Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wojsko wraca do ćwiczeń; Borsuk na ostatniej prostej; Amerykańska broń atomowa w Polsce?; Wywiad z byłą agentką CIA

Fot. US Army Europe
Fot. US Army Europe

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojsko będzie (trochę) ćwiczyć”: Armia wraca do manewrów po epidemii koronawirusa w Polsce, jednakże w bardzo okrojonym w składzie. „Teraz ćwiczenia mają się odbyć pod nazwą Defender Europe 20 Plus. Nazwa może zaskakiwać, ponieważ wezmą w nich udział tylko żołnierze z USA i Polski [...] Na poligonie w Drawsku Pomorskim od 5 czerwca ćwiczyć będzie 4 tyś. Amerykanów i 2 tyś. Polaków. - Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie gotowości strategicznej oraz interoperacyjności dzięki zdolności do szybkiego rozmieszczenia oddziałów z USA do Europy, a także sprawdzenie możliwości państw gospodarzy w zakresie ich przyjęcia.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „DEFENDER-Europe 20+ wystartują w czerwcu”: Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniach weźmie udział ok. 4 tysięcy żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa l Dywizji Kawalerii, z 2 Brygadowej Grupy Bojowej, z 3 Dywizji Piechoty oraz z 3 Brygady Lotnictwa Bojowego. „Zmodyfikowane ze względu na pandemię koronawirusa polsko-amerykańskie ćwiczenia DEFENDER-Europe 20+ odbędą się w dniach 5-19 czerwca w Polsce. Łącznie w manewrach na poligonie w Drawsku Pomorskim weźmie udział ok. 6 tyś. żołnierzy, 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Nadciąga pancerny borsuk”: Borsuk czyli bojowy wóz piechoty nowej generacji z Huty Stalowej Woli ma wprowadzić wojska zmechanizowane w epokę cyfrową. „To już finalny prototyp pojazdu, który po zaliczeniu ostatecznych testów ma otworzyć drogę nowej generacji BWP do seryjnej produkcji. Broń całkowicie polskiej konstrukcji jest nadzieją na wielką technologiczną zmianę podstawowego wyposażenia wojsk zmechanizowanych.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Nowy wirus za Odrą – pacyfizm”: W Niemczech trwa dyskusja na temat amerykańskiej broni nuklearnej na ich terenie. Ambasador USA w Polsce sugeruje, że Polska mogłaby przejąć od Niemców strategiczną broń. „Teraz trudno sobie wyobrazić, aby Biały Dom ryzykował nowe starcie z Berlinem, gdyby listopadowych wyborów w USA nie wygrał obecny prezydent. Polska nie ma też na razie myśliwców zdolnych do przenoszenie broni jądrowej - Pentagon musiałby się na to zgodzić w odniesieniu do przyszłych dostaw F-35.”


Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Polska atomowa? Powoli…”: Amerykańska ambasador w Polsce zagroziła, że Amerykanie mogą zabrać swoją broń atomową z terytorium Niemiec i przenieść ją do Polski. Jakie stanowisko w tej sprawie powinna zająć Polska? „Broń nuklearna stała się elementem gry między naszymi najważniejszymi sojusznikami. Nie zajmujmy w tej sprawie zdecydowanego stanowiska. Ale nie znaczy to, że nam tu nadal wolno mniej niż starej Europie.”


Piotr Milewski, Newsweek, „Lepiej słuchać niż zabijać”: Wywiad z Amaryllis Fox, była agentka amerykańskiego wywiadu CIA. „Jeśli gnasz autem przez egzotyczne miasto, strzelasz i skaczesz z wiaduktu na dach pociągu, jesteś spalony. Prawdziwy szpieg musi być nudny do bólu [...] Podejmowałam decyzje, które wydawały się konieczne z zawodowego punktu widzenia. Byliśmy gotowi poświęcić wszystko, by chronić się wzajemnie i zrealizować cel, w który wierzyliśmy.”


Reklama

Komentarze (4)

  1. Marek

    Niech zmienią tem właz od kierowcy ponieważ przy otwartym nie da się w czasie marszu ryszyc wieżą by szybko zareagować na ostrzał

  2. Olo1

    Nadciąga pancerny Borsuk. Treść w archiwum Rzepy (z dnia 18.05.2020 szybko archiwizują...) Płatny dostęp ok stówy. Tyle w temacie.

  3. Aaa

    Ile to już lat robią tego Borsuka jak w Bumarze robili go 2 lata to trzeba było go oddać do Stalowej Woli i psy wieszać na Bumar a Huta tyle lat się z tym grzebie i nikomu to nie przeszkadza

  4. asf

    Trzymam kciuki za Borsuka, żeby jak najszybciej trafił do produkcji seryjnej.

Reklama