Reklama

Posiedzenie RBN. Głównym tematem wzmacnianie bezpieczeństwa Polski

22 października 2014, 18:45
fot. MON

Koncepcja wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego była głównym tematem środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas spotkania poruszono też kwestię wypowiedzi Radosława Sikorskiego dla amerykańskiego portalu Politico - podaje Kancelaria Prezydenta.

Jak poinformował Bronisław Komorowski posiedzenie RBN poświęcone było kwestiom związanym z wyciąganiem wniosków oraz kształtowaniu nowych rozwiązań w związku ze zmianą w środowisku bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO.

Członkowie RBN wysłuchali referatu wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka poświęconego projektowi Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej oraz planowanym kierunkom doskonalenia systemu obronności RP. Ponadto, szef BBN Stanisław Koziej mówił o szczególnym zagadnieniu – głównych założeniach projektu Doktryny Cyberbezpieczeństwa RP.

Podczas posiedzenia poruszono też kwestię wypowiedzi Radosława Sikorskiego dla amerykańskiego portalu Politico. Prezydent ocenił też, że źle się stało, są z tego powodu straty, ale nie są to straty w obszarze polskiej polityki zagranicznej. W jego opinii, cała sprawa powinna stanowić przestrogę dla wszystkich polskich polityków.

Sądzę, że nigdy bardziej niż przez ostatnie lata, także przez lata, gdy ministrem spraw zagranicznych był pan Radosław Sikorski, nigdy nie było intensywniejszej pracy na rzecz powiększenia szans Ukrainy w jej dążeniu do świata zachodniego.

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski wskazywał, że akceptację UE dla stowarzyszenia z nią Ukrainy uzyskano dzięki Partnerstwu Wschodniemu. Według Prezydenta z punktu widzenia interesów państwa polskiego konsekwentna polityka wobec Ukrainy i konsekwentna polityka na rzecz wzmacniania także flanki wschodniej Sojuszu przyniosła jednak efekty, których wcześniej nie było.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
podbipieta
środa, 22 października 2014, 21:29

Uuuuch.

gostek
środa, 22 października 2014, 21:29

Bla,bla,bla.A od tego niczego w polskiej armii nie przybywa.Czy te przetargi na uzbrojenie muszą ciągnąć się latami??W komunikacie z RBN nic na ten temat.Myślicie,że wróg będzie czekał?

były patriota
środa, 22 października 2014, 21:17

>Głównym tematem wzmacnianie bezpieczeństwa Polski< Nie może być mowy o wzmacnianiu bezpieczeństwa państwa bez udziału w tym narodu a naród ma was POlityków głęboko w poważaniu za to co robicie od 25 lat!

TOMEK
środa, 22 października 2014, 21:07

WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartośc dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.

say69mat
czwartek, 23 października 2014, 12:10

Doskonałą ilustracją do procesu planowania i realizacji polityki obronnej jest, długa acz dramatyczna historia korwety, projektu 621. Inicjacja intelektualna procesu modernizacji naszej floty w oparciu o okręty projektu 621 przypada na schyłek rządów AWS-UW. Popełniono wówczas fundamentalny błąd założycielski projektu. Polegający na przerzuceniu ciężaru finansowania budowy siedmiu korwet na barki MON-u. Za rządów koalicji SLD-UP położono z 'przytupem medialnym' stępką i następnie, efektywnie ... zamrożono finansowanie projektu. Racjonując kwoty 'przetrwalnikowe' rzędu 30/50/70 mln rocznie. Tak więc z dziobem Gawrona zapoznajemy się już w ... 2006. Oczywiście, rzeczony dziób nie ma on nic wspólnego z systemami RiM116 czy RiM162. Tylko z elementem kadłuba, którego budowa się ślimaczy za kadencji rządów PiS. Kadłub, w efekcie, zostaje szczęśliwie nam ukończony i zwodowany za kadencji PO. Bodaj w 2009. I powstaje natychmiast koncepcja aby rzeczony kadłub ... sprzedać. Miast inwestować kolejne nakłady w projekt, którego nikt nie zamierza realizować. Po długiej serii zmagań z ułomnością natury ludzkiej, zwaną ... intelektem. Podjęto ostatecznie decyzję aby przekształcić omc /o mało co/ korwetę w okręt patrolowy. Tak więc wizja projektu 621 jest doskonałą ilustracją całej serii koncepcji i procesów modernizacji naszej armii znanych nam doskonale z annałów historii IIRP. Co ... straciliśmy, przez okres od położenia stępki, do zmiany koncepcji z korwety na okręt patrolowy??? Przede wszystkim czas, którego patrząc z perspektywy sposobu realizacji polityki zagranicznej przez Federację Rosyjską wobec Ukrainy. Być może nie pozostało nam zbyt wiele. Bo pokój musi być wartością wspólną dla wspólnoty krajów, a nie zmienną zależną od aktualnych priorytetów realizowanej koncepcji polityki zagranicznej. Jednego z graczy na scenie polityki międzynarodowej. Co dalej??? Straciliśmy i to bezpowrotnie perspektywę posiadania wysokiej klasy okrętów, które mogłyby stanowić istotne wzmocnienie systemu obrony przeciwpodwodnej, przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zespołów naszych portów. Tak wiec, w przypadku potencjalnego zagrożenia wypada nam jedynie niecierpliwie czekać, aż ... . Aż, być może USA podeślą nam ze dwa - trzy Burki, być może ...??? Znacie bowiem takie określenie ... 'goofy as a goof'??? W języku angielskim określa się tym mianem frajera na własne życzenie.

