Polski sokolnik chroni myśliwce NATO [WIDEO]

10 kwietnia 2021, 07:46

Sokoły i jastrzębie to wdzięczne ptaki, które od wielu lat są wykorzystywane w lotnictwie. Jako ptaki drapieżne skutecznie odstraszają niechciane ptaki, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu na lotnisku. Codziennie o i bezpieczeństwo ruchu dbają sokolnicy, którzy często są zatrudniani do nadzorowania tego procesu.

NATO przygotowało krótki klip filmowy, prezentujący pracę sokolnika. Tym razem o tym ciekawym zawodzie opowiedział Polak Michał Bień, który jest zatrudniony w bazie sił powietrznych Šiauliai (Szawle) na Litwie. Można powiedzieć, że to na jego barkach spoczywa bezpieczne funkcjonowanie bazy.

Dzikie ptactwo, które chętnie przebywa w pobliżu lotnisk, stanowi bardzo duże zagrożenie dla startujących i lądujących samolotów. Jeśli ptak wleci bądź dostanie się do silnika myśliwca, może spowodować nawet katastrofę w ruchu powietrznym. Dlatego wiele lotnisk, tak jak te na Litwie, zatrudnia pracy sokolników, którzy zajmują się nadzorowaniem i wypuszczaniem ptaków drapieżnych, które stanowią naturalnych przeciwników mniejszych zwierząt.

Sokoły, których tu używam, sokoły rarogi oraz jastrzębie, są naturalnymi wrogami dzikich ptaków. (...) Są porównywalne do myśliwców bojowych, są bardzo szybkie, bardzo zwrotne i nabierają bardzo duży pułap, przy czym są zabójcze.

Michał Bień

Jak zauważa Bień, sokoły są często postrzegane przez ludzi jako „maszynki do zabijania”, jednakże nie można wydać tak prostej oceny:

Potrafią być opiekuńcze, potrafią współpracować ze sobą i z człowiekiem. Te cechy czynią bardzo wyjątkowymi zwierzętami.

Michał Bień

Dzięki kooperacji jastrzębi, sokołów oraz sokolnika, ruch lotniczy na lotnisku może odbywać się bez przeszkód i bez obaw, że dzikie ptaki zagrożą maszynom i ludziom znajdującym się w nich.

Kacper Bakuła

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Antoni
wtorek, 27 kwietnia 2021, 13:32

No i co by to biedne NATO bez nas zrobiło?

Gustlik
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:17

Największy polski wkład do NATO.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
wtorek, 13 kwietnia 2021, 17:14

Szacunek

Marek
sobota, 10 kwietnia 2021, 17:45

Pracowałem jako sokolnik na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, naprawdę nie ma skuteczniejszej metody odstraszania ptaków.

abenader
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:19

Bardzo dobry przykład na współpracę wojska z sektorem prywatnym

Tweets Defence24