Polska wysłała LOR ws. Abramsów

14 lipca 2021, 17:58
m1a2 sepv3 2
Fot. sgt. Calab Franklin
Reklama

Polski resort Obrony Narodowej formalnie rozpoczął procedurę pozyskania czołgów M1A2 SEP v3 Abrams. W tym celu do amerykańskich władz zostało wysłane zapytanie ofertowe (Letter of Request), w którym strona polska określa swoje zapotrzebowanie na te czołgi.

W środowe popołudnie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na swoim Twitterze zakomunikował, że zostało już wysłane zapytanie ofertowe – Letter of Request – w sprawie zakupu 250 czołgów podstawowych M1A2 SEPV3 Abrams. To oznacza, że procedura ich pozyskania została uruchomiona przez polskie władze.

Letter of Request jest pierwszym, formalnym etapem zakupu sprzętu wojskowego w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS). Ten dokument określa zapotrzebowanie Wojska Polskiego na amerykańskie Abramsy, wynoszące 250 sztuk, wraz z dodatkowym wyposażeniem i wozami zabezpieczenia technicznego.

W dalszej kolejności konieczne będą przygotowanie odpowiedzi, notyfikacja Kongresu USA o planach sprzedaży zagranicznej oraz negocjacje, które mogą się zakończyć się podpisaniem umowy międzyrządowej pomiędzy USA a Polską (tzw. Letter of Offer and Acceptance - LOA, której projekt zostanie przesłany w odpowiedzi na polskie zapytanie). Po tym już Stany Zjednoczone wewnętrznie podpiszą kontraktu na dostawę sprzętu, ale z General Dynamics Land Systems – producentem M1A2 Abrams SEP v3 jak i dodatkowymi podmiotami, którzy zajmą się dostawą dodatkowego, ale niezwykle istotnego sprzętu. Takim dodatkowym sprzętem mogą być WZT M88 Hercules.

Pierwsze czołgi powinny już w przyszłym roku przybywać do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Łącznie trafią do czterech jej batalionów, a dokładniej do 1. Brygady Pancernej oraz 19. Brygady Zmechanizowanej. Z kolei szkolenie ma, przynajmniej na pierwszym etapie, odbywać się z udziałem wojsk amerykańskich.

Reklama
Reklama

Polska już wielokrotnie korzystała z procedur FMS. Tak m.in. było w wypadku pozyskania myśliwców czwartej generacji F-16 i ich modernizacji, w tym pozyskiwania pocisków manewrujących JASSM i JASSM-ER oraz innego uzbrojenia w rodzaju rakiet powietrze-powietrze AIM-120C-7 AMRAAM, ale też wyrzutni i pocisków HIMARS, zestawów Patriot/IBCS w programie Wisła czy wreszcie myśliwców F-35.

Abrams M1A2 w wersji SEPV3 są najnowszym wariantem, wprowadzonym niedawno na uzbrojenie US Army. Względem poprzednich ulepszono opancerzenie, zwiększając zarazem przeżywalność załogi. Do ochrony czołgu warto dodać także system przeciwdziałania zdalnie odpalanym ładunkom wybuchowym jak i nowe wewnętrzne systemy przeciwpożarowe.

Modyfikacjom uległa również jednostka napędowa. Udoskonalono alternator, pierścień poślizgowy jak i moduły Hull Power Distribution Unit (eHPDU)/Common Remote Switching Modules (CRSM) i system monitorowania akumulatorów (BMS). Dodano pomocniczy agregat zasilający. Poprawiono również system łączności. Znaczna część modyfikacji dotyczyła architektury elektronicznej czołgu i systemu generowania energii, tak aby był on dostosowany do ewentualnych dalszych usprawnień. Wprowadzono także nowe systemy łączności.

Zmodyfikowano także system kierowania ogniem, poprzez dodanie systemu Ammunition Data Link, pozwalającego na przesyłanie informacji do kompatybilnych z nim pocisków, takich jak przeciwpancerny kinetyczny M829A4 Advanced Kinetic Energy (AKE) oraz odłamkowo-burzący/wielozadaniowy XM1147 Advanced Multi-Purpose (AMP). W zmianach, jakie nastąpiły w czołgu, znalazło się także miejsce dla zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS-LP.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 306
Reklama
Dw
sobota, 17 lipca 2021, 18:02

Kiedy doczekamy się czasów kiedy rząd wspiera rozwój naszego przemysłu oraz nowych technologii ? Czy na prawdę nie możemy u nas produkować czołgów w oparciu o dostępne typy np. K2, Leopard ? Gzie jest nasz PGZ, dlaczego nie wspieramy Bumaru ? Nie umiemy wyciągać wniosków z innych krajów ( np. Turcja, Korea Płd., Brazylia ), które w przeszłości podpisały kontrakty na uzbrojenie wraz z transferem technologii a teraz są w stanie zaprojektować nowoczesne własne uzbrojenie. Mamy polityków którzy patrzą tylko przez pryzmat najbliższych wyborów, zero perspektyw na przyszłość ... Odnośnie czołgu Abrams jest to bardzo nowoczesny tank ale które państwo stać na utrzymanie w linii trzech tak różnych typów czołgów ( logistyka, serwis, uzbrojenie ) ?

Abrams
niedziela, 18 lipca 2021, 13:13

Kolego , bardzo się mylisz w tym co piszesz , może zacznę od początku rząd stara się wspierać rozwój nowych technologii są od tego różne programy rządowe , jest jednak pewna bariera ktora uniemożliwia implementację nowych technologii na Polski rynek , nie ma chętnych , brak parku technicznego , brak nam specjalistów ,brak nawet odpowiednich materiałów , rząd musiał by odbudować ,to co zostało zniszczone w czasach przemian gospodarczych , mielismy piece hutnicze w których można było wytopić , mieliśmy fabryki w których można było produkować odpowiednie elementy czołgów , jak choćby silniki m teraz tego nie mamy , chcesz wszystko budować od podstaw ? Bumar jest producentem skorup i monterem podzespołów które musi sprowadzić z zewnątrz , musieli byśmy kupić licencje na produkcję czołgu , kupić cały ,,power pack" byli byśmy bardzo uzależnieni od Niemców , lufę też od nich , system obrony aktywnej ma Izrael , potem to wszystko zamontować w ,,naszym" czołgu , a potem byś wyczytał że produkujemy ,,własny" czołg dwa razy drożen i zakup takiego samego za granicą!!! Bo taka była by prawda . Następna sprawa K2 to już ,,klon" a ty chcesz go jak Turcy jeszcze raz sklonować na K2PL ? i potem kupić silnik od Niemców? Teraz Leo II , jest doskonałym czołgiem , w wielu wypadkach bardzo dorównujący Abramsowi w nowej wersji , jest jednak zaprojektowany bez turbiny gazowej , która zapewnia MBT doskonałe wartości jezdne , mało tego trochę przyczepił bym się tu do modernizacji , chyba Amerykanie poszli trochę dalej . Co do zakupu LEOPARD II Niemcy musieli by uruchomić od owa linie produkcyjną bo ilości które nam są potrzebne , chyba nie mają w magazynach , a Abramsy dostaniemy za rok , to prawie od ręki . Uważam że rząd przeanalizował możliwości zakupu i produkcji czołgów , i decyzja jest dobra , bo daje nam czasna być może wyprodukowanie ,,NASZEGO" czołgu ,

WSK74
sobota, 17 lipca 2021, 13:38

Dziwny to kraj, który wydaje takie pieniądze (5 mld USD) bez publicznej dyskusji, nawet w Sejmie ........ Oczywiście wszystko można sprowadzić do niepotrzebnego bicia piany, ale za błędne decyzje nie płaci Premier z Ministrem, tylko obywatele (jak kto woli Suweren). Fakty są takie, czołgi bez osłony z powietrza ostatnio były dobre w Afryce, nawet w Syrii okazały się niewystarczające. Abrams jest śliczny, tylko za duży, pali dwa razy tyle co Leopard, itd. Gdyby modernizacja Leopardów była faktycznie nastawiona na podniesienie własności bojowych, to może 250 szt względnie nowoczesnych czołgów by wystarczyło ? Może z T72 i PT -91 można zrobić jednolity standard ? Jedyny argument za Abramsami, to że jeśli są składnice USA w Polsce, to ewentualnie dostęp do części może być szybszy (?)

Andrzej.
sobota, 17 lipca 2021, 13:02

Jak czytam niektóre komentarze to już mam dosyć. Nie cierpię PiSu ale każdy sprzęt dla armii jest na wagę złota. Spytajcie o to Ukrainę.. Udzieli wam odpowiedzi.

Żona Trepa
piątek, 16 lipca 2021, 06:15

Bardzo dobry wybór ! Niestety bez offsetu ale z poza budżetu MON! Ludzie czytajcie ze zrozumieniem! To nie zamyka programu WILK Priorytet MON to teraz : 1. Narew w bardzo dużym nasyceniu 2. Kolejne baterie patriot 3. Kolejne baterie Himars 4. Krab kolejne zamówienia 5. Systemy bezzałogowe 6. BORSUK (tutaj żeby to usprawnić HSW powinno przejąć łabedy i tam zrobić linie produkcyjna aby wolumen roczny był wysoki) i MOCNO PROMOWAĆ NA EKSPORT!!! 7. Eskadra NOWYcH f16 i podniesienie wszystkich które teraz mamy do najnowszego standardu! 8. Program WILK. Albo wchodzimy w układ z Korea na K3PL nie k2 z działem 130mm i produkcja ok 2028 albo tworzymy lekki czołg z armata 130mm np na podwoziu rosomaka przebudowanego i dopancerzonego .

Antoni
piątek, 16 lipca 2021, 17:39

A kasa skąd ?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 22:02

Z kątowni. Starczy przestać sponsorować ostatnio bardzo modne w UE i szkodliwe dla państwa bzdury.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 23:11

Mozna zaczac od tych 2mld zł na szkodliwa TW PIS.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 17 lipca 2021, 08:19

Są ciekawsze miejsca, gdzie można forsy poszukać.

Luke
piątek, 16 lipca 2021, 02:55

Mysle ze to tylko formalnosc bo wszystko jet juz na stole!

JSM
czwartek, 15 lipca 2021, 21:06

Mam głąboko w nosie czy nasza armia bedzie używała Abramsów czy Leopardów czy K2PL czy Opłotów. Pod jednym warunkiem: czołgi te będą w całości produkowane w Polsce z pełnymi prawami do produkcji, rozwoju i sprzedaży. Każdy inny zakup uważam za zdradę interesów Polski, która powinna skutkować postawieniem odpowiedzialnych przed Trybunałem Stanu.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 22:29

Za Opłota podziękuj na wejściu. Jakość wykonania można poprawić. Z karuzelą, gdzie amunicja ulokowania jest pionowo nic nie zrobisz. T-72 jest lepszą bazą wyjściową na bezpieczny dla załogi czołg. Leoparda nigdy nie będziesz tak produkował. W przypadku Abramsa możesz dostać montownię. Dotyczy to M1A1 w szympansiej wersji. K2PL na dziś byłby najbliżej twoich oczekiwań, tylko trza by było trochę poczekać. Skoro wzięto Abramsa, jest trochę czasu. Dlatego warto by było opracować nową generację razem z Włochami na przykład.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 21:41

Chyzwar, T-72 w wersji M/M1 nawet koło T-80 nie stał i nei ma szans bys zrobił z neigo chocby poziom bazowego T-80, a juz to że mozna z neigo zrobić bezpieczny czołg..... Co do Abramsa, to nikt ci dla 250 czołgów nei da linii montazowej. Egipt dostał bo kupił ich ponad 1000 i popatzr dostał w takiej wersji jak US Army. Jedyna małpia wersję Abramsa to dostał Irak panei Chyzwar, wersje z pancerzem eksportowym to nie małpie wersje, pancerz jet porównywalny z tym z USA ale zastapiono zubożony uran kompozytem. Popatrzn na M1A2T dla Tajwanu, pancerz elskortowy a poziom M1A2 SEP2.

Pamiętliwy
piątek, 16 lipca 2021, 13:35

Wymień kraj który dostał takie prawa i przywileje do produkcji najnowszych czołgow od kraju który je wymyślił i zaprojektował. Wystarczy jeden. Czekam

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 22:36

Koreańczycy chociażby. Tylko, że im chodziło o coś więcej niż czołgi. Za tym szło kilka inwestycji, na których zrobiliby w UE dobry interes.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 21:42

Chwilę a niby jaki to licencyjny czołg i skąd produkują koreańczycy?? Bo K1 nie jest zadną licencją, podobnie K2:)

lol
piątek, 16 lipca 2021, 17:49

sorki nie doczytałem komentarza powyżej polska t-72

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 23:13

Sorry ale dla ciebie małpia wersja i tak kiepskiego Urala a pózniej T-72A to najnowoczesneijszy czołg rosyjski w tym czasie????

lol
sobota, 17 lipca 2021, 09:14

T-72A to nie T-80 ale w porównaniu z T-72b to nie była przepaść

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 21:43

T-72A to T-72M1, róznią sie nazwą i środkami łacznosci. Do T-72B to była przepaść, sporo lepszy pancerz uzbrojenie , stabilizacja mocniejszy silnik, ot tak jakbys z Leo2A0 pzreskoczył na Leo2A5.

lol
piątek, 16 lipca 2021, 15:43

O tak z głowy Hiszpania leo A 6 egipt T-90 indie T-90 wystarczy?

Pamiętliwy
piątek, 16 lipca 2021, 17:57

Hiszpania nie produkuje Leo a6 i nigdy nie miała takich zdolnosci no chyba ze chcesz powiedziec że my produkujemy Leo 2 PL, T- 90 odpada bo pytałem o najnowocześniejsze czołgi na świecie.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 17:55

T-90 to 1993r, a Egipt kupuje je po 28 latach i nie dostał T-90M:) Hiszpania nie budowała Leo2A6 ale opracowany na jego podstawie czołg Leopard 2E ( Leo2A6E) dla hiszpanii, nikt inny nie ma tej wersji I nie mają prawa ani do sprzedazy ani nie sa w pełni produkowane w Hizpanii:)) Cos jeszcze??

Zwawca
sobota, 17 lipca 2021, 12:31

KŁamiesz oczywiście że Hiszpania produkuje w fabryce pod Tarragoną a stal jest dostarczana przez hutę w Saragossie. Nieuk..... Tak nawiasem mówiąc to Hiszpania ma jako jedyna w Europie Rudy wolframowe...

Adam
piątek, 16 lipca 2021, 10:18

Wodzu, prowadź!!! :)))

say69mat
piątek, 16 lipca 2021, 02:16

Pojawia się wszak kluczowa kwestia, co zrobić w przypadku ewidentnego braku kompetencji w obszarze produkcji rzeczonych czołgów przez nasz przemysł zbrojeniowy??? Vide ślamazarna realizacja programu modernizacji czołgów Leopard2 A4 do standardu Leopard2 Pl???

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 22:51

Serio? Sprawdź kiedy Węgrzy zamówili nowe Leo2A7+. To czołg istniejący w metalu, doskonale znany Niemcom, bo sami go zaprojektowali. Od złożenia zamówienia do zakończenia dostawy upłynie sześć lat. To tylko 44 czołgi. I śmiech pusty mnie ogarnia jak sobie przypomnę, kiedy Übermensche drwili z Greków. Teraz, żeby wywiązać się z zamówienia muszą się im pięknie kłaniać.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 21:47

Węgry nie dostały jeszzce ani jednego Leo2A7+ aczy dostana je w planowanym 2023r to nic pewnego. Grecy zas panie Chyzwar produkowali elementy pancerza do Leo2A7+ ale jedynie dla 10% budowanych/ modernizowanych do tego standardu czołgów. Aha Niemcy zdaje się zwyczajnei kupili ten grecki zakład.

były porucznik zmechu
piątek, 16 lipca 2021, 13:51

Patrz Korea i Turcja. 30 lat temu byli w znacznie gorszej sytuacji niż my

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 22:56

Dokładnie.

Marek
piątek, 16 lipca 2021, 00:03

Dobra

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 23:47

A wiesz że nikogo nie obchodzi co to sie tobie wydaje?

Herr Wolf
piątek, 16 lipca 2021, 11:20

Po co się dusisz jak nie musisz..

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 17:55

Wolfik ile myslałes zanim na to wpadłes , bo widzę ze cały dzień:))

Adam
czwartek, 15 lipca 2021, 20:41

Ciekawe czy pozyskali chocaż technologię malowania tak jak przy kupnie F16?

Kasander
niedziela, 18 lipca 2021, 12:09

Zdajesz sobie sprawę jakie znaczenie ma malowanie współczesnego sprzętu np. dla zmniejszenia echa radarowego lub termicznego? Posiadanie takiej umiejętności to już high tech.Więc daruj sobie pisanie tych głupot.

ja
czwartek, 15 lipca 2021, 19:56

To znaczy że nic jeszcze nie zostało kupione. Sprawa jest otwarta I po co tyle szumu?????????????????????????????//

Bula
czwartek, 15 lipca 2021, 19:27

Trzeba dokupic jeszcze 500

MPL
czwartek, 15 lipca 2021, 19:04

Warto przypomnieć, że taki sam LOR dotyczący pocisków przeciwradiolokacyjnych AARGM został wysłany w 2017 r. Wie ktoś co się dalej dzieje z tym zakupem?

Nom
piątek, 16 lipca 2021, 13:36

Już dostarczone.

Luke
piątek, 16 lipca 2021, 02:56

Tak juz byly dostarczone dwa lata temu

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 18:08

Najbardziej się obawiam iż nasze "orły" polityczne uważają że poprzez ten zakup stajemy się ważniejsi dla USA. Panowie tak nie jest USA liczy się tylko z silnymi państwami które mają swoje własne zdanie które mogą realnie sami realizować. Dlatego jeżeli jest to zakup na uzyskanie czasu i realizację własnego czołgu (przy współpracy z USA lub Niemcami lub Koreą) to ma sens inaczej ich to śmieszy.

Lll
czwartek, 15 lipca 2021, 18:03

Jeszcze nie tak dawno jak mówiono że modernizacja Leo do wersji 2pl to bieda to rozlegały się wszem i wobec glosy że tak musiało być żeby nie przekroczyć granicy 60 t ponieważ polskie mosty więcej nie wytrzymują i tą broń była bezskuteczna a teraz kiedy kupuję 70 t abramsa to nikt już problemu nie widzi... następna rzecz że ci sami którzy teraz wychwalaja ten zakup jeszcze jakiś czas temu opowiadali jaki to wspaniały jest k2pl i że w ciągu 3, 4 lat moglibyśmy to mieć i produkować u siebie a teraz nagle już jest zły i nagle okazuje się że jakbyśmy go wybrali to pierwsze otrzymalibysmy za 10 lat. Serce się cieszy z zakupu m1 bo to poważne wzmocnienie ale rozum mówi co innego...

Monkey
czwartek, 15 lipca 2021, 16:39

Dość kontrowersyjna decyzja. Pod względem wojskowym Abrams M1 SEP v.3 to obecnie być może najlepszy seryjnie produkowany MBT na świecie. Ale jeśli chodzi o korzyści dla polskiego przemysłu, to nie widzę niemal żadnych. Poznań ma swoje Leopardy 2A5, Bumar męczy się z Leopardami 2PL i pudruje T72M1 do standardu M1R. Kto zajmie się Abramsami? Amerykanie zapewne… Bumar nawet gdyby przenieść obsługę wszystkich Leopardów 2 do Poznania i zaprzestać prac nad T72 nie jest w stanie ogarnąć Abramsów. Jest kilka lat na przygotowanie, bo dostaniemy sprzęt z zerowym resursem, ale trzeba już teraz zdecydować gdzie będą się odbywać remonty i modernizacje. A na koniec dwa prztyczki:-( Pierwszy: w wersji SEP v3 kamera termalna jest drugiej generacji, a nawet nasze M1R mają Asterię trzeciej generacji. Termiczne przyrządy obserwacyjne trzeciej generacji mają się pojawić dopiero na projektowanym SEP v.4. Czyli byłoby lepiej, gdyby od razu montować już w Polsce nasze kamery termowizyjne. Drugi prztyczek: oczywiście nasi decy”dęci”… Słów mi brak na piramidalne wręcz poziomy ich głupoty. Ponownie ogłosili, że zakupią, że prosto od wybranego dostawcy. A następnie wszczęli procedurę pozyskania sprzętu. Czyli Amerykanie znowu mają wszystkie karty w ręku. Nawet nie potrzebują asa w rękawie, bo sami im go oddaliśmy nie rozpisując wcześniej przetargu, w którym byłby więcej niż jeden oferent.

Alek
piątek, 16 lipca 2021, 17:45

A która fabryka produkuje nowe Abramsy ?

QVX
piątek, 16 lipca 2021, 08:12

Drobna uwaga. SEP v. 4 w pierwotnej konfiguracji miał być SEP-em v. 3 + termowizja dwuzakresowa III gen. + XM1147 + co tam w elektronice zdążą opracować. Ale XM1147 dostał już SEP v. 3, a resztę w elektronice mają załatwiać wymiany bieżące. Dlatego też SEP v. 4, jeśli powstanie, to będzie miał inną konfigurację.

Marek
piątek, 16 lipca 2021, 00:08

Cena juz jest uzgodnione, czyli to formalności.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 18:17

Monkey po pierwsze M1A2 SEP3 ma system FLIR pracujacy w dwóch zakresach podczerwieni a nasza Asteria dziala w jednym. Na polu walki zdecydowanie lepszy jest system działający w dwóch pasmach niz w jednym jak u nas. po drugie: od kogo chcesz kupic na szybkiego 250 czołgów, czas start:)) A co do przetargu to miałbys do wyboru M1 Abrams i nic, bo nikt nie dostarczy ci szybko 250 czołgów.

Monkey
czwartek, 15 lipca 2021, 19:17

@Davien: Na szybko rzeczywiście nikt nie jest w stanie dostarczyć tak szybko tak dużej ilości czołgów. Tylko czy my naprawdę potrzebujemy tych maszyn tak szybko? Nie mając w zasadzie opl/oprak, niedoposażoną w środki rozpoznawcze artylerię czy praktycznie zerową obronę ppanc?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 23:06

Z tego, co widać dziś potrzebujemy na wczoraj. Teraz na Białorusi zrobiło się bardzo nieciekawie. A po wyborach w USA pewni panowie, którzy teoretycznie są naszymi kolegami dostali sygnał, że razem z ruskimi mogą małym kosztem obrabiać naszą dzielnicę.

Extern
piątek, 16 lipca 2021, 13:48

Właściwie to potrzebujemy. Nawet jeśli nic się nie stanie wojennego. Właśnie tworzymy nową dywizję która ma stać na kierunku Brzeskim, więc w coś ją trzeba uzbroić. A to ewidentnie musi być ciężka dywizja, bo to jest wymarzony teren dla czołgów. I ewentualny przeciwnik też o tym wie. Mógłby przeprowadzając jakieś pokazowe manewry czy koncentracje wojsk tuż obok naszych granic, próbować wpływać na naszą politykę. Skoro na przeciwko będzie stała ciężka dywizja na prawdę dobrze uzbrojona to i będzie od razu inna rozmowa na salonach politycznych.

dr
piątek, 16 lipca 2021, 05:16

praktycznie zerową obronę ppanc - A skąd niby taka teza? Wszystkie SPIKE odleciały na lato do Afryki?

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 23:52

Mankey, potzrebujemy ich na teraz, no chyba ze w razie czego chcesz wysyłac żołnierzy w ruchomych celach nazwanych T-72M.M1 i PT-91. OPL/OPRAK nie zatrzyma T-72B3, podobnie jak artyleria czy same ppk. Do tego OPL jako taka mamy,może stara i porosyjska ale jest i jak pokazała Syria z rosyjskimi maszynami sobie radzi. A kupować coś na dzisiejszym srednim poziomie( K2PL) za kilkanaście lat ma taki sam sens jak kupowanie pierwszych Hawków do OPL czy MiG-21 do lotnictwa.

gnago
piątek, 16 lipca 2021, 17:10

Nic na wczoraj nie potrzebujemy . Zwyczajnie rodziny decydentów i wyższych oficerów będą szły w pierwszym szeregu . Ich bojowość elektronika załatwii. No ja dorzucam lobbystów . Davuś będziesz rozpoznawał sytuację bojem

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 23:33

My wielu rzeczy potrzebujemy na szybko. Temat zlewano kilkadziesiąt lat mimo tego, że na własnej skórze przekonaliśmy się czym jest Rosja. Potem był sygnał ostrzegawczy w postaci Gruzji. Pajace, którzy mają się za elity śmiali się z tego i na szwabskie polecenie poklepywali się po plecach z niejakim Putinem, nadal nic nie robiąc dla obronności kraju. Jak pierdyknęło na Ukrainie zaczęli udawać, że coś robią, ale za bardzo nic nie robili. Ja Ukraińców nie darzę specjalną sympatią, bo z oczywistych powodów nie mam za co ich lubić. Ale barany, którym wydaje się, że są elitami powinny wziąć młotki i już wtedy zacząć walić się nimi w swoje puste łby. To był tak wyraźny sygnał ostrzegawczy, że nawet zaczadzony Europą skończony idiota nie powinien go był już zignorować. Teraz doszedł szaleniec "Batka" z Białorusi, który znajduje się obecnie pod całkowitą rosyjską kontrolą i robi takie rzeczy, na jakie oficjalnie nie pozwoliliby sobie Rosjanie. Środki na te czołgi podobno mają pochodzić spoza budżetu MON. Jeśli faktycznie tak jest nie mam nic przeciwko. Lepiej wydawać na to, jak na LGBT, czy inne podobne do niczego nie potrzebne bzdury. Te czołgi to wartość dodana, mogąca wybić z głowy Rosjanom wykorzystywanie w niecnych celach szaleńca, który dziś rządzi Białorusią. Chciałem K2PL. Ale to by potrwało. Niech jak najszybciej zrobią Borsuka. Najpierw lekką wersję, potem cięższą. I uruchomią jego produkcję nie tylko w HSW ale też w Bumarze. Może się to wydawać niesprawiedliwe, ale mimo tego, że pierwowzór Willysa wymyśliło BRC produkowały go różne amerykańskie firmy. Współpraca z Koreą przy czołgu tej samej generacji co Abrams chyba raczej odpada. Ale skoro one mają być, to na spokojnie można by kombinować z nową generacją z nimi, albo z Włochami. Bardziej realna jest teraz włoska opcja bo oni od razu chcieli czołg kolejnej generacji. W takim układzie można by zacząć powoli odstawiać toksyczne Leopardy do rezerwy a teciaki nawet niespecjalnie zmodernizowane "podarować za darmo" tam, gdzie jeżdżą T-54/55 nawet jeśli sprawiłoby to kilku europejskim tak zwanym "kolegom" niejakie kłopoty. Tak na marginesie. W zakresie rozpoznania kupiliśmy to i owo na szybko od Turków. Fakt, że nie jest tego dużo. Ale pierwsze koty poszły za płoty. Za nimi pewnie pójdą następne.

Kasander
niedziela, 18 lipca 2021, 12:13

Nic dodać nic ująć.

krajan
czwartek, 15 lipca 2021, 15:16

Odważna decyzja ze skutkami finansowymi na pokolenie To prawie 100 milionów zł za czołg, cena średniego mostu rzecznego czy średniego śmigłowca, 10 Rosomaków Za takie pieniądze to wersja z nowym silnikiem, a nie z kosztowną turbiną Ograniczona modernizacja Leoparda A4, to ca 20 milionów zł za czołg Zakup bez offsetu, ale i bez jasnej umowy serwisowej ze wskazaniem kto będzie serwisował i jak drogie będą części To jest przysłowiowa przynęta z rybką, a koszty eksploatacji i serwisu to dopiero będzie wydatek, ale to już inni niech sie martwią

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 16:21

Wszystko zależy od tego czy ta umowa przekreśla pracę nad własnym czolgiem. Jeśli nie, to kwestia pieniędzy jest drugorzędna. Są to duże pieniądze ale w porównaniu z tymi z tymi, które bezsensownie straciliśmy przez poprzednia ekipę (do dziś prawdopodobnie już ok 700mld) to już nie robią takiego wrażenia. Nie mówiąc o tym jakie w naszej historii były koszty oszczędzania na armii. Ciężko przeliczyć na pieniądze utratę niepodległości na 123 lata, setki tysięcy ludzi zesłanych na Syberię, tysiące zabitych, zrusyfikiwanych i zgermanizowanych, utracone szansę i pozycje być może mocarstwa europejskiego, a może nawet światowego. Do tego na konto rozbiorów idzie też w dużej mierze to co się działo w drugiej wojnie światowej i po: kolejne 6mln do piachu, setki tysięcy na Syberię, do Kazachstanu itd, ogromne zniszczenia całych miast, rabunek dóbr i majątkui zniewolenie na 50 lat z którego jeszcze się nie otrzasnelismy. Samo to jest szacowane na ok 3 biliony złotych. A wcześniej też chociażby wielka grabież dokonana przez Szwedów i wywiezienie wszystkiego co się dało, czego też można by uniknąć gdyby wcześniej pomyślano o silnym, regularnym wojsku. Nawet jak będziemy przeznaczać 3%PKB armię z czego np 1,2% PKB na modernizację to i tak będzie promil tego co stracimy jeśli zostaniemy zaatakowani, a nie będziemy mieli silnej armii. Trzeba pamiętać, że wbrew ruskim trollom, Rosja zawsze była, jest i do póki się nie rozpadnie będzie krajem o mentalności bandyty, który nie zmarnuje żadnej okazji żeby napasc i ograbić słabszych. W naszej sytuacji geopolitycznej Armia musi być absolutnym priorytetem zaraz po demografii. I to Armia o statusie armii Izraela czy Turcji, a nie jako symboliczne wojsko jednej z prowincji Berlina do ewentualnej obrony tego ostatniego od wschodu

Jarosław Polske zbaw
czwartek, 15 lipca 2021, 21:31

No tak, tyle nieszczęścia można było uniknąć, gdyby tylko wcześniej wpadli na to żeby kupić te 250 Abramsów.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 00:06

Co konkretnie masz na myśli? Uważasz że jak w XVII i XVIII wieku nie było abramsow to nie można było stworzyć silnego wojska? Nie bardzo rozumiem twój komentarz. Możesz wyjaśnić?

