Polsko-niemieckie wojska pancerne. Armia wprowadza zmiany

19 kwietnia 2018, 16:26
Leopard na strzelnicy
Fot. Katarzyna Przepióra

Wojsko Polskie będzie kontynuować program wzajemnego podporządkowania batalionów jednostek pancernych i zmechanizowanych we współpracy z Bundeswehrą. W projekcie będzie jednak uczestniczyć 10 Brygada Kawalerii Pancernej, zamiast 34 Brygady, planowanej do przezbrojenia w czołgi T-72.

Jak poinformował Defence24.pl rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr por. Czesław Cichy, projekt Cross Attachment będzie kontynuowany z udziałem 10 Brygady Kawalerii Pancernej. - Zmiana polskiej brygady przeznaczonej do współpracy ze stroną niemiecką jest związana z przezbrojeniem 34 BKPanc w czołgi T-72. Współpraca 10 Brygady będzie się odbywała na takich samych zasadach jak dotychczasowa współpraca z 34 BKPanc. – podkreśla kmdr por. Czesław Cichy.

Program Cross Attachment, czyli wzajemnego podporządkowania batalionów Wojska Polskiego i Bundeswehry to efekt porozumienia ministrów obrony Polski i Niemiec z 2014 roku. Pierwotnie w programie założono, że jeden z batalionów pancernych 34 BKPanc. zostanie podporządkowany niemieckiej 41 brygadzie grenadierów pancernych (piechoty zmechanizowanej), z kolei polska jednostka otrzyma w podporządkowanie niemiecki 411 batalion grenadierów pancernych.

W założeniu projekt ten miał doprowadzić do zwiększenia interoperacyjności (zdolności współdziałania) między obiema jednostkami i szerzej siłami zbrojnymi. Jednocześnie oba państwa uczestniczące w tym projekcie zachowują pełną suwerenność decydowania o użyciu danych jednostek, naturalnie mogą być używane również samodzielnie i w składzie innych, narodowych ugrupowań.

Polsko-niemiecka współpraca była kontynuowana choćby w trakcie ćwiczeń Serwal-16, podczas których niemieccy grenadierzy współpracowali z pododdziałami 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Elementy 41 brygady szkoliły się też z innymi jednostkami Wojska Polskiego, przede wszystkim 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (np. w trakcie ćwiczeń German Detachment-16, jak również licznych treningów dowódczo-sztabowych).

Po decyzji o przeniesieniu czołgów Leopard 2A5 do Wesołej pojawiły się pytania o możliwość kontynuowania współpracy ze stroną niemiecką. Jeszcze na początku 2017 roku MON zapewniał, że relokacja czołgów nie wpłynie negatywnie na realizację tego porozumienia, gdyż m.in.: „1. 34 BKPanc uzupełniona jest Leopardami w sile 2 x bcz, 2. Tylko 1 x bcz ma zostać przeniesiony do wzmocnienia ściany wschodniej, 3. W treści porozumienia polsko – niemieckiego mówi się też tylko o jednym bcz.”. Ówczesny rzecznik resortu Bartłomiej Misiewicz zapewniał w wypowiedzi dla Defence24.pl, że nawet gdyby przeniesienie dotyczyło batalionu wyposażonego w Leopardy, to porozumienie może być realizowane z małymi korektami, z udziałem innych pododdziałów 34 BKPanc. lub 11 LDKPanc.

Ostatecznie jednak MON zdecydował o przeniesieniu również drugiego batalionu czołgów Leopard do Wesołej, natomiast 34 BKPanc. ma zostać przezbrojona w czołgi T-72. W związku z tym współpraca ze stroną niemiecką mogła stać się trudniejsza. Program wzajemnego podporządkowania batalionów będzie jednak kontynuowany z udziałem drugiej brygady 11 LDKPanc. uzbrojonej w Leopardy, a mianowicie 10 BKPanc. 

Podobne rozwiązanie sugerował niedawno w rozmowie z Defence24.pl gen. Bogusław Samol: „Współpraca międzynarodowa może być realizowana przez 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, szczególnie gdy zostanie odtworzony jej pełny potencjał. (…) Osobiście przygotowywałem 10 Brygadę Kawalerii Pancernej do natowskiej certyfikacji i dowodziłem brygadą w czasie jej trwania, będąc w składzie niemieckiej 7 Dywizji Pancernej, tuż po otrzymaniu Leopardów – jeszcze w 2002 roku, w ramach Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania”.

Sprzęt batalionu 34 BKPanc. przeniesiony do Wesołej jeszcze w 2017 roku pochodził z jednostki o niskim stopniu ukompletowania. Jednakże, inny z batalionów brygady uczestniczył w zestawie sił natychmiastowego reagowania NATO na 2016 rok, co musiało wiązać się z utrzymaniem przez jednostkę bardzo wysokiej gotowości bojowej. Obecnie 34 brygada ma być w całości uzbrojona w T-72, a część zadań (Cross Attachment) przejmie 10 brygada. Pytany o ewentualne przeniesienie części kadr do 10 BKPanc. kmdr por. Cichy odpowiada: „Ewentualne przeniesienia personelu pomiędzy jednostkami będą realizowane zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP z jednoczesnym uwzględnieniem indywidualnych sytuacji i wniosków żołnierzy”.

Obecnie na wyposażeniu 10 Brygady Kawalerii Pancernej znajdują się czołgi Leopard 2A4. Zostaną one zmodernizowane do wersji Leopard 2PL na podstawie umowy zawartej pod koniec 2015 roku. Z kolei przeniesienie pozostałych Leopardów 2A5 do Wesołej planowane jest jeszcze w tym roku. Co za tym idzie, 34 BKPanc. będzie uzbrojona w czołgi T-72.

Program rozszerzonej współpracy polskich i niemieckich wojsk lądowych będzie jednak kontynuowany. Dzięki niemu niemiecka 41 brygada, która nie ma na swoim wyposażeniu czołgów, będzie mogła współpracować z jednostkami pancernymi. Polacy z kolei będą mogli współdziałać z pododdziałami uzbrojonymi w cięższe od polskich BWP-1 wozy piechoty, wyposażone w armaty szybkostrzelne, lepiej opancerzone, lecz niezdolne do pływania. Najpierw będą to zmodernizowane Mardery, a w przyszłości być może Pumy.

Inicjatywa Cross Attachment jest jednym z najważniejszych elementów wojskowej współpracy Polski i Niemiec w ramach NATO. Oba państwa są równorzędne w ramach tego projektu. Berlin przywiązuje dużą wagę do podobnych programów, w zakresie wojsk pancernych bardzo blisko współpracuje także z Holandią, jednak na nieco innych zasadach. Niemiecki 414 batalion pancerny, z holenderską kompanią włączany jest do holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej, a ta - do struktur niemieckiej 1 Dywizji Pancernej. 43 Brygada wraz z pododdziałem z 414 batalionu uczestniczyła w ćwiczeniach Bison Drawsko 2017 w Drawsku Pomorskim.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Reklama
ll
wtorek, 24 kwietnia 2018, 01:33

wlasnie tak sie buduje zufanie wbrew temu co mowi sie na ulicy i co slychac ponizej a w najgorszej sytuacji bedziemy rozumiec taktyke i myslenie Niemcow a oni nasze mysleni i to tez moze nas powtrzymac zeby sobie znowu skoczyc do gardel... EU

Gulden
niedziela, 22 kwietnia 2018, 13:48

Ja chyba śnię.Naprawdę.Czyli jak.Pułk pancerny,czy też brygada polska,plus niemiecka piechota zmotoryzowana(w sile pułku,bądż brygady) ma działać wspólnie,jako jedna jednostka bojowa,prawda?A tu się okazuje,że dowódca czołgistów ma prawo,\"obowiązek\" nieangażować się w akcję zbrojną gdy do \"zająców\"tłucze nieprzyjaciel?I odwrotnie,gdy \"zająców\"biorą na cel,to czołgiści leżą i NIC nie robią,bo tak im ich dowódca mówi?Jezu!Moim zdaniem,po takim artykule potencjany npl(FR),ich ludzie w sztabie,turlają się z śmiechu.Mnie,Polakowi nie jest do śmiechu,ani trochę.

ministratetg
niedziela, 22 kwietnia 2018, 13:33

Państwo niemieckie zawsze stanowiło i stanowi dla nas także dziś ogromne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i naszej niepodległości. Cztery razy w historii brali udział w rozbiorze naszego kraju i jeżeli kiedykolwiek nadarzyłby się taka okazja zrobią to po raz kolejny. W dzisiejszym świecie liczy się przede wszystkim biznes i pieniądze a gospodarki Niemiec i Rosji są ze sobą bardzo kompatybilne i właśnie ta siła ekonomii przyciąga ich do siebie. Tego procesu nie da się zatrzymać , on dzieje się na naszych oczach i będzie trwał nadal. To dlatego Niemcy utrzymują jak na ich możliwości stosunkowo słabą armię i silną gospodarkę aby nie szkodzić militarnie Rosji a gospodarczo podporządkowywać sobie Europę. Jest to odwieczna stara zasada Bismarcka budowania tzw miteleuropy, czyli Europy której centrum będą stanowili Niemcy otoczone mniejszymi, słabszymi i podporządkowanymi sobie państwami. To są procesy historyczne i same nigdy nie wygasną. Taka polityka Niemiec bardzo odpowiada Rosji, która niedawno przyjęła doktrynę odbudowy własnego imperium na obszarach prawosławnej przestrzeni kulturowej. Tak czy inaczej realizacja polityk tych dwu państw doprowadziłaby praktycznie do podziału naszego kontynentu na dwie strefy wpływów, rosyjską i niemiecką. Zatem takie mieszanie batalionów niemieckich i polskich nic dla nas dobrego nie wnosi i dziwne że jest w ogóle realizowane. Jedyną racjonalną alternatywą jest znacząca obecność sił amerykańskich w Polsce i zbudowanie pomiędzy tymi państwami trzeciej siły gospodarczej i wojskowej aby realizację takiej polityki naszych najbliższych sąsiadów zablokować . Niezależnie od tego Niemców trzeba trzymać na oriencie tak aby za dużo sobie nie pozwalały.

