Pompeo protestuje przeciwko chińskiej dezinformacji w sprawie koronawirusa

17 marca 2020, 10:19
pmwx4q_pompeolandscape
Mike Pompeo, Sekretarz Stanu USA/ fot. www.state.gov/secretary
Reklama

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo "stanowczo zaprotestował" w rozmowie z jednym z najważniejszych chińskich dyplomatów Yangiem Jiechi przeciwko "rozsiewaniu plotek i dezinformacji" przez Pekin oraz obwinianie Waszyngtonu za pandemię Covid-19. Yang wyraził oburzenie "szkalowaniem" Chin przez USA. 

Do rozmowy telefonicznej Pompeo i Yanga doszło w poniedziałek. Komunikaty wydane po rozmowie przez obie strony diametralnie się różniły. Pompeo odniósł się w ten sposób m.in. do komentarza rzecznika chińskiego MSZ Zhao Lijiana na Twitterze, w którym stwierdzono, że koronawirusa do Wuhan "mogła sprowadzić armia USA".  

Podobne oskarżenia - ale w stronę Chin - padały także ze strony polityków amerykańskich. Republikański senator Tom Cotton jeszcze w lutym spekulował, że wirus mógł być częścią chińskiego arsenału broni biologicznej, zaś w piątek napisał na Twitterze, że Chiny zostaną "pociągnięte do odpowiedzialności za tych, którzy sprowadzili to na świat".

(Pompeo miał - przyp.red) przekazać stanowczy sprzeciw wobec (...) starań Chin, aby przesunąć ciężar winy za Covid-19 na Stany Zjednoczone (...) to nie czas na rozsiewanie dezinformacji i dziwacznych plotek

Morgan Ortagus, rzeczniczka Departamentu Stanu

Jak podała chińska telewizja państwowa CCTV, Yang Jiechi - dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Komunistycznej Partii Chin - miał powiedzieć Pompeo, że wszelkie próby szkalowania chińskich wysiłków w sprawie zwalczania epidemii nie będą skuteczne. Dodał też, że Chiny sprzeciwiają się i potępiają te wypowiedzi. Zapowiedział, że działania godzące w interesy ChRL spotkają się z odwetem.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Reklama
jumper
wtorek, 24 marca 2020, 23:33

„To rodzaj katastrofy naturalnej” - powiedział Ethan Harris, szef globalnych badań ekonomicznych w Bank of America. „Jeśli chodzi o wpływ na globalną produkcję, zamknięcie poza Chinami prawdopodobnie stanie się większe niż oddziaływanie z Chin”. Szok w łańcuchach dostaw, powiedział Harris, jest głębszy i bardziej rozległy niż wojny handlowe w ciągu ostatnich dwóch lat i prawdopodobnie będzie trwać dłużej niż burze, trzęsienia ziemi lub powodzie, które były źródłem stresu dla głównych gałęzi przemysłu w przeszłości. Oczekuje, że zamknięcie fabryki potrwa do maja i być może dłużej. Potężny cios dla firm spowodował, że początkowy szok podażowy przeplatał się z kryzysem popytu w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych dużych gospodarkach, ponieważ pracownicy i konsumenci muszą pozostać w domu. Dostawcy Apple Na przykład Apple Inc. konfrontuje wpływ na producentów komponentów we Włoszech, Niemczech, Malezji i Korei Południowej po tym, jak przetrwał lutowe spowolnienie w chińskich fabrykach, które dokonują ostatecznego montażu produktów takich jak iPhone'y i AirPod. W Malezji kluczowi dostawcy, tacy jak Murata Manufacturing Co., Renesas Electronics Corp. i Ibiden Co. wstrzymały produkcję w wyniku ograniczeń narzuconych przez rząd. Dotyczy to również Micron Technology Inc., ale powiedział, że zwolnienie pozwala „na kontynuację ograniczonych operacji półprzewodnikowych”. Tam też znajdują się zakłady Texas Instruments Inc. i On Semiconductor Corp. Stan kryzysowy w Peru i ogólnokrajowa blokada doprowadziły główne firmy wydobywcze, takie jak Freeport-McMoRan Inc. i Newmont Corp., do ograniczenia tam produkcji miedzi. To samo dzieje się w innych centrach wydobywczych, takich jak Chile, Kanada i Mongolia, a ekonomiści ze Scotiabank mówią, że początkowy wynik uderzenia w samym Chile i Peru doprowadził do utraty około 325 000 ton metrycznych produkcji miedzi, czyli około 1,7% globalnego roczna produkcja. W Europie giganci przemysłowi, tacy jak Volkswagen AG i Airbus SE, zamknęli linie montażowe, starając się zarówno ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa, jak i poradzić sobie z brakami części i wąskimi gardłami z powodu ograniczeń w podróżowaniu po Europie.

myślenie nie boli...
czwartek, 19 marca 2020, 17:43

Informacje o tym, że wirusy wychodzą z tajnych laboratoriów broni biologicznej pojawiają się przy każdej pandemii. Np. dwie dekady temu kiedy pojawił się SARS, rosyjski mózgowiec Siergiej Kolesnikov stwierdził, że to sztucznie stworzona hybryda wirusa odry i świnki! Nic to, że cały naukowy świat wyśmiał tę teorię jako wierutną bzdurę, bo w końcu odrę i świnkę wywołują paramyksowirusy z rzędu mononegavirales o ujemnej polaryzacji kwasu nukleinowego, a SARS to koronawirusy z rzędu nidovirales o dodatjeniej polaryzacji RNA; nic że podział na rzędy to najbardziej podstawowy podział wśród wirusów (niżej jest jeszcze rodzina i podrodzina, jeszcze niżej rodzaj, a na samym końcu gatunek wirusa) a teorię Kolesnikova można by porównać do teorii, że z hybrydy dwóch gatunków rzepy da się uzyskać kiełbasę; na nic wszystkie logiczne i naukowe opinie: w Chinach, dzięki cenzurze internetu i cichemu wsparciu władzy teoria ta nadal się cieszy olbrzymią popularnością, zwłaszcza że hybrydowego wirusa mieli przywlec amerykańscy szpiedzy zazdroszczący Chinom wspaniałych sukcesów. Oczywiście kręgi naukowe tych samych Chin śmieją się z takich bzdur i naiwności zwykłych ludzi, co jednak władzom nie przeszkadza wykorzystywać fakenewsów do tworzenia syndromu oblężonej twierdzy i szerzenia dezinformacji. Przykłady powielania różnego rodzaju bzdur można przeczytać również tu - w komentarzach "dobrze poinformowanych internautów".

Andrettoni
środa, 18 marca 2020, 20:56

Jeszcze coś ciekawego znalazłem. Wypowiedź Premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona : „Głównym wyzwaniem, przed którym stoi nasz gatunek, jest rozmnażanie samego naszego gatunku… Nadszedł czas, abyśmy dorośli rozmawiali o optymalnej ilości ludzi w tym kraju i na tej planecie… dowody wskazują, że możemy przyczynić się do ograniczenia wzrostu liczby ludności i ubóstwa na świecie poprzez promowanie umiejętności czytania i pisania oraz emancypacji kobiet i dostępu do kontroli urodzeń ” Teraz dodajcie to do obecnej darwinowskiej polityki tego pana. Wielką Brytanią rządzi zwolennik depopulacji. Nie twierdzę, że wirus to jego sprawa, ale sposób wyjścia z kryzysu metodą "stadnej odporności" to już jest jego decyzja.

mobilny
czwartek, 19 marca 2020, 12:37

Depopulacje już zaczęto. Ludzie są jednak ślepi. A tak przy okazji gdybym był obywatelem UK to tego pana bym zutylizowal jako pierwszego

Andrettoni
środa, 18 marca 2020, 08:12

Ten wirus ideologicznie pasuje tylko do ekologicznych ekstremistów: zmniejszenie CO2, depopulacja. Fabryki stanęły, samoloty nie latają, ropy jest za dużo, nie kupujemy nowych rzeczy, ubrań, telefonów, samochodów. Część ludzi umrze, a pierwsze prace naukowe mówią o obniżeniu płodności mężczyzn...

myślenie nie boli...
środa, 18 marca 2020, 18:40

a którzy to ekolodzy postulują depopulację? - proszę o konkrety

AWU
środa, 18 marca 2020, 00:12

Światowe media donoszą że przedstawiciele WHO podchodzą do informacji przekazywanych przez ChRL "z pewną dozą sceptycyzmu". Spowodowane jest to zachowaniem władz tego kraju w pierwszych fazach epidemii jeszcze w 2019r. A powyższa depesza PAP jak najbardziej powiązana z artykułem defence24 "Kanadyjski wywiad: epidemia to dla wrogich krajów okazja do dezinformacji". Jak widać powyżej propaganda komunistycznych Chin cytuje "kanadyjski think tank Global Research". Ilustruje to technikę rozpowszechniania fake news przez Moskwę i Pekin. Global Research jest finansowany przez Kreml i od dawna znajduje się na celowniku kanadyjskiej CSISA i RCMP a od kilku lat na czarnej liście Stratcom NATO. Uaktywniony na większą skalę po agresji Rosji na Ukrainę. Założony i zarządzany przez niejakiego M. Chodorovssky, niegdyś (do zwolnienia w 2015r) profesora Uniwersytetu w Ottawie. Naturalizowany Kanadyjczyk, jego ojciec był agentem GRU który pozując jako "biały" żydowsko - rosyjski uchodźca uzyskał przed 2 w.ś. azyl w Irlandii a na przełomie lat 1940/50-tych pracował jako rezydent sowieckiego wywiadu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Organizacja "Global Research" pozuje jako "independent think tank" oraz alternatywne do "niewiarygodnych main stream media" źródło informacji (podobnie jak oficjalny slogan reklamowy Russia Today TV) Finansowana jest przez Kreml z punktu widzenia prawa legalnie, w ramach wynagrodzenie za wywiady udzielane Russia Today przez Chodorovsskiego i jego pracowników (prezentowanych jako "KANADYJSCY naukowiec/eksperci) oraz propagandówek pisanych na potrzeby Sputnika, którego prymitywna agresywna propaganda czyni nazistowski odpowiedniki jak Voelkischer Beobachter źródłami wręcz niemal wiarygodnymi?. Podobny system finansowania stosowany jest również innych krajach, również w Polsce aczkolwiek na mniejszą skalę. Jak wspomniano wykorzystanie przez Kreml GR do wojny propagandowej w momencie agresji na Ukrainę a zwłaszcza po zestrzeleniu MH017 zmusiło Uniwersytet Ottawy do zakończenia współpracy z Chodorovsskim jednak uczelnia ta ma tendencje do zatrudniania kontrowersyjnych postaci czego przykładem znany ze szkalowania Polski prof Grabowski, w zeszłym roku raczej ostro, aczkolwiek nieoficjalnie, został upomniany przez nowego rektora tej uczelni (m.in. na wskutek interwencji organizacji polonijnych i naszych służb dyplomatycznych) który stara się nieco oczyścić to środowisko . Wracając do Global Research po tym gdy kanadyjskie media ujawniły powiązania Chodorovsskiego z Kremlem, organizacja poszła "na całość" przerzucając się na taktykę czarnej prymitywnej propagandy, m.in. szerząc teorie o "zaangażowaniu władz USA w planowanie zamachów 11 września" czy "szkodliwości szczepień". Wykorzystanie tej organizacje przez rząd komunistycznych Chin potwierdza współpracę w dziedzinie propagandy pomiędzy Pekinem i Moskwą.

qwert
wtorek, 17 marca 2020, 18:48

Jak USA szukało broni masowego rażenia w Iraku, tak Chińczycy szkają wirusa w Stanach Zjednoczonych. Skoro wolno jednym to wolno i drugim

Davien
środa, 18 marca 2020, 20:28

Tyle ze bron masowego rażenia była w Iraku a Chiny same sa odpowiedzialne za koronawirusa wiec to ma taki sens jak cała rosyjska propaganda-zerowy:)

Chinek Malinek
wtorek, 17 marca 2020, 22:07

Ja szukalem panienki na,godzinę w kantonie Znalazłem grypę z wuhan

Chinol
wtorek, 17 marca 2020, 18:31

Chińczycy idą po bandzie Ale cala partia komunistyczna dobrze schowana w bunkrach biologicznych na południe od Pekinu TEGO juz zapomnieli powiedzieć

Olo
wtorek, 17 marca 2020, 13:36

Ależ oczywiście że USA to wylęgarnia tego koronawirusa, udowodnili to badacze z Tajwanu już w styczniu 2020.

myślenie nie boli...
środa, 18 marca 2020, 14:26

...czyli miesiąc po tym jak jak Chińczycy próbowali zataić wybuch epidemii w Wuhan.

Willgraf
wtorek, 17 marca 2020, 12:49

NAJWIĘKSZYM DEZINFORMATOREM jest Pompeo

myślenie nie boli...
środa, 18 marca 2020, 14:28

no rzeczywiście, zwłaszcza że bzdury o tym że SARS został przyniesiony do Chin przez amerykańskich szpiegów rozpowiadano w Chinach długo przed tym jak Pompeo objął jakikolwiek urząd...

Z sąsiadami trzeba dobrze żyć.
wtorek, 17 marca 2020, 12:31

Przecież wiadomo że to USA razem z Żydami stoją za atakiem biologicznym na Chiny. Chiny same nie strzelałby sobie w stopę. Zresztą chińskiego walca już Ameryka nie zatrzyma. A i inne państwa zaczną się pozbywać bezwartościowego dolara. Pozdrawiam Rodaków.

wtorek, 17 marca 2020, 22:19

wtorek, 17 marca 2020, 22:19

wtorek, 17 marca 2020, 22:19

wtorek, 17 marca 2020, 22:19

A zerknij no na kursy walut, bo mijasz się z faktami.

Fox Mulder
wtorek, 17 marca 2020, 15:49

Przecież wiadomo, że Rosja nie potrafi dobrze żyć z sąsiadami. Ba, wygląda na to, że nie chce ich w ogóle mieć!

fifi
wtorek, 17 marca 2020, 20:00

A my z którymi dobrze żyjemy?Szwecja?Bo za morzem :).

Fox Mulder
środa, 18 marca 2020, 11:12

Dzięki, uzmysłowiłeś mi, że Rosjanie mają fatalne relacje także i z zamorskimi sąsiadami, jak Japonia czy przytoczona przez ciebie Szwecja. "Dresiarz" stosunków międzynarodowych jak widać, nie potrafi inaczej.

Welease Woger
wtorek, 17 marca 2020, 12:03

A wyjaśniajcie, wyjaśniajcie. Jeśli to nie choroba "odzwierzęca" jak nam się wmawia a wypadek przy pracy podczas prac z wirusem któregoś laboratorium, to ktoś powinien za to odpowiedzieć . W tym przypadku cieszę się że jest trzy mocarstwa światowe, i nie ma monopolu na "prawdę absolutną i objawioną" jednej ze stron.

myślenie nie boli...
środa, 18 marca 2020, 14:32

prawda jest tylko jedna kolego, a monopol na prawdę ma ten kto mówi prawdę, a nie ten kto ma więcej popleczników...

Ukulele
wtorek, 17 marca 2020, 20:08

UE nie jest mocarstwem światowym z prostej przyczyny- spory wewnętrzne. Do podejmowania najważniejszych decyzji potrzeba jednomyślności co się bardzo rzadko zdarza. Poza tym niezgodne interesy różnych krajów członkowskich. Tak naprawdę są tylko dwa światowe mocarstwa. Unia to jednak co innego. To nie jest superpaństwo i całe szczęście

Orthodox
wtorek, 17 marca 2020, 18:50

Jedno z tych trzech mocarstw to zapewne Rosja. Śmiech na sali.

wtorek, 17 marca 2020, 14:28

no pewnie, przy dwóch był zawsze remis podczas głosowań. A przy trzech zawsze ktoś wygra.

Pentagram
wtorek, 17 marca 2020, 11:49

Zapomniał o tysiącach kontenerow z chin płynących do Kalifornii i Waszyngtonu

robo
wtorek, 17 marca 2020, 22:57

i o "pomocy humanitarnej" ChRL dla m.in. Włoch: lotniczy transport maseczek "Made in Wuhan" :))))))))) i to nie jest żart

Medicos
wtorek, 17 marca 2020, 11:48

Kazdy wie ze skomplikowana mutacja patogenu świńskiej grypy nie rodzi sie na targu rybnym Certyfikacja laboratorium broni biologicznej to tez bardzo poważna sprawa. WHO o tym wiedzio w 2017 kiedy sami Chińczycy kombinowali z SARS

Marek1
wtorek, 17 marca 2020, 12:34

Warto poszukać w sieci(linków def24 nie puszcza) wypowiedzi dr. Francisa Boyle, który koordynuje pracę zespołu międzynarodowych specjalistów chcących wyjaśnić skąd się wziął 2019-n CoV. Obecnie z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że NIE jest on wynikiem tzw. spontanicznej(naturalnej) mutacji, a stworzyli go pseudonaukowcy-debile z lab. Uniwersytetu North Caroline, ale na zlecenie i za pieniądze chińskie(grant). Pracując na bazie patogenu MERS tak go zmodyfikowali(podrasowali), że zaczął on spełniać wymogi broni biologicznej. Następnie opatentowali go(sic!!), a wyniki i technologię tworzenia patogenu COVID-19 przekazali zgodnie z umową chińskiemu wirusologowi z ośr. badań biologicznych w Wuhan. To tam właśnie prawdopodobnie stwierdzono 1 przypadek, tzw. pacjent ZERO. W jaki sposób patogen wydostał się z ośrodka badawczego o najwyższych standardach bezpieczeństwa(klasa BSL-4) w Wuhan zapewne nie dowiemy się już nigdy.

myślenie nie boli...
środa, 18 marca 2020, 15:58

piękny fakenews: wirus SARS-CoV-2 jest genetycznie bardzo blisko spokrewniony z koronawirusem RaTG13 występującym u nietoperzy, jest spokrewniony z wirusem SARS i jest baaardzo daaaleko z spokrewniony z MERS - twierdzenie że z MERS można zrobić SARS-CoV-2 to jak mówienie, że jaszczurkę można przerobić na nosorożca. Po drugie bredzenie, że broń biologiczna dla Chińczyków powstaje z wysłanych z Chin patogenów w Stanach, a następnie leci z powrotem do Chin to kpina z intelektu czytelników - te państwa to geopolityczni, militarni i ideowi wrogowie, więc taka surrealistyczna współpraca mogłaby mieć miejsce tylko, jeśli wszyscy pracownicy wszystkich służb specjalnych w obu tych krajach jednocześnie zapadliby na zaawansowanego Alzheimera. Zacznij myśleć zanim zaczniesz pisać kolejne głupoty, bo wyobraź sobie, że nie wszystko co przeczytałeś w sieci to prawda...

xdx
środa, 18 marca 2020, 04:36

Trzeba mieć naprawdę zrytą bańkę żeby wierzyć w takie teorie spiskowe , pewnie Gates tez maczał w tym palce ? Człowieku dobra rada , opieraj się o oficjalne informacje a nie o jakieś teorie spiskowe. Aha , i sprawdzaj informacje zanim je dalej przekazujesz - dr boyl to prawnik zajumujacy się prawami człowieka, a nie lekarz czy naukowiec wiec powodzenia ...ręce opadają

Fanklub Daviena
wtorek, 17 marca 2020, 11:46

Pompeo dedykuję cytat: "Nigdy nie wierzę w niezdementowane informacje" - Winston Churchill. I PAP zachowuje się jak za komuny - tj. przedstawia protest, przedstawia święte oburzenie, tylko nie przedstawia o co jest ten protest i oburzenie, tj. nie dowiadujemy się z tej propagandy co konkretnie Chiny zarzucają USA... Robi się jak za komuny, tylko z odwróconymi sojuszami - mamy już zresztą w Polin pierwsze odznaki "gospodarki braków" - najpierw były parę lat temu jajka, potem masło, potem cukier, a teraz w sklepach zaczyna się robić jak pod koniec Gierka... :)

robo
środa, 18 marca 2020, 06:54

a "Winston Churchill" to chyba z podręcznika młodego komsomolskiego kucharza autorstwa szefa Progozina: ".. cytowanie Rosjan przynosi odwrotny efekt.."

Namiestnik Nowosilcow
wtorek, 17 marca 2020, 15:42

Ten cytat pochodzi od Aleksandra Gorczakowa, polityka rosyjskiego z XIX w.

Bogdan
wtorek, 17 marca 2020, 14:31

a wystarczy słuchać od czasu do czasu redaktora Michalkiewicza, aby wiedzieć, że to nie żaden Churchill ale Aleksandr Michajłowicz Gorczakow (1798-1883) był autorem tego bon motu. Mają to w genach ....

Marek
wtorek, 17 marca 2020, 13:40

A nie przyszło ci do głowy, że jeden i drugi nie mają pojęcia co faktycznie się stało? Amerykanie oskarżyli Chińczyków o zbyt wolną reakcję. W rewanżu Chińczycy piszą, że to działo armii USA. Tymczasem lepiej by było, żeby wszyscy zainteresowani z Europą włącznie raczyli byli wcześniej słuchać WHO.

Bogdan
wtorek, 17 marca 2020, 14:32

WHO jest jak UE, wszystko robi za późno

myślenie nie boli...
środa, 18 marca 2020, 18:36

pewnie, bo to WHO powinno zamknąć Wuhan już w grudniu, potem wymusić na Włochach rygorystyczne przestrzeganie kwarantanny, a w Polsce powinni zrobić już z pół miliona testów...

Marek1
wtorek, 17 marca 2020, 12:39

Jak zwykle bzdury piszesz. Nie masz pojęcia JAK wyglądały polskie sklepy w gierkowskiej dekadzie(całkiem nieźle jak na komunę). Dramatycznie aprowizacja zaczęła sie pogarszać dopiero w końcówce lat 70-tych z apogeum w latach 1981-85.

zyg
środa, 18 marca 2020, 02:00

"w końcówce lat 70-tych" czyli po ok 6 latach (Radom) .. tyle czasu zabrało komunistom aby wydrenować zachodnie kredyty. A trwało tak przez następne niemal 15 lat czyli do 1989r. Zastanów się co piszesz gdyż wielu z nas pamięta czasy "10-tej gospodarki świata" którą jakoby był PRL za Gierka wg PKB/PPP/"złoty dewizowy/rubel transferowy" a w której papier toaletowy był artykułem "luksusowym - reglamentowanym"?

Tweets Defence24