Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polski przemysł dostarczy komponenty dla szwedzkiego A26

  • Na pierwszym planie rakieta kierowana laserowo Ch-50. Dalej bomby kierowane KAB-20. Fot. mil.ru
  • BWP-1 - fot. chor. Rafał Mniedło/11LDKPanc/Zoom.mon.gov.pl

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab podpisała umowę z polską spółką Base Group na dostawę komponentów dla dwóch okrętów podwodnych A26 budowanych w stoczni w Karlskronie.

Jak informuje Saab, Polska spółka Base Group specjalizująca się w wykonywaniu konstrukcji spawanych w całości wyprodukuje stalowe konstrukcje wraz z wyposażeniem, w których umiejscowione zostaną główne moduły napędowe szwedzkich okrętów.

Wybór polskiej spółki Base Group na dostawcę wyposażenia dla szwedzkich okrętów podwodnych A26 nastąpił w wyniku badania rynku przeprowadzanego przez Saab wśród grupy międzynarodowych podmiotów.

W dążeniu do pozyskania odpowiednich partnerów przy budowie szwedzkich okrętów podwodnych, podobnie jak miało to miejsce przy wyborze Stoczni Remontowej Nauta do budowy okrętu wywiadowczego szwedzkiej marynarki wojennej, Saab stawia na cechy takie jak doświadczenie i jakość wykonywanej pracy.

Komunikat Saab

Spółka Base Group będzie odpowiedzialna za przygotowanie i dostawę rozwiązania konstrukcyjnego dla szwedzkich okrętów A26. Wyprodukowane w Polsce komponenty będą stanowić element wyposażenia szwedzkich jednostek opartych na koncepcjach modułowej budowy i rozproszonej produkcji.

Zobacz też: Saab: Współpraca w modernizacji okrętów podwodnych [Defence24.pl TV]

Saab jest w trakcie poszukiwania partnerów do realizacji dostaw komponentów, elementów wyposażenia oraz systemów, które mogą być wykorzystywane na okrętach podwodnych A26. Wyroby Base Group idealnie spełniają nasze wymagania.

Jyrki Kujansuu, wiceprezes Saab na Polskę i kraje bałtyckie

Jak podkreślił podczas konferencji Jyrki Kujansuu, "relacje biznesowe pomiędzy Szwecją a Polską są silne i możemy skorzystać na doświadczeniu i umiejętnościach polskich partnerów przemysłowych przy dostarczaniu wyposażenia dla szwedzkich okrętów A26".

Base Group to pierwsza spółka na długiej liście potencjalnych partnerów z Polski.

Jyrki Kujansuu, wiceprezes Saab na Polskę i kraje bałtyckie

Mająca siedzibę w województwie pomorskim w Koszwałach spółka Base Group koncentruje działalność biznesową na wykonywaniu różnych typów spawanych konstrukcji metalowych z szerokim zakresem zastosowań w branży morskiej, energetycznej, kolejowej i chemicznej. Jak podkreślił Jakub Kaszuba, prezes Base Group, firma jest gotowa do rozpoczęcia realizacji dostaw.

Saab dostarczył do SZ RP m.in. rakiety morskie RBS-15 Mk3 oraz radary wykorzystywane na okrętach rakietowych klasy Orkan, granatniki dla operatorów wojsk specjalnych oraz laserowy system strzelań do szkoleń oficerów WSOWL we Wrocławiu. Grupa podpisała ponadto w październiku 2016 r. porozumienie o współpracy przy realizacji projektów modernizacyjnych z Polską Grupą Zbrojeniową

Zobacz też: Przemysłowa ofensywa Saab. Współpraca z PGZ dla Marynarki Wojennej [Defence24.pl TV]

 

 

Reklama

Komentarze (6)

  1. Miszka T.

    4 x Scorpene... kusząca oferta. Dobry okręt plus pociski w pakiecie. ALE: stocznie daleko, Macron nieprzewidywalny, zemsta za Caracale możliwa, presja Rosji by dostarczyć później - realna, precedens z niedostarczeniem okrętów już jest (Mistrale) - słowem: ryzyko. Powód: "nieodpowiedzialna" i "machająca szabelką" Polska może użyć naszych rakiet w celu straszenia Rosji. Wiemy, że była umowa, ale w obliczu... bla, bla, bla. O niemieckiej propozycji w ogóle pisać nie będę. A A26 wygląda ciekawie w połączeniu z Tomahawkami. Solidnie, nowocześnie, stocznie blisko, specjalnie na płytkie morza... Tylko BŁAGAM... ja wiem, że to tradycja, ale nie nadawajcie już głupich, "ptasich" nazw jednostkom PŁYWAJĄCYM ;)

    1. as

      @Miszka T. - te "ptaki" to drapieżniki ! , a tradycja jest ważna. Pocieszę .... będą A-26 z TOMAHAWKAMI , oczywiście zgoda na tą broń musi być osobno dla Polski , ale AM nie widzi w tym problemu.

    2. prawieanonim

      Scorpene jest dobry na otwarte morza - nie na Bałtyk.

    3. jaan

      Ale pionowe wyrzutnie pocisków manewrujących oraz wolne luki torpedowe w A26 ją bardziej pespektywiczne niż inne aktualne rozwiązania.

  2. As

    Niepotrzebne były spory rodzinne ze Szwecją w dawnych czasach. Teraz mielibyśmy całe A26, Abbę, Volvo, Roxet, a Bałtyk byłby morzem wewnętrznym. W Szwecji nie byłoby imigrantów.

    1. Byk Byk

      A religia? Religia była o wiele silniejsza identyfikacja niż narodowość. Narodowość to bardzo młody wynalazek przy religi.

  3. Kiks

    Szwecji zależy, żeby Polska była uzbrojona po zęby. Położenie i sąsiedztwo.

    1. Ryszard

      Wszystkim Niemcom Czechom żeby tylko Ministrowi zależało

  4. Willgraf

    kolejna miła wiadomość , po informacji o zakupie Patriot przez Szwecje ..CZYTAJ UZYSKANIA ZGODY NA MONTAŻ TOMAHAWK-ÓW na A26

    1. CB

      Ale przecież Szwecja (o ile mi wiadomo) nie występowała o zgodę na kupno Tomahawków. A nawet gdyby je kupiła, to bez praw odsprzedaży. Gdybyśmy chcieli kupić te A26 z rakietami, to kupno Tomahawków musimy sobie negocjować oddzielnie z USA.

  5. Sid302

    Warto robić interesy z Szwecją lub Norwegią. Czy Saab nie może pomóc nam w pozyskaniu rakiet manewrujących do naszych A26? Mam przeczucie że maciek kupi od Francuzów tylko dla tych pocisków :(

    1. dfg

      Francuskie pociski mają coś około 1000 km zasięgu i s=Francuzi chętniej dzielą się technologią budowy niż USA.

  6. Kos

    Nie ma wyjścia, niemieckie i francuskie maski opadły. Zdolności obronne w Europie należy budować wyłącznie z UK, Szwecją, Norwegią i Włochami.

    1. Drzewica

      Czy ktoś potrafiłby wyjaśnić dlaczego nie ma mowy o budowie okrętów podwodnych dla Polski w żadnym z takich krajów jak; USA, Kanada, Korea Południowa, Japonia?

    2. Tankred

      Ciekawe w czym Włosi lepsi od Francuzów? W ogóle to ciekawy zestaw. Wyjaśnisz czemu akurat te kraje?

Reklama