestarzałe i gotowe do wymiany ;D

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama