Polskie komponenty w przeciwlotniczych CAMM [WIDEO]

9 czerwca 2020, 14:36

MBDA oferuje rodzinę pocisków CAMM, czyli CAMM, CAMM-ER, jak również możliwe przyszłe rozwiązania CAMM, jeżeli oferta tego pocisku zostałaby wybrana przez Polskie Siły Zbrojne dla Narwi – powiedział w rozmowie z Defence24.pl Jan Grabowski, dyrektor MBDA w Polsce.

Dyrektor Grabowski mówił również o realizowanej już dziś – na zasadach porozumień biznesowych, niezależnie od programów modernizacyjnych – współpracy przemysłowej z polskimi firmami.

Mam tu na myśli między innymi współpracę z zakładami Mesko SA w Skarżysku Kamiennej. Na podstawie umowy podpisanej w Kielcach podczas targów MSPO w 2019 roku zakłady Mesko znalazły się w globalnym łańcuchu dostaw grupy MBDA. Już dziś zakłady Mesko dostarczają wyprodukowane przez siebie elementy montowane w pociskach CAMM i Brimstone, które MBDA dostarcza swoim klientom eksportowym na całym świecie. Chciałbym podkreślić, że produkty Grupy PGZ, zakładów Mesko są tak samo dobrej jakości jak te, które my wytwarzamy w europejskich zakładach MBDA.

Jan Grabowski, dyrektor MBDA w Polsce

Jan Grabowski podkreślił, że współpraca z Mesko i PGZ jest dowodem, że zarówno przemysł polski jak i grupa MBDA są już dziś gotowe do wspólnego wejścia w program Narew. Mówił również m.in. o wyrzutni iLauncher i możliwości integracji CAMM z różnymi systemami dowodzenia.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 106
Marek
środa, 8 lipca 2020, 16:15

Tylko pełny zakres technologii na licencji

KrzysiekS
środa, 17 czerwca 2020, 18:23

CAMM/CAMM-ER TAK TAK TAK ale pod warunkiem pełnego transferu technologii i produkcji w Polsce tak jak obiecywali (jedynym ograniczeniem może być export). C2 powinno być Polskie w systemie NAREW i tylko wpięte do IBCS!!!!

Inspektor Łysiak
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:59

Kolego a INSPEKTORAT UZBROJENIA COŚ otym wie?

Mesko Man
środa, 17 czerwca 2020, 15:53

Mesko na,sprzedaż wystarczy kupić

MS
niedziela, 14 czerwca 2020, 18:07

Witam, Mam pytanie do komentujących: 1. Czy technicznie jest możliwe użycie rakiet PAC3 MSE w programie Narew? 2. Czy powyższe rakiety pomimo wysokiej ceny wypełniałyby założenia OPL krótkiego zasięgu? Z góry dziękuję za odpowiedż.

odp- MS
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:25

nie można tak jak haubica nie zastąpi armaty wsparcia bezpośredniego (moździerz czy granat odłamkowy) nie ta skala nie ten środek

czytelnik D24
środa, 17 czerwca 2020, 11:14

Pytanie z kategorii czy można użyć lokomotywy do holowania samochodu. Narew to program pozyskania systemu krótkiego zasięgu przeznaczonego do zwalczania tego czego będzie najwięcej podczas potencjalnego konfliktu czyli samolotów, śmigłowców, rakiet cruise oraz UCAV. Pociski PAC-3 MSE zaprojektowano do zwalczania taktycznych głowic nuklearnych przenoszonych przez Iskandery-M oraz celów aerodynamicznych na średnim dystansie.

Ku chwale wielkij Polsce
sobota, 13 czerwca 2020, 20:57

Na podstawie wschodniej IGŁY zrobiliśmy naszego Groma/Pirata może uda się na podstawie wschodniej R-27 zrobić POLSKI system Narwi

nic49
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 18:15

Takie próby już robiono. Była też propozycja dla naszych SZ. R-27T uzupełniona o 4 małe silniki startowe dla nadania prędkości początkowej- próby wykonano z adaptowanej wyrzutni NEWY- osiągnięto skuteczny zasięg ok.15 km - współpraca z Ukrainą - wszelkie tego typu propozycje zostały w Polsce udup.... Nikt tego tematu nie podejmie. My musimy mieć amerykańskie.

sceptyk
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:27

jakoś trzeba się wkupić w łaski WIELKIEGO BRATA

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:28

A ty sie dziwisz ze nei chcieli znacznie gorszego pocisku od S-125??Ale dla twojej wiedzy na Ukrainie WBE współpracuje przy przeróbce R-27 na pocisk ziemia-powietrze.

Były "Baloniarz" z newy
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:30

masz na myśli 5B27 to niezły pocisk szkoda, że ma już 50 lat i cały czas pracuje na zbiorniku kulistym

;)))
piątek, 19 czerwca 2020, 08:02

To całkiem tak jak ja, z tym że ja zasilam go piwem.

Ku chwale wielkij Polsce
czwartek, 11 czerwca 2020, 11:33

Camm - ER było by dobrym rozwiazaniem ale pod warunkiem pełnej polonizacji całego systemu wraz z efektorem - BEZ PEŁNEGO TRANSFERU TECHNOLOGI i praw do niego uzyskamy kolejnego spaika i bedziemy musieli w przyszłości płacic kolejny raz za integrację z tym czy tamtym -- PRAWDZIWE BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE TO NIEZALEŻNOŚĆ więc CAMM - ER pod pełna kontrola krajową produkowany w POLSKICH FABRYKACH PRZEZ POLAKÓW W FABRYKACH KTÓRYCH WŁAŚCICIELAMI SA POLACY to prawdziwa inwestycja w bezpieczeństwo KUPNO GOTOWCA BEZ PANOWANIA NAD TECHNIKA TO ILUZJA BEZPIECZEŃSTWA (Francaj chyba juz kiedys w Libi rozłączyła OPL) KORONAWIRUS POKAZAŁ ŻE UMIESZ LICZYC LICZ NA SIEBIE WIĘC JEŚLI CAMM-ER TO PO PEŁNYM TRANSFERZE TECHNOLOGI Z PRAWAMI DO NIEJ I PRODUKCJA W KRAJU CAŁEGO SYSTEMU

Darek
niedziela, 14 czerwca 2020, 08:20

Tak trzymać

poniedziałek, 15 czerwca 2020, 08:14

Można już schować.

generał Misio ze złotym medalem
środa, 10 czerwca 2020, 12:53

Nie będzie żadnej Narwi,od 5 lat nie potrafią jej zacząć i na dwóch bateriach Patriot utknęli.Ludzie wybory idą,już wyborców kupują kolejnym 500 na wakacje dla dzieci.A wojsko,wojsko może poczekać tak jak i czeka Marynarka Wojenna na dnie... W tvpis ciągle gadają że Ameryka to nas przyjaciel i w razie czego nas obronią więc po co nam uzbrojenie jak Ameryka jest uzbrojona wystarczająco :)

oo
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:33

Gdzie ty odbierasz pensje, może robisz to ze spontanu, ale to równie szkodliwe

Adam
piątek, 12 czerwca 2020, 10:40

Przykre ale prawdziwe. Zobaczycie jaka fala rozdawnictwa zaleje polske przed kolejnymi wyborami do parlamentu. Nasze wnuki tego nie spłacą. Tak nas zadłużą!

Gts
czwartek, 11 czerwca 2020, 19:24

Camm można wdrożyć bardzo szybko, ale podejrzewam, że dodatkowo chodzi jeszcze o jego integracje z naszym IBCS. Co do zaś polityki i medialnej propagandy, to tak jest. Gorzej jak się okaże, że następna wybory wygrają demokraci i Polska zamiast sojusznikiem stanie się wrogiem marksistowskiej ideologii toczącej Zachód niczym rak.

czytelnik D24
środa, 17 czerwca 2020, 11:17

CAMM już dawno został zintegrowany z IBCS. Wystarczy kupić rakiety i od razu można ich używać z IBCS.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:30

Tyle ze wtedy musisz kupic tez reszte rozwiązań z BAE Systems bo to oni integrowali CAMM-a. Nasze radary nie są zintegrowane z IBCS podobnie jak reszta sprzetu. I tu jest własnie chwilowo haczyk.

Tito
środa, 10 czerwca 2020, 10:47

I oto chodzi. Pozyskiwać najbardziej zaawansowane technologie zarówno w sferach w jakich nie mamy doświadczenia (radiolokacyjna głowica naprowadzająca, układy MEMS nawigacji bezwładnościowej, sterowanie gazodynamiczne) oraz tych rozwijanych u nas (paliwa rakietowe, ogólna aerodynamika itp). Kompetencje własnego przemysłu pojawiają się szybko, tak jaki zamówienia. A tego nam w tej chwili najbardziej brakuje skutecznej obrony p.plot.

butlonos krzykliwy
czwartek, 11 czerwca 2020, 17:32

Kto wam pisze te "komentarze" ?

KrzysiekS
środa, 10 czerwca 2020, 10:31

Jeszcze jakiś czas temu ten sam Pan mówił o 100% polonizacji pocisku CAMM teraz słyszę w jego wypowiedzi że to polski MON chce pocisku produkowanego za granicą. Według mnie to będzie jak z HIMARS ktoś w MON stwierdził że tak będzie taniej przy zakupie a potem to niech inni się martwią.

Zły jest tylko jeden
piątek, 12 czerwca 2020, 09:17

Dziwi cię wstecznictwo MON? Przecież każda dotąd decyzja zakupowa MON byla od razu "skażona" jakimś celowym felerem czy celową niedoróbką. NSM bez rozpoznania pozahorynontalnego a kupione radary są najgorsze z dostępnych w Polsce. Zamiast samolotów czy dronow rozpoznania morskiego są plany zakupu odrzutowych sanitarek i samolotów transportowych!! Kraby i Raki zamówiono wyłączając od razu kontrakty amunicyjne, i zapewniając tym samym osłabienie WP. Brak wozów rozpoznania bo MON od ponad 5 lat nie chce wybrać podwozia? Totalna degrengolada z integracją Spike na pojazdach. Plany, takie już poważne bo z datami, całkowitego pozbawienia WP mobilnych systemów plot KUB i OSA bez cienia planów na ich następców? Korowody z granatnikami ppanc? Pozbawienie Mi24 ppk? Utrzymanie w linii 50-o letnich "malutkich"?? "Głupi" Baobab opracowywany od 2003 roku bo MON co chwilę zmienia lub dokłada nowe wymagania? To oczywiste, że wszyscy ci ludzie zatrudnieni w MON swoimi "działaniami" dowiedli całkowitego braku kompetencji, profesjonalizmu, patriotyzmu, umiejętności decyzyjnych, etc. i tym samym, są do natychmiastowego zwolnienia w trybie dyscyplinarnym z powodu nie realizacji obowiązków służbowych, albo wręcz działań wrogich państwu polskiemu.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 13 czerwca 2020, 15:32

NSM ma doskonałe rozpoznanie w postaci AWACSa lecącego nad Polską czy nad Niemcami cały Bałtyk jest widoczny.

nic49
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 18:20

AWACS będzie nieprzydatny w razie konfliktu otwartego - będzie wiał gdzie pieprz rośnie jak tylko poczuje namiary OPL- on może być przydatny wtedy gdy ma się olbrzymią przewagę w tym w powietrzu a przeciwnik nie ma nic do skutecznej odpowiedzi

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:31

Wow a czym ty chcesz z OPL zagrozic AWACS-owi?? Jak dalej niż 240km sobie Rosja nei postrzela?

Zły jest tylko jeden
sobota, 13 czerwca 2020, 17:49

Co najwyżej to m o ż e mieć, o ile AWACS przyleci. Nie jesteśmy jednak dysponentem tego AWACSA, więc pisanie że NSM coś "ma" jest stanowczo na wyrost. Poza tym należałoby okresowo takie konkretne strzelanie NSM do celów wskazanych przez tego AWACSA po prostu przećwiczyc, wprowadzić na stałe do symulatora strzelań NSM, oraz cyklicznie to trenować. Czy t a k to wygląda? NIE! Teoretycznie mogłaby to też robić Bryza, ale MON np. wstrzymał modernizację starych radarów na Bryzach po moderce jedynej, pierwszej sztuki! A ponoć ten nowy radar ma jakiegoś Linka, więc teoretycznie dane z radaru mogłyby być transferowane wprost do SKO jednostki NSM. Ale czy kiedykolwiek to sprawdzono, skutecznie przećwiczono i czy stanowi to element stałych ćwiczeń?? NIE! Więc nie przecząc teoretycznej możliwości wskazanej przez Ciebie Grzegorzu, stwierdzam, że na dzień dzisiejszy o takim działaniu, strzelaniu, scenariuszu to możemy wyłącznie pomarzyć!!

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 14 czerwca 2020, 11:04

Bryza to się nadaje do latania w czasie pokoju, w czasie W to tylko łatwy latający cel. AWACS w czasie W zapewni rozpoznanie Bałtyku z bezpiecznej odległości, a w dodatku do wykrycia okrętów wcale nie potrzeba aktywnych środków radiolokacyjnych zdradzających zamiary, wystarczają środki pasywne wykrywające emisje radiową i mikrofalową na podstawie emisji z obiektów nawodnych można rozróżnić statki od okrętów i uzyskać namiar do strzelania.

Troll z Polszy
piątek, 12 czerwca 2020, 02:23

Bo gra nie toczy się o efektor a o C2, i MBDA doskonale o tym wie. Przyszło nowe rozdanie i zmieniła się Mądrość Etapu

Grzegorz
środa, 10 czerwca 2020, 09:05

świetny pocisk również do obrony antyrakietowej okrętów, np. Ślązaka, w przyszłości.

Popieram CAMM
piątek, 12 czerwca 2020, 12:16

Dokładnie! Pocisk jest już na uzbrojeni, a nie jak "skyceptory" których nikt jeszcze nie widział. Camm-y są już na uzbrojeniu UK i Włoch, w wersjach morskich i lądowych. Idealny wręcz dla nas, w tym na zastępstwo dla OS i KUB-ów, które na pewno będą już wycofane, i na pewno - jak dotąd - MON nie przewidział ich żadnych następców!! A to już skandal i wyraźne działanie na szkodę Polski.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:33

Biorąc pod uwage że SkyCeptor to pocisk dalekiego zasiegu do Wisły to niezle coś sie pomerdało:) CAMM-ER jeszcze nie ma, ma by( miął być) za rok ale czy będzie po pandemii to nie wiadomo.

Adam
środa, 10 czerwca 2020, 08:57

Nie będzie żadnego CAMM i Narwi. Kasa pusta a tu jeszcze wybory idą. Trzeba rozdać kolejne 500+ i 1000+ a nie jakieś tam rakietki kupować.

Fort
piątek, 12 czerwca 2020, 08:49

Gdyby nie poprzednie 500+ mielibysmy od pięciu lat kryzys gospodarczy, bo tylko dzięki niemu i pobudzeniu konsumpcji udało nam się tego uniknąć. Więc to, że dziś wydajemy o 1/3 więcej na armię niż 5 lat temu zawdzięczamy między innymi temu programowi. To tyle twoich mądrości

nic49
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 18:32

Zapomniałeś kolego że na 500+ składają się wszyscy podatnicy - żaden rząd a tym bardziej PAD nie ma żadnych SWOICH pieniędzy tylko te złupione z nas - dzień wolności podatkowej teraz jest już na początku lipca - czyli dopiero po prawie 7 miesiącach de fakto zaczynasz dostawać pieniądze dla siebie- jeżeli podatki były by obniżane to nawet większa suma pieniędzy wyszła by na rynek a nie tylko te złupione od podatników.

Fryc
sobota, 13 czerwca 2020, 09:56

Czyli pieniądze na 500plus zostały dodrukowanie? Gdzie czerpaleś tę ekonomię, 500plus to kasa z naszych podatków a jak jest alokowana to decyzja rządu. Był y kryzys jeśli by ją ukradli lub przewalili a to jest prawdopodobne.

oszolom
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 11:52

Dodrukowane w formie pożyczek przez sprzedaż obligacji skarbu państwa.

Spoko
piątek, 12 czerwca 2020, 23:03

A skąd pomysł na kryzys ? Taki dziś przekaz z nowogrodzkiej idzie. ? Zadłużamy się bo to dobre dla gospodarki? Oj ciemny lud wszystko kupi.

Gość
środa, 10 czerwca 2020, 07:06

W mojej opinii warto by było szerzej współpracować z MBDA. Byłby to duży interes dla obu stron.

ryba
czwartek, 11 czerwca 2020, 21:35

ktoś tu już napisał ze współpraca z MBDA rozbija sie o słowa pisane malutką czcionka !!! czyli raczej tego nie przeskoczymy.

Ku chwale wielkiejPolsce
wtorek, 9 czerwca 2020, 23:43

Loarę powinnismy dokońzyć wszystko mamy do jej zbudowania 35 mm (na licencji) Pioruna/Pioruna 2 --- podwozia kołowe ROSOMAK/Jelcz - gąsienicowe np Kraba ----- miejsca pracy w kraju suwerenny system wymieniajac za Szyłki (te sprzedać w jak najlepszych cenach tak jak Bułgaria planuje Migi-29)

Box123
wtorek, 9 czerwca 2020, 23:29

Czyli należy rozumieć, że Brytyjczycy już nam nie oferują pełnego transferu technologii? Niech mon jeszcze poczeka z wilkiem to będzie tak samo. A Brytyjczykom trzeba powiedzieć, że albo pełen transfer albo szukać kooperanta gdzieś indziej. Nie ma zgody na wystawianie do wiatru

Troll z Polszy
piątek, 12 czerwca 2020, 02:31

Bo gra nie toczy się już o efektor, a o C2. Masz C2 pod kontrolą to sobie "podpinasz" co chcesz jak chcesz i od kogo chcesz.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:34

Jak ten ktos ci się na to zgodzi:))

Davien
czwartek, 11 czerwca 2020, 01:04

Za darmo box to ci nikt nic nie da.

