Polski robot mobilny z systemem RTG w Londynie

14 marca 2019, 15:12
IMG_20190308_155314 (1)
PIAP FENIX® z systemem PRÓTOS na targach SCTX 2019 / Fot. PIAP

Zakończyły się targi Security and Counter Terror Expo - SCTX 2019, odbywające się 5-6 marca w Londynie. Instytut PIAP na stoisku swojego amerykańskiego partnera firmy LOGOS Imaging zaprezentował najnowszego robota PIAP FENIX® z zintegrowanym przenośnym urządzeniem obrazującym RTG PRÓTOS.

W trakcie SCTX Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zaprezentował połączenie robota mobilnego z przenośnym systemem RTG. Konstrukcja ta umożliwia zdalne, szybkie i łatwe prześwietlanie podejrzanych i potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowniczej robota PIAP.

System Cyfrowej Radiografii Bezpośredniej (Direct Radiography – DR) PRÓTOS jest najnowszym ultralekkim przenośnym urządzeniem obrazującym. Panel obrazujący wykonano  bez użycia szkła, a zaledwie 5 mm krawędź dolna zapewnia użytkownikom obrazowanie niemal od samego podłoża. Uzyskany obraz może być przekazywany zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo.

image
Fot. PIAP

Wszystkie elementy systemu są spakowane w specjalny plecak, który pozwala operatorowi na szybkie przemieszczanie się. Ponadto panel PRÓTOS, charakteryzuje się wysokimi parametrami użytkowymi i dużą ergonomią. Oznacza to, że może pracować w miejscach o ograniczonej przestrzeni, a dzięki masie 1 kg i grubości zaledwie 1,3 cm jest najmniejszym oraz najlżejszym urządzeniem obrazującym oferowanym przez Logos Imaging, który jednocześnie zapewnia wysoką jakość obrazu. Dzięki możliwości przygotowania do pracy przez jednego operatora w zadaniach, w których miejsce oraz czas są kwestią kluczową. W zaledwie kilka minut operator jest wiec wstanie otrzymać dokładne zobrazowania celem szybkiej oceny zagrożenia. 

Nośnikiem dla systemu PRÓTOS jest lekki robot zwiadowczy PIAP FENIX®, który został stworzony do prowadzenia rozpoznania w operacjach wojskowych - także, w miejscach niedostępnych dla człowieka. Charakteryzuje go długi czas pracy operacyjnej (6 godzin), a systemy optoelektroniczne pozwalają na pracę zarówno w dzień jak i w nocy (w zależności od potrzeb klienta możliwe jest zastosowanie kamery termowizyjnej lub noktowizyjnej), może prowadzić obserwację przez całą dobę. Do przekazania napędu zastosowano system kołowo-gąsienicowy z ruchomymi, przednimi stabilizatorami, co pozwala na łatwe przemieszczanie po drogach (tak utwardzonych jak i gruntowych) czy poza nimi - także w terenie zurbanizowanym. Dzięki niewielkim gabarytom i małej masie może być łatwo przenoszony. W zależności od wyposażenia może być przeznaczony do obserwacji i nasłuchu, podejmowania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków czy transportowania środków dywersyjnych.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24