Extern
piątek, 16 lipca 2021, 13:56

No i właśnie reformy sejmu czteroletniego w tym te związane z powołaniem prawdziwego wojska i prawdziwych na nie podatków a potem konstytucja 3 maja niestety ale przyśpieszyły upadek Rzeczypospolitej. Rosja widząc że Polska lada chwila im "zeskoczy z widelca" właśnie wtedy przyśpieszyła swoje wobec nas wrogie zamiary.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 16 lipca 2021, 23:48

Dokładnie tak. Niemra, która rządziła wtedy Rosją mówiła o tym wprost. Francuz Voltaire jej sekundował. Jak ktoś mu zarzucał kłamstwo, to z rozbrajającą szczerością przyznawał, że kłamał, twierdząc, że lubi darowane mu przez Rosję kożuchy. Mimo tego, że wówczas musiały nosić wszy i śmierdzieć niemożebnie.

GI
czwartek, 15 lipca 2021, 14:43

A czy ktoś pomyślał by kupić większą ilość amunicji?. Czy Abramsy będą wykorzystywały najprostszą amunicję , pochodzącą z krajowej produkcji przeznaczonej dla Leo.

dr
piątek, 16 lipca 2021, 05:17

Pomyślał.

czwartek, 15 lipca 2021, 22:04

Pomyślał ale Abrams równie dobrze może strzelać Amunicją z 2PL

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 23:53

Znacznie gorsza od amerykańskeij a i tak musisz ja kupic więc jaki sens taich działąń?

miki
czwartek, 15 lipca 2021, 14:34

Niemcy szacują koszt jednego Leoparda 2A7+ na 13-15 mln euro (mniej więcej 60 mln pln za czołg) czyli przy zapowiedzianym budżecie zakupu Abramsa 23 mld pln to daje 380 czołgów, oczywiście ta liczba może ulec zmniejszeniu gdziebyśmy kupili pojazdy specjalistyczne na bazie Leoparda. Rozumiem, że niektórzy są zapatrzeni bezkrytycznie w Wuja Sam, ale moim zdaniem Niemcy tak Ci znienawidzeni przez władze, gotowi byliby na pewną współpracę gospodarczą bardzie niż USA.

Luka
niedziela, 18 lipca 2021, 12:18

I dostarczą je nam w 22 wieku. Super.

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 16:33

Sprawdź sobie jakikolwiek zakup broni, przez kogokolwiek i zobacz jaki procent kontraktów stanowi sam koszt jednostek i nie pisz bzdur. Tak dzielić to mozesz zakup kajzerek w sklepie. Np za 32 f35 zapłacimy 16mld złotych, gdzie koszt jednego to jakieś 95mln dolarów czyli 350mln złotych, co daje ok 11mld, a podobnie zapłaciła chociażby Belgia która jest kooperantem, więc to nie jest tak, że to nas doją na kasę. Tak samo było z f16

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 18:20

Za F-35 płacimu 4,6 mld usd z czego F-35 sa po 87mln usd za sztukę, reszta to 8 symulatorów, szkolenia cześci zamienne itp. Przy FMS nie da się doic kasy jak niektórzy myslą bo cena jest jak dla USA z narzutem 5-7%.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:18

Miki, nie zapominaj że kupujemy raze z Abramsami cały part maszyn towarzyszaczych, do tego symulatory, amunicje , czesci zamienne, szkolenie załóg itp. Aha skad chcesz wziaść 380 Leo2A7???

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 19:40

Jak to skąd wziąć? Z kątowni najlepiej. Węgrzy zamówili 44 Leo 2A7 pod koniec 2018r. Na razie dostali odpicowane czwórki do szkolenia. Na 2A7 poczekają sobie aż do 2023r. Troszkę przydługo jak na solidne i szybko działające KMW. Inna spawa, że za cholerę nie rozumiem czemu przyoszczędzono na kichawach w 2PL. I tak trzeba było kombinować z armatami. W takiej sytuacji lufa o długości 55 kalibrów aż się prosi.

QVX
piątek, 16 lipca 2021, 08:16

Jedyne racjonalne wyjaśnienie to to, że chcemy używać uranowych M829. Wtedy pozostawienie L44 ma sens.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 00:08

Kupowanie nowych czołgów od niemiec jest wbrew naszej racji stanu

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 17 lipca 2021, 00:08

To jasne. Ale kichawę do posiadanych można było kupić.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 21:49

Chyzwar, to dokup jeszcze cała wieżę, nowe wzmocnionezawieszenie itd:) Bo działa na Leo2A4 bez zmiany wieży nie wymienisz.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 23:56

Węgry nie dostali jeszzce ani jednego A7V bo Niemcy sami sa zajeci przeróbkami dla siebie. A w 2PL nie wymieniono działa bo to wymaga wymiany wieży,ot taki "mały problemik. Można by to zrobic ewentualnie w 2A5 ale po co, jak mozna w USA przy okazji Abramsów kupic K-EV Mk3 czyli eksportowy odpowiednik DM-53/63 o podobnej penetracji. K-EV Mk 4 niestety nawet w Leo2A7V nie wykorzysta swojego potncjału.

Extern
piątek, 16 lipca 2021, 14:03

Wymiana wieży w LEO prawdopodobnie przez kolejne znaczne zwiększenie masy spowodowała by dalszą konieczną lawinę zmian w silniku i przeniesieniu napędu. Podobno to co zrobiono dla LEO2PL było wagowym maksem na jaki można było sobie pozwolić bez zmian w zespole napędowym.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 23:20

Nie do końca, to co zrobiono w Leo2PL to cenowo wgowy kompromis bo w limicie do 60-ciu ton mozna było wiecej. A działa na Leo2A4 be wymiany wiezy się nie da zmienic a tu mamy juz zabawę z wagą. Niepisałm wczesniej bo to wiadome dla kazdego. Za to na Leo2A5 mozna teoretycznie zmienic działo ale kasa się kłania.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 17 lipca 2021, 11:49

Cyfrowy Leopard od RM bazuje na czwórce. Nie ma wymienianej wieży i posiada działo o słusznej długości. Nie inaczej było z Leopardem, któremu ad hoc wstawiono 140 mm. Więc bez wymiany wieży najwyraźniej się da. RM nie posiada zresztą praw do nowej wieży. Mimo tego długa kichawa jest oferowana w ich pakiecie modernizacyjnym.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 21:56

Chyzwar, a to ciekawe bo takeij wersji nie znalazłem. Le02-140 to nowa wieżą by pomiescic działo 140mm i autoloader w niszy wieży, i to sporo wieksza od zwykłej. Leo2A7 bazował na duńskich Leo2A6NL A MBT Revolution nie ruszął działa a w wieży wymieniali napedy i systemy stabilizacji, poza tym wymieniana była elektronika. Dalej ma zwykła 120mm L44.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:18

Jeszcze jedno. Fotki tego cyfrowego Leoparda możesz sobie znaleźć. Był na DSEI w Londynie w 2017r. Możesz pooglądać wieże. Jest z Leosia 2A4. Obłożona pancerzem w podobny sposób, jak Leo2Pl. Łącznie z "pułapką na pociski", o której, co niektórzy piszą. Obejrzyj dokładnie jakie działo ten demonstrator technologii ma. I proszę nie opowiadaj, że po odpowiedniej adaptacji dłuższej 120 nie można założyć do wieży z A4.

Apfelbaum
czwartek, 15 lipca 2021, 16:02

Tę współpracę gospodarczą widać było przy MGCS i nawet takiej bieda moderce 2APL. Ten zakup ma też pewnie pokazać potencjalnym współpracownikom przy projekcie Wilk (nieeeee, Abramsy nie zostały kupione z budżetu MON) że nas stać i jak będą chcieli nas zrobić w konia, pójdziemy ma współpracę z kimś innym

Levi
czwartek, 15 lipca 2021, 15:44

Przecież Niemcy powiedzieli że nie dla nas nowe czołgi a upgrade Leo też coś mowi

Realnie
czwartek, 15 lipca 2021, 21:40

A pytał w ogóle ktoś o nowe Leopardy? obecna władza ma alergię na Niemców, wolą przepłacić dwa razy tyle żeby tylko nie kupić od Niemców.

Zaciekawiony
piątek, 16 lipca 2021, 00:13

A wiesz, że nie pytał?

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 23:57

Węgry pytały, wybrały zaledwie 44 sztuki a będa czekac od 2018 do minimum 2023r. Teraz przelicz to na nasze zamówienie:) I nic nie przepłacaja Leo2 dla Wegier to ok 15 mln euro za sztuke.

marols
czwartek, 15 lipca 2021, 11:06

A ja chcę zapytać czy Amerykanie wiedzą, że Polska chce kupić czołgi? Czytając nagłówki polskich wiadomości można dojść do przekonania, że już kupiła i że będą w tym roku. W Stanach cisza. Kontrakt za grube miliardy a US milczy..

zeneq
piątek, 16 lipca 2021, 14:42

Nie. Zorientują się dopiero jak nie będą mogli się doliczyć 250 maszyn (i innego sprzętu) w magazynach.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:19

No to poszukaj sobie wypowiedzi ich przedstawiciela dyplomatycznego w Polsce.

Polak Mały
czwartek, 15 lipca 2021, 09:55

Kto bogatemu zabroni.

Dalej patrzący
czwartek, 15 lipca 2021, 09:32

Czołg w wojnie pełnoskalowej na saturacyjnym polu walki z równorzędnym lub silniejszym przeciwnikiem [co odpowiada dokładnie sytuacji na Polskim Teatrze Wojny] - nie ma szans przeciw wielowarstwowej saturacyjnej przeciwpancernej projekcji siły. Czy precyzyjna artyleria lufowa i rakietowa dalekiego/średniego zasięgu [wystarczy precyzyjny ogień pośredni spoza horyzontu - i już jest gra do jednej bramki] - czy kierowane pozahoryzontalne kppanc "fire-and-forget" w trybie "top attack" - czy precyzyjna projekcja z rojów dronów, amunicji krążącej, wreszcie amunicji ppanc z samolotów i śmigłowców - to wszystko w kumulacji pełnoskalowego konfliktu [nie mówię o jej namiastce - jak wojny w Zatoce] powoduje, że większość czołgów [oczywiście słabszej strony - która nie ma przewagi A2/AD, dalekiego widzenia i pozycjonowania, ani przewagi w powietrzu - zostanie wybita jeszcze przed osiągnięciem linii frontu. A i na froncie, watpliwe, by wystrzeliła choć raz pro forma - ze względu na pozahoryzontalną projekcję siły kppanc Armii Czerwonej. I prosze nie opowiadac bzdur o skuteczności obrony aktywnej - po pierwsze Trophy HV został kupiony do SEP. V3 osobnym trybem przez US Army - polskie Abramsy SEP V.3 wcale nie musza mieć Trophy HV. Po drugie - przeciw saturacji ataku rojów dronów , kppanc, amunicji krążącej, artylerii precyzyjnej średniego/dalekiego zasięgu - ŻADEN system obrony aktywnej nie poradzi - nawet w przyszłości. To tylko kwestia kalkulacji koszt/efekt - która jest miażdżąca do czołgów, a która dokładanie kolejnych systemów - jak ASOP - tylko pogarsza. Czołgi wobec saturacyjnej przełamującej pozahoryzontalnej saturacji ppanc są jak pancerniki wobec lotniskowców w 1945. Ich stosowanie w armiach wynika z bezwładności organizacyjnej i siły lobby pancerniaków, którzy chronią swój rodzaj sił zbrojnych za wszelką cenę - ze względów kadrowych i ścieżkę kariery. A dla polityków pokazywanie na defiladach takich "wspaniałych ultranowoczesnych" maszyn - to po prostu olbrzymi kapitał polityczny pod wybory - kupowany bardzo drogo za nasze pieniądze... Na Polskim Teatrze Wojny liczy się mobilnośc w ramach Flanki - tu Abrams SEP V.3 uzyskuje najniższa notę z możliwych, zdolność do pozahoryzontalnej precyzyjnej saturacyjnej projekcji siły w rozległym środowisku sieciocentrycznym - tu Abrams SEP V.3 nie ma takich zdolności w ogóle. To bardzo kosztowny i trudny w użyciu i angażujący wiele zasobów, w istocie niezwykle wrażliwy wielki cel - spełniający najwyżej podrzędną funkcję WWO/WWB - marginalną w erze RMA na pełnoskalowym saturacyjnym teatrze działań wojennych. Żadnych bitew w rodzaju Kurska 1953 nie będzie, ani nawet strzelanek z World of Tanks - przy absolutnej przewadze rosyjskiej A2/AD [pokrywającej sieciocentrycznie real-time całą Polską systemami S-500 od 2023 - bez cieni radarowych - oraz real-time projekcją rakiet i hipersoników ofensywnych - też ze środowiska sieciocentrycznego - co Armia Czerwona wdroży w 2023] i wynikającej stąd przewadze rosyjskiego dalekiego widzenia i pozycjonowania, przewadze swobodnego operowania lotnictwa rosyjskiego - większośc tych Abramsów utknie w zatorach logistycznych lub zostanie zniszczona podczas transporu kolejowego i drogowego, a reszta - która osiągnie bezpośrednią podstawę operacyjną - i tak zostanie zlikwidowana pozahoryzontalnie, nim odda pierwszy strzał. Warunkiem koniecznym i bezwzględnym - i absolutnie priorytetowym dla umożliwienia funkcjonowania WP w ogóle - jest zbudowanie całokrajowej saturacyjnej A2/AD Tarczy i Miecza Polski, uzyskanie przewagi nad połączonymi A2/AD Kaliningradu i przyszłą rosyjska A2/AD, jaka Rosja zbuduje na Białorusi - bo jej anschluss jest nieunikniony - nie CZY? - tylko KIEDY? jest pytaniem. Liczy się wyłącznie wygranie wojny elektronicznej i w cyberprzestrzeni już w czasie pokoju, oślepienie i ogłuszenie przeciwnika - tak, by w razie konfliktu kinetycznego od początku dokonywać skutecznej precyzyjnej pozahoryzontalnej projekcji siły - z likwidacją całości aktywów bojowych całego Obwodu Kaliningradzkiego [w tym jego A2/AD] - całości aktywów Armii czerwonej na Białorusi na głebokość 100 km - oraz wszystkich europejskich systemów wyrzutni rakiet i radarów i lotnisk w europejskiej części obszaru rdzeniowego FR. Dopiero wtedy - mając przy tym suwerennie dysponowane głowice asymetrycznego odstraszania jądrowego - Kreml zaniecha jakiejkolwiek otwartej agresji na Polskę - bo wojna informacyjna, agentury wpływu i polityki historycznej i wojna ekonomiczna [prowadzona także przez Berlin w rękawiczkach Brukseli] - już trwa w najlepsze. Generalnie - całość tych 23 mld złotych [a to zaledwie "startowa" kwota zakupu - kwota serwisu i pełnego cyklu życia Abramsów z całym zapleczem - będzie 2,5 do 3 razy wyższa] - poświęciłbym na systemy C5ISR/EW - z Teldatu, Radmoru, PCO itp polskich zakładów - oraz na dronizację - poczynając od zakupu Łosia. Manty, bojowego klona rozwojowego JET-2A, czy amunicji krażącej Warmate 1 [min. 10 tys sztuk] i Warmate 2 [min 3 tys sztuk]. Nie mówiąc o daniu śmiesznych 20 mln złotych na dokończenie Moskita - i jego masową produkcję - i wtedy zakończenie produkcji Spike [z nieakceptowalną marżą dla Rafaela]. Zas dla fanów gąsienic za wszelką cenę - ewentualnie w ostateczności zakup za te 23 mld złotych 400 Krabów. Które z amunicja precyzyjna dalekiego zasięgu {Vulcano-Dardo zasięg 80+ km i strumieniową Nammo o zasięgu 130+ km] - zlikwidują każdy atak lądowy w podstawie operacyjnej Armii Czerwonej - bez bohaterstwa [a raczej kolejnego bezsensownego poświęcenia i hekatomby] żołnierza polskiego. Z amuicją Vulcano-Dardo [czy z BAE HVP] te Kraby to świetne armaty plot/prak - o zasięgu i pułapie likwidacji samolotów, śmigłowców, ciężkich dronów bojowych [jak Ochotnik], pocisków uskrzydlonych [jak Kalbr] czy nawet rakiet do 3 Mach. Oczywiście z laserowymi pozycjonerami celów na dronach itp nosicielach - i z systemem sieciocentrycznym - rozwojem Topaza i Jaśmina. A właśnie przeciwrakietowa i przeciwlotnicza obrona nieba Polski - jest nasza największa słabością - która roluje całość SZ WP. Notabene - także w wojnie morskiej na Bałtyku - likwidacja A2/AD Kaliningradu to zadanie numer 1 - a także parasol przeciwlotniczy i przeciwrakietowy - przynajmniej na 80 km od wybrzeża. Przeciw celom powierzchniowym - po modyfikacji strumieniowej Nammo na naprowadzanie półaktywne - do 130 km. Dla porównania dystansów na Bałtyku - ujście Zatoki Fińskiej ma ca 50 km szerokości, a z Kołobrzegu do Bornholmu jest 100 km. W zasięgu 130 km jest pełna blokada morska Kaliningradu [Bałtijska] między mierzeją helską a kurońską, a także w trójkącie Hiuma-Sarem-Gotlandia. Niedowiarkom i "ekspertom" polecam sprawdzenie z linijka na mapie. Ale być ślepym na siłę - i nie chcieć na siłę lepszych i potrzebniejszych zdolności [z olbrzymia korzyścią dla polskiej technologii i przemysłu - nie mówiąc o suwerenności własnych systemów strategicznych] - to gorzej, niż nie móc. A ze swoich źródeł wiem, że owe SEP. V3 dla Polski będą przerabiane przez GDLS m.in. z wycofanych świeżo M1A2 Korpusu Marynarki["marines"] USMC. Po prostu genialny interes i genialne uzależnienie Polski przez Waszyngton - rękami naszych antypolityków. I dalsze budowanie niesuwerennej marionetkowej armii zadaniowanej przez Waszyngton do zadań ZAMIAST sił USA - na Ukrainie i u Bałtów. Naszym kosztem, ryzykiem - i z dalszą marginalizacją polityczna i ekonomiczną - w ramach koncesji Waszyngtonu dla "namaszczonego" na Europę Berlina - z Polską jako częścią podporządkowanej Niemcom Mitteleuropy. "Wstawanie z kolan przez padanie na twarz" - jak to nader celnie określa od lat dr. Targalski.

ursus
czwartek, 15 lipca 2021, 20:47

Zakupy to prawdopodobnie efekt przejęcia naszych służb specjalnych na co można jedynie patrzeć z mocno rozdartym sercem, bo żadne apele niczego nie rozwiążą. Będzie duży konflikt i dopiero on przyniesie odpowiednio pokaźne przetasowania.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:21

Ech nasz fantasta dalej bredzacy znowu nadaje:)

7płyn
czwartek, 15 lipca 2021, 16:20

Czasami tak myślę że piszesz te teksty z jakiegoś zamkniętego ośrodka.Poplątanie z pomieszaniem plus techniczna nowomowa. W skrócie bełkot.

czwartek, 15 lipca 2021, 17:20

Z pewnoscia tak jest

Kazik :)
czwartek, 15 lipca 2021, 15:33

Interesujące. A gdzie samoloty AWACS w tym wszystkim?

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 23:59

U dalej patrzacego?? Toz on kiedys chciał rzucać PAC-3MSE albo L-SAM z katapult czy pod sterowce podwieszac pakiety samych rakiet i do tego cieżkie radary:)) Bo nikt mu nie wytłumaczył że rakiety potrzebuja czegos takiego jak wyrzutnie.

strategy
czwartek, 15 lipca 2021, 09:20

Wersja calowa czy metryczna?

czwartek, 15 lipca 2021, 22:07

A w F16, Blackhawkach, OHP to jaka?

Vixa
czwartek, 15 lipca 2021, 16:53

A jaka różnic

biedny miś
czwartek, 15 lipca 2021, 09:19

Moim zdaniem kupno Abramsów stawia pod znakiem zapytania szybką realizację programu "Wilk" z Koreańskim K2PL. Szkoda, bo mogliśmy mieć transfer nowoczesnej technologii i produkcję u siebie. Chyba że kroi się wojna i potrzebujemy sprzętu na cito...

Pawel Dr
czwartek, 15 lipca 2021, 17:33

Oto właśnie chodzi, nie ma już czasu!

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 15:50

Tak pewno jest jak piszesz z tą pilną potrzebą, bo tylko skończony ... robił by taki numer własnemu przemysłowi gdyby to nie było konieczne.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 23:22

Extern, jakiemu przemysłowi? Jak Koreańczycy pojawili sie z propozycha przerobienia K2 to po obejrzeniu naszych zakłądó stwierdzili ze trzeba zwyczajnie zbudowac je od poczatku i kupic wszystkie maszyny. aha i o ile pamietam jako najkorzystniejsze miejsce miał byc Cegielski.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 19:53

Mówisz? Mnie także to brzydko śmierdzi. Te Abramsy pojawiły się na szybko jak z czapy.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 23:24

Chyzwar, a co ci da K2PL za 10-12 lat( optymistyczny szacunek) bo jakb wszystko robili Koreańczycy to za 9-190 lat zedzie pierwszy z linii w Polsce. Czyli w czasach kiedy będzie zwyczajnie taka nowoscia jak PT-91 w dzisiejszych czasach. Amy będziemy je klepać następne 20 lat . Cos mi to przypomina z nieco innym czołgiem:)

zimny kubek
czwartek, 15 lipca 2021, 08:17

5 lat nic i nagle się obudzili tuż przed wyborami. 22 mld nie ma problemu naród zapłaci. Ma być szoł to będzie, koszty się nie liczą. 5 czołg i w dodatku za drogi bez jakiegokowiek offsetu ale kogo to obchodzi polski przemysł

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 15:48

Gdyby o to chodziło to wydali by te fundusze na kolejne programy typu +. W końcu obronnością mało wyborców się interesuje.

Levi
czwartek, 15 lipca 2021, 15:47

Gdzie do wyborów...

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 08:09

Ok kupujemy 250 szt. ABRAMSA i co dalej? Po pierwsze to będzie bolało w utrzymaniu i logistyce. Po drugie zwiększamy stan osobowy (4 osoby w Abramsie w zamian za 3 osoby w T-72). Po trzecie co z "modernizacją" T-72. Po czwarte i najważniejsze co z programem WILK. Podstawowym wydaje się pytanie o WILKA jeżeli ten zakup ma zapewnić czas na opracowanie nowego czołgu (pozostaje otwarte pytanie z kim gdyż sami nie mamy pełnych zdolności) to zgoda jeżeli zamiast WILKA i ewentualne dokupywanie dalej Abramsów to zdecydowanie porażka.

darro
czwartek, 15 lipca 2021, 18:00

T72 może być tymczasowo wozem wsparcia bezpośredniego dla batalionów zmechu i piechoty z poboru, dodatkowo może stanowić element kompanii zabezpieczenia dla cenniejszych jednostek na zapleczu (artyleria, obrona p.lot/p.rak, dowodzenie, newralgiczne obiekty przemysłowe, wsparcie WOT przy likwidacji wrogich desantów itp.).

Brokuł
czwartek, 15 lipca 2021, 07:52

W związku z zakupem 250 Abramsów ciekawe czy ktoś anuluje umowę na modernizację T-72 za ponad miliard złotych ...

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 17:53

Brokuł może lepiej nie anulować tylko poszukać nabywcy gdzieś w Afryce pieniądze przydały by się na inne programy.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 00:15

Ja bym je gdzieś schował i niech stoją przynajmniej do czasu aż będziemy mieli z tysiąc nowoczesnych czołgów. W konfrontacji z takim przeciwnikiem jak Rosja, każda sztuka sprzętu będzie mogła mieć znaczenie

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 16:01

Fakt ciekawe, ale może dobrze by było żeby jednak tą modernizację dokończyć. Skoro nowe czołgi mają być głównie dla 18stej która będzie na kierunku Brzeskim, to tak naprawdę i tak w dalszym ciągu potrzebujemy tych lekkich Tetek żeby pilnowały nam Kaliningradu i Suwalszczyzny, a tam w tym gęsto zalesionym, podmokłym terenie ciężkie wozy typu Abramsa czy LEO2PL nie koniecznie będą optymalnym rozwiązaniem. W ostateczności zawsze można zmagazynować Tetki dla drugorzutowej rezerwy która jedynie te wozy zna. Dziś takie czasy że czołgi sprzedać łatwo a kupić dosyć trudno. Skoro idzie na wojnę to i nawet starsze maszyny swoje miejsce znajdą. Może już nie jako MBT, ale choćby jako WWB.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:28

Extern, ta nasza moderka T-72 robi z nich najbardziej swiadome ruchome cele na polu bitwy niezdolne do walki z jakimkolwiek czołgiem rosyjskim Jak z OK by wyjechały T-72B3 to nasze T-72M/M1 i PT-91 jedyne co by mogły to uciekac albo masowo ginać. Bez wymiany działa i stabilizacji ich wartość bojowa jest minimalna.

Extern
piątek, 16 lipca 2021, 14:28

Ale Rosjanie nie mają wcale dużych sił w Kaliningradzie. Raczej też stamtąd nie pójdzie główne na nas uderzenie, więc wystarczy ich tylko pilnować, ewentualnie spowalniać aby nie wyszli na tyły naszych sił na kierunku Brzeskim. W dodatku to bardzo zalesiony teren a to znacznie skraca dystans kontaktu ogniowego i daje pewne szanse starszym czołgom działającym z pułapek ogniowych. Szczególnie gdyby ktoś wpadł na dodatkowy pomysł aby dokupić trochę lepszej jakościowo amunicji 125 mm. Zawsze to lepiej jest jednak mieć 500 grubych luf do obrony niż tylko kilka Spikobusów i BWP, a tak będzie jeśli teraz wycofają te 500 Tetek jakie mamy.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 18:02

Extern i co z tego jak naszeT-72M/M1i PT-91 nie maja ani amunicji zdolnej zaszkodzić rosyjskim czołgom( poza T-14) anidział zdolnych do celnego strzelania. Aha pułapki ogniowe i walke pozycyjna juz Ukraińcy "przećwiczyli" w bolesny sposób.

Ciekawy
sobota, 17 lipca 2021, 10:54

Ale widzisz różnicę między ukraińskim stepem a polskim lasem?

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 22:02

Taak schowaj czołgi w lesie przed nowoczesnymi systemami wykrywania, a Rosjanie sie juz ich niestety dorobili. Bedzie to taka druga Pustynna burza gdzie irackie czołgi z amunicją jak nasze z kilkudziesięciu metrów nei mogły uszkodzic M1A1 i Challengerów. Zrozum ze pociskeim o penetracji 300mmRHA nie przebijesz pancerza odpornego na 700mm RHA, a Rojanie dzięki Białorusinom mają całkiem niezłą termowizję w swoich T-72B3 i T-90

darro
czwartek, 15 lipca 2021, 18:06

Nasze twarde i t72 nie mają walczyć z innymi czołgami w otwartym polu, mają działać z zaskoczenia i jako WWB dla zmechu i piechoty. Do walki z rosyjskimi moderkami t72 nasze teciaki i twarde musiałyby przejść głęboką modernizację, jest to możliwe ale kosztowałoby zapewne minimum po 15-20 mln na czołg plus nowa amunicja.

Levi
czwartek, 15 lipca 2021, 15:49

I mam nadzieję że nie anuluje. Potrzebny też czołg lżejszy od abramsa

olo
czwartek, 15 lipca 2021, 07:49

Polsce w tej chwili najbardziej potrzebna jest dalekosiężna artyleria ( w tym rakietowa) i...Narew, Narew i jeszcze raz Narew !!

Carell
czwartek, 15 lipca 2021, 15:28

Oczywiscie. Polsce potrzebna OPL oraz sprzet do Walki Elektronicznej. O srodkach obrony cyfrowej juz nie mowiac. Do tego nasycenie dronami produkcji krajowej...

say69mat
czwartek, 15 lipca 2021, 07:43

Listy można wysyłać ;))) Nawet Letters of Request, nawet w temacie chcemy kupić wasze czołgi. Kluczowym problemem może się okazać kwestia wiarygodności politycznej, jako partnera dla demokracji amerykańskiej. Może się bowiem okazać, że to Ukraina stanie się partnerem strategicznym USA w Europie Środkowo - Wschodniej, a nie ... Polska. Ponieważ oczekiwania USA w odniesieniu do naszego kraju mogą być zdecydowanie odmienne niż w przypadku Turcji lub Arabii Saudyjskiej.

czwartek, 15 lipca 2021, 22:11

W polityce międzynarodowej nie chodzi o to kto kogo lubi tylko o geopolityczne interesy. Poczytaj o Spykmanie i jego doktrynie pierścienia rimlandu.

KrzysiekS
czwartek, 15 lipca 2021, 17:57

say69mat Ukraina na razie na pewno nie ale Rumunia już jest ważniejsza dla USA. Zadaniem Polski jak zwykle jest wykrwawienie przeciwnika jakim kosztem? USA już to nie interesuje to nasz problem.