Box123
piątek, 12 czerwca 2020, 08:51

Więc trzeba wylozyc kasę. To i tak lepsza opcja niż kupowanie z półki i pewnie tańsza niż opracowywanie na nowo koła samemu. Narew musi być w 100% Polski. Każde inne rozwiązanie będzie ocierać się dywersje

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:39

Box po pierwsze najpierw ta kasa musi być, po drugie w Polsce musza być zakłądy zdolne do produkcji zaawansowanych GSN. silników i paliw, kompozytowych kadłubów itd a my mamy problemy z prostym silnikiem do Feniksa. Na to wszystko tez musi byc kasa i to niemała, dolicz teraz szkolenie kadr, to sie tylko tak wydaje. Zakup pełnej licencji to tez wydatki .Aha co do szukania kogos innego: to kogo?? Bo masz Niemcy z IRIS-T/SL, Izrael z Derby czy Francję z MICA VL/SPAMP/T z Aster-15 . Od nich nie dostaniesz pełnego transferu , zostaje jeszcze USA. Jak widac MBDA ma wszystkie asy w rekawie bo my zwyczajnie nie możemy czekac.

Danisz
środa, 10 czerwca 2020, 12:09

transfer technologii kosztuje, a nasz dzielny MON nie lubi takich wydatków, bo nie można ich pokazać na defiladzie

QVX
środa, 10 czerwca 2020, 10:04

Licencja i transfer z prawem rozwoju, ale bez prawa eksportu raczej.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:40

Licencja tak ale prawo własnego rozwoju to bardzo. watpliwe

ryba
czwartek, 11 czerwca 2020, 21:38

ale dla co niektórych którzy zarzucaja MONowi zakupy pod efilae ta własnie defilaa wydaje sie jedynym celem ,Na rośkach sie przewiezliśmy skoro nie mozemy ich nikomu zaproponowac a rozwojem zielimy sie z Finami .Lepiej w takiej sytuacji cos swojego nad czym bedzie można pracowac i rozwijac projekt .

Ku chwale wielkij Polsce
wtorek, 9 czerwca 2020, 22:27

CAMM-ER tak ale pod warunkiem pełnego transferu technologi z pełnymi prawami do efektora z możliwośćia modernizacji oraz rozwoju itd analogicznie jak z zakupem licencji KTO Patria od Finów

oszolom
poniedziałek, 15 czerwca 2020, 15:26

Chcecie pełne prawa? Zabulcie tyle co za r35 i jak się wam uda korpusy sklecić to dodamy drugie tyle.

Etam
piątek, 12 czerwca 2020, 09:29

"Ale pod warunkiem..." to możesz sobie stawiać warunki, gdy to do ciebie stoi długa kolejka chętnych "sikających po nogach" bo to jest ich "być albo nie być" a nie wtedy gdy to twoim "być albo nie być" jest zapewnienie krytycznie ważnej obrony plot, której praktycznie już dziś nie masz! Krótko, to oni mają "orzechy" a ty tylko kusą sakiewkę a oni kompletnie nic nie muszą, tylko mogą chcieć ci soje orzechy odsprzedać!! Ochłoń, napij się melisy i weź kubełek zimnej wody na głowę!

Schweyk
środa, 10 czerwca 2020, 07:58

Tak jest !, wykonujemy

Ku chwale wielkij Polsce
wtorek, 9 czerwca 2020, 22:22

WB Elektronik ze strona Ukraińską niech postaraja się z pocisku R-27 zrobić cos dla Narwi mieli byśmy pełna kontrolę nad efektorem zbudowanym na podstawie R-27 produkcja w kraju z pełnymi prawami do dalszego rozwoju efektora analogicznie jak z UKRAIŃSKIEGO ppk Corsarza robimy POLSKIEGO ppk Pirata tak z UKRAIŃSKIEGO R-27 niech na jego podstawie powstanie POLSKI efektor dla Narwi

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:42

Taak pełna kontrole nad pociskiem złozonym praktycznie wyłacznie z UKRAINSKICH czesci nie produkowanych w ogóle w Polsce :)) Zart tysiąclecia:))

PL.
wtorek, 9 czerwca 2020, 20:49

Od 5 lat nie podjęto decyzji w sprawie Narwi a program Wisła po pierwszym etapie utknął a obrona przeciwlotnicza to jest coś czego nam najbardziej potrzeba bo bez OPL gdy na niebie panuje obce lotnictwo leżymy.Tylko proszę nie pisać że nasze niebo obroni garstka naszych samolotów.Od lat zwlekając z obroną przeciwlotniczą MON działa na szkodę Polski i Polskiwgo Wojska

JEREMI
wtorek, 9 czerwca 2020, 20:38

W razie wyboru Camm, jakich elementów nam napewno nie dadzą??

sobota, 13 czerwca 2020, 22:46

Wtórnika i bendixa do turbiny.

Arado
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:59

Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż MON dokona wyboru pocisków do programu Narwia...

Lechu
piątek, 12 czerwca 2020, 10:45

Jak nowy pan za oceanem każe kupić to kupią. Oczywiście za oceanem. Innej opcji ten MON nie widzi.

Zastanawiający się
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:11

Tylko pełna polonizacja, to musi być warunek podstawowy dla oferentów Narwi.

Grzyb
wtorek, 9 czerwca 2020, 18:03

MBDA od lat stara się wejść na polski rynek. Oferują pełen wachlarz broni rakietowe łącznie z transferem technologii. Osobiście widziałbym ich CAMM w Narwii oraz Brimstone w Ottokar Brzoza. Pytanie brzmi: co (lub kto) stoi na przeszkodzie współpracy?

Chris
wtorek, 9 czerwca 2020, 22:45

Na przeszkodzie stoją drobne maczki MBDA w umowach o którym nie wspomina się w materiałach reklamowych.

Grzyb
środa, 10 czerwca 2020, 07:48

Myślę, że do niepisanych aneksów albo tych pisanych drobnym druczkiem, to już nas Amerykanie i Izraelczycy dobrze przyzwyczaili, więc nie ma się czego obawiać ze str. Anglików.

czytelnik D24
wtorek, 9 czerwca 2020, 21:51

Z technicznego punktu widzenia nic. Dla nas jednak nie mniej ważne jest kto zaoferuje lepsze polityczne koneksje w zamian za zakupy, a na tym polu póki co Amerykanie są nie do pobicia.

Grzyb
środa, 10 czerwca 2020, 07:43

Jankesi są numero uno, w tym pełna zgoda. Ale nie lekceważyłbym lokalnych sojuszy z Anglią właśnie, że Szwecją i Rumunia na przykład.

pytajnik
wtorek, 9 czerwca 2020, 21:32

Czy wierzysz w to, że przekażą nam swoje technologie? Chyba, że poprzedniej generacji jak za PRLu. Kupowaliśmy na zachodzie licencje na urządzenia starsze gdy posiadali już nowocześniejsze.

Sidematic
wtorek, 9 czerwca 2020, 21:18

Kasa?

Derff
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:48

Wielki brat? W Narwi najważniejsze jest by posiadać pełną kontrolę nad systemem naprowadzania. Turcy nie przypadkowo przeprogramowali f-16. Dlaczego? A dlaczego argentyńczycy na Falklandach utracili skuteczność w atakach Zakupionych rakiet?

chateaux
środa, 10 czerwca 2020, 06:34

Dlatego ze zatopili Shieffelda

Davien
środa, 10 czerwca 2020, 01:20

Taak,powiedz to tym 3-4 zatopionym brytyjskim okretom i skończ tworzyc poronione teorie spiskowe,.

R
czwartek, 11 czerwca 2020, 10:58

Poczytaj zanim walniesz nastepna glupote, cale dwa poszly na dno od rakiet, Sheffield i kontenerowiec Atlantic Conveyor, ktory zresza zatonal dopiero podczas holowania. Reszta strat marynaki to bomby.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:47

Po pierwsze R-ciu zostały trafione trzy okrety przez pociski exocet, zapomniałeś o HMS Glamorgan A liczbę zatopionych podawałem z pamieci wiec jak zwykle mamy zabawę z R-cia:)

Extern
wtorek, 16 czerwca 2020, 11:34

I co ciekawe w żadnym z lotniczych Excosetów które trafiły cel nie wybuchła głowica, a trzy z pięciu rakiet jakie mieli Argentyńczycy zostały zakłócone elektronicznie i nie trafiły. Tajemnicą poliszynela jest że Francuzi dali Brytyjczykom sposób na swoje rakiety. A także specjalnie nie dotrzymali terminów kontraktu i nie przekazali Argentyńczykom reszty z zamówionych pocisków na czas. I to byłoby w sumie tyle w kwestii jak bardzo można liczyć na umowy handlowe, gdy w grę wchodzi większa polityka.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 14:49

Extern, obie rakiety co trafiły Conveyora eksplodowały, ta co trafiła Glamorgana też nei wybuchła tylko ta co zatopiła Sheffielda wiec bez zmyslania prosze. Brytyjczycy sami uzywali Exocetó na swoich okretach wiec doskonale znali te rakiety

R
czwartek, 11 czerwca 2020, 09:00

Poczytaj zanim walniesz nastepna glupote, cale dwa poszly na dno od rakiet, Sheffield i kontenerowiec Atlantic Conveyor, ktory zresza zatonal dopiero podczas holowania. Reszta strat marynaki to bomby.

Ślązak
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:05

Brak woli politycznej chyba. CAMM i Brimstone oczywiście się zgadzam.

Mesko Man
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:46

Cwaniaczek Proszę bardzo wykup MESKO

chateaux
wtorek, 9 czerwca 2020, 20:33

A kto chce aby kupili Mesko? Lata 90. mamy juz na szczescie za sobą.

Pozbawiony Złudzeń
wtorek, 9 czerwca 2020, 17:15

I tak właśnie wygląda świat: najpierw obiecują polonizację systemu a jak dochodzi do konkretów to polonizacja kilku elementów w łańcuchu dostaw MBDA i zakup wszystkich pocisków (najważniejszy i najdroższy i liczny element) w firmie MBDA. To już teraz widać dlaczego dotąd NAREW nie ruszyła. Pytanie, czy to ma sens? Mam poważne wątpliwości czy o to powinno chodzić Polsce.

ckzxczxzxckzxkc
środa, 10 czerwca 2020, 10:10

Dlatego trzeba mieć know-how, zachód świetnie opanował techniki negocjacyjne wobec partnerów, którzy nie mają know-how. To tak jak idziesz do warsztatu samochodowego, jak się nie znasz na samochodach mogą ci wcisnąć wszystko.

wtorek, 9 czerwca 2020, 22:56

A oco powinno chodzić Polsce? Oczekujes że firma posiadająca pilnie strzerzoną zaawansowaną technologię, ot tak ją sprzeda? Nie sprzeda, i nikt inny też nie sprzeda. A Polska takiej nie posiada.

dd
wtorek, 9 czerwca 2020, 21:46

to nie jest tak do końca ale generalnie masz rację. Chodzi nie tyle o polonizację co wejście w łańcuch dostaw z własnym produktem. Oczywiście to zachęta do dalszej współpracy która nie musi być już tak różowa. Dziś MESKO jest poddostawcą jutro może być ogwiazdkowany na lata ograniczonymi licencjami i umowami. To że nie ma Narwi to jednak dobry sygnał bo wystarczy np kaganiec na datalink lub SKO i koniec z suwerennością najważniejszego polskiego systemu. Bardziej widziałbym zakup CAMM-a z półki jako gap fillera za pewne elementy w offsecie niż długofalową współprodukcję spolonizowanej do 80% wersji pocisku z kluczowymi elementami dostarczanymi przez MBDA. To potrwa ale jesteśmy na dobrej drodze by zbudować polski odpowiednik IRIS-a a WB pracuje nad radiolokacją czyli możemy mieć polski radar aktywny. Wkrótce polski IIR (a może już jest jak piszą forumowicze), mamy efektor mamy wyrzutnie i elementy mamy SKO i łączność + radiolokację jeśli będzie datalink będzie polska Narew i to my wybieramy efektor mając coś własnego a nie negocjujemy współpracę pod presją pozyskania kluczowych elementów do systemu na zasadzie licencji

Kamil
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:05

Skoro tak sprawa wygląda to dlaczego nie rozwija się współpraca nad rozwojem pocisku rakietowego R-27 i zastosowaniem na różnych nośnikach

Davien
środa, 10 czerwca 2020, 01:21

Bo to przestarzały pocisk z kiepska głowicą i mozliwosciami?? A WBE ciagle nad nim pracuje z ukraińcami ale to oni daja silnik GSN, i kadłub pocisku.