jang
czwartek, 23 października 2014, 10:50

zdaniem niektórych BBN powinien wydać precyzyjny komunikat o czym rozmawiano i podać do publicznej wiadomości by stratedzy-komentatorzy to ocenili.No i co bardziej nieudolni ,leniwi agenci wrogich wywiadów.Dziennikarze/TVN,TVP-3/ byli zaś oburzeni ,że RBN nie zajmowała się gaworzeniem i konfabulacjami p Sikorskiego tylko jakąś nudną STRATEGIĄ nazwaną też i tutaj przez np.sorbi pustosłowiem

say69mat
czwartek, 23 października 2014, 12:23

A propos Sikorskiego i zarzutów o ... konfabulacje??? Wydaje się, ze wypowiedź Radka Sikorskiego należy czytać i rozumieć w szerszym kontekście. Mianowicie, wśród naszych elit politycznych zaczyna dominować 'trynd', aby uznać status quo Ukrainy jako ... 'rzeczypospolitej acz od Rosji zależnej'. I stąd strzał Sikorskiego, aby storpedować potencjalny deal ... 'japka za Ukrainę'. Bo, czy znamy rzeczywista ceną dealu, Tusk na Przewodniczącego Rady Europy??? Możeee ... ceną jest tzw 'realpolitik', w którą wpisana została marginalizacja osoby Radka Sikorskiego. Jak wiadomo zaangażowanego emocjonalnie w kwestię niepodległej i prozachodniej Ukrainy??? Bo widzisz, Przyjacielu, my co najwyżej operujemy na poziomie prawdy, którą Tischner, klasyk teorii prawdy. Określa dosadnie, mianem 'g-prawdy'.

Wojmił
piątek, 24 października 2014, 11:50

Zapamiętajcie to zdjęcie - może przejść do historii pt: takie mądre głowy radziły i radziły i wyszło jak zwykle..

Moshe Schwantz
piątek, 24 października 2014, 15:01

Kolego Wojmił!!!! szykuj sztalugę i farby, jak masz zdolności manulane w tym kierunku, to maluj, chłopaku maluj - jedyna okazja uwiecznić Wielkich Ludzi , a później zaprosimy na wernisaż te kapuściano-buraczane twarze.

marek
poniedziałek, 29 grudnia 2014, 13:32

jakie sa PRAWDZIWE kompetencje BBN - bo zaczynam sie gubic. KTO decyduje o konkretnych zakupach, terminach dostaw, danych takt.=techn sprzetu, targuje w imieniu panstwa ceny, ilosci system szkolen, KTO wykonuje strategiczne plany obrony.....jest w ogole jakis KTOS, z imieniem, nazwiskiem......bo kto podpisuje gotowe dokumenty mam w trawie.... odnosze wrazenie, ze latwiej by bylo sprzedac nowy amerykanski OP z pelnym uzbrojeniem do Korei PN. niz u nas dojsc do porozumienia.........

sorbi
środa, 22 października 2014, 23:56

bla,bla,bla -znowu pustosłowie, a ci którzy wciskali nam kit, że Polsce nie grozi wojna przez kolejne 25 lat i rozmontowywali i rozmontowują nadal naszą armię - jak siedzieli tak nadal siedzą na swoich stołkach, pobierają niezłe profity i znowu tworzą plany - ciekaw jestem ilu z nich Moskwa płaci za karmienie nas przez lata tymi "pokojowymi" rewelacjami.

Wojmił
środa, 22 października 2014, 23:18

Ja! kolejne posiedzenie! posiedzeń jest coraz więcej! a jakie mocne słowa padły! o ja! i deklaracje i obietnice i nawet przyjęto plany! z tego panowie od posiedzeń żyją... za każde posiedzenie biorą sporą kasę.

A_S
piątek, 24 października 2014, 16:58

Narodowy Program Narodowej Rady i Narodowe pustosłowie. Jakby gdzie indziej na świecie tyle lat obradowali, a programy Narodowe tak stały uparcie w miejscu jak u nas, to z tej Rady Rad nic by nie zostało.

Wojmił
piątek, 24 października 2014, 23:26

też dobry komentarz....a pomyśl, że oni tak w ogóle to na poważnie to wszystko robią i jeszcze dumni są... a wytknij im coś to święte oburzenie zrobią!

obywatel
czwartek, 23 października 2014, 14:35

Licznymi komisjami, posiedzeniami, projektami etc. udowadniamy, że jesteśmy potęgą i Rosja się może nas bać ! Od dziś czuję się bezpiecznie.

Moshe Schwantz
czwartek, 23 października 2014, 14:33

Zostawcie meritum spotkania BBN - jest poza naszym zasięgiem. Za to przygotujcie portfele, byśmy my i nasze dzieci spłacali radosną twórczość tych Wielkich Polaków Na Zdjęciu. Gdybym był malarzem formatu Chełmońskiego, to bym namalował epicki obraz pt."Martwa natura- cztery dorodne buraki w tle i krzywa rzepa". To tyle komentarza

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama