Polskie anteny IFF dla Patriotów

29 kwietnia 2019, 09:18
Radar Patriot NG
Standardowy radar Patriot (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Raytheon.

Koncern Raytheon poinformował o zakończeniu produkcji pierwszej partii radarów Patriot, z antenami systemu swój-obcy (IFF), dostarczonymi przez spółkę PIT-RADWAR.

Zobacz także
Reklama

Jak podano w komunikacie, niedawno zakończono proces integracji anteny z radarem Patriot. Następnie ukończono pierwszą partię radarów, zintegrowaną z polską anteną IFF, i przeznaczoną dla nieujawnionego klienta zagranicznego.

Koncern deklaruje, że będzie składał kolejne zamówienia na polskie anteny systemu IFF, przeznaczone dla systemu Patriot. Wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems „PIT-RADWAR jest częścią łańcucha dostaw Raytheon. Planujemy wykorzystywać anteny tej firmy w radarach przeznaczonych dla Polski i innych nowych użytkowników systemu Patriot” – stwierdził.

image
Radar Patriot z polską anteną IFF (długa, pozioma antena pośrodku). Fot. Raytheon.

System IFF, którego element dostarczył PIT-RADWAR, pozwala na określenie przynależności statków powietrznych do sił własnych/sojuszniczych, lub też do nieprzyjaciela. Polska spółka ma duże doświadczenie w budowie systemów IFF. Opracowane przez nią zestawy są powszechnie wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP, między innymi w systemach przeciwlotniczych. Wprowadzenie IFF zgodnego ze standardem NATO było jednym z pierwszych elementów, zapewniających interoperacyjność z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska w ramach pierwszej fazy Wisła zakupiła dwie baterie (cztery zestawy) IBCS/Patriot z radarami sektorowymi – takimi, z jakimi na razie zintegrowano krajową antenę IFF. W drugim etapie tego programu MON zamierza kupić taki system, jaki będzie pozyskany przez Amerykanów w programie przyszłego radaru LTAMDS, z założenia dookólnego, i zintegrowanego od podstaw z IBCS.

Wkrótce w USA odbędą się demonstracje przyszłych rozwiązań w tym zakresie (sense-off). Weźmie w nich udział Raytheon, spółka już zapowiedziała że będzie to dookólny radar z anteną nieobrotową. Oprócz niego będą w nich uczestniczyły m.in. Lockheed Martin wraz z izraelską Eltą oraz Northrop Grumman. W tym ostatnim wypadku najprawdopodobniej będzie wybrane rozwiązanie oparte o radar G/ATOR. Decyzja w sprawie wyboru nowego radaru ma zostać podjęta do września br.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Fanklub Daviena
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 19:37

Możecie sobie sprawdzić, że tu, na tym forum, już parę lat temu pisałem, że za przepłacone przestarzałe Patriot dostaniemy "offset" w postaci prawa wygięcia antenek IFF z drutu... To i tak lepiej, niż zaliczanie malowania szafek pracowniczych w PZL Mielec do "offsetu" za F-16 i to z mnożnikiem 20x... Prorokiem byłem!

Davien
wtorek, 30 kwietnia 2019, 10:08

Funku, to sa całe systemy IFF a nie anteny ale dla ciebie to i tak zbyt skomplikowane do zrozumienia. A co do przestarzałosci patriota to ładnie to Chiny pokazały wywalając w diabły cała rosyjska elektronike z najnowszych HQ-9 i instalując oparta na Patriocie:))

CM
wtorek, 30 kwietnia 2019, 08:52

To nie jest wygięcie kilku drucików zapewniam. Jeśli nie wiesz o czym piszesz to nie pisz wcale.

Hmmm
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 14:04

Brawo ;) a naczelni narzekacze RP dalej będą płakać że tylko technologie malowania mamy

Genowefa
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 22:30

Nie tylko malowania, jeszcze mamy tapicerki.

Bronisław Opałka
wtorek, 30 kwietnia 2019, 08:31

Nie martw się. Dla ciebie wystarczy. Malowanie i tapicerka jest w sam raz dla pani Pigwy z kabaretu.

Tweets Defence24