Logistyk
wtorek, 9 czerwca 2020, 18:23

Przecież to jest oczywiste, że nie pozbawi się MBDA kokosowych zysków przez dekady. Jesteśmy dla nich potencjalnym kupcem, a nie partnerem. Może trzeba było wejść we współpracę z Ukrainą i zakupić tam licencję na to czego nie mamy, co nas interesuje i "klepać" w naszych zakładach według naszych potrzeb.

Etam
piątek, 12 czerwca 2020, 09:48

Kiedy do tej pory cały czas MBDA oferowało transfer technologiczny i polonizację. O czym ty piszesz? Jak byś nie wiedział, to właśnie po naszej stronie od coś 3 lat zapadła nagła, całkowita, głęboka cisza w sprawie Narwi. To nie MBDA przerwało rozmowy tylko ta banda nierobów z MON! Kryla też zamrozili, Baobab się wlecze tragicznie od 15 lat, wciąż mamy 100 niezmoderniziwanych starych wyrzutni BM21 choć mamy od lat technologie Langust 2! Tego nie robi nam MBDA, tylko MON i obecny rząd! Ogarnij się!

asf
wtorek, 9 czerwca 2020, 16:50

Czemu MON nie podjęło jeszcze żadnej decyzji w sprawie NARWI? Tu nie a na c o czekać!

:))
środa, 10 czerwca 2020, 07:28

Bo są dwie konkretne propozycje i warto poczekać jak będą kompatybilne z IBCS ... Po co dopłacać za dodatkowe pakiety ? lepiej kupić gotowy produkt z offsetem ....

Def
wtorek, 9 czerwca 2020, 16:44

jeśli chcemy zrobić przeskok generacyjny w technologii rakietowej, to brać CAMM z offsetem. Będzie drożej, ale potencjalny uzysk ogromny.

Danisz
wtorek, 9 czerwca 2020, 22:20

nasz MON nie stawia na offset, tylko na propagandę sukcesu, także szansa na realizację Twojego postulatu jest wg mnie żadna

Sternik
wtorek, 9 czerwca 2020, 21:21

Za co? Gospodarka stoi, szykuje się największy kryzys od czasów II WŚ. Do tego wybory i każdy kto ma możliwość zabawia się w dobrego wujka rozdając państwowe pieniądze na prawo i lewo.

Paweł P.
środa, 10 czerwca 2020, 09:29

Stoi? Wyglądałeś przez okno?

Andy
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:21

każde kierownictwo mon i generalicja za wszelką cenę nie chce rozwoju naszego potencjału przemysłowego i usamodzielnienia się w kwestii produkcji szerszej gamy produktów tego przemysłu ... jaka jest tego przyczyna ? -nie wiem być może działania agentury albo zwykłe osobiste korzyści związane z zabiegami ewentualnych zagranicznych dostawców o przychylne spojrzenie na ich produkty ...??? -jak ktoś ma inne zdanie to niech je wyrazi ...

erytyeruytutrui
środa, 10 czerwca 2020, 10:14

A może osiągnięcie niezależności w wysokich technologiach jest po prostu trudne i wymaga dziesiątków lat pracy i inwestycji?

Zły jest tylko jeden
piątek, 12 czerwca 2020, 09:55

A może wystarczy nie zmieniać co pół roku decyzji i wymagań jak to robi nam MON? A może trzeba zacząć od wywalenia hurtem na bruk tych leni i brakorobów z MON, którzy nie potrafią wybrać od 20 lat granatnika, samochodu pancernego czy podwozia? Którzy nie mając okrętów podwodnych remontują torpedy? Którzy zamawiając nowe działa, wycofują z tego samego zamówienia amunicję do tych dział? Którzy wycofują z wojska kolejne typy uzbrojenia nie zapewniając przedtem ich następców? Myślisz, że przy takich "mądrych inaczej" decydentach jakiekolwiek inwestycje cokolwiek zmienią??

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:10

Drożej nie będzie tylko taniej. koszt produkcji rakiety to może 0 ceny, przy dużej produkcji koszty licencji się szybko zwrócą.

niedziela, 14 czerwca 2020, 11:16

0 ceny

Rex
wtorek, 9 czerwca 2020, 18:15

Problem w tym, że zapewne nie sprzedadzą nam pełnej technologii produkcji.

H2O
piątek, 12 czerwca 2020, 09:57

Problem to jest w tym, że od paru lat MON nie robi nic, by Narew pozyskać. Dziwisz się, że poważny partner nie traktuje już nas poważnie?

simply clever
środa, 10 czerwca 2020, 12:33

To nie sprzedają produktu w ogóle.

Tweets Defence24