Box123
czwartek, 15 lipca 2021, 16:37

I w tedy należy iść w kierunku pełnej samodzielność we współpracy choćby z Korea. Demokracja na zachodzie się kończy i raczej ciężko będzie w przyszłości utrzymać dobre relacje jeśli nie będziemy chcieli paść na kolana i w pełni się podporządkować, a na zmianę tendencji na świecie bym nie liczył

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 18:22

Box, akurat ci Korea cos sprzeda bez zgody USa jak nawet na wydłużenei zasięgu swoich manewrujących musieli prosić Stany o zgode. A kończy to się demokracja w Polsce z rządem PiS idącym w strone Rosji i KRLD.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 00:22

Demokracja się kończy tam gdzie ludzie za poglądy są wyrzucani z pracy albo uniwersytetów, gdzie fanatyczne ideologie niszczą każdego kto ma inne zdanie, gdzie każdy przejaw innego myślenie jest cenzurowany i blokowany, a tak jest wszędzie tam gdzie władze przejmuje skrajna Lewica walcząca z "faszystami" o wolność, tolerancje i demokracje. Na tle krajow zachodnich Polska (zresztą jak zawsze gdy byliśmy wolni) staje się ostoją wolności i to właśnie rząd który atakujesz jest być może ostatnią szansa, że gdzieś w europie jeszcze ta ocaleje - zakładając, że gdziekolwiek będzie mogła ocalec

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 20:02

Masz dość dziwne postrzeganie świata. Jeśli coś jest w zgodzie z twoimi poglądami, to jest demokracja. Jeśli nie jest, wtedy nie ma demokracji. PiS być może nie jest najlepszą partią na świecie. Ale jaka była polska demokracja przed nimi, kiedy o tym co zrobimy w Polsce decydował niemiecki rząd, wybrany przez Niemców z siedzibą w Berlinie?

Marek
piątek, 16 lipca 2021, 01:33

Trafnie

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 00:05

Panie Chyzwar, Korea Płd. jest zalezna od USA w dziedzinie obronnosci a pisałemo konkretnym przypadku związanym z fantazjami boxa o zachodzie. Naprawde werzysz ze jak Poska kiedys by sie pocięła z USA jak mu sie wydaje to Korea by nam cossprzedała bez zgody Stanów? A co do demokracji to panie Chyzwar, demokracja to była do pojawienia się PiS-u, ich rządy to pełzająca dyktatura niejakiego Kaczyńskiego a Niemcy nie decydowali o niczym panei Chyzwar za PO-PSL, choć rozumiem ze dla fanatyków PiS i kaczyńskeigo to cięzkie do zrozumienia.I jakoś PO-PSL nie wpakowało Polski w wojnę dyplomatyczna z UE Zachodem, a teraz jeszcze z USA.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 17 lipca 2021, 08:35

Swego czasu słuchałem jak produkuje się miszcz, który specjalizuje się w prawie unijnym. Opowiadał o Hiszpanii. Rzecz dotyczyła Niemiaszków, którzy będąc na emeryturach osiedlają się na ciepłym wybrzeżu. Pono Hiszpanie wolą zdać na nich rządzenie w samorządach lokalnych, bo Niemiaszkom dobrze to wychodzi. Biadał, że nie mogą być w hiszpańskim rządzie. Ja tego słuchałem i zbierało mi się na wymioty. Z Kaczyńskiego zaś jest taki "dyktator", który nie potrafi użyć Policji tak, jak powinna być używana. Jak pooglądasz działania niemieckiej, albo francuskiej policji, to będziesz wiedział o co mi chodzi.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 22:04

Chyzwar jak dla ciebie policja ma działac jak milicja za PRL-u to zadna dyskusja z toba nei ma sensu. Zostawiam pana w pańskim matrixie fanatyzmu prawackiego.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:28

Zrobiłeś właśnie świetną reklamę francuskiej i niemieckiej policji a także demokracji jaka jest we Francji i w Niemczech. Wiesz co niemiecka policja robi z ekologami, którzy naruszają prawo? Wiesz co francuska policja robi z prawnikami, którzy protestują? Widziałeś jak francuska policja rozganiała rolników, kiedy rozrabiali? Wiesz może coś na temat w jaki sposób francuska policja traktuje gości, którzy nie stosują się do zarządzeń wprowadzonych na czas pandemii? Spróbował byś tam tylko podskoczyć i od razu na własnej skórze przekonałbyś się czym tu piszę. O milicji guzik wiesz. Tak samo, jak guzik wiesz o PRLu, bo znasz go tylko z opowiadań.

Extern
piątek, 16 lipca 2021, 15:14

PIS robi niestety wiele błędów i Polsce owszem należą się lepsze rządy (co nie znaczy że opcja PO) ale nazywanie rządów PISu "dyktaturą" to bardzo gruba przesada. Taki to "dyktator" z tego Kaczyńskiego co to za partyjne pieniądze na partyjnej ziemi nie mógł dla partii wybudować siedziby, bo mu władze lokalne z przeciwnej opcji politycznej zabroniły :-). Tak więc może przynajmniej tu na forum militarnym nie odstawiajmy TVNowych histerii. To że jakaś partia chce w ramach instytucji demokratycznych zdobyć więcej władzy to normalne przecież. Każda partia tak robiła, robi i robić będzie.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 17 lipca 2021, 11:15

Jakby postudiował teorię doktryn polityczno-prawnych, to może by wiedział o co z partiami politycznymi chodzi. W TVNie i gdzie indziej się o tym nie mówi, no bo po co szaremu śmiertelnikowi taka wiedza. Niby jest to dostępne, ale nikt nie czyta. Dzięki temu łatwiej jest pogrywać na emocjach i manipulować.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 22:07

Chyzwar, ale zrozum ze to co słuchasz w TVPiS to niewiele różni sie od gadzinówek typu Russia Today czy dziennika w PRL-u za Gomółki. Choc jak widac dyskusja z kims takimjakpan nie ma sensu fanatyka sie nie przekona dopóki coś go poteznie nie zaboli a "dzięki" PiS-owi wkrótce niestety zaboli nas wszystkich.

zakup bez perspektyw dla obronnosci
czwartek, 15 lipca 2021, 07:33

Dla przypomnienia - Iran szacha byl silnie uzbrojony w sprzet z USA i kiedy zaczynala sie rewolucja islamska iranska armia chciala rozjechac ja silowo. I wtedy usa zagrozily wstrzymaniem WSZELKICH dostaw czesci zamiennych do amerykanskich zabawek w wojsku. Tak sie konczy posiadanie zabawek z usa bez licencji na produkcje. PL czeka to samo - jakis kolejny reset w DC i USA znowu podaruja polowe naszego kraju swojemu wujkowi Joe. O amunicji nikt tez nie pisnie - limitowana po 3 szt na czolg?

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:29

Taak, a skąd te bajki? Bo dostawy cześci to wstrzymano na niby, przypomnij sobie Iran contras.

Wania
czwartek, 15 lipca 2021, 15:36

Przeczytaj artykuł może. Jest tam wzmianka o amunicji.

asf
czwartek, 15 lipca 2021, 14:39

Przecież zapowiadali, że zakup ma obejmować też duże ilości amunicji...

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 16:06

Amunicja jest oczywiście kupiona w pakiecie, ale przedmówca trochę racji ma, interes geopolityczny USA w swoich głównych kierunkach dosyć inne ma główne priorytety od naszego głównego interesu. Akurat teraz zmierzają w tym samym kierunku, ale przecież nikt nam długookresowo nie zagwarantuje że tak będzie wiecznie. Własne zdolności to dla każdego kraju powinna być podstawa. Sojusze i zakupy za granicą to zawsze tylko miły dodatek powinien być.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:31

Extern, nasze pociski 120mm dla Leo2A4 mają penetracje 610mm, amerykańskei K-EV mk3/4 ponad 700mm i dochodzi do 800mm, M829A4 podobno ponad 800mm wiec jak widać duzo nam jeszcze brakuje. Do tego M829A4 czy K-EV Mk 4 penetrują Relikt bez większego problemu.

Danisz
wtorek, 20 lipca 2021, 21:08

Znasz jakieś przypadek kraju, któremu Amerykanie sprzedali M829A4? Bo o ile mi wiadomo amunicji ze zubożonym uranem po prostu nie eksportują.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 17 lipca 2021, 09:10

Wszystko pięknie, wszystko ładnie. Tylko nie należy bezkrytycznie podchodzić do USA. To ważny sojusznik oczywiście. Ale ma taki feler, że potrafi zachowywać się niczym słoń w składzie porcelany. Wykład na temat skuteczności amerykańskiej amunicji powinieneś zrobić komuś innemu. Ci na niemieckich usługach, którzy bredzą, że w Polsce nie ma demokracji rzucają się o Abramsy najwięcej. Rosyjskiej trollowni nie liczę. Jest bardzo głośna oczywiście, ale na szczęście guzik może zrobić.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 22:13

Panie Chyzwar jak widać nie dość ze jstem, zdania podobnie jak ostatnio USA czu UE ze demokracja w Polsce jest zagrozona i to powaznie a jakos cieszę sie z tych Abramsów. I to własnie amunicja z USA jest dla M1A2 najlepsza. Aha własnie PiS nie dość ze postawił na ostrzu noza nasze stosunki z cała UE, nie dość ze wchodzi w układy z faszystowska-nacjonalistycznymi partiami w Europie to jeszcze udało mu się wkurzyc ostatnim zagraniem Stany. Ale dla pana wszystko w porządku przecież.

Tobi
środa, 14 lipca 2021, 23:43

A gdzie system trophy?

czwartek, 15 lipca 2021, 22:00

Na Abramsach

Carell
czwartek, 15 lipca 2021, 15:30

Haha - to jest dobre pytanie bo za te cene winne byc wliczone. W sumie to nawet pancerza z wkladami kompozytowo uranowym nie trzeba byloby posiadac. Z drugiej strony dlatego taka presja- USA na sprzedaz czolgow oraz Izraela - Trophy. Ciekawe bo taki system jestesmy w stanie sami wyprodukowac!!!!

