Reklama

Polska z dostępem do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania

25 marca 2014, 17:22
Fot. MON
Defence24
Defence24

Nasza współpraca przyniesie wymierne efekty w postaci sprawnego i funkcjonalnego systemu satelitarnego. Będziemy w stanie zwiększyć swoje zdolności – powiedział szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak podczas podpisania pomiędzy ministerstwami obrony Polski i Włoch porozumienia, które umożliwi Siłom Zbrojnym RP uzyskanie dostępu do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania.

25 marca br. w obecności sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka oraz ambasadora Republiki Włoskiej w Polsce, J.E. Riccardo Guarigli podpisane zostało „Porozumienie implementacyjne pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Włoskiej w sprawie zapewnienia Polsce praw dostępu do Systemu „Cosmo-SkyMed Seconda Generazione” (CSG) oraz Pozyskania Polskiego Naziemnego Segmentu Wojskowego Użytkownika (P-DUGS)”.

Porozumienie umożliwi Siłom Zbrojnym RP uzyskanie dostępu do włoskiego satelitarnego systemu rozpoznania obrazowego w ramach obowiązującej umowy międzynarodowej dotyczącej zasad i warunków polskiego dostępu do systemów COSMO-SkyMed (CSK) oraz COSMO-SkyMed Seconda Generazione (CSG), podpisanej przez Ministrów Obrony Polski i Włoch 3 września 2012 r.

Podpisy na dokumencie złożyli: szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, pełniący funkcję przewodniczącego Polsko-Włoskiego Komitetu Sterującego oraz dyrektor włoskiego Departamentu Programów Uzbrojenia gen. broni Enzo Vecciarelli. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
maniek
środa, 26 marca 2014, 09:13

nareszcie... chciałoby się powiedzieć, ale nie powinno to wykluczyć własnych satelitów wojskowych...

Darek S.
środa, 26 marca 2014, 01:44

Ciekawe za ile i co to wogóle jest warte ?

Polish
wtorek, 25 marca 2014, 23:40

No widzę że do czegoś zmierzamy, dzięki satelicie będziemy mogli robić zdjęcia baz i będziemy wiedzieć gdzie potencjalny wróg jest po czym możemy dać namiary do F-16 i bombardowanie :)

Zgryźliwy
wtorek, 25 marca 2014, 21:14

Fakt - jakiś krok wprzód to jest. Ale byłbym osobiście spokojniejszy gdybyśmy mieli na orbicie WŁASNEGO satelitę.

Edo
wtorek, 25 marca 2014, 20:51

Dobra decyzja ale czeba myślec o swoich satelitach

sorbi
wtorek, 25 marca 2014, 17:42

NO to może teraz najwyższy czas na np. pociski manewrujace i to nie tylko dla okrętów podwodnych

www
środa, 26 marca 2014, 09:09

Umowa jest chyba na 2 lata wiec pewnie zanim je dostaniemy to już wygaśnie, już Rosja zadba o to aby jej nie przedłużyli - (mają sposoby) a nasi się połasili teraz już wiem czemu kupujemy Mastera:)

arti
środa, 26 marca 2014, 08:08

nie potrzebujemy takich pocisków.

Jan
środa, 26 marca 2014, 14:34

W tym Programie moglibyśmy być Partnerem. Niestety jesteśmy tylko klientem. Pozostaje tylko kwestia jakim klientem: strategicznym, ważnym czy takim sobie. Trzeci przypadek jest mało użyteczny w czasie poważniejszych kryzysów.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama