Reklama

Polski system teleinformatyczny na ćwiczeniach w USA

7 czerwca 2014, 17:56
Podczas ćwiczeń Bold Quest obecni byli przedstawiciele sił zbrojnych kilkunastu państw. Brali w nich udział także Niemcy, wykorzystując między innymi samoloty typu Tornado wyposażone w zaawansowane systemy komputerowe. Fot. Staff Sgt. Joe Laws/USAF.
Polski system CID Jaśmin współpracował podczas ćwiczeń Bold Quest 2014 między innymi z samolotami F/A-18 Super Hornet. Fot. Staff Sgt. Joe Laws/USAF.
Defence24
Defence24

Podczas międzynarodowego ćwiczenia Bold Quest 2014 z powodzeniem wykorzystano serwer identyfikacji bojowej CID  Jaśmin, produkowany przez polską firmę Teldat.

W czasie ćwiczeń Bold Quest 2014 serwer identyfikacji bojowej CID Jaśmin współpracował z samolotami bojowymi B-1B, F-15, F-16, F/A-18 Hornet i Super Hornet oraz A-10 Thunderbolt II, a także współdziałał z zestawami przeciwlotniczymi Patriot w zakresie wymiany danych o sytuacji w przestrzeni powietrznej. CID Jaśmin współpracował także z systemami sojuszników z NATO, w tym Danii, Stanów Zjednoczonych i Włoch.

Ćwiczenie Bold Quest 2014 odbyło się w rejonie poligonu White Sands w Stanach Zjednoczonych w dniach od 28 kwietnia do 23 maja 2014 roku. W ćwiczeniu wzięły udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, wraz z Gwardią Narodową i jednostkami podległymi Dowództwu Operacji Specjalnych. Ponadto, w Bold Quest 2014 uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu państw sojuszniczych, w tym między innymi Australii, Danii, Finlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Według komunikatu Departamentu Obrony, celem ćwiczenia było zwiększenie interoperacyjności sojuszniczych sił zbrojnych oraz prowadzenie prób rozwiązań opartych na nowych technologiach, z uwzględnieniem doświadczeń zdobytych podczas konfliktów zbrojnych. Podczas Bold Quest demonstrowano między innymi szereg systemów łączności i transmisji danych, a jednym z głównych zadań ćwiczenia jest ocena współdziałania systemów wymiany danych wśród sojuszników. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Oficer
piątek, 7 grudnia 2018, 20:53

Taki system jest bardzo potrzebny naszej armii która go nie miała i nie ma

Arek
piątek, 7 grudnia 2018, 18:41

Od dawna jest to lider polskiego przemysłu obronnego innowacji i rozwoju - gratulacje !!!

Ja
piątek, 7 grudnia 2018, 18:18

Najlepsza polska firma obronna i tyle na ten temat, także dla zazdrośników

Polak
poniedziałek, 9 czerwca 2014, 00:29

Brawo TELDAT!! Tak trzymać. A nasz MON nie docenia tego czym dysponuje TELDAT. Oby się nie okazało, że za późno się zreflektują i system kupi zagranica.

Olgierd
niedziela, 8 czerwca 2014, 16:55

Serwer nie może współpracować z samolotami bo to sprzęt, autor delikatnie pomieszał informacje. Przypuszczam, że stosowne oprogramowanie odpalone (uruchomione) na tym serwerze współpracowało z oprogramowaniem stosowanym w samolotach. A sam serwer jedynie obsługiwał takowe oprogramowanie plus bazę danych oraz komunikację i GUI.

antylobbysta
niedziela, 8 czerwca 2014, 16:40

No proszę, Teldat ten tak nie lubiany przez 'wielkich'.

Lubie
czwartek, 12 czerwca 2014, 23:48

Tak nie lubiany że z wolnej reki kupili u nich sprzet za 500 mln PLN...

optymista_pesymista
poniedziałek, 9 czerwca 2014, 12:47

Teraz już tylko należy się spodziewać "starej ścieżki" zakupów - karta zmian i "doposażenie" z wolnej ręki. Procedura wielokrotnie przetrenowana przez dawnych/nowych kolegów z DZ SZ/IU.

STRZELEC
poniedziałek, 9 czerwca 2014, 13:51

optymista_pesymista-czy to procedura Twoich kolegów?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama