Polski śmigłowiec naruszył białoruską przestrzeń powietrzną

30 kwietnia 2021, 13:47
840_472_matched__pls651_Mi24Sikora
Fot. por. nawig. Ryszard Sikora
Reklama

Śmigłowiec Mi-24 naruszył 29 kwietnia białoruską przestrzeń powietrzną od strony Polski, a następnie ją opuścił – poinformowało w piątek ministerstwo obrony w Mińsku. Do resortu wezwano polskiego attache obrony.

„29 kwietnia o godzi. 2.02 w rejonie miejscowości Kozłowicze środki wywiadu radiolokacyjnego sił powietrznych i wojsk ochrony przeciwlotniczej we współpracy ze strażą graniczną odnotowały powtórne w ciągu miesiąca naruszenie granicy państwowej Białorusi w przestrzeni powietrznej od strony Polski” – podano w komunikacie.

Wskazano, że chodzi o śmigłowiec wojskowy Mi-24, któremu towarzyszyły środki ochrony przeciwlotniczej. O godz. 2.03 jednostka opuściła białoruską przestrzeń powietrzną.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że doszło do naruszenia białoruskiej przestrzeni powietrznej. Jednocześnie dodało, że tego typu przelot był omyłkowy oraz chwilowy.

Resort obrony informuje o wezwaniu polskiego attache obrony, któremu przekazano wyrazy zaniepokojenia oraz wskazano na konieczność zbadania danego faktu.

13 kwietnia białoruskie ministerstwo obrony również informowało o naruszeniu przestrzeni powietrznej Białorusi od strony polskiej. DORSZ oświadczyło wówczas, że „wojskowe statki powietrzne 12.04 br. w godzinach wieczornych nie wykonywały lotów w pobliżu granicy państwowej między Polską a Białorusią”.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 66
Reklama
Niuniu
sobota, 1 maja 2021, 22:09

Jeśli to było świadome naruszenie granicy (np. w celu testowania opl czy szybkości reakcji) to jest to bezprecedensowe igranie z bezpieczeństwem Polski i całej Europy. Sytuacja i tak jest wyjątkowo napięta. Łukaszenko wielokrotnie oskarża Polskę o wrogie działania. Ośrodki opozycyjne nie tylko są ulokowane w Polsce ale wręcz przez Polskę jawnie finansowane (tv Biełsat). Zastanowiliście się co by było gdyby w pobliżu tego wtargnięcia białorusinii mieli jakiś system opl i go skutecznie użyli? Wojenka gotowa a przynajmniej pretekst dla Rosji do ataku na Ukrainę. Niebezpieczne gierki bo w przypadek nie wierzę. Nikt nie wysyła szturmowego ciężkiego śmigłowca do patrolowania granicy a tym bardziej do ćwiczeń w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Ciekawe kto wydał taki rozkaz - Warszawa czy Waszyngton?