Willgraf
sobota, 21 kwietnia 2018, 19:03

kiedy zakup lub dialogi techniczne w celu zakupu chorągiewek komunikacyjnych ... bo jak na razie brak wspólnych kanałów łączności .... tylko Propaganda

Zajac
sobota, 21 kwietnia 2018, 02:50

No nareszcie jakis postep. Niemieckie oddzialy pancerne beda podporzadkowane Polskim Silom Zbrojnym. Tak trzymac.

Okręcik
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:35

Czy jest w ogóle sens modernizować T-72?? Czy z nie lepszy pomysł byłoby przerobić je [na ich podwoziu stworzyć], samobieżne moździerze, wyrzutnie ppanc itd.? W starciu z innymi czołgami nawet po modernizacji wielkich szans nie będą miały, a jako \"artyleria\" mógłby być jeszcze z nich pożytek.

raz2
piątek, 20 kwietnia 2018, 18:56

jest takie powiedzenie -------\"przelewanie z pustego w próżne\" lub \"od samego mieszania herbata nie zrobi się słodsza\"

say69mat
piątek, 20 kwietnia 2018, 12:38

Mam pewną wątpliwość. Mianowicie, lotnisko w Koronowie Malborskim faktycznie zabezpieczają jednostki wojskowe dyslokowane w Braniewie i Elblągu. Jakimi to siłami jest zabezpieczane lotnisko w Mińsku Mazowieckim, skoro dystans do Terespola to zaledwie 158 km??? Przecież 1 Brygada Pancerna z Wesołej jest obecnie przezbrajana na Leopardy, czyli zdolność operacyjna tej jednostki - w danym momencie - jest raczej mocno ... ograniczona.

PRS
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:43

Przede wszystkim jest ograniczona bo nie posiada piechoty zmechanizowanej na wozach które posiadały by środki łączności cyfrowej kompatybilne na tych zainstalowanych w 2A5. A czołgi bez osłony piechoty w terenie zurbanizowanym... Inną sprawą jest skasowanie wojska z Legionowa w kontekście lotniska w Modlinie...

Lechu Mikojan Mig21
piątek, 20 kwietnia 2018, 14:28

Jeżeli już to Królewo Malborskie

Zoomer
piątek, 20 kwietnia 2018, 12:35

Czytając komentarze wielu z Was, zastanawiam się jak wiele emocji i jak mało pragmatyzmu jest w wielu wypowiedziach. Stosunki międzynarodowe są przecież wypadkową interesów poszczególnych państw, a wzajemne sympatie narodów zmieniają się cały czas. Robią to zresztą politycy, media w tym również internet, socjolodzy w pracowniach badań społecznych, przeróżni lobbyści i kupa innych ludzi, manipulując na codzień opinią społeczną i opiniami wielu z nas. Odwoływanie się do historii stosunków polsko-niemieckich jest słuszne, pod warunkiem zachowania pragmatyzmu oraz umiejętnym wyciąganiu wniosków z naszej historii. Czytając wiele komentarzy, mam szczere wątpliwości co do obydwu takich umiejętności wielu z recenzentów. Jeden z kolegów, twierdzi że Niemcy są źli, ale Szwedzi to inna historia! Idąc tym tropem, proponuje odświeżyć sobie trochę historię i spróbować jak wielką tragedię oznaczał potop szwedzki dla Polski w połowie XVII wieku. Dlaczego więc Szwedzi mają być lepsi od Niemców? Jak widać, nie ma najmniejszego sensu dyskutować na tym poziomie, a proponuje skupić się na stronie praktycznej i zrozumieć, co Polska dzisiaj iw przyszłości zyskuje dzięki relacjom wojskowym z Niemcami, a co może w tym układzie stracić. Więcej pragmatyzmu ludzie...!!!

Polonez
piątek, 20 kwietnia 2018, 16:15

Dokładnie, zgadzam się w 100%. Polacy mają w genach brak pragmatyzmu, gdyby było inaczej nie doszłoby do zaborów a dziś bylibyśmy jednym 3 najsilniejszych i najbogatszych państw w Europie. Dlatego też mrzonki o międzymorzu są tylko mrzonkami. PS. USA i Japonia prowadziły krwawą wojnę a dziś się przyjaźnią. Niemcy z Francją, Francja z Anglią itd.

---
wtorek, 24 kwietnia 2018, 01:06

Za Wiktorem Czermakiem (\"Plany wojny tureckiej Władysława IV\" Kraków 1895): \"Gdy Władysław IV w latach 40. XVII wieku, mając w planach wojnę z Turcją, ogłosił zwiększenie liczby Kozaków rejestrowych z 6000 do 12 000, stawiło się aż 24 000 Kozaków. Nie w smak było to magnatom, którzy oskarżyli króla o tworzenie stałej armii, po to by zaprowadzić w Rzeczypospolitej monarchię absolutną\". Magnaci byli bardzo pragmatyczni ;).

a dziś się przyjaźnią
piątek, 20 kwietnia 2018, 17:14

proszę nie być naiwnym i uważnie się przyjzec relacjom, każdy dba o swoje, miedzy państwami sa stale interesy a sojusze zawsze zmienne, a własna armia zawsze stanowi argument siły w dyskusji o wszelkich sprawach. Ta wielka przyjazn w ramach UE położyła nasz przemysł, nawet drzewa nie można wyciąć bez zgody Timmermansa.

Mario40
piątek, 20 kwietnia 2018, 21:39

To nie UE rozwaliło nasz przemysł tylko my sami i nasze kompleksy , a szukanie teraz winnych na zewnątrz to tylko ucieczka od własnych nieudolności.

Gts
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:18

Wiesz jak to jest, z silnym kazdy chce sie przyjaznic i zawierac sojusze chocby dla bezpieczenstwa przed jego agresja... wlasnie dlatego nas kazdy ma za glupkow bo chcemy gdzies rozdawac karty, albo oczekiwac wsparcia, a nie mamy na to pary. Kto chce wchodzic w sojusze z kima klotliwym, biednym i slabym jak my? Wezmy sie w garsc sami pokazmy ze jestesmy sila zarowno mikitarna jak i gospodarcza w regionie do tego stabilna politycznie go beda sie do nas lasic. Tyle ze nie zrobi tego ani PO zapatrzona w nauki Sorosa, ani PIS prubujacy budowac nowy polski narodowy socjalizm. Niestety w kazdej z tych partii jest zbyt wielu karierowiczow gotowy h sprzedac wszystko na pniu dla stolkow i biznesikow dla siebie rodzin i kumpli. Brakuje ludzi ze zdrowym rozsadkiem, ale ze tak sie wyraze zakochanych w Polsce. Juz wiecej tej milosci maja roznej barwy imigranci pracujacy w Polsce, ktorzy sa dumni z tego ze sa Polakami niz jest jej w PO czy Pisie.

cda
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 06:54

Dokładnie tak. Natomiast przyczyna tego stanu rzeczy jest wiadoma - po prostu brak polskich elit, bo te z żelazną konsekwencją wymordowali nam niemieccy \"przyjaciele\", a później dzieła dokończyła komuna. Niemcom ta \"inwestycja\" fantastycznie procentuje do dzisiaj, a my mamy co mamy.

Teodor
piątek, 20 kwietnia 2018, 12:17

Zamiast tego calego zamieszania, Niemcy mogli najzwyczajniej przekazac Polakom do medernizacji swoje magazynowe 100szt. Leo2A4 z tych posiadanych 400szt. i nie byloby problemu. Z drugiej jednak strony niebezpiecznie miec u siebie ten batalion grenadierow pancernych. Czolg to duzy koszt utrzymania dla panstwa wlasciciela.

vvv
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:18

za darmo przekazac...i jeszcze przeprosic ze tak pozno? 2a4 sa przebudowywane przez KMW do wersji 2a7v i nie ma leonow na sprzedaz

Teodor
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:28

Nie napisalem, ze za darmo. Problem byl natury politycznej, wzglednie korporacyjnej.

vvv
niedziela, 22 kwietnia 2018, 02:01

nie ma wolnych leo2 na sprzedaz. niemcy skupuja te co sa a kmw ma prawo odkupu jako pierwsi poniewaz sa producentem

Gts
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:22

Skąd się biorą tacy ludzie jak Teodor, nie wiesz? Za darmoche tak? Pracujesz też za darmo, albo pracodawca płaci ci za nic nie robienie panie Teodorze? Nie to my powinniśmy podjąć w odpowiednim czasie decyzje których nie podjeliśmy a teraz musimy siedzieć w tym guanie po uszy. Był czas że należało kupować Leopardy jak leci i jle się da, a nasze T przerabiać na \"malaje\". 15 lat mineło, a my dalej nic.

mario
piątek, 20 kwietnia 2018, 11:12

przecież to bez sensu,mamy się nauczyć dowodzeniem niemiecką armią,a oni naszą? Co ma to dać?

Martin
czwartek, 12 grudnia 2019, 03:21

Współprace i lepsze zrozumienie

Geoffrey
piątek, 20 kwietnia 2018, 16:06

Może wiedzę o działaniu systemu dowodzenia sojusznika, na wypadek wspólnych działań militarnych w przyszłości ?

Zajac
sobota, 21 kwietnia 2018, 02:52

Dokladniej, na wypadek wspolnego ataku np. na Rosje.

vvv
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:20

tworzenie standardow wspolpracy i lepsze poznanie sojusznika + lepsze wspolgranie jako 2 armii NATO. dlaczego na kazde manewry wojskowe sa zapraszani sojusznicy z ich oddzialami? w tym samym celu.

superglue
piątek, 20 kwietnia 2018, 14:46

to nie jest bezsensu, to nowy porzadek swiata, to nowa mapa polityczna Europy, powstaje nowe super panstwo, Polski oczywiscie nie bedzie w ramach koncepcji \"mittel-europa\", powoli stopniowo ...

Zajac
sobota, 21 kwietnia 2018, 02:54

W NWO Polski jako takiej po prostu nie bedzie. Dla jednych to ma sens a dla innych nie.

PRS
piątek, 20 kwietnia 2018, 10:19

Problemem nie jest postsovecki nośnik (T72) ani nawet amunicja innego kalibru. Problemem są środki łączności. Pomijając barierę językową to jak mają się dogadać... jak mają niekompatybilne radia. Oczywiście można by temu zaradzić montując na Teciakach cyfrowe radia z WB. Co i tak powinno mieć miejsce niezależnie czy współpracują z Niemcami, Czechami czy np. Hiszpanami. Nie wspomina się o tym, że czasowo 10 BKP będzie/jest wyłączona jako związek taktyczny z powodu moderki 2A4 w Łabędach.

vvv
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:21

t-72 jak maja wspolgrac z niemieckimi pumami i lepordami skoro sa za wolne oraz slepe? nasza amunicja 125mm przebije nawyzej t-55

cdee
piątek, 20 kwietnia 2018, 09:27

a po cholere takie działania

gen. Beseler
piątek, 20 kwietnia 2018, 13:02

To ma byc taki \"Polnische Wehrmacht\" jak w czasie I wojny swiatowej... Pytanie kto bedzie dowodzic i gdzie bedzie amuniscja...

vvv
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:21

durne kompleksy narodowe

Wawiak
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:42

Albo realizm co do potencjalnych intencji vs twoja naiwność? Tu liczą się interesy, a nie sentymenty.

Grzyb
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:29

Z całym szacunkiem ale czy nie wiesz w wyniku jakich zdarzeń historycznych nabyliśmy tych uprzedzeń wobec Rosji i Niemiec. Na pewno nie mamy powodów do obaw?

vvv
niedziela, 22 kwietnia 2018, 02:03

a czy anglicy i francuzi pluja sobie w twarz? czy niemcy i francuzi pluja sobie w twarza za 1 i 2 wojne swiatowa? czy obrazamy sie na szwedow za potop? Niemcy to nasz najwiekszy i najwazniejszy sojusznik i partner i powinnismy zaciesniac z nim wspolprace a nie dzielic oba narody. ale \"turbo patrioci z kotwiczkami na czolach i lydkach\" tego nie rozumieja

Arek102
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:43

Problem polega na tym iż Niemcy wypłacają reparacje wojenne Francji, nie \"rozbierali\" jej na części i nie przetrzymują na swoich uczelniach, muzeach, czy kolekcjach prywatnych dzieł zrabowanych w Polsce. Nie przetrzymują, nie chandlują chociażby polskimi odbiornikami radiowymi z przed II WŚ, które zrabowali. Można je nabyć na e-bayu za cenę od 500 do 2000 Euro za sztukę. Jakoś tak dziwnym trafem sprzedawcy pochodzą głównie z Niemiec. Jakoś tak całkiem przypadkowo także w niemieckich mediach opluwa się AK czy produkuje kłamliwe filmidła typu \"Nasze matki, nasi ojcowie\" historyczne mówiące o polskiej współodpowiedzialności za IIWŚ. A w dzisiejszej polityce niemieckie fundacje typu WWF, protestują w \"obronie\" Puszczy Białowieskiej, a w tym samym czasie w RFN rżnie się miejscowe lasy na potęgę i WWF nie robi nic. I tak można by jeszcze długo porównywać \"dobrą wolę\" niemieckiego sąsiada. A prawda jest taka iż ma on w d... dobroć polskiego obywatela, polskiej gospodarki czy wojska, a kieruje się tylko swoimi interesami co najlepiej widać w popieraniu rurociągu gazowego Nord StreamII, gdzie ostatnio sama kanclerz Merkel przyznała iż jest to projekt polityczny, a nie tylko biznesowy. Tacy są właśnie Niemcy: hipokryzja i oportunizm przykryte \"wysokimi\" standardami demokratycznymi. Jak Niemcy oddadzą co ukradli, zapłacą w \"niemieckiej\" wysokości dożywotnie renty ludziom lub ich spadkobiercą za niewolniczą pracę ich przodków. W końcu zapłacą potężne reparacje wojenne za zniszczenie kraju, który do dzisiaj jest odbudowywany i na koniec bez \"owijania w bawełnę\" przyznają iż oni i tylko oni są odpowiedzialni za IIWŚ oraz wszytko co złe, co ta wojna przyniosła. Wtedy będzie można powiedzieć iż niemcy traktują nas po partnersku. No i przestaną się wtrącać w wew. sprawy polski rękami wybranych przez siebie (kanclerz Merkel i prez. Francji Sarkozy) polityków UE- przewodniczącego Komisji Europejskiej J.C.Junkera i przewodniczącego Rady Europy D.Tuska, a także zależnych od nich urzędników europejskich jak pana Timermansa. PS. Niemcom trzeba przypominać o potężnych rachunkach jakie muszą uregulować za swoje działania z przeszłości, a bieżące sprawy gospodarcze czy polityczne nie mają tutaj nic do żeczy. A wręcz powinni to zrobić jak najszybciej skoro uznają Polskę za swojego ważnego partnera politycznego i gospodarczego.

cda
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 07:03

Najpierw to proszę się zapoznać z warunkami niemieckiej okupacji we Francji i w Polsce. To nie jest tajemnica, a wyjaśnia wszystko. Natomiast tą \"wspólną armią\" to będziemy zarządzać i mieć do powiedzenia dokładnie tyle samo co obecnie we \"wspólnej Europie\".

Ok bajdur
piątek, 20 kwietnia 2018, 09:03

Rozwiązanie, to przetarg przynajmniej ma jeden batalion leopardów A4 lub A7. Czy zakup jednego dwóch batalionów rzeczywiście przekracza możliwości budżetu? Pora skończyć z \" kupowaniem\" głosów wojskowych np. poprzez 100%chorobowe. Jeśli zaoszczędzone składki pójdą na rzeczywiste ważne zakupy, rok po roku, to żołnierze nue będą protestować. Tylko, że te środki muszą być wydane na armię a nie na świadczenia socjalno płacowe. Nie da się ukryć, że brak zakupów kolejnych leopardów odbija się czkawką. Teraz używanych łatwo nie kupimy. Nawet Hiszpania wycofała się ze sprzedaży. Pozostają nam rozmowy ze Szwajcarią lub zakupy u KMW. Tylko czy ktokolwiek podejmuje jakieś kroki w tym kierunku? Wątpię.

vvv
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:22

czyli zolnierz nie zasluguje za zold i emeryture i ma sluzyc ZAWODOWO karmiąć siebie i swoje rodziny \"duma narodową i poczuciem obowiązku\"? hahaha

tertio
piątek, 20 kwietnia 2018, 22:30

Żołnierz gdy jest na tygodniowym chorobowym z powodu grypy,to ma się leczyć a nie remontować mieszkanie... Wiemy o co chodziło z obniżeniem świadczenia chorobowego do 80 %. Teraz nie zastępuje ono urlopu...

vvv
niedziela, 22 kwietnia 2018, 02:04

skad taka pogarda do armii? jezeli tak kombinujesz to twoja sprawa ale nie mierz wszystkich swoja miara a o wojsku to wypowiadaj sie z szacunkiem

Gts
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:26

Żołnierz służy za \"Ku chwale ojczyzny... a tak napoważnie jesli zaraz nie wprowadzimy poboru to chętnych nie będzie do żadnej formacji. Pieniądze na wynagrodzenia są zbyt małe w calej sferze budżetowej, która przegrywa z marketami sromotnie z budowlanką i koszmarnie z emigracja zarobkową.

nikt ważny
piątek, 20 kwietnia 2018, 08:54

Ktoś nas rozbraja i dezorganizuje przed wojną. Ciekawe w czyim interesie.

fiXXXer
piątek, 20 kwietnia 2018, 04:32

Kogoś zdrowo w czachę przygrzało.Ja rozumiem\"ARMY-SCHENGEN\" w ramach NATO,ale ustawa 1066 i toto,to jest jakiś obłęd.Wpadnie agresor ze wschodu i zatrzyma się na Wiśle,z drugiej strony sojusznicy z obecnego Germanistanu rozbroją kolegów i staną na Wiśle od strony zachodniej.Dziękujemy,wojna skończona,US State Dept. wyrazi zaniepokojenie.

nikt ważny
piątek, 20 kwietnia 2018, 12:12

A ONZ podejmie rezolucję i powie że tak nie można.

keke
piątek, 20 kwietnia 2018, 00:35

bardzo dobry ruch

As z kraju Karoliny
piątek, 20 kwietnia 2018, 10:17

Oszalałeś? 1000 lat historii Polski uczy aby nie ufać Niemcom!!

Zajac
sobota, 21 kwietnia 2018, 03:00

Histora Polski to sie zaczyna w 1918 i potem to juz roznie, z duzymi lukami. Wczesniej to byly wylacznie obce kraje i obce Krolestwa.

babko
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:34

powiedz to holendrom belgom czechom. to jest jak najbardziej dobry ruch.

bender
piątek, 20 kwietnia 2018, 12:22

dawaj przyklady, najlepiej ze 2 na stulecie. Czas start.

nikt ważny
piątek, 20 kwietnia 2018, 12:14

Ponad 4000 lat faktografii i artefaktów mówi że nie można nikomu i niczemu ufać bo Ci tą historię przepiszą na nowo.

mario
piątek, 20 kwietnia 2018, 11:15

niestety, ktoś by powiedział ,że to teraz inne czasy i wogóle, ale niemiec to niemiec moim zdaniem. Po I wojnie też przecież podobno mieli się rozbroić i więcej nie wszczynać awantur...

Wojtek
piątek, 20 kwietnia 2018, 16:22

Ludzie, narody i ich interesy się nie zmieniają. Zmieniają się tylko sposoby ich realizacji. Kiedyś to był Wermaht i SS, teraz jest BND i gospodarka. Cel jest ten sam: opanować i przejąć zasoby naturalne i demograficzne.

superglue
piątek, 20 kwietnia 2018, 17:15

jasne........ale jest jeszcze inna kwestia, komu przysięga armia, na jaka konstytucje, jakiemu rzadowi

Kowalskiadam154
czwartek, 19 kwietnia 2018, 22:09

Przestrzegam przed takimi mariażami z Bundeswehrą która przez rodzimych postępowych doktrynerow została doprowadzona do całkowitego rozkładu dla jakiejś paneuropejskiej internacjonalistycznej mrzonki Niemcy już dawno nie są żadnym wiarygodnym czlonkiem NATO a dokładnie od chwili gdy po zjednoczeniu RFN zaraziło sie NRDowszczyzną

Geoffrey
piątek, 20 kwietnia 2018, 16:09

Trochę bez sensu jest to straszenie Niemcami, jeśli jednocześnie się straszy niemiecką armią i rozkładem niemieckiej armii. Więc Niemcy są groźni, bo mają armię, czy dlatego, że nie mają? :)

cda
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 07:39

Wierzyć w niemieckie propagandowe kawałki o rzekomym rozkładzie Bundeswehry może tylko ten kto kompletnie nie zna historii z lat 30-tych. No chyba, że te informacje pochodzą z polskich wiarygodnych danych wywiadowczych - ale czy my w ogóle mamy jakiś swój wywiad?

Kowalskiadam154
piątek, 20 kwietnia 2018, 23:53

Niemcy rozprzestrzeniają euroszaleństwo a rozbrajanie armii obalanie granic państw narodów wymazywanie religii historii kultury są objawami tej choroby i właśnie przez to należy trzymać się z daleka

Gts
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:34

Panie, ale Pisowcy strasza każdym. Wszyscy są dla nich wrogami, co kończy się tak że nawet jak ktoś nie jest nam wrogi, to przez nasze kombinowanie, polityke historyczną i ogolnie poruszanie sie w sferze dyplomacji jak słoń w składzie porcelany robimy sobie złą opinie i budzimy niechęć.

asd
czwartek, 19 kwietnia 2018, 21:24

Czy ktoś mi może wyjaśnić sens tego cyrku ? To pokłosie listu biskupów niemieckich do polskich (\"Wybaczamy [niby co ? - mój przyp.] i prosimy o wybaczenie\") ?

Willgraf
czwartek, 19 kwietnia 2018, 21:13

a może poczekać do czasu przezbrojenia na t-34 z pomników ??? bo wiadomo ,że są plany już odsprzedaży naszych t72 po wyposażeniu ich w ukraińskie systemy obronne, albo wyposażyć jednostkę od razu w pancerne Jelcze o których to tak entuzjastycznie wypowiada się rząd ...po kuchniach polowych,holownikach ... Jelcze to kolejny poważny zakup dla naszej armii

captain cash
piątek, 20 kwietnia 2018, 00:40

Decyzja o przeniesieniu Leopardów na wchód to prawdziwy przejaw sprawiedliwości społecznej ! Koniec z podziałem na Polskę A i B ! Teraz dekle ze wschodu zobaczą i zaznają trochę zachodniej techniki. Pomijam już kwestie zmarnowanego czasu na szkolenie, bo przecież dla dekla z gwiazdkami na pagonach \"czołg to czołg\" :).

Willgraf
piątek, 20 kwietnia 2018, 10:56

Masz ty .... pojęcie o prowadzeniu wojny lub obronie??? Leopardy w Wesolej to przejaw kompletnej arogancji w kwestii strategii

starszy oborowy
piątek, 20 kwietnia 2018, 18:53

Ale jaja ty masz pojęcie o prowadzeniu wojny. Zwłaszcza twierdząc, że Scudy zastrzeliły tomahawki. Nooo super ekspert ...

Willgraf
sobota, 21 kwietnia 2018, 19:07

...nadal masz problemy z czytaniem tekstu ze zrozumieniem ...jak widać po ostatnich wydarzeniach w Syrii ..Rosjanie nie bali się RAKIET AMERYKAŃSKICH , które z sukcesem DOBRZE NEUTRALIZOWALI tylko RAKIET EUROPEJSKICH KONCERNU MBDA , które starali się zablokować wszystkim dostępnymi środkami już na Morzu Śródziemnym

mario
piątek, 20 kwietnia 2018, 11:18

hahaha jasne.... a kto jakiś czas temu chwalił ,że rosja to by Warszawę w 2 dni zajęła... i pewnie pół polski na wschód od wisły, a później co? Wystosujemy list z dezaprobatą? :)

Willgraf
sobota, 21 kwietnia 2018, 19:09

dlatego najlepsze oddziały zawsze są w odwodzie a nie na pierwszej linii w oczekiwaniu na atak..taka strategia to idiotyzm, tylko chory bez świadomości strategicznej wymyśla takie roszady ..albo...albo obcy Agent

Lazy Lazer
sobota, 21 kwietnia 2018, 03:12

Nie wiem kto to chwalil, ale chyba 2 dni to jesli beda miec jakies problemy techniczne ...

LOL
piątek, 20 kwietnia 2018, 23:45

I dlatego musieliśmy zadbać o to, by razem z zajęciem Warszawy i połowy polski, Rosja rozbiła dwa bataliony naszych najlepszych czołgów?

sksjejejejee
piątek, 20 kwietnia 2018, 08:30

Jakby nie było, zachód polski przyjechał ze wschodu :P

nikt ważny
piątek, 20 kwietnia 2018, 12:16

Tak niezupełnie. Zachód Polski to w większości potomkowie tych których wcześniej przesiedlono na Wschód.

ROy B
piątek, 20 kwietnia 2018, 11:17

Jesteśmy zachodnim państwem. Chrzest przyjeliśmy z zachodu nie ze wschodu :P

Willgraf
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 23:55

z południa dla ścisłości

WP1
czwartek, 19 kwietnia 2018, 19:55

A jak tam nasza bieda modernizacja Leopardów szumnie nazwana Leopard 2PL. I niech w tym wojsku zrobią porządek z tymi T-72 bo to jest wstyd,albo niech je wymienią na coś nowego co jest nieprawdopodobne albo niech zmodernizują tylko konkretnie a nie tylko odmalują

Gts
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:37

Chyba nie wiele z tego wyjdzie. Mamy mega problem z budowaniem czegokolwiek.

Niemcofil
czwartek, 19 kwietnia 2018, 19:51

Wygląda, że trzeba i pozostałe leosie przenieść do Wesołej. T-72 najlepiej najstarsze i niesprawne do takiej współpracy.

Gts
piątek, 20 kwietnia 2018, 19:40

Tylko po co, jak nie ma tam nic poza parkingiem pod chmurka. Do tego brak wsparcia piechoty braku kompatybilnej łączności, poligonu czy ordynarnego garażu. Zmasakrowano jedną jednostkę, żeby wprowadzić chaos do drugiej.

vvv
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:43

i niech stoja pod chmurka a na poligon moga jechac maksymalnie 2 sztuki bo jest on za maly i nie bedzie wiekszego! niech beda w Wesolej gdzie ukompletowanie wynosi 30% i sie nie zwiekszy bo Warszawa ofertuje znacznie lepsze zarobki. niech leosie tam beda w sam raz pod zasieg bm-30. W Żaganiu jest najlpeszy poligon dla czołgów, centrum serwisowe i częsci zamienne, jako jedyne certyfikowane według standardów NATO jednostki pancerne, dobrze przeszkolone załogi na 2a4/5, centrum szkoleniowe ale co tam...teraz leopardy z Wesolej maja blizej na paradę

Lazy Lazer
sobota, 21 kwietnia 2018, 03:15

Tylko o parady chodzi. Wiecej farby, nowe wzorki i zdjecia wladzy na tle beda piekniesze.

Lord
czwartek, 19 kwietnia 2018, 18:58

Totalna zawierucha w armii : ). Jedna decyzja i lipa.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama