Polska zapłaci 300 mln zł więcej za modernizację Leopardów [News Defence24.pl]

9 maja 2018, 09:32
Leopard 2A4 Malicki
Demonstrator czołgu Leopard 2PL na MSPO 2017. Fot. Paweł K. Malicki.

Trwają negocjacje dotyczące podpisania aneksu do umowy w sprawie modernizacji polskich czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL – dowiedział się Defence24.pl. Prace obejmą dodatkowych 14 maszyn, w pewnym stopniu zmodyfikowana zostanie konfiguracja wozów. Za to wszystko resort obrony zapłaci około 300 mln złotych.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, trwają przygotowania do aneksowania umowy dotyczącej modernizacji polskich czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Pierwotnie kontrakt zawarty przez Inspektorat Uzbrojenia z konsorcjum PGZ i ZM Bumar-Łabędy pod koniec 2015 roku obejmował modernizację 128 czołgów, za kwotę około 2,415 mld złotych brutto.

Negocjowany aneks pozwoli na modernizację kolejnych 14 czołgów. Wozy te pochodzą z drugiej partii Leopardów zakupionej w 2013 roku z nadwyżek Bundeswehry. Pierwotnie były używane w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej z Żagania, a obecnie – w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej.

Pozostałe 105 czołgów zakupionych wtedy w Niemczech zalicza się do wersji Leopard 2A5. Możliwość modernizacji dodatkowych 14 wozów starszego wariantu uwzględniono już przy zawarciu pierwotnej umowy, a następnie w ramach redefinicji Planu Modernizacji Technicznej. W ten sposób Polska będzie dysponować flotą czołgów zunifikowanych do dwóch wersji: Leopard 2A5 i Leopard 2PL. Program modernizacji czołgów Leopard 2A4 obejmie więc zarówno wozy z pierwszej partii, używane w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej i Ośrodku Szkolenia Leopard, jak i te służące dziś w Wesołej.

image
Jeden z czołgów Leopard 2A4, jakie przejdą modernizację w ramach aneksu. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl.

Oprócz tego negocjowany aneks zawiera pewne zmiany w konfiguracji czołgów, jakie zostaną uwzględnione na wszystkich planowanych do modernizacji maszynach. Ich szczegółowy zakres nie jest jednak na razie szerzej znany. Łączna wartość tych prac szacowana jest według informacji Defence24.pl na około 300 mln złotych, i o podobną kwotę wzrośnie kwota zawartej w 2015 roku umowy.

Program Leopard 2PL w założeniu ma na celu wzmocnienie zdolności polskich jednostek uzbrojonych w te czołgi, a także ustanowienie w kraju potencjału serwisowo-modernizacyjnego. Według dostępnych informacji jego najważniejsze elementy to między innymi znaczne wzmocnienie opancerzenia wieży, wymiana napędów wieży i stabilizacji armaty z hydraulicznych na elektryczne, modernizacja przyrządów obserwacyjno-celowniczych m.in. poprzez zainstalowanie nowej generacji kamer termowizyjnych polskiej produkcji, a także dostosowanie do użycia nowych typów amunicji, w tym przeciwpancernej.

image
Jeden z czołgów Leopard 2A4, jakie przejdą modernizację w ramach aneksu. Fot. 1bpanc.wp.mil.pl

Partnerem zagranicznym programu modernizacji Leopardów jest niemiecki koncern Rheinmetall Defence. W projekcie założono szeroki udział spółek z Grupy PGZ, w tym między innymi: Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania (odpowiedzialnych za wsparcie eksploatacji układów napędowych czołgów Leopard 2 wszystkich wersji), PCO, ZM Tarnów, OBRUM Gliwice, Rosomak SA. Kontrakt na modernizację czołgów Leopard 2 to jedna z największych umów zawartych przez Inspektorat Uzbrojenia w ostatnich latach i największa, dotycząca wojsk pancernych.

Prowadzone są też prace analityczno-koncepcyjne dotyczące modernizacji czołgów T-72M1. Zgodnie z wynikami Strategicznego Przeglądu Obronnego jest ona postrzegana jako rozwiązanie pomostowe do wprowadzenia w dłuższym terminie do Wojska Polskiego czołgu nowej generacji. Ten ostatni został przewidziany do opracowania w kooperacji międzynarodowej. Na razie nie ma jednak konkretnych decyzji dotyczących modernizacji kształtu realizacji programu modernizacji T-72, czy tym bardziej programu nowego czołgu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 269
Reklama
Piotr
czwartek, 13 września 2018, 18:11

Część czy juz powstaly jakieś zmodernizowane leopardy

Autore
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 23:16

Za taki hajs to idzie przemysł na nogi postawić i własne wyprodukować.

Sly
niedziela, 20 maja 2018, 16:21

sprzedać leopardy , kupić K2.

wizjoner
czwartek, 17 maja 2018, 10:33

To juz kompletna bzdura,czy oni nadal mysla ze nastepna wojna to powtorka 2 WSwiatowej otoz nie ,a nasi stratedzy [z bozej laski] wydawaja miliardy na przestazala bron i gotuja nam nastepny 39 rok.Obudzcie sie SPIACE KROLEWNY.

gosc768
niedziela, 13 maja 2018, 12:54

a co sadzicie o Brytyjskich najnowszych czolgach ,żeby je pozyskać ,skoro nie można dokupić A7??

JSM
niedziela, 27 maja 2018, 03:21

Co rozumiesz pod pojęciem \"pozyskać\"? Ukraść? Wynająć? Bo nie przypuszczam żeby były jakoś tańsze od A7?

JÓZEK mówie wam....
niedziela, 13 maja 2018, 12:18

zamiast zapętlać się w czołgi ...zbudować to co potrafimy na miarę naszego \"misia\" i który co ważne odpowiada współczesnemu polu walki a mianowicie dodatkową brygadę na Krabach ..... zasięg tych systemów jest większy a uderzenie pocisku 155 mm żaden współczesny czołg nie wytrzyma...kwestia tylko zbudowania systemów zobrazowania i kierowania polem walki ...które podawały by naszej brygadzie skorupiaków dokładne współrzędne do niszczenia zagonów npla..

pattria
niedziela, 13 maja 2018, 10:20

Prosze o wytlumaczenie nowy Leo kosztuje 6 mln Euro, my kupujemy!!!! stare i wydajemy 4 mln Euro za 500/128=4 plus koszt zakupu . Normalnie biznes stulecia zużyte czolgi za grupa kase. Blagam o wytlumaczenie ze to ma logike

JSM
niedziela, 27 maja 2018, 03:23

Nowy Leo nie kosztuje 6 mln Euro tylko 12.

Julian
wtorek, 15 maja 2018, 12:33

\"wydajemy 4 mln Euro za 500/128=4\" Co to znaczy?

patria
czwartek, 17 maja 2018, 19:47

nowy kosztuje 6 mln euro my wydajemy 4 mln na sztuke za modernizacje 20 letnich antykow. 2mld zl to 500 mln euro co daje 40 mln za sztute, czyz nie?

gosc222
sobota, 12 maja 2018, 22:46

a co sądzicie o zakupie od Brytyjczyków ich najnowszych czolgów??

Aviator
niedziela, 13 maja 2018, 17:00

To oni posiadają jakieś nowe czołgi?

ABC
sobota, 12 maja 2018, 20:19

Wszyscy chcemy silnej Polski, widzimy priorytety w tym czy tamtym rodzaju sił zbrojnych lub takim czy innym rozwiązaniu. Jedno nie ulega wątpliwości kołdra jest za krótka. Może pomyśleć nad rozwiązaniem politycznym.

pyton
poniedziałek, 21 maja 2018, 08:12

Jasne - zagłosuj znowu na PO/PSL - będą bomby ćwiczebne, holowniki i tablice mendelejewa!

Pomyśl
poniedziałek, 4 czerwca 2018, 09:42

Modernizacja Leo do 2PL to właśnie pozostałość po PO. Tak samo jak zakup 2 transzy Leopardów.

Franz
sobota, 12 maja 2018, 08:11

Tak wlasnie wyglada w praktyce pulapka czolgowa. Najpierw oddaje sie za frajer ( za zlotowke) sto czolgow piszac malymi literkami na dole umowy o wylacznosci konserwacji, serwisu i modernizacji. No i dalej brniemy w pompowanie olbrzymich pieniedzy dla uratowania potegi niemieckiej i calkowitej zaleznosci od nich naszego potencjalu pancernego. Te wszystkie pierdoly o zaangazowaniu polskiej grupy zbrojeniowej to tylko mydlenie oczu. Najwazniejsze elementy i najdrozsze beda robili niemcy. Ktos juz tu slusznie zauwazyl ze za te pieniadze mozna by kupic nowe nowoczesne czolgi , chyba ze niemcy wpakowali do tej umowy podarunkowej zakaz kupna innych jak niemieckie produkty. Wcale bym sie takim tajnym dodatkowym aneksom nie dziwil znajac naszych negocjatorow i niemiecka strategie uzalezniania. Przyklad Grecja lub Turcja.

Marek
niedziela, 13 maja 2018, 12:55

Bardzo chciałby, żebyśmy mieli nowe czołgi. Ale to nie są gruszki rosnące na wierzbie, więc ktoś musiałby je dla nas wyprodukować. Z tym tylko, że i w przypadku nowych pojazdów uzależnieni bylibyśmy od onego ktosia. W pułapkę zaś wpakowaliśmy się sami. Na własne życzenie przez głupotę polityków. Przyjęcie Leopardów bowiem nie zmuszało nas do przerwania prac nad własnym nowym czołgiem.

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:10

To co z tą głupotą polityków teraz trzeba zrobić? Oni nas w to wrobili to teraz niech za to odpowiadają. Ja nie mam zamiaru dalej bezczynne przyglądać się temu co się wyprawia z naszym krajem i naszym wojskiem. Trzeba coś z tym zrobić.

dim
sobota, 12 maja 2018, 17:57

@Franz. - wyjaśniej, gdyż nie rozumiem Twego postu. Uważasz, że Grecja podpisała coś o niemieckiej wyłączności dostaw czołgów ? Wyprowadzam Cię z błędu - Grecy dopiero co o mało nie zdecydowali się na zakup bardzo tanio (\"za darmo plus koszty\") 400, a potem przynajmniej 90 czołgów z USA. Ekonomiści, na interpelacje posłów, jednoznacznie to już przyznali, że lepiej (taniej) płacić za nowoczesne niemieckie, niż eksploatować te \"darmowe\" amerykańskie.

Marek
niedziela, 13 maja 2018, 12:48

Nie mówiąc już o tym, że lwią część tych nowych czołgów zrobili u siebie.

Franz
niedziela, 13 maja 2018, 08:16

O wylacznosci napisalem \"chyba\" czyli w trybie warunkowym. Ani ty ani ja tej umowy nie trzymalem w reku. Efekty brniecia w te unowoczesnianie starego juz widac w postaci ceny za to unowoczenianie. I wlasnie to moze byc dowodem na taka dziwna umowe . Mowisz \"Lepiej placic za nowoczesne niemieckie niz eksploatowac te amerykanskie\" Wyjasniam- niemieckie leopardy ktore dostalismy za przyslowiowa zlotowke nie byly ani nowoczesne ani nie spelnialy zadnej zdolnosci operacyjnej. Chocby brak amunicji i mozliwosci wlasnego serwisu mowi sam za siebie. Roznica miedzy darmowymi amerykanskimi a darmowymi niemieckimi polega na tym ze amerykanie nie stawiaja zadnych warunkow eksploatacyjnych w przeciwienstwie do niemcow. To znaczy transport ofiarowanych czolgow do kraju i ich serwis lezy w gestii obdarowanego Dokladne warunki przejmowania nadwyzek sprzetu zaprzyjaznionym panstwom znajduje sie na stronach internetowych ministerstwa obrony USA. Na przyklad Egipt posiada abramsy i umowa z USA przekracza znacznie ramy zwyklego \"daru\". Nawet jednak gdyby warunki pozyskania leoparda mialy byc podobne jak do pozyskania abramsa to jednak zacytowani przez ciebie eksperci i poslowie musieliby jednak przyznac ze abrams jest czogiem w kazdych warunkach najlepszym na swiecie. Co proponuje? jezeli mielibysmy jak podejrzewasz byc nieskrepowani zakazem odstapienia leopardow innym zaprzyjaznionym panstwom to oddajmy je grekom lub spowrotem niemcom i kupmy polowe mniej ale najwyzszej ( rzeczywiscie) jakosci abramsy. jest bardzo prawdopodobne ze przy rozsadnych pertraktacjach moglibysmy nawet te czolgi produkowac w Polsce na licencji. Podstawowy klopot o ktorym chyba wiekszosc dyskutantow zapomina to fakt ze Polska potrzebuje nowoczesne, sprawne i operacyjnie do natychmiastowego uzycia czolgi, okrety, samoloty itd. poniewaz sami ani takich nie posiadamy ( moze z wyjatkiem jeszcze nie calkiem uzbrojonych jastrzebi) ani tez nie jestesmy w stanie na szybko takiego sprzetu wyprodukowac. Wiec powtarzam jeszcze raz - Trzeba kupic chocby zgrzytajac zebami na wysoka cene, mniej ale najwyzszej jakosci zamiast szarpac sie z jakims latanymi unowoczesnieniami i niekonczacymi sie dyskusjami. Kraj potrzebuje najlepszego sprzetu juz teraz a nie jak to planuja nasi eksperci od okretow czy helikopterow za iles tam lat. Widac ze sa jeszcze potezne sily ktore skutecznie sabotuja taki akt kupna nowoczesnego sprzetu bo chca za wszelka cene zdolnosc obronna Polski utrzymac na takim poziomie na jakim wlasnie ja mamy.

K.
niedziela, 13 maja 2018, 21:13

Przy zakupie 400 szt. koszt jednostkowy wynosił ok. 5 mln USD (zawierał czołg , części zamienne , pakiet amunicji , symulatory , szkolenie , dokumentacje techniczną) . Przy zakupie 90 sztuk cena miała wzrosnąć do 6,22 mln . Nie ma nic za darmo , nie uważam tego za wygórowaną cenę . Jeżeli chodzi o A4 trzeba pamiętać , że pierwsze maszyny dostaliśmy za symboliczne euro , dorzucili także wyposażenie całej brygady (pojazdy) , przez długie lata byliśmy wpięci w ich dostawy części . A5 też kupiliśmy na preferencyjnych warunkach , nie mamy prawa narzekać , problem polega na tym , że nie kupimy więcej z nadwyżek Bundeswehry , resztę maszyn ma ich przemysł i teraz trzeba zapłacić realną wartość . M1A1 jest ciekawą propozycją ale patrząc na warunki przekazania OHP , ofertę na Patriot ciekawe co nam by zaproponowali .

dim
niedziela, 13 maja 2018, 19:33

@Franz -------- A powiedz mi jeszcze, a czemu na fregatachOHP nic z uzbrojenia nie działa ? A czemu ich śmigłowce iść mają do kasacji, choć wylatały ponoć dopiero połowę resursów ? - właśnie przez gigantyczne koszty części zamiennych, wysoko specjalizowanych typów uzbrojenia z USA. I o ile F-16 trudno byłoby czymś zastąpić (chyba tylko F-35), o tyle w Abramsy zupełnie nie ma się co pakować. --------------- Nie napisałem tego nigdzie, że nie należy natychmiast kupować nowoczesnego sprzętu, bardzo nowoczesnego, zapewniającego znaczną przewagę jakościową nad przeciwnikiem liczniejszym. Po prostu nie iść w amerykańskie. Poza tym Grecy, biorący jednak od USA mnóstwo uzbrojenia (ostatnio prawie sto śmigłowców, w tym 15 kolejnych Chinooków ) Od razu połowę z tych rzeczy przeznaczają na rezerwę części zamiennych. Gdyż brać \"za prawie darmo\" opłaca się, ale tylko razem z drugą taką samą ilością - na części. Czyli Grecy około 90, gdy Polacy w tym czasie nabyli... ZERO śmigłowców bojowych. Za to Grecy nienajnowsze, a Polacy rozważali wyłącznie naj naj nowsze...

dim
niedziela, 13 maja 2018, 19:22

@Franz ----- widzę nie dotarło ? Eksperci ekonomiczni, licząc, analizując po kilka razy, z kontrolą różnych opcji politycznych parlamentu i w kilku krajach, a nie w jednym uznali, że te \"darmowe\" Abramsy NIE OPŁACAJĄ SIĘ EKONOMICZNIE. Warunków może i nie ma, ale kosztu sprowadzanych z USA części widzę, że na pewno nie sprawdziłeś. A czołg zużywa się, gdy załoga na nim trenuje. Dla przypadku Abramsa wychodziłoby to baaaaaaaaaaaaaaaardzo drogo.

clash
sobota, 12 maja 2018, 14:20

A masz jakis lepszy pomysl?

Franz
niedziela, 13 maja 2018, 08:36

Wydaje mi sie ze wymaganie od internautow podsuwania decydentom gotowych pomyslow na metode obrony kraju jest niecelne. Rzad i odpowiedni minister powinni podjac decyzje o natychmiastowym zakupie czolgow czy helikopterow. Ciagle uwazalem ze mamy wsrod doradcow i ekspertow ministra obrony dostatecznie duzo fachowcow Okazuje sie jednak ze albo ich nie mamy, albo sa to osoby z innej branzy albo tez minister lub rzad nie chce lub nie jest w stanie ( ciekawe byloby dlaczego ) kupic najnowoczesniejszy sprzet juz zaraz czyli na teraz bo jak wiemy wszyscy wlasciwie nie mamy oprocz naprawde patriotycznych i charyzmatycznych zolnierzy zadnego sprzetu mogaceco odstraczyc naszych potencjalnych agresorow. Niekonczace sie dyskusje co zrobic z leopardem lub czy kupic f 35 nie wniosa do obronnosci kraju absolutnie niczego. Nawet gdyby ktos z naszych ministrow przeczytal propozycje internautow ( w co watpie) to i tak decyzje pewnie zapadaja ( lub raczej nie) gdzie indziej. W innym wypadku mielibysmy juz dawno nie tylko np. dwie australijskie fregaty, kilkanascie blackhawk lub wlasnie chocby jeden pulk czogow z prawdziwego zdarzenia zdolnych do podjecia walki natychmiast. Zamiast tego mamy to co mamy czyli nie mamy nic. Jeszcze tylko jedno mi sie przypomnialo. Przed druga wojna Polska doprawdy nie byla bogatym krajem a jednak potrafilismy kupic ( bo nie moglismy zbudowac sami) najnowoczesniejsze okrety...ale to juz wszyscy wiedza.

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:23

Właśnie w sprawie tego bogactwa. Jak to jest? Jedni piszą, że Polska jest bogatym krajem, inni, że brak pieniędzy na wojsko, zakup czołgów, okrętów, samolotów itp, itd. To ktoś tu celowo wprowadza w błąd społeczeństwo? Czy to jest prawda? W takiej Korei Płn. są prowadzone badania nad bronią atomową i rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu a u nas oczywiście jest \"demokracja\" i nasze wojsko prawie nic nie ma. to takiej demokracji w razie \"W\" nie zamierzam bronić. Bo to będzie znów daremna i bezsensowna ofiara. II W.Ś. też niby wygraliśmy i to jakim kosztem a dziś co z tego mamy? Dlaczego nie wyciągamy wniosków z przeszłości.

ZZZ
niedziela, 20 maja 2018, 12:55

Też wiele razy słyszałem, że Polska to bogaty kraj. Tylko z czego miałoby się brać to bogactwo? Jakieś złoża ropy mamy, czy co?

kawalek
sobota, 12 maja 2018, 00:38

ochrona aktywa na 2pl i 2a5 to podstawa, a o tym sie nie mowi jak na razie.

asd
piątek, 11 maja 2018, 17:46

Uff kupa kasy idzie na coś co można rozwalić dwoma strzałami z RPG za 2000$ zza węgła.

ass
piątek, 11 maja 2018, 13:11

czyli wychodzi ok 5.5 mln dolarów za sztukę. Może trzeba było kupić nowe czołgi bo cena jest porównywalna....

mjr
piątek, 11 maja 2018, 08:44

co to jest 300 milionów w stosunku do 2 miliardów , które MON chce wydać na strzelnice dla wiatrówek?

werte
sobota, 12 maja 2018, 05:18

Pomiędzy ,,zachciewajką,, a faktycznym wydaniem kasy na ten czy inny projekt jest w MON wieeeeelka różnica. I nawet zapowiedzi ministrów że już ,,za chwilkę, za momencik,, będzie to czy tamto to zwykle lipa kwitnąca...

Wiatrówka
piątek, 11 maja 2018, 20:48

Wiatrówka na 400 metrów nie niesie

PRS
piątek, 11 maja 2018, 08:28

Ogólnie kroczek w dobrym kierunku. Na dodatkowych 300 mln się nie skończy. Być może znajdzie się ktoś rozsądny w MONie kto uświadomi sobie potrzebę zainstalowania ZSMU na wieży (możliwość w teorii zwalczania niskolecących statków powietrznych, w tym w szczególności śmigłowców i BSL, rażenie celów na wyższych kondygnacjach w terenie zurbanizowanym oraz co najważniejsze zwiększenie świadomości sytuacyjnej i ograniczenie zużycia napędów wieży), najnowocześniejszych środków łączności, pokrycia multispektralnego oraz (niestety kosztowna sprawa) systemów samoobrony pojazdu (ASOP). Bez tych elementów ,,moderka\\\" by Łabędy to tylko przywrócenie używalności wozów w standardzie z lat 80 ub. wieku. I taka jest prawda. Niestety smutna i kosztowna. Leopard 2PL to także pudrowanie potencjalnego trupa.

As
czwartek, 10 maja 2018, 20:38

Jak przy bezwględnej dominacji przeciwnika w powietrzu przemieścić czołgi na linię frontu ?

Antytroll
środa, 30 maja 2018, 12:46

A co, będziemy przeciwko NATO walczyć, że nasz przeciwnik będzie miał bezwzględna przewagę w powietrzu? ?

PRS
poniedziałek, 14 maja 2018, 00:48

Ja znam dwa. 1. Płaszcz Rumburaka. 2. Pierścień Arabelli

Extern
piątek, 11 maja 2018, 11:28

Pod osłoną własnych batalionów przeciwlotniczych wchodzących w skład ogólnowojskowych związków taktycznych?

Willgraf
piątek, 11 maja 2018, 17:16

LOAR-y brak....a OS nie dokupili z Joradanii... zakup technologi paliwa rakietowego też uwalony, choć przy Caracalach Francuzi dawali..bo jankesi poza zgoda na malowanie stateczników nic nie dadzą, i tak by pułap OS zgarnąłby 10-15 km..a tak znowu....jak zawsze guzik z pętelka, którego będziemy bronić za wszelką cenę

tankcom
sobota, 12 maja 2018, 13:30

panie...LOARA to udupiona w 2012...za \"kogo\" to na stolcu MON? o co do CARACALI - od czasu gmyrania przy \"platformie\" heli do wszystkiego - przypadkowo WYSTRZELALI wsie ppk-i z ostatniego Milka-24...5 LAT temu??

Marek
sobota, 12 maja 2018, 00:18

No tak. Jankesi akurat OPL towarzyszące czołgom mają, Po byku. Takie mniej więcej jak Poprady. A tak na marginesie, kto obecnie w UE takie jak należy ma? Przecież doktryna NATO od dawna zakładała przewagę powietrzną.

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:27

To trzeba w NATO zmienić doktrynę walki powietrznej i ją uaktualnić.

De Retour
niedziela, 13 maja 2018, 17:34

We Francji masz Crotale NG. Na ich bazie Korea zrobila K-SAM Pegasus.

clash
piątek, 11 maja 2018, 09:49

teleportowac :-)

Podbipieta
piątek, 11 maja 2018, 09:34

Tam z góry wbrew pozorom niewiele widać...

prawdziwy ktoś tam
czwartek, 10 maja 2018, 23:58

kanałami !!!, jak w powstaniu - dało się ?, da się i teraz :)))

Grześ
czwartek, 10 maja 2018, 15:48

Koszty to min uruchomienie produkcji kamer i termowizji w Polskich zakładach. Opłaty za transwer technologii. Kupno maszyn pozwalających na ulepszenie pancerza. Technologii opancerzenia. Koszt A6 to 8mln euro A7 12mln. Cena dla Niemiec które są włascicielem technologii. Nasza modera przewyższa A6 pod względem systemu kierowania i opancerzenia i obserwacji. Krótsza lufa nie jest wadą. Amerykanie dlatego mają taką lufę bo robią pociski o grubym ciężkim rdzeniu pp. Z kolei europejczycy mają długie lekkie rdzenie które wymagają prędkości. Wada jest taka że cięzki rdzeń jest droższy o 30%. Czyli koszt 50 pocisków to koszt nowej lufy. Nie muwię tu o amunicji uranowej której USA już nie robi. A najważniejszą zalętą jest to że ciężkie rdzenie lepiej sobie radzą z kostkami reaktywnymi. Pytanie jest takie czy stać nasz na koszty amunicji.

vvv
piątek, 11 maja 2018, 11:49

tu nie chodzi o \"ciezsze rdzenie\" bo to dziala na innej zasadzie. obecne rdzenie sa wydluzane i budowane z \"modułów\" i otulin rdzenia ktora maja być odporne na przeciazenia, silny tnace, gnące podczas przechodzenia przez pracujace pancerze specjalne + cepce dezaktywujace era 2/3 generacji. Amerykanie nie robią \"grubego rdzenia\" i zapoznaj sie z rozwojem m829a1-a4 oraz dm-11/22/33/43/53/63 + docelowo dm-73 i zobaczysz przejrzystą tendencję i kierunek rozwoju oraz skokowe wzrosty penetracji. obecne rdzenie a4/73 mogą mieć dwu segmentowa budowę do pokonywania hard kill oraz era nowej generacji. kolejna glupota jest to ze \"ciezkie\" - rozumiem ze chodzi ci o grube i krótkie penetratory radza sobie znacznie gorzej przy przechodzeniu przez era i pancerze specjalne bo tam dzialaja duze sily i penetrator nie moze pracowac aby zniwelowac dzialajace na niego sily.

Grześ
niedziela, 20 maja 2018, 12:01

Niemieckie rdzenie pękają. Dlatego USA nie zmieniło kalibru. Dlatego kupili opłota do testów. I najwazniejsze jakie rdzenie wielosegmentowe. Wybierasz jeden materiał który w chwili uderzenia osiąga największą temperaturę

PL01
czwartek, 10 maja 2018, 12:57

A myślałem że u nas już ruszyła ta śmieszna bieda modernizacja Leoparda.... ale gdzie tam dialogi i analizy trwają w najlepsze....

kotlet
niedziela, 13 maja 2018, 09:14

W artykule mowa jest o dodatkowych 14 czolgach zakupionych razem z a5.

siarczysty mroz
czwartek, 10 maja 2018, 11:45

Polska jeszcze zapłaci ponad 300 mld $ z tzw mienie bezspadkowe, to bedzie odjazd, patriot to przy tym pikus, Trump podpisal ustawe

Extern
piątek, 11 maja 2018, 10:42

Ta ustawa zmusza departament stanu USA do corocznego przedstawiania raportu o stanie zwrotu głównie mienia spadkowego po wojennego przez wszystkie kraje których sprawa dotyczy (a wiadomo że takie mienie spadkowe my akurat już zwracamy od dawna), A nie mówi że konkretnie Polska ma dać mienie bezspadkowe po swoich obywatelach jakiejś prywatnej organizacji ze Stanów albo kara. W praktyce ten raport wyląduje co roku jak wiele tego typu raportów przed nim na jakiejś zakurzonej półce w archiwum kongresu i tyle będzie z tych mitycznych 300mld przewidywanego przez biznesmenów z NY city zysku.

Marek
piątek, 11 maja 2018, 08:42

A czytałeś tą ustawę? Poza tym zawsze możemy stworzyć ustawę dotyczącą bezspadkowego zwrotu mienia Indian. Będzie miała ona taką samą moc obowiązującą w USA, jak amerykańska ustawa w Polsce.

ABC
sobota, 12 maja 2018, 19:54

To co my napiszemy nie ma żadnego przełożenia. Kolega wspomniał Szwajcarów i dobrze. Liczy się siła, i los daję ją nam do ręki a my jak zawsze odrzucamy, bo po co myśleć.

werte
sobota, 12 maja 2018, 05:20

Powiedz to Szwajcarom.

PKP kargo
czwartek, 10 maja 2018, 09:32

Nie wiem hinduski kupują 500 t 90 s za 8 mld złotych... A MY mówimy o 124... Lepiej za te 2 mld zł. Kupić opl i ppk dla piechoty... Zresztą my nie mamy doktryny użycia broni pancernej... Te czołgi będą na defiladzie i yt. Dobrze wyglądały, ale w razie zestawienia nas przez sojuszników lezymy i kwiczymy

asd
piątek, 11 maja 2018, 17:44

Kupują, kupują i mogą nie kupić tak jak to z SU T-50 wyszło i okrętami.

KrzysiekS
czwartek, 10 maja 2018, 08:30

To że ujednolicą wszystkie Leopard 2A4 do jednej wersji to akurat logiczne posunięcie. Mi też brakuje w tym obrony aktywnej (może z czasem PGZ chyba by to zrobili zwłaszcza że można wtedy zainstalowć to i do BWP czy KTO) no ale braki finansowe na wszystko powoli widać.

Janek
czwartek, 10 maja 2018, 07:56

może wreszcie systemy gaśnicze będą działały

Derff
czwartek, 10 maja 2018, 07:20

Tak czy inaczej czekają nas zakupy ptzynajmniej 130szt. a7 w KMW. Pora rozpocząć rozmowy. Ten zakup rozłożony na pięć dp ośmiu lat jie przerasta naszych możliwości. Jedynym uzasadnieniem dla powstrzymania się od takiego prostego i dobrego wyboru byłby zakup 300-400 nowoczesnych bwp -np. Cv90 lub awcod, które powinnyy być wprowadzone do jednostek zanim zakończą się prace nad Borsukiem. W armii jest zapotrzebowanie na oba typu bwp. Ale do podjęcia takiej decyzji trzeba mieć kręgosłup. A czego mizna się spodziewać po instytucjach nie będących w stanie kupić byle granatnik, czy wymusić pozytywnego rozwiązania problemu inegracji ppk na Rosomakach.

Marek
piątek, 11 maja 2018, 08:48

Nie kupisz A7 od KMW. Możesz je jedynie wyleasingować. A skoro tak, to wolałbym kupić gotowe czołgi od Amerykanów, albo od Koreańczyków, bo przynajmniej miałbym własne.

dim
sobota, 12 maja 2018, 18:09

Zakup czołgów od USA, a nawet otrzymanie ich za darmo, ale następnie nabywanie komercyjnie podzespołów eksploatacyjnych, byłyby SKRAJNIE NIEOPŁACALNE EKONOMICZNIE. Ustalili to eksperci m.in. w Grecji i w Turcji. Którym to krajom USA proponowały już taki podarunek 400 sztuk.

Marek
sobota, 26 maja 2018, 13:21

Czyli jak rozumiem, do nowych czołgów Niemcy nie będą sprzedawać części w cenach komercyjnych, tylko rozdawać je w postaci prezentów?

vvv
piątek, 11 maja 2018, 11:51

blad - leasing 2a7v jest tylko jedna z opcji, obecnie nie ma fabryki leo2 oraz czolgi sa deficytowe. m1a2 sep3 jest lepszym czolgiem niz 2a7v ale ma gorsza lufe niz L55a1, natomiast k2 jest znacznie gorszy i slabiej opancerzony niz nawet 2a5.

kotlet
niedziela, 13 maja 2018, 09:22

Bzdura. W 2a7 zastosowano pancerz warstwowy

kapralek
czwartek, 10 maja 2018, 13:57

tylko za kasę utopioną bez sensu w WOT można by kupić 100 nowiutkich A7

Marek
piątek, 11 maja 2018, 08:45

Nikt ci nie sprzeda nowiutkich A7, bo się ich nie produkuje. Możesz se kupić jedynie przeróbki.

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:36

To jak KMW nie chce produkować nowych czołgów Leopard 2A7 to niech nam dadzą licencję i sami sobie wyprodukujemy.

Marek
sobota, 26 maja 2018, 13:23

Nie wiem, czy KMW da licencję. Ale RM za to najwyraźniej chce, żeby to, co wydumali jego inżynierowie u nas produkować.

Lewak
czwartek, 10 maja 2018, 13:29

Nie można kupić Leopardów 2A7 ponieważ nie są one już produkowane. KMW do 2022 roku będzie przerabiać stare Leo na Leo 2A7 dla Bundeswehry a od 2023 ma być uruchomiony program leasingowania Leo 2 A7 EU przez zainteresowane kraje. Czołgi do tego programu pochodzić mają z zapasów Leo 2 A4 i A5 , istniejących w niektórych krajach i tak stare Leo posiadają Szwecja , Szwajcaria , Niemcy (KMW) , Turcja , Grecja , Hiszpania , Austria , Polska i pewnie jeszcze kilka innych krajów. Oblicza się , że w Europie i Kanadzie jest jeszcze kilkaset Leo 2 A4 i A5 , nadających się do przerobienia na Leoparda 2 A7.

Grredo
czwartek, 10 maja 2018, 19:12

W takim razie gdzie leopardy a7 kupują Arabowie? KMW skupilo z rynku cała masę a4. Dlatego mogło UK zaoferować 400 maszyn. Dobry kontrakt, to i Polsce sprzedadzą. jeśli będzie taka wola kupującego, to wcale nie będzie trzeba czekać do zakończenia dostaw dla Bundeswehry. niestety od czołgów ważniejsza jest Narew.

vvv
piątek, 11 maja 2018, 11:52

ze zmodernizowanych 2a4. jedynie produkuja nowe wieze

Wojtek
czwartek, 10 maja 2018, 12:50

Zakup kolejnych Leo to ślepa uliczka podporządkowująca polski przemysł Niemcom. To najgorsza opcja po kompletnie odjechanej jak zakup Abramsów. Dla Polski TYLKO samodzielna produkcja T84 (120mm) lub K-2 z tym, że K-2 jest raczej drogi.

Marek
piątek, 11 maja 2018, 08:57

Czyli chciałbyś rozkręcić produkcję czołgów, które w momencie jej uruchomienia będą przestarzałe? Poza tym czym grozi oferta Rheinmetalla, skoro zbliżona jest w sumie do tego, co Koreańczycy mieli swego czasu w przypadku K1?

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:40

Ile trzeba na rozkęcenie produkcji T84 Opłot? 1 rok, 2 lata? Nowe MBT, KMW zacznie może produkować za lat 10-20. Zanim my je kupimy to minie następnych 5-10 lat. więc mamy dalej czekać mając na stanie T-72?

Marek
sobota, 26 maja 2018, 13:27

Ni należy czekać, tylko zamiast bajeczek dla grzecznych dzieci o niemiecko-francusko-polskim czołgu na wczoraj rozszerzyć współpracę z RM.

vvv
piątek, 11 maja 2018, 11:53

k2 jest slabym czolgiem bez pancerza (poziom leclerca) oraz w 70% jest na importowanych komponentach :) t-84oplot m jest odpowiednikiem t-90m z Ukrainska 120mm lufą.

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:44

Właśnie to ja chciałbym mieć przynajmniej na dziś tak słaby czołg jak K2 lub Leclerk. Niestety mam tylko T-72. To teraz wybieraj... vvv, wieczny malkontencie. W ten sposób nasze wojsko nigdy nie zbliży się do poziomu nowoczesności wojsk pancernych państw zachodnich.

Marek
sobota, 12 maja 2018, 09:08

Ale ja tu nie piszę o k2, tylko o ofercie Rheinmetalla, która jak rozumiem dotyczy nowego MBT. I jak się spodziewam, RM będzie w nim chciał wykorzystać swoją stu trzydziestkę.

clash
czwartek, 10 maja 2018, 22:41

A niby dlaczego zakup Abramsow jest odjechany ? Jest to czolg stwozony do niszczenia wszystkiego co powstalo za bugiem, modernizowany , uzywany przez sojusznikow wyprodukowany w liczbie ponad dwukrotnie wiekszej od leonow -(znaczy dostepny) Podukcja T 84 to jak produkcja syreny 105 z klimatyzacja -slepa uliczka i kasa w bloto . Z 200 albo 300 Abramsami mozna przeczekac do pojawienia sie nowego MBT. I co najwazniejsze w razie W i ammo i serwis by byl ....

dim
sobota, 12 maja 2018, 18:13

@clash - Abramsy są nieopłacalnie drogie w eksploatacji i częściach zamiennych. Przyznam - jestem zdumiony, że nikt prócz mnie, w polskich mediach/na forach tego nie podnosi. Skoro oceniły tak komisje kilku różnych MON i parlamentów, nawet przy darmowym przekazaniu samego MBT (z US rezerwy mob).

Pertinax
środa, 9 maja 2018, 23:12

Dziś cena nowoczesnego czołgu podstawowego waha się pomiędzy 5 a 10 mln $. To mniej więcej 17 do 34 mln zł. W kontrakcie na modernizację Leopardów, cena moderki jednej sztuki to prawie 20 mln zł czyli 6 mln $. Czy ktoś wyjaśni sens tej zabawy? Czy nie lepiej kupić nowe czołgi? Już w chwili otrzymania \"podarunku\" od Niemiec w postaci używanych i przechodzonych, starszych wersji Leoparda II, były głosy które mówiły, że kiedy dojdzie do ich modernizacji to zapłacimy \"przyjaciołom\" więcej niż kosztują nowe egzemplarze w wersji VI...

Adam
czwartek, 10 maja 2018, 12:54

Dziś cena nowoczesnego czołgu to 8-15 mln €. 5 mln $ to Opłot-M w bieda wersji. I to jest to co powinniśmy produkować. Na T-72B3 wystarczy a przeciw Abramsom wojować chyba nie będziemy. Chyba.

dropik
czwartek, 10 maja 2018, 09:13

skoro nowy czołg to 5 mln zł to śmigaj do prokuratury z doniesieniem na ministra że przepłacił i niegospodarnością zgrzeszył. Pójdzie siedziec a ty zostaniesz nowym ministrem będziesz lepiej zarządzał tym buu..

Łukasz
czwartek, 10 maja 2018, 12:10

Nie 5 mln zł, a 5-10 mln dolarów. Dobrze napisał tylko trzeba też dobrze przeczytać.

LOL
czwartek, 10 maja 2018, 20:37

Zgodnie z ostatnimi kontraktami KMW, cena Leo 2A7 to ok 15mln €,

vvv
piątek, 11 maja 2018, 11:55

panowie 2a7v to ~12mln euro (zalezy od pakietu dodatkowego pancerza itp), podobnie cena m1a2 sep3.

rododendron
środa, 9 maja 2018, 23:02

Za około 30 mln PLN można kupić np. K2 Panther, nie lepiej było zostawić Leopardy, a za tą kasę uruchomić licencyjną produkcję czegoś nowego i zastąpić nimi T-72?

Sternik
czwartek, 10 maja 2018, 12:58

A za 20 mln PLN można wyprodukować na licencji T-84 w wersji 120 mm z polską noktowizją i elektroniką. To co lepiej? Kupować po 30 mln czy samemu produkować po 20 mln?

dropik
piątek, 11 maja 2018, 12:07

nie ma wersji 120mm. Wywalanie miliardów zł na czołgi rodem z zssr nie ma sensu w obliczu widoków na nowy nowoczesny czołg na zachodzi i wchodzący powoli czołg na wschodzie. oczywiście t-84 jest w miarę ma nowoczesny . np silnik to mistrzostwo swiata jesli chodzi o jego moc i objętość, ale gorzej jesli chodzi o resursy i potrzeby serwisowe- tu brakuje mu jednak wiele.

Marek
sobota, 12 maja 2018, 09:13

A słyszałeś może coś na temat T-84 Jatagan? Coś mi się widzi, że on ma ukraińską 120mm. A ślepy chyba jeszcze nie jestem.

dropik
sobota, 12 maja 2018, 16:54

z oplotem-m nie ma on wiele wspolnego. Wczesniejsza konstrukcja z zuplenie innaczej opancerzoną wieżą. Żadnych oplotówi jataganów nie będzie i chwała Bogu

Marek
sobota, 26 maja 2018, 13:33

Też wolałbym co innego, ale obawiam się także tego, że eurobajeczki o przystąpieniu do KANTu skończą się jak wypowiedź Konanowicza.

vvv
piątek, 11 maja 2018, 11:56

od kiedy to t-84-120 mial termowizje z niezalezna glowica dla dowodcy? t-84-120 to nie oplot m oraz jest to znacznie slabszy czolg niz 2a5

St. Chor.
czwartek, 10 maja 2018, 10:01

Nie, nie lepiej. Wiesz ile kosztowało by nas stworzenie od podstaw zaplecza logistycznego dla nowego typu mbt? Leopardy będą eksploatowane u nas jeszcze minimum 20 lat- ich modernizacja jest niezbędna. A jakieś 30% wartości kontraktu na ich modernizację to koszty ponoszonych inwestycji w Bumarze, by był zdolny do przeprowadzenia zakładanego zakresu prac. Uruchomienie licencyjnej produkcji kosztowało by jeszcze więcej, nie mówiąc już o czasie...

St. Chor.
czwartek, 10 maja 2018, 10:00

Nie, nie lepiej. Wiesz ile kosztowało by nas stworzenie od podstaw zaplecza logistycznego dla nowego typu mbt? Leopardy będą eksploatowane u nas jeszcze minimum 20 lat- ich modernizacja jest niezbędna. A jakieś 30% wartości kontraktu na ich modernizację to koszty ponoszonych inwestycji w Bumarze, by był zdolny do przeprowadzenia zakładanego zakresu prac. Uruchomienie licencyjnej produkcji kosztowało by jeszcze więcej, nie mówiąc już o czasie...

Towdi
środa, 9 maja 2018, 22:47

Tylko nie modernizujecie T72. kupcie Abramsy od USA a ten ruski złom dajcie Syrii niech go złomują.

dropik
piątek, 11 maja 2018, 12:10

jakby wujek Sam był tak hojny jak Hemluty w 2003 lub 2014 to nie widziałbym przeciwwskazań żeby zanabyć ze 250. Niestety amerykanie są skąpi jak wujek sknerus

zły
czwartek, 10 maja 2018, 13:55

Jeszcze Abramsów nam brakuje na wyposażeniu:)

clash
czwartek, 10 maja 2018, 18:44

Zlomowac T 72 i kupic Abramsy (dostepnosc - wciaz modernizowane , interoperacyjnosc ,etc) - 200 - 300 -dwa typy MBT i nie trzeba nic wiecej w tym temacie. W razie W duzo plusow posiadania takiego stanu. Oploty to krok w tyl i dziadostwo K 2 to lata swietlne i egzotyczna maszyna , modernizacja t - 72 albo twardych to kupowanie glosow i zdrada racji stanu...Sami nic nie zbudujemy .

zły
piątek, 11 maja 2018, 11:00

Skoro już użyłeś stwierdzenia \"zdrada racji stanu\" to chętnie posłucham jak wiąże się z tym modernizacja posiadanych obecnie czołgów do standardu co najmniej PT-91M2 przy braku perspektyw zakupu innych maszyn. Wszystkim internetowym fantastom polecam ostatnie artykuły o kolejnych odsuwanych projektach modernizacji armii oraz raport FOR zatytułowany: \"Rachunek od państwa za 2017 rok\".

clash
piątek, 11 maja 2018, 18:06

\\\"zdrada racji stanu\\\" a i bardzo dobrze Polakow jest mniej duzo mniej niz mieszkancow wrogiego nam mocarstw. Liczba starymi teciakami nic ale to nic nie osiagniemi-pomijajac ze nasze wersje sa duuuuzo gorsze of rosyjskich temat walkowany ze sto razy na tym forum . Wysylani kogokolwiek na smierc w tym zlomie utrzymywanym tylko po to aby kupic glosy wyborcow to jest ZDRADA STANU a z pomyslodawcow powinno sie formowac zalogi do tych wynalazkow w polowie skreconych na srube a w polowie na slowo honour. Nie ma Leonow , sa tylko Abramsy i takie rozwiazanie ma duzo zalet .....aby przeczekac do pojawienia sie nowego MBT

zły
poniedziałek, 14 maja 2018, 10:43

Czas zejść na ziemię. Abramsów ani nikt nam nie proponuje ani nikt z MON się nie interesuje. Więc czekamy na pojawienie się nowego europejskiego czołgu (10-12 lat), potem czekamy na podjęcie decyzji (2-5 lat) a potem czekamy na dostawy (2-3 lata) - chyba że komuś przyjdzie do głowy zakup czołgu z produkcją u nas to czas jeszcze się wydłuży. A do tego czasu (czyli jakieś 20 lat) załogi będą wojować w niezmodernizowanych T-72 i Twardych. Brawo!

Extern
czwartek, 10 maja 2018, 11:30

Ktoś nam proponuje do kupienia te Abramsy czy jak? Ten sam poziom abstrakcji co plotka o czekających tylko na kupca 600 używanych LEO2 które podobno chomikuje KMW.

dim
sobota, 12 maja 2018, 18:21

Abramsy - powtarzam to wiele razy - USA usiłowały rozdawać ZA DARMO. Ze swych zapasów mobilizacyjnych. Oferowano m.in. kolejno Grecji i Turcji, oba kraje przeliczyły koszt eksploatacji tego później i nie wzięły. Czołgi za darmo, a potem jeszcze tylko eksploatacja, jak za czarny kawior.

Pazzi
środa, 9 maja 2018, 22:43

Zamiast do A7 je zmodernizować i dostać dofinansowanie z Unii. To będą robić płytką modernizację :(

-CB-
środa, 9 maja 2018, 20:43

Czyli po prostu trzeba wypłacić kolejną zaliczkę dla PGZ, bo pojawiło się dno, a zmodernizowanych czołgów jak nie widać, tak nie widać...

Zodiak
czwartek, 10 maja 2018, 08:32

Pierwsze czołgi będą Za 1,5 roku. Leopard to nie Maluch że w jedną noc sklepiesz.

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:52

Tak, ale mamy XXI wiek i od czasu produkcji malucha technologia produkcji poszła do przodu. więc co za problem szybciej \"klepać\" Leopardy. Tylko im się nie chce.

Extern
poniedziałek, 21 maja 2018, 08:24

Nie, nie da się. Czołg to znacznie bardziej skomplikowana maszyna, sama produkcja lufy do armaty czołgowej trwa, ze wszystkimi etapami, coś koło 2 lat. Jeśli uważasz, że jest inaczej to dawaj w te pędy do Bumaru i pokaż im, że można szybciej składać tanki.

JSM
czwartek, 10 maja 2018, 13:00

Pierwszy do prób miał być na koniec marca 2018. Jakoś nie widać, nie słychać...

Dumi
środa, 9 maja 2018, 20:32

Nie remontujmy już T-72. Sprzedajmy połowę. Kupmy broń ppancerną o b. duże sile rażenia w dużych ilościach. Skupmy się bardziej na obronie powietrznej o broni rakietowej ofensywnej. Owszem leopardy modernizujmy, może i PT91. Po co nam moloch czołgowy pochłaniający duże finanse??? Nie jestem specem, ale to nie rozsądne.

arokey
czwartek, 10 maja 2018, 17:39

Jeżeli teoretycznie wschód zaatakuje nas 2000 czołgów, lub 12000, to powiedzcie mi jak one przylecą do Polski? Mają już wersję z silnikami od Hariera? Przecież to infrastruktura determinuje ile wojska wjedzie. Bez mostów przejedzie kolejka 600 czołgów, zaopatrzenia, paliwa, jedzenia amunicji, namiotów, łóżek, szpitali przez jeden most? Trwało by to ze 3 miesiące bez możliwości działania operacyjnego.

dim
sobota, 12 maja 2018, 18:24

@arokey - .... chyba, że zawczasu i w małych trasnportach przerzucają te czołgi i zapasy do nich na Białoruś, do przepastnych, post-sowieckich, podziemnych magazynów. I wtedy ani ich nie zliczysz, ani nawet nic nie zauważysz. Następnie zrobią także (i robią to) system moblizacyjny, umożliwiający wykorzystanie mobilizacyjne zasobów, magazynowych, wartsztatowych i ludzkich, firm państwowych i prywatnych - cywilnych. I jeszcze raz powtórzę WŁAŚNIE TO PRZYGOTOWUJĄ.

podatnik
czwartek, 10 maja 2018, 14:12

Chińczycy właśnie wdrażają program przerabiania starych czołgów na drony. Ale do tego trzeba mieć wyższe IQ od takich jak ty, którzy wszystko by złomowali i nie remontowali.

Dumi
czwartek, 10 maja 2018, 20:38

Dzięki przyjacielu za dobre słowo. Myślę, że \"potrafisz\" wspaniale nawiązywać dialog zaczynając od obrażania. Rzekłbym: wspaniały człowiek z Ciebie. To co piszesz jest ciekawe, ale nie wiem czy Ty w ogóle znasz jaki mamy budżet na PMT??? Dzis trzeba patrzeć realnie na naszą armię a nie bujać w sferach fantazji. Czytasz coś czasami o naszej armii czy ekscytujesz się Chińczykami??? My opóźniamy liczne i podstawowe programy bo nie ma pieniędzy na nie... Orka, Miecznik, Kruk - wszystko opóźnione. Tak nawiasem geniuszu, gdybyś się wczytał w mój komentarz to wiedziałbyś, że część tego złomu zostawiłbym zakonserwowany... Ale to i tak szczegół. Reszte T72 sprzedać do krajów afryki i uzyskać przychód na bardziej pozyteczną i skuteczną broń. Pozdrawiam

Zodiak
czwartek, 10 maja 2018, 08:36

Tak to po co ruskim 12000 czołgów? Remontować I modernizować co tylko się da.

Dumi
czwartek, 10 maja 2018, 09:52

Nie patrz się tylko na Rosjan, ale skup się na tym by nasza armia była silniejsza. Można miec i 13 tyś czołgów, ale utrzymasz je finansowo i jednoczesnie zmodernizujesz armię??? Mamy taki budżet??? Tak pytam

kim1
środa, 16 maja 2018, 20:55

Rosja mając \"sankcje\" ekonomiczne to ma? Jakoś daje radę, więc dlaczego my byśmy nie dali rady? Trzeba tylko chcieć, ale nasz MON i politycy nic nie chcą.

asddsa
czwartek, 10 maja 2018, 00:15

Nie jesteś specem ale się wypowiesz. W sumie jak 80% komentujących tutaj

Dumi
czwartek, 10 maja 2018, 09:54

No to mnie popraw zamiast rzucać błyskotliwe zdanie a później kropka oznaczająca: nara, nie pisz tu... Co do mnie masz rację, nie wiem jak do tych 80%.

lol
środa, 9 maja 2018, 23:24

Powiedz to ruskim - zezłomujcie swoje czołgi i kupcie pociski ppanc. Czołg nie służy tylko i wyłącznie do zwalczania innych czołgów dziecko. Chcesz zastąpić wielozadaniowy czołg \"protezą\" zastępującą w ograniczonym zakresie jedynie jedną z jego funkcji? Dobrze się czujesz?

Dumi
czwartek, 10 maja 2018, 10:02

1. Nie elimunuje wszystkich czołgów ( co do ilości kwestia finansów). 2. Zamiast molocha czołgowego chcę więcej rakiet ofensywnych i obrony powietrznej. 3. I jak zapewne się wczytałeś chcę broń ppancerną o b. duże sile rażenia w dużych ilościach. (co do ilości to mam tu na myśli ilość, która będzie JEDNYM Z czynników odstraszających poten. agresora). 4. Nie trzeba też być specem, że pierwsze 5 minut wojny zdecyduje czy ostaną się nam te czołgi i mam tu na myśli atak rakietowy. Jak chcesz się przed nim obronić? 13 000 czołgów ostrzelasz nadlatujące np. Iskandery??? Brzmi prześmiewczo, ale to fakty a mówi Ci to NIESPEC. 5. Musimy zmodernizować przede wszystkim marynarkę, artylerię, lotnictwo i zdobyć własne rozpoznanie satelit. O kontrwywiadzie i tajnych służbach nie wspominam. A jeszcze jest wiele, wiele innych wydatków, więc wydawanie pieniędzy musi być rozsądne.

war is coming
piątek, 11 maja 2018, 08:27

Nie wiesz co piszesz czołgów nie da się wyeliminować w pierwszych 5 minutach wojny mało tego ich eliminacja przez lotnictwo, ataki rakietowe zawsze była problemem. Najlepszym przykładem jest tu Jugosławia gdzie realnie zniszczono może z 20 sztuk czołgów pomimo skoncentrowanych nalotów i ostrzału rakietowego. Reszta to zbiór życzeń na wszystko pieniędzy ne starczy lotnictwo i marynarka o stracone pieniądze zainwestowane w prestiż i tylko tyle. Potrzebujemy senswonej OPL i odpowiedniej liczby wojsk a do tego droga daleka...

Dumi
piątek, 11 maja 2018, 13:53

Dobrze napisałeś NIE UDAŁO SIĘ. Ale to od tamtego czasu wielokrotnie bardziej prawdopodobne. Technologia poszła mega naprzód. CZOŁGI SĄ WAŻNE, ALE NIE NAJWAŻNIEJSZE. I zwróć uwagę, że my w Polsce mamy zupełnie inne ukształtowanie terenu...

ZZZ
piątek, 11 maja 2018, 13:48

Ale warto tutaj wspomnieć, że Serbowie aktywność swoich czołgów ograniczali do minimum.

war is coming
piątek, 11 maja 2018, 19:50

Oczywiście zrobili to co miało w tych warunkach sens odpowiedzieć nie mogli. My jednak mówimy o pełnowymiarowym konflikcie a nie o niesieniu demokracji i tu czołgi się przydają. W przypadku niesienia demokracji przydaje sie silna OPL

komandoch
środa, 9 maja 2018, 20:25

Żałośnie wygląda ta modernizacja, zamiast optykę przenieść na wierzę zostawiają słaby punkt, kpina

Zodiak
czwartek, 10 maja 2018, 08:43

My nie walczymy na pustyni jak Amerykanie że z 10 km ich czołgi widać. Nasze muszą być tak niskie jak tylko się da. Nawet Za cene tej luki.

ryszard56
środa, 9 maja 2018, 19:57

Firma Rheinmetall Defence przygotowala świetną modernizację z obrona aktywną ,i taka modernizacja powinna dotyczyc wszystkich Naszych Leopardów ,bez obrony aktywnej proponowana modernizacja to wyrzucenie pieniędzy w bloto ,ale co tam stać Nas przecież

Zodiak
czwartek, 10 maja 2018, 08:45

Leopardy 2A4 mają już wbudowaną ochronę aktywną.

scifi
czwartek, 10 maja 2018, 14:57

Tak jak systemy obronne, pole siłowe, działo jonowe i napęd nadprzestrzenny.

kuchartek
czwartek, 10 maja 2018, 08:37

Mylisz się ... nas dawno nie stać na takie nowinki. Stać nas za to na poświęcenie życia żołnierzy którzy ten sprzęt będą wykorzystywali. Szczytem łajdactwa jest wymóg pływalności stawiany wobec różnych nowo powstających jednostek sprzętowych. Zamiast rozwijać , unowocześniać park przeprawowy . Te nasze PP-64 było dobre 10-20 lat przed momentem powstania ( wiem bo służyłem w takim pułku we Włocławku ). Osobiście wsadziłbym takich decydentów na rośka i kazał przepłynąć Wisłę na wysokości np. Nieszawy. Oczywiście pod ostrzałem z kalibru 7.62 (wystarczy). P o s r a l i by się , może nawet przeżyli. Skończyło by się szybko szafowanie życiem żołnierzy , i zaczęto by wprowadzać sprzęt gwarantujący max. przeżywalność.

ryszard56
czwartek, 10 maja 2018, 19:23

stać Nas stać , wystarczy popatrzeć ile było afer od stanu wojennego i ile jeszcze wychodzi,a poza tym dobrze napisaleś ,życie żołnierza w ogóle się nie liczy ,złom dawno powinien być wycofany,tak jak BRDM-2 i BWP CZY T-72 a mamy ich okolo 597 szt,o innym złomie nie będę pisał ,bo jest tego za dużo,pozdrawiam

Dropik
środa, 9 maja 2018, 19:30

Jakie 18 mln? Przecież kontrakt ma zawierać dodatkowy zakres modernizacji 142 sztuk . Tych 14 sztuk to po 10-12 mln zl. Nowe czołgi zaś znacznie droższe ok 12mln euro i w zasadzie nie można ich kupić bo linia produkcyjna jest zamknięta. Przestańcie dzielić 300 na 14 bo to glupota

bropata
środa, 9 maja 2018, 18:58

Bez wzmocnienia układu jezdnego nie można mówić głębokiej modernizacji czołgu realnie podnoszącej walory bojowe polskich Leopardów 2A4. W szczególności chodzi o wzmocnienie opancerzenia, które w tej chwili nie daje skutecznej ochrony przed większością środków przeciwpancernych będących na uzbrojeniu armii rosyjskiej. W dodatku mówi się jeszcze o planowanych modernizacjach czołgów T-72M1/PT-91. Zamiast takich działań, lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie tych środków na pozyskanie nowych czołgów podstawowych.

Lewandos
czwartek, 10 maja 2018, 05:41

A w jednym z pism militarnych ciekawy artykuł o pancerzu Pt91... i nie wygląda to tak źle, jak w niektórych komentarzach na forum...

bropata
czwartek, 10 maja 2018, 14:25

Konkretnie jest tam mowa o dwóch rodzajach polskiego pancerza - aktywnego ERAWA-1/2 i pasywnego CAWA-1/2. Tworzono je także z myślą o polskim czołgu podstawowym. Zarzucenie planów budowy PT-97, Goryla i PT-2001 prawdopodobnie zatrzymało ich rozwój. Ponieważ postawiono na stare niemieckie Leopardy 2A4. Polskie pancerze przewyższały rosyjskie i ukraińskie odpowiedniki z tamtych lat. Być może nie tylko.

Marek
piątek, 11 maja 2018, 09:09

A teraz jest płacz, że nie mamy technologii. Ano nie mamy, bo przy takiej polityce jak była niby skąd mamy mieć?

kim1
środa, 16 maja 2018, 21:31

Dlatego trzeba przynajmniej odnaleźć winnych za to polityków i ich za to sprawiedliwie osądzić. Tak dla przykładu na przyszłość, aby nikt więcej nie szkodził dla naszej obronności.

vvv
czwartek, 10 maja 2018, 01:46

wieza jest w 100% odporna na obecne zagrozenia (oceniajac przekiek szwedzki), a zmiana podwozia pozwolilaby dopancerzyc podwozie

darek
środa, 9 maja 2018, 18:38

W styczniu 2014 r. Finowie odkupili od Holendrów 100 szt. Leopardów 2 A6 NL( zmodernizowanych do tego standardu w latach 2000-2006 ) za ok. 200 mln ( 199,9 mln ) Euro. Nabyli też amunicję, pakiet części zamiennych ,zestawy narzędzi i urządzeń diagnostycznych i symulatory wnętrza pojazdu na 10-letnią eksploatację Wszystko na ten temat.

JSM
czwartek, 10 maja 2018, 13:38

W styczniu 2014 nie było wojny na Ukrainie. Wszystko na ten temat.

Marek
piątek, 11 maja 2018, 09:18

Tylko naiwnym tak zwanym \"europejskim\" Polakom potrzebna była wojna na Ukrainie, żeby widzieć, że trzeba wzmacniać armię. Mniej naiwni od czasów Gruzji wiedzieli już czym Rosja \"pachnie\".

ZZZ
poniedziałek, 21 maja 2018, 08:25

Od czasów Gruzji?!? Przecież to Gruzja sprowokowała tamten konflikt.

kim1
środa, 16 maja 2018, 21:34

Tak jest dokładnie. Kto takich naiwnych wybiera do Sejmu? Wiele bym dał, żeby poznać takich ludzi i \"wytłumaczyć\" im jak przez nich teraz wygląda nasze wojsko.

Zenek
czwartek, 10 maja 2018, 09:17

i co z tego? Pamiętasz może jak my kupowaliśmy nasze Leo od Niemców, jaka fala krytyki spadła ze strony PiS? A najgłośniej pamiętam protestował A. Maciarewicz, który wprost nazwał czołgi \"niemieckim złomem\". Zresztą powtórzył to będąc ministrem ON.

C77
czwartek, 10 maja 2018, 13:06

Tylko, że już wtedy kupiono je z założeniem o natychmiastowej potrzebie modernizacji. I co z tego wyszło? 2002 - 2018 to 16 lat ogólnej bylejakości i olewactwa WP a nie rządów PiS. Polityka to na innym forum.

tankcom
czwartek, 10 maja 2018, 11:51

...zawiesili program \"-PL\" za lekarza Klicha? 2008?? a wiesz co zrobili w Syrii z 5-cioma LeosiamiA4 - dla \"zaszczytnego?\" BOMBY na caterpilars (z angielskiego). FAJERWERKI jak M-60, widzisz w \"-PL\" wymiany hydrauliki na elektryki...jak Izraelici w swoich Merkawa. Bo MNIEJ \"palny\" taki

Slaw
czwartek, 10 maja 2018, 22:20

Z tego co pamiętam, to te Leopardy były używane jako stałe punkty ogniowe, co przeczy całkowicie taktyce ich użycia. Lepszy i tak jest Leo A4 niż T-72 \"Latająca wieża\", które się na siłę próbuje obecnie modernizować.

war is coming
piątek, 11 maja 2018, 08:45

W leo2 a4 masz tzw latającą wieżę pełną gębom popatrz na zniszczone w Syrii pojazdy. Nie wcale nie były w natarciu gdy je zniszczono, nie wiem czemu uważasz armię turecką za zbiorowisko idiotów i patałachów?? 2-ga armia nato ma poważny problem bo nie ma nowoczesnych czołgów a to jest problem którego wyszkolenie, taktyka nie załatwia.

Slaw
sobota, 12 maja 2018, 13:13

Mylisz się, wiele z tych pojazdów po ewakuacji załogi można było naprawić, z tego co pamiętam, to tureckie lotnictwo je dobijało. \"latającą wieżę\" ma T-72, gdzie amunicja jest składowana gdzie popadnie. Był artykuł na ten temat w którejś \"Technice Wojskowej\", o walkach Leo w Syrii, a Turcy nie są głupcami, tylko żle przygotowali interwencję w Syrii.

war is coming
czwartek, 10 maja 2018, 10:08

I miał racje bo nasze leo2 to złom o minimalnej wartości bojowej a koszty przez nie generowane są wysokie. Podsumowując Niemiec płakał jak sprzedawał ale ze szczęścia że na serwisie i częściach zarobi krocie...

Fort
czwartek, 10 maja 2018, 09:51

To ciekawe, że potem chciał dokupowac kolejne

PL01
środa, 9 maja 2018, 16:55

A ja myślałem że ta bieda modernizacja już ruszyła,z Leoparda 2a4 zrobią Leo 2a5 i szumnie nazywają to 2PL.Śmiech na sali a nie lepiej kupić nowe czołgi

Marek
piątek, 11 maja 2018, 09:35

Nie wiem czy wiesz, bo to \"tajemnica\", ale Leo 2PL, to jednak jest coś więcej, niż Leo 2a5. Więc zamiast marudzić powinieneś, się cieszyć.

Zodiak
czwartek, 10 maja 2018, 08:29

Nowe są dwa razy droższe. Dopłac isz z własnej kieszeni?

Kowalos
środa, 9 maja 2018, 16:53

Niech twardego robią a nie jakiś syf

Lord Godar
środa, 9 maja 2018, 15:54

Jestem ciekaw , czy te dodatkowe modyfikacje to kwestie wynikające ze stanu technicznego wykazane przy przeglądzie , czy \"inwestycje\" w jakość ... Może to korekta po analizie walk tureckich Leo w Syrii ...

roko1
środa, 9 maja 2018, 22:43

Mamy przeciez naszego CONCEPTA - PL co szkodzi go dopancerzyc dac mu mocniejszy silnik i mamy polski nowy czolg,a nie bawic sie w jakies modernizacje zlomu z lat 70-tych.

JSM
czwartek, 10 maja 2018, 13:40

Ty sobie żarty robisz? Jakiego CONCEPTA ??? Przecież to była tekturowa makieta na podwoziu BWP-a CV90

Extern
piątek, 11 maja 2018, 10:22

Bo ten concept PL-01 był tylko testem (całkiem tanim i udanym) aby sprawdzić czy wojskowi byli by zainteresowani taką maszyną. (to samo co na targach samochodowych robią conceptcary) Okazało się że nie, więc piankę zdjęto z wypożyczonego CV90 i tyle. Ale projekt 40 tonowego Geparda był już mniej ambitny za to bardziej konkretny i całkiem projektowo zaawansowany i można go było dalej pociągnąć choćby po to aby wyhodować sobie młody zespól inżynierów z odpowiednią kulturą techniczną. A tak to rozbiegną się zaraz po komercji projektować obudowy do pralek i nici z nowoczesnego przemysłu czołgowego w przyszłości.

ktoś
środa, 9 maja 2018, 15:42

To akurat dobrze wydane pieniądze.

ZX81
środa, 9 maja 2018, 15:16

A nie lepiej złom oddać do huty?

Kot
środa, 9 maja 2018, 22:43

Też o tym myślałem, ale wschodni sąsiedzi nie zgodzą się żeby wszystko co tak chwalą oddać do huty.

vvv
środa, 9 maja 2018, 19:45

jak 2a4 to zlom to pt-91 juz dawno powinien byc pociety na zyletki

werte
środa, 9 maja 2018, 15:07

Poprzednia cena to jakieś 18,8 mln za jedną maszynę teraz to już jakieś 21 mln. Poczekajmy parę lat to moderka wyjdzie w cenie nówki.

LP
środa, 9 maja 2018, 22:38

Tylko teoretycznie... wszystko zależy od skali prac wykonanych w Polsce... już część tej kwoty wróci do gospodarki postaci podatków i pensji ... O samym VATcie nie wspominajac

Levi
środa, 9 maja 2018, 22:02

Gdzie masz te nowki?

APFSDS
środa, 9 maja 2018, 14:56

Za niedługo okaże się, że taniej byłoby kupić nowe A7

Loa
środa, 9 maja 2018, 20:03

Tak myślisz? Była już mowa o 10 mln Euro za nowe, potem Niemiec mówił bardziej o 50 mln. A jakieś części i sprzęt dodatkowy?? I zaraz wyjdzie koszt wprowadzenia 1 czołgu z całym bajzlem 70 mln by wszystko hulało. To raczej ja wolę 3 LeoPL niż 1 A7

PSSRJAC
środa, 9 maja 2018, 13:35

14 wozów 300 mln..25 sztuka a ile nowy kosztuje?

gabon77
środa, 9 maja 2018, 20:53

ok.8mln dolców to jakieś 26-27mln zł

Pragmatyk.
środa, 9 maja 2018, 20:17

Leopard 2A7 - 26-28 mln/1szt. Tyle że Niemcy nic nam już nie sprzedadzą nawet jak będą mieli cokolwiek na sprzedaż. :)

Marek
piątek, 11 maja 2018, 09:40

KMW nikomu nie sprzeda. Chodzą słuchy, że sama chce kupić więcej niż ma, żeby później po modernizacji naiwniakom leasingować.

mc.
środa, 9 maja 2018, 18:44

15 mln Euro - tak wypowiedział się ostatnio producent

Podbipieta
czwartek, 10 maja 2018, 08:24

Ale koszt jednostkowy to nie cały koszt.Dochodzi sprzęt dla baonu ,brygady...Taka cena to gdy kupilibyśmy Kraby bez systemu Regina.Dlaczego kupiliśmy 2A4 od Niemiec a nie lepszy model od Holendrów?Bo kupiliśmy cały sprzet dla brygady.

Marek
piątek, 11 maja 2018, 09:48

Chyba masz na myśli 2A5 i nieliczne czwórki. Ale oczywiście rację masz. Skoda jednak, że nie kupiliśmy tych czwórek, które poszły do Chile. Byłoby 132 leosi do modernizacji więcej i do czasu wprowadzenia nowych MBT moglibyśmy spać w miarę spokojnie.

Podbipieta
piątek, 11 maja 2018, 18:54

Pewnie że szkoda...i to bardzo ale wtedy ta decyzja pana generała była sensowna....

woit
środa, 9 maja 2018, 17:59

16...

Szymek1440
środa, 9 maja 2018, 16:31

Nowy ok 6 mln. Euro.

LOL
czwartek, 10 maja 2018, 13:12

Bliżej 10mln €

King
środa, 9 maja 2018, 15:49

Prośba: czytajmy ze zrozumieniem. W tekście jest to wyraźnie wyjaśnione.

luka
środa, 9 maja 2018, 15:43

Doprowadzenie np. do standardu 2A7 może, w zależności od zakresu wymaganych do przeprowadzenia prac, kosztować niemal 10 milionów euro/sztuka a koszt \"całkiem\" nowego wyprodukowanego od podstaw leoparda 2A7 to szacunkowo nawet ponad 30 milionów euro, szacunkowo, bo nie produkuje się nowych leopardów od iluś tam lat już - wszystkie obecnie niby nowe czołgi bundeswehry czy gdzieś na eksport to tak naprawdę zmodernizowane starsze wersje tj. 2A4,2A5 itd. (podobno KMW miał dostęp do około 400 sztuk starych leonów prawdopodobnie w wersji 2A4, bo nawet oferowali je oczywiście po modernizacji brytolom zamiast ich chellengerów 2, ale czy faktycznie aż taka ilość była dostępna to nie wiadomo).

Niezależny
środa, 9 maja 2018, 15:43

Przwczytaj dokładnie , ta kwota obejmuje dodatkowe 14 wozów i zmiany we wszystkich wytypowanych do modernizacji.

Aligator
środa, 9 maja 2018, 15:30

Plus dodatkowe zmiany w konfiguracji czołgów czyli wychodzi na to, że będzie modernizowane coś więcej we wszystkich czolgach niż zakładano pierwotnie.

Levi
środa, 9 maja 2018, 22:03

I slusznie

ponawiam pytanie
środa, 9 maja 2018, 21:10

Ile nowy kosztuje?

PRS
środa, 9 maja 2018, 13:26

Ogólnie kroczek w dobrym kierunku. Na dodatkowych 300 mln się nie skończy. Być może znajdzie się ktoś rozsądny w MONie kto uświadomi sobie potrzebę zainstalowania ZSMU na wieży (możliwość w teorii zwalczania niskolecących statków powietrznych, w tym w szczególności śmigłowców i BSL, rażenie celów na wyższych kondygnacjach w terenie zurbanizowanym oraz co najważniejsze zwiększenie świadomości sytuacyjnej i ograniczenie zużycia napędów wieży), najnowocześniejszych środków łączności, pokrycia multispektralnego oraz (niestety kosztowna sprawa) systemów samoobrony pojazdu (ASOP). Bez tych elementów ,,moderka\" by Łabędy to tylko przywrócenie używalności wozów w standardzie z lat 80 ub. wieku. I taka jest prawda. Niestety smutna i kosztowna. Leopard 2PL to także pudrowanie potencjalnego trupa.

Podbipieta
środa, 9 maja 2018, 20:34

Na ASOP nasz polski poczekają.Myślę że może iść o Obrę i nasze granaty i dalsze technologie do polonizacji

vvv
środa, 9 maja 2018, 19:46

to nie wiesz co jest w pakiecie 2pl. DM-11 czyli programowane pociski daja mozliwosc niszczenia smiglowcow

rocznik72
środa, 9 maja 2018, 13:06

Modernizacja leo2A4 do 2PL będzie kosztowało: ok 19 mln zł/szt. czyli ok 5,2 mln USD. leo2A6 jest wyceniany na ok 6 mln USD/szt. 2A6 jest lepsza od polskiej modyfikacji leo2A4 do 2PL. Nie lepiej jest więc zakupić nowy czołg, a posiadane np. sprzedać. Czy jest sens modyfikacji?

Marek
sobota, 12 maja 2018, 09:46

Po pierwsze nie do końca 2A6 jest lepszy od tej modernizacji. Po drugie sens jak najbardziej jest, ponieważ nie chcemy być jakimś Burkina Faso, gdzie w ramach rodzimego przemysłu zbrojeniowego wytwarza się jedynie dzidy.

Levi
środa, 9 maja 2018, 22:05

Kto sprzedaje? Ostatnio wszyscy \'potencjalni\' powiedzieli ze nie sprzedadza. Wiesz cos wiecej?

Adam
środa, 9 maja 2018, 21:06

leo2A6 nie kosztuje 6 mln USD/szt Tyle kosztuje T-84

dropik
środa, 9 maja 2018, 20:32

a jak żeś to obliczy ? dzieląc 2415 mln przez 128 ? Ale zapomniałeś , że grubo ponad 500 mln poszło na inwestycje w bumarze , a ta kwota nie objemuje remontów czogłów -zapewne ok 4mln za sztukę. Myslisz , że gdyby leo a6 można było kupic za 6mln $ to robilibyśmy remont A4 ? Tu kazdy s..a z obawy przez prokuratorem, a tu taka jawna niegospodarność ? A6 nie kosztują 6 mln$ ani 12mln$,

Podbipieta
środa, 9 maja 2018, 20:20

Jest bo blisko połowa tej kasy idzie na odnowienie kompetencji polskiego przemysłu pancernego.Maszyny i nowe technologie a nie na moderne tanków...

Piotr I
środa, 9 maja 2018, 19:12

Prosxe pomniejszyc o 23% VAT.Podane kwoty są kwotami brutto.

sylwester
środa, 9 maja 2018, 18:01

do tej kwoty czolgu zakupowane są umiejętności serwisowania i częściowa polonizacja niby niewielka ale zawsze

Extern
środa, 9 maja 2018, 17:43

Namiar na chcącego sprzedać LEO2 i to jeszcze w tej wersji i cenie, prześlij od razu do MONu od trzech lat szukają gdzie je kupić.

JSM
środa, 9 maja 2018, 17:33

6 mln USD/szt to kosztuje ukraiński Opłot-M z działem 120 mm. Nie pisz bajek.

Niki
środa, 9 maja 2018, 17:18

Już od dawna nie produkuje się nowych Leopardów 2 tylko modernizuje stare.

~jack
środa, 9 maja 2018, 17:08

Sami niemcy podawali, że nowy Leo 2a7 to koszt 15 mln euro czyli około 60 mln złotych sztuka. Dla tych co chcą zastąpić wszystkie t72 około 500 sztuk nowym leo 3, który będzie sporo droższy jakieś wyobrażenie kosztów. Na całą modernizację techniczną mamy 120 mld zł. Możecie sobie wybrać co za to kupić. Wisła + narew 60 mld, Homar 10 -15 mld, Borsuk 800 sztuk to 40 mld, nowy czołg 500 sztuk 30 mld, okręty podwodne 10 mld, kruk 10 -15 mld, harpia w zależności jaki samolot i ile sztuk około 20 mld, Doposarzenie żołnierzy czyli karabiny, mundury, kamuzelki, hełmy, + ppk to około 5 do 10 mld zł. 3 mieczniki to kolejne 10 mld zł. Helikoptery około 15 mld. Samochody transportowe 4x4 plus ciężarówki 10 - 20 mld. To tylko te ważniejsze wydatki przy orientacyjnych cenach, nieco nawet zaniżonych nie uwzględniających full wypas wersji. I pisze to jako amator a nie znawca z MON znający dokładnie ceny. Więc plany midernizacji za Mroczka i jego lista życzęń co to on nie kupi za 120 mld można między bajki włorzyć. Obecny MON też nie ma szans tego zrealizować. Oby chociaż wymienione priorytety zrealizowali za te pieniadze to będzie sukces.

clash
czwartek, 10 maja 2018, 18:57

nie ma potrzeby zastapienia 1 t-72 na 1 Leona to by zrobilo nas mocarstwem

Marek
środa, 9 maja 2018, 15:56

No to znajdź mi kogoś, kto sprzeda ci używane szóstki, Bo na wyprodukowanie nowych nie możesz liczyć. Na nowe siódemki zresztą też.

Gts
środa, 9 maja 2018, 15:31

Od kogo zamierzasz A6 odkupic? KMW modernizuje dzis juz tylko do standardu A7+ a to juz znacznie wyzszy koszt.

rocznik72
środa, 9 maja 2018, 19:49

To nie kupujący określa specyfikację zamawianego sprzętu.? Kupujący może tak zmodyfikować ofertę sprzedającego aby skroić go na własne potrzeby. Oczywiście pozbawiony sensu jest zakup starszej wersji jak jest nowsza (w domyśle lepsza). Niemniej A7 obecnie są wprowadzane, i czy na pewno są o tyle lepsze aby rekompensować znaczny wzrost ceny. Bardzo często spotykamy sytuację gdy producent próbuje narzucić swoje droższe rozwiązania. To jest do przemyślenia. Opcją jest zakup A7 z półki po cenie producenta ale w mniejszej ilości. Nie 128 a np. 100 maszyn. I jeszcze jeden temat dlaczego nie rozważamy zakupu czołgu innego producenta. A7 staje się obecnie jednym z najdroższych wariantów.

Marek
czwartek, 10 maja 2018, 03:15

Sobie możesz kroić do bólu. Tylko najpierw policz linie produkcyjne. Niemiecka robi nowe Pumy na ten przykład. Wprowadzane siódemki zaś, to modernizacje tego, co już jest.

vvv
środa, 9 maja 2018, 12:50

kwota zbyt mala aby 2pl dostaly dopancerzenie podwozia lub hard kill.

Marek
środa, 9 maja 2018, 16:00

Ale jak się domyślam dostaną więcej niż pierwotnie miały mieć.

luka
środa, 9 maja 2018, 15:54

Zapomnij. Dopancerzenia kadłuba nie będzie, bo się wykręcają raz nośnością mostów w kraju, bo jak wzrośnie waga powyżej chyba 58 ton to już mosty mogą nie wyrabiać (a jakoś amerykańskie abramsy ważą po 62-65 ton i takich problemów nie mają) a to z kolei innym razem mówią, że jak zmieniać coś z kadłubem to i zawieszenie trzeba wzmocnić bo waga wzrośnie, a to WZT trzeba by inne, bo te co mamy nie przystosowane do takich ciężkich maszyn itd. itp. A na ASOP przyjdzie nam jeszcze poczekać - przy dobrych wiatrach może najwyżej do nowego BWP, który w założeniach taktyczno-technicznych ma zapisane, że ma być wyposażony w taki system. Do tego czasu przydałoby się chociaż oba boki kadłuba obłożyć ERAWĄ.

vvv
czwartek, 10 maja 2018, 01:47

za duzo waza.

PRS
czwartek, 10 maja 2018, 01:22

Nawet nie będzie prętowca w tylnych sektorach... a Ty o ERAWIE marzysz...

Zbulwersowany podatnik
środa, 9 maja 2018, 12:47

Dopiero gdy poznamy zakres modernizacji tych czołgów to będziemy mogli komentować czy były to sensownie wydane pieniądze.

Podbipieta
środa, 9 maja 2018, 20:35

Są powszechnie znane...

Artek
środa, 9 maja 2018, 15:32

Dokladnie.

Gts
środa, 9 maja 2018, 15:31

Zakres mniej wiecej znamy i jest to bieda wersja.

vvv
środa, 9 maja 2018, 19:48

bieda? dodanie hunter-killer, niezalenej glowicy optycznej dla dowodcy, wymiana napedow, wymiana stabilizacji, dodanie termowizji 3gen, dodanie modulow pancerza wiezy, byc moze wymiana modulow pancerza podwozia, wymiana radiostacji, apu, klima itp itd...jak to jest biedo moderka to powodzenia.

Marek
czwartek, 10 maja 2018, 03:18

Skoro podskoczyła cena, coś jeszcze dodano. Ciekaw jestem co.

PRS
czwartek, 10 maja 2018, 01:34

Uświadom to sobie w końcu, że nie jest to żadna modernizacja w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli skokowe podniesienie możliwości, a wymiana zużytych elementów i modułów do których nie ma części zamiennych i nie są już produkowane na inne, a co za tym idzie na nowe. Co nie znaczy, że na najnowocześniejsze i mające największe możliwości. Widać to ładnie na przykładzie radiostacji.

Marek
piątek, 11 maja 2018, 09:59

Jak powszechnie wiadomo, dodanie hunter-killer, albo termowizji 3 generacji, czy też możliwość używania amunicji nowej generacji lub dopancerzenie wieży (o reszcie nie wspomnę) to wymiana zużytych elementów, których nikt nie produkuje i wcale nie podnosi możliwości czołgu.

Nie ufaj, nie proś, nie bój się.
środa, 9 maja 2018, 12:35

Ciekawe co dostaniemy w gratisie..... bo na pewno Kameraden zamontują \"COŚ\", co w przypadku warunków realnych unieruchomi wóz lub załatwi załogę od środka. Takie rzeczy jak modernizacja wykonuje się we własnym kraju a co najwyżej z komponentów niemieckich, uprzednio sprawdzonych i zweryfikowanych. No chyba że stać nas na powtórkę a\'la TU154M.....

vvv
czwartek, 10 maja 2018, 01:49

tajne bomby ktorych nikt nie widzial oraz nikt nie znalazl dowodow...tak super nowoczesne ze pis wyprowadza na \"komisje\" setki milionow zlotych nie udowodaniajac niczego

Aha
środa, 9 maja 2018, 19:59

Po pierwsze to modernizuja polskie zaklady a nie Niemcy! Po drugie... co takiego bylo w TU154M? Po trzecie to tutaj jest (podobno) dosc powazne forum a nie wolna amerykanka i bajki o teoriach spiskowych!

Marek
czwartek, 10 maja 2018, 03:30

Tak zwane teorie spiskowe, nie zawsze są spiskowe. Co było w TU154M też się długo nie dowiesz. Pewne jest jedno. Rosjanie musieliby być idiotami, gdyby nie umieścili tam tego i owego. Choćby tylko po to, żeby szpiegować niezbyt im przychylny rząd.

vvv
piątek, 11 maja 2018, 15:36

tak wiesz ze mogli anie nie mogli ale nie ma dowodow itp itd.

Marek
sobota, 12 maja 2018, 10:03

Przypominam, że przez brak dowodów sławetny dzwon Liberatora koło Gibraltaru, także uznano za tak zwany \"wypadek\", choć każdy zainteresowany wiedział, że wypadkiem nie był. No i ciekawe co by było, gdyby koledzy z DGSE nie wpadli przy okazji modyfikowania Tęczowego Wojownika? Pewnie mówilibyśmy o kolejnej teorii spiskowej?

Robert
niedziela, 13 maja 2018, 20:33

W dalszym ciągu nie masz żadnych dowodów na poparcie swoich fantazji.

JSM
środa, 9 maja 2018, 17:35

Leony BĘDĄ modernizowane w Polsce. We współpracy.

db+
środa, 9 maja 2018, 17:07

To Gliwice już nie są w Polsce? Zmiany, zmiany, zmiany...

Gts
środa, 9 maja 2018, 12:23

Przetopic na zlom T-72, juz 100x lepiej dogadywac sie z ukraina w sprawie T-84, skoro Leopardow juz sie nie da kupic. Przy produkcji T-84 mozemy sie wiele nauczyc i wiele zyskac, a przy T-72 to juz z g sie nic nie ulepi...

Towdi
środa, 9 maja 2018, 22:49

Na złom i Abramsy kupić.

war is coming
środa, 9 maja 2018, 22:19

Ukraina praktycznie nie ma zdolności produkcyjnych t-84 patrz kontrakt z Tajlandią. Zostają nam t-72 czy tego chcesz czy nie, modernizacja loe2 jak widać po przeciągających sie negocjacjach pewnie nie skończy się porozumieniem i jej nie będzie...

Tom
środa, 9 maja 2018, 19:03

A ten T-84 to dlaczego niby taki dobry? Skad UK ma tachnologie? Co PL moze sie nauczyc? Czy raczej moze jest 100% w druga strone? Jesli juz cos taniego to mozna kupic w Chinach. Przynajmniej jest gwarancja + super cena.

Mateusz
czwartek, 10 maja 2018, 07:44

Charków był jednym z największych ośrodków produkcji czołgów w zssr - T34, T44, T64, T84 . technologie produkcji czołgów więc mają. Ja ciągle uważam że licencja na T84 + polska elektronika i mamy przyzwoity czołg. Klepać powoli, systematycznie. I pracować nad tym jak w tej wierzy upchnąć coś kalibru 130- 150mm :) Wiem fantazja. ..

Marek
piątek, 11 maja 2018, 10:16

Fantazja, bo nawet zakładając, że dogadasz się z licencją, zanim uruchomisz produkcję T-84 to już nie będzie przyzwoity MBT, tylko coś w rodzaju Geparda w ostatecznej jego wersji. W rozsądniejszym przedziale czasowym mógłbyś mieć PT-17 jak już.

clash
czwartek, 10 maja 2018, 19:00

przyzwoity to by byl 20 lat temu

---
środa, 9 maja 2018, 23:12

nie UK tylko UA jeśli już

Grzyb
środa, 9 maja 2018, 18:16

Jakbyśmy tak razem z Rheinmetallem budowali czołg, to byśmy się nauczyli jeszcze więcej...

Wojtek
środa, 9 maja 2018, 17:37

Ulepi, ulepi. Wozy inżynieryjne, podwozia pod coś takiego jak Biała, rakietowe niszczyciele czołgów. Dużo rzeczy można zrobić na podwoziu t-72.

Marek
środa, 9 maja 2018, 16:02

Próbowali się dogadać podobno. Tylko nie wyszło. Turkom chyba także nie za bardzo wyszło z silnikami do Altaya.

patriota
środa, 9 maja 2018, 12:11

Widział już ktoś te zmodernizowane Leopardy 2PL? MON zakładał, że właśnie teraz (maj-czerwiec) pierwsze czołgi rozpoczną próby poligonowe. Nie mogli podnieść tych przyrządów obserwacyjno-celowniczych? Musi być taka tam taka ogromna dziura-obszar osłabiony-w przedniej części wieży? W tym właśnie miejscu pancerz powinien być najgrubszy i jednolity.

Adam
środa, 9 maja 2018, 17:38

Pierwszy miał być na koniec marca. Na razie cisza.

22
środa, 9 maja 2018, 12:05

Czy w pancerzu wieży zaślepią okno celownika, a sam celownik przeniosą na strop wieży?

Niezależny
środa, 9 maja 2018, 17:06

Tak

Gościu
środa, 9 maja 2018, 16:12

Nie,popatrz na fotę demonstratora

Zet
środa, 9 maja 2018, 15:54

Nie. Bo to duże kosztu. Okno celownika zostanie wzmocnione.

Tomson
środa, 9 maja 2018, 11:57

Ciągle słyszę o modernizacji ,podpisanych umowach itp.Czy choć jeden czołg został wstawiony do hali i zaczęto już coś robić?

Michnik
środa, 9 maja 2018, 11:48

Mam pytanie, czy te czołgi 2PL będą po modernizacji lepsze od A5, porównywalne, czy nadal gorsze?

Podbipieta
środa, 9 maja 2018, 20:38

Znacznie lepsze i to nawet bardziej niż znacznie

komandoch
środa, 9 maja 2018, 20:27

z tego co widać na zdjęciu jak mu byle mango trafi w \"oko\" to wleci do wierzy, więc daleko do opancerzenia A5

vvv
czwartek, 10 maja 2018, 01:50

za emes-15 jest dospawana plyta o bardzo wysokiej twardzosci wiec to \"okienko\" zostalo znacznie wzmocnione

Futurolog
poniedziałek, 14 maja 2018, 10:00

Tak naprawdę to w A4 nie ma tam okna w sensie osłabionej części pancerza. Wszystkie czołgi po 80 roku mają za tym celownikiem ekwiwalent pancerza wieży i wszystkie teorie, że to słaby punkt są wyssane z palca. Ten celownik STANIE się osłabieniem po wzmocnieniu całej pozostałej części wieży, bo jeśli nie zostanie ona wewnętrznie zmieniona to niemożliwe jest zachowanie integralności wytrzymałości pancerza. Obecnie słaby punkt w A4 jest na jarzmie(jak we wszystkich współczesnych czołgach od wschodu do zachodu) - i to mam nadzieję jest w PL poprawione, bo na kadłub nie ma co liczyć. Przeniesienie celownika wyżej w nowszych wersjach to przede wszystkim dostosowanie do nowego pancerza od A5, co w PL najwyraźniej nie zostanie zrobione i lepsza przeżywalność celownika, jako mniejszego celu.

mimko
środa, 9 maja 2018, 18:15

2pl juz blizej do 2a7, bez wymiany lufy.

Extern
środa, 9 maja 2018, 17:46

Trochę lepsze od 2A5.

JSM
środa, 9 maja 2018, 17:42

Lepsze. Elektryczne napędy wieży i działa, termowizja, maty przeciwodłamkowe, APU. Pewnie coś jeszcze. No i będą po generalnym remoncie bo od tego się zaczyna.

Niezależny
środa, 9 maja 2018, 17:38

Bedą miedzy Leo A5 a A6.

Maciek
środa, 9 maja 2018, 16:31

Ta modernizacja to pic na wodę, będą gorsze a kasy pójdzie tyle, że by Niemcy nam do a6 zmodernizowali.

vvv
czwartek, 10 maja 2018, 01:50

jak 2pl poza gorsza lufa jest lepsza wersja niz 2a6

witam
środa, 9 maja 2018, 16:07

Porównywalne, lub minimalnie lepsze od 2A5.

King
środa, 9 maja 2018, 15:50

Lepsze.

hobbymilitia
środa, 9 maja 2018, 15:43

inne niz A6 i A7 czy Abramsy. Ile rodzajow czolgow ma Europa ?

Ozi.
środa, 9 maja 2018, 15:33

Będą porównywalne do A5. Szkoda, że nie uwzględniono ochrony aktywnej na czołgach.

Patcolo
środa, 9 maja 2018, 15:25

Mają być lepsze od A5 a ciut gorsze od A6 tak przynajmniej pisali no, ale nie wiadomo co aneks zawiera. 300 milionów więcej to dużo zważywszy że o tej 14 czołgów do modernizacji wiedziano dużo wcześniej no i patrząc na efekt jak to się mówi tzw. synergii.

Podbipieta
środa, 9 maja 2018, 20:43

SKO lepsze od A6 a armata o gorszych parametrach.Porównywalne ...ale przy ( mażenie moje) amerykańskich uranówkach to lepsze

Patcolo
czwartek, 10 maja 2018, 01:46

No to czekamy na efekt ostateczny ale coś długo im to idzie.

Tweets Defence24