Bubu
czwartek, 20 maja 2021, 05:33

Chiny wydały rozkazy i Pan Witold

Herr Flick
sobota, 1 maja 2021, 17:23

Może by tak nasze Dowództwo Operacyjne, zanim "puści w eter" tłumaczenie z incydentu, choć trochę pomyślało nad jego treścią? Co ma oznaczać owe "standardowe zadania patrolowe w ramach działań powietrznych SZRP"? To takie masło maślane. Od kiedy to śmigłowce szturmowe kierowane są do patrolowania rejonów przygranicznych Polski? Nie lepiej byłoby napisać, że załoga śmigłowca, w ramach lotu ćwiczebnego (treningowego) po prostu zapędziła się trochę za daleko na wschód, ale po niecałej minucie pobytu na obcym terytorium wróciła do Polski? I nie czekając na oficjalny protest Białorusi, jako pierwsi grzecznie ich przeprosić, bo przecież nie uwierzę, że nikt z naszych nie zauważył, iż naruszenie granicy faktycznie nastąpiło? Nawet, jak to było świadome testowanie białoruskiej obrony plot, to oficjalnie zawsze można było "przygrać w głupa" i zrobić mądrą minę do głupiej gry. Mam tylko nadzieję, że nasi piloci nie byli na tyle durnowaci i nie zgłaszali przez tzw. techniczne środki łączności faktu wlotu w białoruską przestrzeń powietrzną. Bo o wylocie to byłoby już pół biedy - niby zorientowali się, że coś jest "nie teges" i czym prędzej wracają do domu... I na koniec może ktoś mi wytłumaczy, jak mam rozumieć sformułowanie, że naszemu Mi - 24 "towarzyszyły środki ochrony przeciwlotniczej"? Czyżby zwrot "towarzyszyły" to jakiś błąd w tłumaczeniu z języka białoruskiego (idiom?), a faktycznie chodziło o użycie przez śmigłowiec systemów np. zakłócających jego namierzanie? Bo jeżeli tak, to gdzie tu był przypadek i pomyłka w nawigacji?

zibi
sobota, 1 maja 2021, 16:28

może jakiś Apache zabłądził, a podali że nasz Mi-24 żeby szum był mniejszy....

kriss
sobota, 1 maja 2021, 13:51

Drodzy Bialorusini te nasze MI 24 krzywdy zadnej wam nie zrobia nie maja uzbrojenia praktycznie zadnego nie zniszcza czolgu moze jedynie auto osobowe wiec nie obawiajcie sie z procy byscie taki MI 24 sami zestrzelili.

10
sobota, 1 maja 2021, 20:18

Życzę koledze powodzenia w takim razie z tą procą :)

Kriss
sobota, 1 maja 2021, 21:39

Nasze Mi 24 kolego sa bezbronne wiem co pisze niestety to smutne ale takie sa fakty.

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 09:34

Nie sa bezbronne, jedynie nie mają ppk, WKM i pociski niekierowane ciągle są na chodzie.

kriss
niedziela, 2 maja 2021, 12:46

No to mowie ze auto osobowe czy nawet ciezarowe rozwala

dceelfirqhfo
sobota, 1 maja 2021, 11:54

Sami się podkładamy.... pięknie. Teraz biało/ruskie media będą miały używanie przez pół roku, jacy to my prowokatorzy i imperialiści jesteśmy. Opadają ręce.

Ass
sobota, 1 maja 2021, 10:48

Powinniśmy pomagać Białorusi i nie bardzo patrzeć, czy tam wszystko jest demokratyczne. Dla nas najważniejsze, aby ta Białoruś w ogóle istniała.

Chorąży
niedziela, 2 maja 2021, 04:51

Jo z bazami putina

grodno
sobota, 1 maja 2021, 12:19

A u nas to niby jest demokratycznie? Rządzi tak naprawdę jeden człowiek, tak jak u nich.

Herr Wolf
sobota, 1 maja 2021, 12:40

Polska jest demokratyczna! A wiesz co to demokracja?

Bubu
czwartek, 20 maja 2021, 05:36

Demokracja polega na wyborze większości

Fanklub Daviena i GB
sobota, 1 maja 2021, 13:56

No właśnie UE, w tym Polin, oraz USA się w tej demokracji pogubiły i nie wiedzą co to jest. Np. taki lewnik (lewnik to lewacki "prawnik") "konstytucjonalista" "prof." Ryszard Piotrowski utrzymuje, że "Demokracja to nie jest władza większości, tylko ochrona mniejszości przed większością" oraz, że "Referendum jest instytucją głęboko sprzeczną z demokracją" - Starożytni Ateńczycy chyba przewracają się w grobach a Szwajcarzy czy Islandczycy to chyba wg Piotrowskiego w jakiejś niedemokratycznej tyranii mieszkają... :D

easyrider
sobota, 1 maja 2021, 15:33

No FDiGB dawno niczego tak dobrego nie wiedziałem w Twoim wykonaniu. Ciekawe, kiedy twórcy nowomowy zmienia nazwę "prawo" na "lewo", żeby dobrze się kojarzyło z ich porządkiem?

Lelum wypolerum
niedziela, 2 maja 2021, 05:17

@easyrider nooo w tym jednym komentarzu też się zgodzę z nim, aż trudno w to uwierzyć.

Wawiak
środa, 3 listopada 2021, 18:48

No fakt...

Kiks
sobota, 1 maja 2021, 12:58

No raczej była. Widać jak działa Policja i Prokuratura.

Herr Wolf
sobota, 1 maja 2021, 14:22

Właśnie to jest demokracja!!!

dim
sobota, 1 maja 2021, 06:50

Działanie wygląda na celowe. Tyle, że cel nam nieznany.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 2 maja 2021, 11:58

Jak nieznany? Sprawdzenie, czy rosyjskie twierdzenia, że cele na niskim pułapie, np. Tomahawki, też zostaną wykryte, są prawdziwe. Jak widać są prawdziwe i Rosja z Białorusią maja pokrycie radarowe na pełnym spektrum pułapów i NATO nie ma jak rozbić A2/AD (przypominam, że w Iraku, wbrew propagandowej wierze, radary wczesnego ostrzegania irackiej OPL nie zostały zniszczone przez F-117 i B-2, jak głoszą amerykańskie medialne bajania, tylko przez AH-64 po niezwykle długich i ryzykownych lotach w nocy przez pustynię na pułapach 5-15m!)... :D

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 14:16

Funku, jak pokazały Tomahawki w Syrii rosyjskei systemy OPL nei są nawet w stanie ich wykryc. Natomiast w Iraku na rosyjskie radary wczesnego ostrzegania jak widac nie trzeba było ani F-117,ani B-2, wystarczyły zwykłe smigłowce z rakietami

Tani
poniedziałek, 3 maja 2021, 15:47

Co to ma do wykrycia jak Amerykanie powiadomili Rosjan na dwie godziny przed odpalem o celu ataku? Syryjczycy mieli dwie godziny na posprzatanie i zrobili to. A ruscy porobili fotki kilku Tomahawkom co ladowalo na brzuchu. Fotki sa na sieci lacznie z numerami i opisami producenta tych rakiet. O skutecznosci nie chce pisac jak odpalono prawie 100 rakiet a trafia ok 30 tu to gdzie reszta? Tak z 5 na brzuchu ,25 w morzu? Jest film z trafien tych ukryc bo to byly ukrycia nie hangary bo nie mialy drzwi tylko betonowy dach. Po dziurze w nim bylo widac ze trafil tylko jeden nie wiecej. Zreszta te ukrycia byly puste w jednym byl samolot uszkodzony betonem z dachu. Moja wiara w ten pocisk spadla do zera. Chyba ze uzyto rakiet z nieodpowiednia glowica bojowa. Mnie ciekawi dlaczego amerykanie nie zaprogramowali go tak by wlecial pod dach i tam eksplodowal. Bo cala sytuacja to wlamywanie sie do domu przez zamkniete okno gdy drzwi sa otwarte na osciez. Trzeba pamietac tylko ze atak byl polityczny. Nastapil w czasie gdy Trump jadl obiad z Prezydentem Chin Ludowych. Mialo byc buum a wyszlo...... jak wyszlo. Czyli smiesznie. Na koniec jeszcze raz w Syrii nic nie trzeba wykrywac. Zarowno USA jak i Rosja musza sie powiadomic o planowanym uderzeniu rakietowym lub bombowym co najmniej 2 godziny przed. Jedynie Izrael jest zwolniony z tego ale jego w porozumieniu o rozgraniczeniu nie ma.

Gfty
sobota, 1 maja 2021, 15:26

Testowanie i wykrywanie stacji radarowych. Rosja robi to caly czas

Herr Wolf
sobota, 1 maja 2021, 09:34

Prowokacja

geod
piątek, 30 kwietnia 2021, 23:29

Ciekawa sprawa, Kozłowicze są na północ od Brześcia, kilkanaście km od granicy na Bugu

Brawo my?
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:47

Nie przypominam sobie, by Mi 24 stacjonowały gdzieś w pobliżu granicy wschodniej. Musiał tam przylecieć w jakimś celu. Urządzanie nocnych ćwiczeń pod granicą z nieprzychylna nam Białorusią stanowi istotne ryzyko incydentu wojskowego. Przypomnę, że zielone ludziki łapane na Ukrainie często tłumaczyły się zagubieniem podczas ćwiczeń. Oby to nie była kolejna śmiała akcja polskich służb tym razem mająca na celu wydostanie kogoś lub czegoś z Białorusi.

pomz
sobota, 1 maja 2021, 10:34

W Bialymstoku tymczasowo 3 Mi-24 są na lotnisku aeroklubu sportowego. W Bialymstoku przez tydzien cwiczyl GROM, walke w pomieszczeniach ( opuszczony biurowiec w centrum miasta) Sasiedzi wypisywali listy do gazet, ze spac nie moga z powodu wybuchów i strzałów :)

Rain Harper
niedziela, 2 maja 2021, 00:17

Grom i SAS pospołu :)

kibic
sobota, 1 maja 2021, 12:42

W Białymstoku GROM głośno ćwiczył głownie w dzień. W nocy przestawali hałasować gdzieś o 23, więc tragedii nie było. Na poligonie wieżowców nie mają, a ćwiczyć gdzieś muszą.

Herr Wolf
sobota, 1 maja 2021, 12:38

I to są poważne informacje - dzięki..

Honker Haker
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:39

Jeśli MON potwierdziło, to tym samym uprawdopodobnił się incydent z 13.04. Taka błazenada przysporzy Polsce tylko problemów. Polska to nie Izrael i takie gierki mogą się źle skończyć, a na Kremlu tylko zacierają ręce. Propaganda pójdzie na całego....

wojtas
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:23

Kozłowicze leżą ok 28 km od polsko białoruskiej granicy.Jakim cudem śmigłowiec wykryty w tym rejonie o godz. 2.02 , 1 min później o 2.03 przeleciał ten dystans do granicy ?

GoogleNieBoli
sobota, 1 maja 2021, 08:25

Co ty za bzdury piszesz. Kozlowicze leza około 1000m od granicy polskiej na bugu

wojtas
sobota, 1 maja 2021, 09:44

No właśnie Google Earth nie boli.Kozłowicze są tylko w jednym miejscu na Białorusi wg "GoogleNieBoli".A jeśli jest kilka miejscowości o tej samej nazwie to skąd wiesz , o którą chodzi ?

Polak mały
sobota, 1 maja 2021, 12:08

Mieszkam 10 km od polskich Kozłowicz i Terespola! Rzeczywiście co jakiś czas na niebie brzęczy Mi 24 co doskonale widać!

BieS
poniedziałek, 3 maja 2021, 10:59

Kozłowicze to dzielnica Brześcia obok przejścia granicznego w Kukurykach. Przejście nazwywa się właśnie Kukuryki-Kozłowicze. Swoją drogą bardzo ryzykowne loty śmigłowców, bądź co bądź, szturmowych przy granicy.

Polak mały
sobota, 1 maja 2021, 11:58

Mieszkam 10 km od polskich !!! Kozłowicz i rzeczywiście nad Terespolem i okolicami brzęczy czasem Mi 24

Obserwator zdarzeń
piątek, 30 kwietnia 2021, 20:23

Dokładność ruskich przyrządów, ot co. Białorusini powinni wiedzieć. Skądinąd one jeszcze latają?

Tani
wtorek, 4 maja 2021, 08:56

To nie dokladnosc Bialorus juz od dobrych kilku lat jest w systemie ZBIRu czyli ruskiej obrony plot. Ja bym sie z ich dokladnosci nie smial. To juz od dawna wiadomo i pisano to juz daaawno. Ze system obrony plot Bialorusi to czesc systemu obrony Rosji. Bialorus za niego nie zaplacila nic. Tylko ze...... wszystko idzie do Moskwy

dim
sobota, 1 maja 2021, 06:51

A to tam nie ma nic więcej ??? Aż trudno w to uwierzyć.

ito
piątek, 30 kwietnia 2021, 19:29

Znaczy nie tylko norweska flota ma kłopoty z wyszkoleniem nawigatorów? Czy może "agresywna prowokacja"- jak w przypadku kiedy Rosjanie ZBLIŻAJĄ się do przestrzeni powietrznej dowolnego zachodniego kraju?

j23 znowu nadaje
piątek, 30 kwietnia 2021, 18:49

To używamy ciężkich śmigłowców szturmowych do patrolowania w obecności innych środków ochrony przeciwlotniczej do standardowego patrolowania? Pewnie badano jak sprawna jest obrona powietrzna Białorusi.

kibic
sobota, 1 maja 2021, 00:37

No co? Pewnie Straż Graniczna się nie wyrabia, to koledzy wsparli szturmowcami.

Rhotax
piątek, 30 kwietnia 2021, 18:19

Białoruś wydaje 800 mln dol. Na Wojsko rocznie z czego 60 % to emeryturki . Jak nas zaatakuje ....to w ile będzie w Wa-wie ??? Dobra to żart u nich po niebie moźna latać bezkarnie .

link-s
piątek, 30 kwietnia 2021, 18:01

Testować, testować ...

Roshedo
piątek, 30 kwietnia 2021, 17:14

Prowokowanie do wojny? Na Białorusi niespokojnie nie trzeba dolewać oliwy do ognia, tym bardziej że prawdopodobnie starcie skończyło by się dla nas łomotem , okupacja nie. ( Nie mają aż tak licznej armii) ale upokarzającym przegrywam na polu bitwy pod Białymstokiem już tak.

Kiks
sobota, 1 maja 2021, 08:29

Łomotem? Ty żarty sobie robisz? Spójrz na mapę i tabelki. Białoruś bez ruskich nie istnieje. Dlatego Łukaszenka ich chce, ale tak żeby ich nie było.

GRD
sobota, 1 maja 2021, 10:10

Ale póki co, to na linii Brześć - Warszawa mamy mało sprzętu ciężkiego i taki niespodziewany rajd białoruskiej dywizji miałby duże szanse dotrzeć na przedpola Warszawy. Wystarczyłoby żeby zaczęli taniec w godzinach 2-3 w nocy.

Gnom
sobota, 1 maja 2021, 15:26

Przyjrzyj sie lawirowaniu Łukaszenki przez te 20 lat rządów i spij spokojnie, co najmniej wobec Białorusinów.

sobota, 1 maja 2021, 13:12

90% z nich by ucieklo i poprosilo o azyl.

ito
sobota, 1 maja 2021, 09:34

Skąd założenie, że Rosja nie wywiąże się z "sojuszniczych zobowiązań"?

Kiks
sobota, 1 maja 2021, 13:00

Kolejny żart? To w końcu Białoruś czy ruscy? Myślisz, że NATO komu będzie kibicować?

ito
poniedziałek, 3 maja 2021, 12:12

Kibicowanie to trochę mało. A pamiętaj, ze NATO jest zobowiązane do pomocy jeśli któryś z członków ZOSTANIE ZAATAKOWANY. Jeśli sam kogoś napadnie może zostać z wyrazami ostrożnego poparcia, albo z dobrymi radami- albo z kibicowaniem właśnie.

xd
piątek, 30 kwietnia 2021, 23:44

Okupacja Polski przez Białoruś,dzięki uśmiechnełem się.

SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:25

Systemy alarmowe które są niemożliwe do technicznego i fizycznego odkrycia lub sprawdzenia czy są w tzw stanie czynnym ..sprawdza się albo bardzo drogą wyrachowaną cichą techniką , i niebezpiecznymi długoterminowymi działaniami wywiadowczymi albo w miarę tanią prostą i szybką metodą tzw prowokacji a potem po zlokalizowaniu systemów i odczytaniu parametrów zostaje dyplomatyczny teatr i gra z rolą typu nikt nic nie wie , lub skruszonego winowajcy w roli poczciwego idioty która mówi że nie wiedział że ten czerwony guzik to od gaśnicy a nie od lampki nocnej ,lub wyznaczenia tzw dyżurnego jelenia że młody nie doświadczony i nie wiedział że coś źle robi ,lub wykorzystanie tzw słupa prowokatora który nic nie wie( w tym przypadku był cel zamierzony wykorzystano wojskowy system )... ale w tym wszystkim jest najważniejsze to że uzyskano cel czyli sprawdzenie systemu .....a potem zostaje dyplomatyczna gra gdzie retoryka może wyrażać skruchę , lub zacietrzewienie ....cóż perfidia ma wiele twarzy zazwyczaj gra rolę aniołka

Autor
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:25

Powinnismy być krajem, który nikogo nie zaczepia ani nie atakuje jednocześnie wysyłającym sygnał, że będzie bezwględny w swojej obronie.

pomz
sobota, 1 maja 2021, 10:40

Bedziemy "bezwgedni" odgrazajac sie np naszymi RPG-7 przeciwko ruskim czolgom ;) Trzeba liczyc sily na zamiary! Myslisz ze Ruscy nie wiedza ze na ich czolgi (kilkanascie tysiecy)w naszych arsenalach na obecna chwile nie mamy totalnie nic? 250 Spików to promil naszych potrzeb, o Javelinach nawet nie wspomne...

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 09:39

Spike-LR jest ponad 2700, do tego dochodzą jeszcze nasze Leo2A4 to na te maks 2-3 tys czołgów jakie może wysłac Rosja dość duża liczba.

hermanaryk
sobota, 1 maja 2021, 23:51

Totalnie nic? :) Około 250 wyrzutni i 3500 pocisków Spike, czyli mniej więcej trzy razy tyle, ile czołgów Rosja może rzucić na Polskę.

ad
piątek, 30 kwietnia 2021, 16:19

Łukaszenka nakręca histerię i wmawia Białorusinom, że ktoś im zagraża (Polska, NATO, zachód), aresztowanie działaczy polskich na Białorusi, mazanie się i egzaltowane przemówienia, że chcą Łukaszenkę zabić na dokładkę-tak zachowują się przywódcy, którzy szykują wojnę. Czy w MON biorą pod uwagę ewentualność, że możemy nie mieć czasu do 2035 roku na modernizację armii?

ito
sobota, 1 maja 2021, 09:37

Lepiej rozejrzyj się wokół siebie i sprawdź, kto co nakręca. Łukaszenka jakoś nie stworzył, nie finansuje i nie wspiera polskiej wywrotowej (proponującej siłowe przejęcie władzy) opozycji. Jeśli nie pójdzie tak, jak na Ukrainie możemy nie mieć czasu do 2035-go na modernizację WP- ale winni będziemy sobie sami.

Gnom
sobota, 1 maja 2021, 15:24

Ty tak poważnie, czy nasz rodzinne koneksje z władcą Białorusi. A na poważnie, zapytaj przy czyjej pomocy w tzw. wyborach przejął władzę Łukaszenka i dlaczego optował za ZBIREM. Ale się chłop przeliczył i nie przejął schedy po Borii. Wtedy nie było polskiego wsparcia dla jego przeciwników, a szkoda.

Pjoter
piątek, 30 kwietnia 2021, 15:51

To przez te chinskie kompasy

Tweets Defence24