Ponad pół tysiąca terytorialsów na Dragonie

1 czerwca 2021, 09:18
191836663_1644304295913092_4876792014446770510_n (1)
Fot: DWOT
Reklama

Ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej weźmie udział w jednym z największych ćwiczeń Sił Zbrojnych RP pk. DRAGON-21. Żołnierze WOT z obszaru 3 wschodnich brygad, będą prowadzić działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, strażą graniczną oraz organami administracji publicznej - informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

DRAGON-21 jest jednym z największym przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP i jednym z kluczowych ćwiczeń na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniu biorą udział żołnierze z Polski i z innych państw. Zasadnicza część manewrów zostanie przeprowadzona od 2 do 18 czerwca br. na głównych poligonach, w terenie przygodnym, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni.

Dragon to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Dla żołnierzy WOT jest to priorytetowe ćwiczenie budujące relacje z żołnierzami zawodowymi podległymi generałowi Jarosławowi Mice - podkreśla płk Pietrzak. Ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych zdobywają tutaj doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki. 

Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej we wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi to już drugie tego typu przedsięwzięcie. Wezmą w nim udział żołnierze z brygad podlaskiej, lubelskiej oraz warmińsko-mazurskiej. Łącznie w manewrach będzie uczestniczyło ponad pół tysiąca żołnierzy WOT, z czego tylko około trzydziestu to żołnierze zawodowi, pozostali to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Żołnierze WOT będą dysponować typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty. Wśród blisko 90 jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy WOT będą pojazdy ciężarowo-terenowe, pojazdy typu quad, motocykle, samochody terenowe. Ważnym elementem są działanie z wykorzystaniem sprzętu do działań przeciwkryzysowych takich jak maszty oświetleniowe, drony FlyEye, agregaty prądotwórcze.

Zadania jakie będą realizować żołnierze WOT podczas ćwiczenia są wypadkową terytorialnego charakteru formacji oraz jednego z celów WOT, jakim jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi.  Poszczególne zespoły lekkiej piechoty będą operowały w swoich stałych rejonach odpowiedzialności wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych oraz ich wprowadzanie w rejony działań. Inne oddziały będą realizowały zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw rzecznych, monitorowania kanałów, przesmyków rzecznych i linii brzegowej. Ważnym zadaniem do przećwiczenia jest także ochrona i kontrola infrastruktury krytycznej, oraz ochranianie i utrzymanie drożności kluczowych linii komunikacyjnych. Bardzo ciekawym elementem będzie wsparcie administracji publicznej w ewakuacji ludności, dóbr kultury  i wyznaczonych urzędów z rejonów zagrożonych.

Ćwiczenie analizuje także sprawne przechodzenie oddziałów WOT w podporządkowanie na czas poszczególnych operacji, pod dowódców wojsk operacyjnych działających na danym terenie.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
mini
środa, 2 czerwca 2021, 12:12

Rosyjska armia liczy 1 milion wot powinien ćwiczyć z granatnikami przeciwpancernymi

JSM
środa, 2 czerwca 2021, 03:50

Ponad pół tysiąca brzmi lepiej niż 500 :-)

Elo
wtorek, 1 czerwca 2021, 19:49

500 chlopa. Cała Pl armia

Wtf
wtorek, 1 czerwca 2021, 17:56

Gratulacje wzorowego wywalania kasy na harcerzy.

bawimy się za wasze
niedziela, 6 czerwca 2021, 22:01

Był piknik, grill, kiełbaski i wspólne fotki, więc wielkie manewru udane. Jak nisko upadliśmy..

Fox
wtorek, 1 czerwca 2021, 16:20

Tak jak mówił generał Różański WOT należy zlikwidować, ludzi nadających się do służby i wiążących przyszłość z WP wcielić do wojsk operacyjnych, wraz ze sprzętem. Pozostałych ludzi przesunąć do NSR. Należy jak najszybciej skończyć z marnotrawieniem pieniędzy na weekendowe wojsko.

muszimy się ogarnąć
niedziela, 6 czerwca 2021, 22:05

Niestety to prawda. Każdy w temacie wie, że max 10% harcerzy się nadaje, reszta tylko dla kasy siedzi. Zresztą to co robią z rezerwą to chyba jest jeszcze gorsze. Naprawdę szkoda kasy bo jej już nie mamy i będziemy musieli liczyć każdą złotówkę.

Autor 1
środa, 2 czerwca 2021, 18:15

Wczoraj czytałem artykuł innego wojskowego specjalisty.pulkownika . Który opowiadał się za rozwinięciem obrony terytorialnej . Obrona przestrzenna Polski polecam .Zdanie generałów też znam

Kazik :)
sobota, 5 czerwca 2021, 10:40

Tylko w polskim wydaniu to co jest nie ma nic wspólnego z obroną przestrzenną obszaru a bym powiedział jest czymś pośrednim pomiędzy OC a programem socjalnym wsparcia społeczeństwa vide Podkarpacie.

KPS
środa, 2 czerwca 2021, 13:07

@Fox... a możesz to w jakiś sposób uzasadnić? I co robił gen. Różański gdy zawieszano ZSW i wstrzymano na 7 lat ćwiczenia rezerwy? Milczał a teraz to taki "gieroj" jest na emce.

ja
środa, 2 czerwca 2021, 12:44

Jeżeli tak twierdzi czerwony Różański, to trzeba zrobić odwrotnie i bezie dobrze :)

Driller
wtorek, 1 czerwca 2021, 13:01

ponad 500 żołnierzy z 3 Brygad WOT, to tak wychodzi, że jeden niepełny batalion szkoli się. Nie wiem czy to jest dużo w skali tych 3 Brygad - 10%, czy więcej? A co z resztą? Kiedy jeden, cały sprawny, zorganizowany blp przejdzie takie ćwiczenia, przechodzenia w podporządkowanie jednostek operacyjnych? I czy nadal jest problem z łącznością pomiędzy pododdziałami WOT a operacyjnymi i trzeba używać telefonów komórkowych?

marian
środa, 2 czerwca 2021, 11:32

Kiedy? Wtedy kiedy jeden pełny batalion zmechanizowany wyjedzie na takie ćwiczenia. O pełnej brygadzie nawet nie myślę.

Zawisza_Zielony
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:37

Ponad pół tysiąca jak to brzmi .... defacto jeden batalion składak z 3 brygad.

Dd
wtorek, 1 czerwca 2021, 11:37

Dlaczego nie ma wiadomości, że oprócz tych 500 żołnierzy WOT udział w ćwiczeniu weźmie prawie 9000 żołnierzy wojsk operacyjnych (wg oficjalnego komunikatu MON wszystkich razem będzie 9400). Wynika z tego, że nie WOT będą odgrywały główną rolę w ćwiczeniu. Dlaczego w powyższym artykule bagatelizowana jest rola w ćwiczeniu wojsk operacyjnych, przede wszystkim 16 i 18 DZ podległych DG RSZ?

marian
środa, 2 czerwca 2021, 14:39

Bo o tym pisano w innych artykułach. Ten jest o WOT.

Nerv
środa, 2 czerwca 2021, 12:35

Bo to reklama wot. Swoją drogą marnowanie czasu oraz pieniędzy podatników. Stworzona nowa strukturę gdzie na stanowiska dowodzcze idą niemałe pieniądze. Po za tym na sprzęt oraz szkolenia. Może i wot na papierze wygląda pięknie ale nic poza tym.

Tweets Defence24