Polsko-brytyjskie ćwiczenie "RYŚ-14"

21 listopada 2014, 13:01
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Polscy żołnierze mają możliwość ćwiczyć z najlepszymi na świecie - Brytyjczykami i Amerykanami, mają okazję uczyć się i wymieniać doświadczenia – powiedział w Świętoszowie podczas spotkania z żołnierzami wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak oraz ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett spotkali się w czwartek, 21 listopada z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, którzy uczestniczą we wspólnym szkoleniu poligonowym pod kryptonimem „RYŚ-14” w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ćwiczenia to bardzo praktyczny wkład w realizowanie decyzji NATO podjętych wiosną w ramach reakcji na kryzys ukraińsko – rosyjski. Myślę, że nie ma nic bardziej wartościowego niż fizyczna obecność sojuszników na terenie Polski.

Wicepremier Tomasz Siemoniak

Podczas rozmowy szef resortu obrony zaznaczył, że wspólne ćwiczenia z sojusznikami wynikają m.in. z tego, że bezpieczeństwo Polski oparte jest na dwóch filarach – narodowym i sojuszniczym. - Dla nas obecność sojuszników i obecność w NATO to jeden z filarów naszego bezpieczeństwa. Drugim są nasze narodowe zdolności - dodał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Wspólne szkolenie żołnierzy brytyjskich z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej pod kryptonimem „Black Eagle-14” na świętoszowskich i żagańskich obiektach poligonowych trwa prawie miesiąc. Kulminacyjnym punktem szkolenia jest ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem „RYŚ-14”. Jest prowadzone w dniach od 17 do 21 listopada i bierze w nim udział ponad dwa tysiące dwustu żołnierzy, w tym blisko dziewięciuset reprezentantów wojsk brytyjskich. Żołnierze brytyjscy będą przebywać na terenie Polski do połowy grudnia 2014 r.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
jas
piątek, 21 listopada 2014, 15:25

Brytyjczycy przysłali grupę rekonstrukcyjną by nasi nie odstawali to widzę, że i my się dopasowaliśmy:)

a tam t34 "wygląda"
sobota, 22 listopada 2014, 22:23

To oni na poligonie czy w muzeum sie spotkali ?

Tomb
piątek, 21 listopada 2014, 14:55

A więc, jak widać na zdjęciu, modernizacja naszej armii ruszyła pełną parą ;-)

Paweł
piątek, 21 listopada 2014, 21:21

Znawcy MONu-jak was tam nie było to się nie odzywajcie w temacie i dalej klepcie nita .Daje wam mistrzowie szpady MIękkiej dwa dni i tylko płacz by był więc zajmijcie się lepiej hodowlą kóz

Znawca MON
sobota, 22 listopada 2014, 15:28

Znaczy się kolega "ekspert" z tej grupy, co to będzie z RPG-7 gromić sawieckie tanki, bez litości i bez końca ;)? A Tantalem to i jakiegoś Su, czy innego MiG-a ustrzeli, karmiona najprawdziwszą prawdą o przytłaczającej potędze Sił Zbrojnych, które - jak uparcie twierdzi Wódz Naczelny Bronisław Komorowski i okazjonalnie inne elementy polskiej klasy parapolitycznej - są tak potężne, jak jeszcze nigdy w 1050 letniej historii Rzeczypospolitej. Dzisiaj sukcesy 1410 i 1610 można by zrealizować jednocześnie na dwóch frontach - o! Taką to My armię mamy!

T-34
piątek, 21 listopada 2014, 14:16

Grunt, że na czterech pancernych i psa można wciąż liczyć.

kpt.red
piątek, 21 listopada 2014, 15:16

Myślę że nie. Szarika już nie ma, Janek jak go ostatnio widziałem we włazie by utknął, Gustlik też coś nie tego, Gruzin zaś ze wzrokiem nie bardzo (no może u kierowcy czołgu to nie takie ważne). Coś jak "Space Cowboys" :-)

Moshe Schwantz
piątek, 21 listopada 2014, 14:03

Panie Ministrze!!!! My chcemy powrotu do służby kochane T-34-85. Narodowe Siły Rezerwowe

int.
piątek, 21 listopada 2014, 13:28

gdyby ktoś się zastanawiał to widocznym w tle T-34 przyjechali kolekcjonerzy, nie brali udziału w ćwiczeniach

Tomb
piątek, 21 listopada 2014, 13:53

A już myślałem, że to część dostaw tego obiecywanego nowoczesnego uzbrojenia dla naszej armii ;-)

Mike35
piątek, 21 listopada 2014, 13:14

A w tle T-34-85. Nie myślałem że modernizacja naszej armii jest aż tak opóźniona ;-)

kpt.red
sobota, 22 listopada 2014, 22:10

Kiedy właśnie przeszli z 76.

zdiwiony _obserwator
piątek, 21 listopada 2014, 13:11

Fakt, pełna mobilizacja, nawet w muzeach (patrz: tło).

pytanie
piątek, 21 listopada 2014, 13:08

na foto w tyle widać stary T-34 numer "15..." ?

Buver
piątek, 21 listopada 2014, 18:59

raczej 102 RUDY

Żaganianin
piątek, 21 listopada 2014, 17:26

Ten t34 stoi w koszarowym muzeum przy 34 bkpanc. Wyciągnęli tam z garaży niezłe perełki chyba już po tej Modernizacji :) Czasem pomykają nim po lasach :)

Piotr Kraczkowski
sobota, 22 listopada 2014, 11:04

Ale za to posłowie po obiedzie z ośmiorniczek kupią dla GB okręty podwodne, co do których obiecali, że jak w 1939r. odpłyną do GB. Szosę na Zaleszczyki zastąpi CASA, a więc pewnie jeszcze dokupią parę egzemplarzy. GB zbudowała już dla polskich okrętów podwodnych miejsca do cumowania. ___Czy oni użyli tego T34 w ćwiczeniach, aby naciągnąć brytyjskich pancerniaków na zostawienie im jakiegoś Challengera z litości w podarunku? A minister im dziękuje, bo już się tam u góry bali o brak pieniędzy na czołgi z powodu kolacji służbowych?

Tania Rosjanka
piątek, 21 listopada 2014, 17:20

Czytając te posty nachodzi mnie pewna refleksja. Wiecie panowie czym różnimy się od innych narodów? W chwilach trudnych, zamiast trzymać się razem, sami sobie plujemy na twarz. Czy naprawdę lubicie wycierać ślinę z własnej twarzy? Teraz mamy jeszcze pokój, czy jak będzie wojna, to też będziecie pluć na Polskę? Będziecie szydzić z tych, którzy będą ginąć w tych czołgach? Pomiędzy konstruktywną krytyką, a szydzeniem z własnego państwa jest cienka granica, czy jej nie przekraczacie? „Bochaterowie” zza klawiatur. Gardzę wami.

kiri
piątek, 21 listopada 2014, 22:39

Bez przesady z tym uniesieniem patriotycznym. Krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła a już na pewno takiemu krytyko odpornemu betonowi z MONu i IU. Z czego mamy być dumni? z tego szrotu wokoło? z tej bidy w uzbrojeniu i umundurowaniu?, mamy stać na baczność i ciągle się uśmiechać a głęboko skrywać wstyd?. Mamy XXI wiek a nie XIX i patryiotyzm różni się od romantycznego "jakoś to będzie", na Wisłą ten lud jest troszkę bardziej wykształcony niż dawnymi czasy bywało zatem ma zdrowe podejście do tego co się w wojsku dzieje. Podobno 25 lat wolności mamy i zieloną krainę a w naszej armii co raz gorzej, całkowity niedowład. Nikt nie chce ginąć w tych czołgach dlatego trzeba być krytycznym wobec tego co się dzieje a nie wszystkiemu przytakiwać z pokłonem.

Podpułkownik Wareda
piątek, 21 listopada 2014, 20:39

Tania Rosjanka! Coś takiego, czy mnie wzrok myli? Internauto o nicku "Tania Rosjanka": Ty miewasz refleksje? Ciebie stać na refleksje? A może "poszedłeś po rozum do głowy"? Jeśli tak, to tylko przyklasnąć, że zachowałeś resztki godności i człowieczeństwa. Dobre i tyle. Internauto! Ty masz czelność nas pouczać, prawić morały i mówić nam, jak mamy zachowywać się? TY? Przywołałeś coś, co nazywamy "krytyką konstruktywną". Czy Ty w ogóle rozumiesz znaczenie tych słów? Internauto, zarzucasz forumowiczom szydzenie i plucie na twarz. To jest niesamowite! Pamiętam doskonale i mogę w każdej chwili zacytować treść wszystkich Twoich postów, w których w sposób wyjątkowo chamski i wulgarny obrażałeś innych internautów. I tylko dlatego, że mieli odwagę wykazać na forum poglądy, które zasadniczo różniły się od Twoich przekonań. Podkreślam: TYLKO DLATEGO!. Wstyd. Wielki wstyd. Ty "bohaterze zza klawiatury", czy zapomniałeś o tym? Jeśli tak, to przypominam. Oczywiście nie byłbyś sobą, gdybyś dzisiejszego postu nie zakończył w Twoim stylu - "gardzę wami". Internauto! Gardzić, to - przede wszystkim - powinieneś samym sobą! Za Twoje plugastwa, chamskie określenia na forum i obrażanie tych komentatorów, którzy mają inne poglądy. Za to wszystko - powinieneś gardzić samym sobą. I rzecz ostatnia, chyba najważniejsza. Skoro publicznie wyznałeś, że gardzisz ludźmi, to być może masz również na tyle odwagi cywilnej, aby przedstawić się: z imienia i nazwiska i nie ukrywać się za idiotycznym nickiem? Osoby, którymi gardzisz - mają prawo wiedzieć, kto nimi gardzi! No więc jak, internauto: czy jesteś w stanie wykrzesać z siebie odrobinę odwagi cywilnej?

kpt.red
piątek, 21 listopada 2014, 20:00

Liczymy na to że nikt z nas nie będzie musiał ginąc w T-34.

wódz indian
piątek, 21 listopada 2014, 16:56

Chyba MON uruchomił Oddział Omega - nasze The Last Line of Defence

Tomek
poniedziałek, 24 listopada 2014, 12:37

A co naszym GROM-em ??

Marcin
sobota, 22 listopada 2014, 00:08

''Polscy żołnierze mają okazję ćwiczyć z najlepszymi na świecie'' Polscy żołnierze a wcześniej rycerze i wojownicy są najlepsi na świecie i najmężniej stawiają czoła nawet liczniejszemu wrogowi na polu walki, anglicy i amerykanie wygrywają dzięki technice a Polak dzięki swemu dzielnemu sercu w którym płynie krew która dojrzewa od pokoleń.

Zagłoba
sobota, 22 listopada 2014, 15:12

"Krew która dojrzewa od pokoleń..." wyśpij się lepiej i nie pisz po pijanemu.

Tweets Defence24