Polska zatrzymała na wniosek Rosji ukraińskiego aktywistę

10 listopada 2019, 09:10
840_472_matched__pw8194_stragranicznafot.mazowieckapolicja
Fot. Straż Graniczna
Defence24
Defence24

Polska straż graniczna zatrzymała, na wniosek Rosji, Ihora Mazura, weterana wojny w Donbasie i współpracownika sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy.

Ihor Mazur, weteran walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, aktywista obywatelski i współpracownik sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy, został zatrzymany na przejściu granicznym w Dorohusku.

Do zatrzymania doszło w odpowiedzi na wniosek Rosji, która rozesłała za Mazurem list gończy w Interpolu.

Polska zgodnie z obowiązującymi przepisami po informacji z Interpolu była zobowiązana do zatrzymania obywatela Ukrainy. O losie Ukraińca zdecyduje sąd w Chełmie, który 12 listopada ma rozpatrzyć wniosek o wydanie Mazura Rosji.

"Rosja często w ten sposób używa rejestru Interpolu jako narzędzia do realizowania swoich celów politycznych" - oświadczyła po zatrzymaniu Mazura wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

"Apeluję o spokój i rozwagę. Zatrzymanie na polskiej granicy Ihora Mazura jest wyłącznie technicznym wypełnieniem przez Rzeczpospolitą międzynarodowych umów i zobowiązań. Odważny aktywista obywatelski i weteran wojny w Donbasie, Gruzji i Czeczenii padł ofiarą działań sąsiadów ze Wschodu" - napisała w sieciach społecznościowych wicemarszałek Gosiewska.

W sobotę wieczorem polskie MSZ odniosło się do sprawy. Przedstawicielka resortu Ewa Suwara powiedziała, że Polska – zgodnie z obowiązującymi przepisami – po informacji Interpolu była zobowiązana do zatrzymania obywatela Ukrainy. Zaznaczyła, że nota została wstawiona na wniosek Rosji. – Wnioskodawcą nie jest Polska, a Rosja. W sprawie zatrzymanego zdecyduje niezawisły sąd na podstawie przepisów prawa i po dokładnym przeanalizowaniu sprawy. Konsul Ukrainy w Polsce ma zapewniony kontakt z zatrzymanym, któremu przysługuje prawo do obrony. Polska pozostaje w tej sprawie w kontakcie ze stroną ukraińską – dodała.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
urbac
wtorek, 12 listopada 2019, 00:38

Ihor Mazur wiceszef UNA-UNSO. Ścigany za zbrodnie wojenne w Czeczenii. Członkowie UNA- UNSO publicznie dewastowali flagę Polski.

a pozatym
niedziela, 10 listopada 2019, 21:28

Aktywista był wyjatkiwo aktywny w Czeczenii i Gruzji.

Tweets Defence24