Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ponad 7 mln zł na konserwację zestawów Biała

Fot. MON
Fot. MON

3 Regionalna Baza Logistyczna udzieliła zamówienia na naprawy i konserwacje zestawów przeciwlotniczych OPL-23 mm ZSU-23-4MP Biała w latach 2018-2020. Remontami zajmą się Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Przedmiotem zamówienia są naprawy i konserwacje samobieżnego zestawu OPL-23mm ZSU-23-4MP BIAŁA w latach 2018-2020 w zakresie: napraw, modyfikacji sprzętu, monitorowania i pielęgnacji oprogramowania, prowadzenia statystyk eksploatacyjnych i wsparcia eksploatacji drogą elektroniczną. 3 RBLog zaznacza również, że nie wyklucza możliwości realizacji przedmiotu zamówienia poza granicami RP, w szczególności dla stacji mobilnych.

Wsparcie eksploatacji będzie polegało na usuwaniu niesprawności i konserwacji sprzętu OPL oraz komponentów wchodzących w skład ich ukompletowania, powstałych w trakcie ich eksploatacji oraz niemożliwych do usunięcia przez etatową obsługę urządzeń i warsztaty remontowe Sił Zbrojnych z uwagi na brak możliwości technicznych, organizacyjnych lub specjalistycznego oprzyrządowania w tym następujących rodzajów i typów urządzeń oraz ich odmian. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia oraz warunki wykonania zamówienia zawarte są w dokumentacji postępowania. m.in.: we wzorze umowy, opisie przedmiotu zamówienia czy klauzulach jakościowych.

Baza w ramach umowy przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji. Zamówienie realizowane było poprzez procedurę ograniczoną. 

Całkowita końca wartość zamówienia netto wynosi ponad 7,8 mln złotych. Umowa z Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. zawarta została 5 lipca 2018 roku. Ofertę złożył tylko jeden podmiot.

Przeciwlotniczy, samobieżny zestaw artyleryjsko-rakietowy ZSU-23-4 MP Biała jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących celów powietrznych, przy wykorzystaniu armat 23 mm i rakiet GROM. Dotyczy to zarówno samolotów, śmigłowców, rakiet skrzydlatych, jak i bezpilotowych statków latających oraz desantu powietrznego. W praktyce zasięg wykrycia celu wynosi 8-10 km, a zasięg śledzenia sięga 8 km.

Reklama

Komentarze (19)

  1. hista

    Wojna? Z kim? Chyba z beżowymi z za Odry.

  2. MAZU

    Gdy zbliża się WOJNA, a niestety się zbliża, to remontuje się każdą posiadana broń, w tym \"Szyłki\" których mamy ok. 50-u. Najważniejsza jest modernizacja układów naprowadzania, ale przydała by się też amunicja programowana... \"Szyłka\" jak \"zobaczy\" \"Kalibra\", to ma szanse go zestrzelić. Poza tym z 2km roznosi BMP-y jedną serią oraz uszkadza optronikę każdego czołgu. To dobra, wartościowa broń z dużym potencjałem bojowym i warto ją pozyskać od sąsiadów. ZSU-23-4 uzupełnia też Loarę na krótszych dystansach (jak już będzie...). Pozdrawiam, MAZU

  3. Jacenty

    @jurgen B52 to po prostu udana konstrukcja, szczyt ludzkich możliwości jeśli chodzi o bombowiec przenoszący dużą liczbę bomb lotniczych.

  4. -CB-

    @jurgen - Tylko tam praktycznie już w momencie produkcji, przewiduje się czasookresy remontowo-modernizacyjne i przeprowadza się to na bieżąco (zazwyczaj co 10-15 lat). U nas nic się nie robi przez 30-40 lat (poza druciarstwem w jednostkach), a później chce się przeprowadzać jakieś wielkie \"modernizacje\", kiedy sprzęt jest już tak wysłużony, że powinno się kupić nowy.

  5. -CB-

    A jak wygląda sprawa dalszych modernizacji Szyłek do Białej? Poprzednio modyfikowano średnio chociaż coś koło 2 sztuk rocznie, a teraz zdaje się nawet to stanęło?

  6. jurgen

    we flocie ciężkich samolotów bombowych i transportowych USA większość ma ok. lub 50 lat. Są modernizowane, odpowiednio konserwowane i latają - i nikomu nie przychodzi w bogatych USA myśl, żeby się ich nagle pozbyć

  7. Marek

    @Bodzio Jeśli jest jak piszesz, to dobrze musieli \"pomalować i naoliwić\" Szyłki, że wyszły im Białe.

  8. ktos

    podatnik polski - no dobra zaciekawiles mnie. Teraz podaj dowod ze przeplacamy 8x za patrioty. Rzuc twardym dowodem krtory powali nasz rzad na kolana. Czekamy z zapartym tchem

  9. Boczek

    Gonzo, wtorek, 31 lipca 2018, 22:02 \"...przypominam, że to konstrukcja z połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.\", a Bofors 40 mm z lat 1920. Co nam to mówi?

  10. Paplatin

    \"pielęgnacja oprogramowania\" jak to brzmi! Super!

  11. podatnik polski

    @małe be: Czy to jest efektywne kosztowo? Pewnie nie, ale przy polskich podatkach miażdżącą większość tego wraca do budżetu, w przeciwieństwie do zakupów za granicą. I czym chcesz zwalczać małe drony, mamy coś do tego tańszego? Kosztującymi ciężkie miliony dolarów rakietami Patriot jak Izrael? Ale on ma od Wuja Sama Patriot za darmo a my przepłacamy za nie ponad 8x. Dobrze, że tych Szyłek nie zezłomowano, bo nie mielibyśmy nic sensownego na małe drony.

  12. Marek1

    Adams/tut - Loara była hitem 15-20 lat temu. Ówczesne monowskie \"geniusze\" jak zobaczyły cenę, to stwierdziły, że nieśmiertelny w WP kaliber 23mm w zupełności wystarczy. Od tamtej pory jedyne co zrobiono, to zmodernizowano nieco ponad 20 Szyłek do standardu Biała(dla brygad pancernych) i posadowiono stare posowieckie ZU-23-2 na pace Jelcza 6x6 i tak powstał dumny \"Hibneryt\". Reszta polskiej obr. powietrznej warstwy VSHORAD nadal jest holowana jak za czasów II wś. Standard sprzętowy - SKANSEN.

  13. Bodzio

    Pomalują, naoliwią i wezmą 7 mln. Tak wyglądają remonty w WP.

  14. małe be

    ile my tego mamy? kilkanaście a może nawet kilka sztuk sprawnych? a to jednak 8 baniek. czy to jest efektywne kosztowo?

  15. Gonzo

    Tak tylko przypominam, że to konstrukcja z połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.

  16. LakiLuk

    W czasie inwazji na Irak w 2003 kilka szyłek obsługiwanych przez dobrze wyszkoloną załogę urządziło zasadzke której łupem padły dwa Apatche a kilka zostało uszkodzonych.Zestaw taki użyty z zasadzki i kiedy przeciwnik niema czasu na reakcję ma reakcje ma jeszcze szanse powodzenia na współczesnym polu walki.

  17. adams

    Mam pytanie do znawców tematu,czy Loara była aż taka zła że uwalili projekt i wojsko dostało tylko jedną sztukę ?? Zamiast naszej Loary mamy stary postsowiecki szmelc

  18. Lucjan 3

    Zasięg skutecznej obrony max 5 km dla rakiety i ze 2 km dla działa przy pułapie trochę ponad 3 km. No na drona może starczy.

  19. tut

    Ach, PZA Loara.... Tak tylko sobie westchnąłem.

Reklama