Porozumienie ws. przerzutu amerykańskich wojsk do Polski

9 listopada 2015, 16:59
C-17
Fot. Marvin Krause/US Air Force

Podczas VI posiedzenia polsko-amerykańskiej komisji ds. umowy o statusie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski (SOFA RP-USA) podpisano porozumienia, które implementują tę umowę w zakresie procedur oznaczania lotów zwolnionych z opłat nawigacyjnych oraz transportu i przemieszczania się wojsk amerykańskich w Polsce. Mają one usprawnić przerzut sił z USA do naszego kraju i ich poruszanie się na miejscu. 

Podczas VI posiedzenia polsko-amerykańskiej wspólnej komisji ds. umowy o statusie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium RP (Umowa SOFA RP-USA) podpisano porozumienia, które implementują tę umowę w zakresie procedur oznaczania lotów zwolnionych z opłat nawigacyjnych oraz transportu i przemieszczania się wojsk USA w Polsce.

Podpisane porozumienia mają usprawnić przerzut sił z USA do naszego kraju oraz ich poruszanie się na miejscu. Pozwoli to na zwiększenie możliwości amerykańskiej projekcji siły na wschodniej flance NATO. W czasie dotychczasowych sześciu spotkań, które odbywają się w formule wspólnej komisji z udziałem przedstawicieli różnych resortów, zarówno ze strony polskiej, jak i amerykańskiej, udało się podpisać już 17 z 21 planowanych porozumień w ramach SOFA RP-USA. W sposób fundamentalny wzmocniło to ramy prawne obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Umowy wynegocjowane w listopadzie br. w siedzibie Dowództwa Sił Zbrojnych USA w Europie w Stuttgarcie w Niemczech podpisali ze strony polskiej podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki i gen. dyw. David W. Allvin ze strony amerykańskiej  

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Marek
poniedziałek, 9 listopada 2015, 23:41

Niby mała rzecz ale mimo wszystko cieszy. Na swoich możliwościach obronnych niestety nie możemy polegać a na "sojuszników" z za zachodniej granicy niestety nie mamy co liczyć.

Polak pospolity
poniedziałek, 9 listopada 2015, 23:09

Czy to znaczy ze teraz moge pojechac zobaczyc wszystkie amerykanskie cuda bez wizy ? tak jak Amerykanie moga ?

Franz
środa, 11 listopada 2015, 20:26

wizy pozwalaja na pewnego rodzaju selekcje rosyjskiej agentury legitymujacej sie polskimi paszportami, a takze ciagle cala masa polakow popelnila przestepstwa wizowe deklarujac wizyte i pozostajac na lata w usa. Oni lamanie ich prawa i klamstwa deklarowane jako prawda nie toleruja. Na pewno nie jest to sprawiedliwe ze tysiace agentow DDR dostalo natychmiast prawo do bezwizowego wjazdu do USA, ale to juz chyba problem naszych dotychczasowych negocjatorow.

Moshe Schwantz
poniedziałek, 9 listopada 2015, 22:05

.... i dlatego ten Patriot?

Tweets Defence24