Extern
piątek, 16 lipca 2021, 14:37

Trophy nie chroni przed pociskami rdzeniowymi a to bezpośredni ogień z dział a nie PPK będzie głównym zagrożeniem dla czołgów na naszym lesistym teatrze wojny wschodniej Polski. Tak więc uranowy pancerz by się oczywiście przydał. Niby Amerykanie opowiadają że zamiast uranowych wkładów do eksportowych Abramsów wkładają coś co jest równie dobre, ale chyba nikt nie uwierzy w te opowieści skoro sami wolą jednak jeździć z płytami uranowymi a nie z tym "ekwiwalentem".

ciekawy
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:28

Amerykanie wolą wkłady uranowe z jednego powodu - niższej ceny. Są one tańsze niż kompozyt który jest równie dobry ale droższy.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 23:29

Extern to takie małe porównanie: tajwan po 10 mln usd kupił czołgi M1A2T czyli wersje z pancerzem eksportowym. I co sie okazało? Że taqjwańskei M1A2 maja pancerz nieco lepszy niz amerykańskie M1A2SEP2. Australia zrezygnowała sama z wkładek uranowych i amunicji M829 choc amerykanie im je oferowali. A jeżdzą z wkładami uranowymi bo po kiego używac zapewne drozszych wkładów kompozytowych zamiast tańszych ze zubozonego uranu?

wRG
środa, 14 lipca 2021, 23:21

Ummm, czy przypadkiem 1 brygada nie ma leopardów 2a5? Po co wymieniać je na abramsy?

kmdr
środa, 14 lipca 2021, 22:51

Zaraz zaraz. Ja czegoś nie rozumiem. To teraz wysłali zapytanie ofertowe, ale już wiedzą i mówią, że mają na to 23,3 mld zł. No jak oni tak podchodzą do negocjacji i zakupów to niech kupują pietruszkę i bober na targu, a nie broń. To już wiadomo dlaczego modernizacja idzie jak po grudzie, prace koncepcyjne w zbrojeniówce ciągną się jak "Moda na Sukces".

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 20:41

Chyba nie jesteś tak naiwny żeby przypuszczać, że nie dogadano sprawy wcześniej?

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 00:06

Dogadane było na pewno zreszta nawet przedstawiciel USA w Polsce to potwierdzaił w swojej wypowiedzi.

kmdr
czwartek, 15 lipca 2021, 22:30

Wiem. Dogadali, ale medialnie wyszli na idiotów. I o to chodzi. Kolejność nie ta. Rano informacja, że poszło zapytanie ofertowe, później konferencja na tle plakatu. I wtedy podajesz co jest przedmiotem zapytania ofertowego. A tak to wygląda miliardy mam komu je dam.

Ehh
piątek, 16 lipca 2021, 00:25

Nie weszli bo... każdy wie że dogadali sprawę wcześniej

Extern
czwartek, 15 lipca 2021, 16:08

No chyba nie sądzisz że wysłaliśmy oficjalne zapytanie o to czy nam sprzedadzą czołgi bez wcześniejszego upewnienia się że nam sprzedadzą i za ile.

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 13:28

Bo negocjowali wcześniej, a teraz formalizują papiery?

Ryszard 56
środa, 14 lipca 2021, 21:56

Mam nadzieję że będzie obrona aktywna

Smuteczek
czwartek, 15 lipca 2021, 10:17

Nie bedzie

R
czwartek, 15 lipca 2021, 09:43

Nie bedzie tak samo jak nie bedzie pancerza jakie maja Abramsy US Army.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:31

A co napisali ci w rozdzielniku z GRU??

kmdr
sobota, 17 lipca 2021, 16:58

Też dostałeś co się pytasz.

strategy
czwartek, 15 lipca 2021, 09:29

Nasza obrona ma być aktywna i będzie, my zawsze bronimy się aktywnie.

Operator tankietki
czwartek, 15 lipca 2021, 02:52

No wlasnie, nic o tym nie wspomniano. Ale jak Izrael sie nie zgodzi......

oskarek
środa, 14 lipca 2021, 22:48

Żadnych polskich Abramsów nie będzie. Założycie się ? Na F-35 też nie liczcie.

Gruszwik
czwartek, 15 lipca 2021, 15:37

Solarium na pewno to nie będzie dużych ilości su-57 czy też t-14. Sprzęt zamówiony przez Polskę będzie dostarczony.

ciekawy
czwartek, 15 lipca 2021, 14:10

oskarku, a podasz źródła twojej tajemnej wiedzy?

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 13:31

No to się załóżmy, oskarek. Jeżeli przegrasz wpłacasz równowartość 100 USD na cel charytatywny. Stoi?

Ja
czwartek, 15 lipca 2021, 13:03

Zaryzykuje i podejme zaklad. Jaka kasa wchodzi w gre? I jak zabezpieczymy zaklad? F35 czy abramsy? Czy to i to?

Dalej patrzący
środa, 14 lipca 2021, 21:55

Sęk w tym, ze wg raportu gen. Behlera dla Departamentu Obrony [z estycznia 2021] - Herculesy nie są w stanie ewakuować M1A2 SEP V.3. Zresztą i mosty szturmowe M1074 - są dosłownie na krawędzi limitu ciężarowego dla tych czołgów. Ciekawe, czy dla naszych Abramsów będą nowe działa 120 mm/L55A1 jak dla Chalangera 3? Bo jeżeli nie - to słabo widzę sens modernizacji do SEP V.3 - która ugotowała realna mobilność Abramsa. Zresztą - za 23 mld zł HSW w kooperacji z Cegielksim by wyprodukowały bez porównania bardziej przydatne Kraby. Tak długo przekonywałem do zastosowania Krabów jako ciężkiego działa plot/prak [a amunicją precyzyjna półaktywna Vulcano-Dardo] - że Amerykanie w zeszłym roku na poligonie White Sands wypróbowali z powodzeniem ten pomysł na M109A6 [z APR BAE HVP] i zamierzają wdrożyć na wszystkich Paladinach dla uzyskania operacyjnej tarczy atyrakietowej/plot własnych wojsk operacyjnych. U nas w MON i IU - tylko były wykręty w tej sprawie. Cóż - wypada .pogratulować Amerykanom. Nasi pewnie za dekadę się obudzę z "rewelacją", że "tak można zrobić"...

luka
czwartek, 15 lipca 2021, 08:43

Nie będzie dział L55A1, bo takowych Abramsy nie używają, używają dział M256A1, czyli lokalnej wersji dział 120 mm wzorowanych na niemieckich L44 a a penetracje uzyskują odpowiednią amunicją - M829A3 i M829A4, którą zamierzamy kupić, jak to mówili "w dużej ilości" (oraz pewnie też programowalną XM1147 i HEAT M830A1).

Carell
czwartek, 15 lipca 2021, 15:32

Dobrze ze napisales pewnie. NIe dostana ani jednej ani drugiej amunicji...bo Niemcy to zablokuja

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 20:45

Ciekawe w jaki sposób mają to zrobić skoro to nie jest niemiecka amunicja?

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:32

A co Niemcy moga?? Opluc się w tej sprawie czy pokrzyczeć :)

Pamiętliwy
czwartek, 15 lipca 2021, 08:04

Ojoj no popatrz Hercules nie moze ewakuowac Abramsa no masakra... a co to dla nas ma za znaczenie? Farmazony bajasz

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 07:46

Ale wiesz dalej sabotujacy że Behler się całkowicie skompromitował przy sprawie F-35?> jak widac dalej tez opowiadasz bajki o Krabach:)

ryba
środa, 14 lipca 2021, 23:02

po pierwsze mówią o najnowszej wersji zyli i zmiana armaty raczej brana jest pod uwage ,a dwa to co ty mieszasz czołgi z AMH Krab jak jedno nie może zastapić nawet a 10% drugiego.

Carell
czwartek, 15 lipca 2021, 15:34

Kraby z powodzeniem moglybyzastapic Abramsy. W T72 u Rosjan maja pociski ppanc z dopalaczem rakietowym naprowadzane laserowo.Zasieg- 5 KM. Zreszta ostanie cwiecznia zapad to treningi zalog czolgowych do strzelania aramtami czolgowymi na dalsze odleglosci. Czolgi byly wazne gdy nie bylo radaru i mozliwosci precyzyjnego razenia pozahoryzontem.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:36

Taak, po pierwsze pociski 9M119 uzywane w T--72B/T-90 sa nieskuteczne przeciwko zachodnim Leo2A5 i wyzej lub M1A1HA z la 80-tych. Po drugie rosyjskei czołgi przeciwko amunicji kasetowej DPICM sa dość dobrze zabezpieczone bo NATO uzywało jej masowo. Po trzecie Kraby nie zastapią nawet BRDM-a a tobie sie marzy zastępowanie czołgów:)) Drugi dalej patrzący?

ja
środa, 14 lipca 2021, 22:04

a czemu Ty chcesz ewakuowac Abramsy?

Dudley
czwartek, 15 lipca 2021, 12:22

Bo jak dostaną szrapnelem, to jest to bezużyteczne stalowe pudło, które trzeba ewakuować z zagrożonego terenu?

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:36

Bo jak dostanie szrapnelem to pojedzie dalej z kilkoma zadrapaniami? Panei Dudley, optyka jest zabezpieczona pzred odłamkami.

Dudley
piątek, 16 lipca 2021, 13:34

Jak dostanie szrapnelem do zostaje goły Abrams, a wszystkie elementy systemów obserwacji i łączności przestają w praktyce istnieć. Te zabezpieczenia to wytrzymują może ostrzał karabinowy i wybuch pocisku w pewnej odległości od pojazdu, ale nigdy nie wytrzymają bezpośredniego trafienia pojazdu pociskiem odłamkowo-burzącym kal 152/155mm. A to z prostego powodu, ich opancerzenie musiało by praktycznie dorównywać pancerzowi zasadniczemu czołgu.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 18:16

Dudley, zrozum moze że czasy IIWS mineły a dzisiejsze czołgi maja optronike opancerzona od odłamków a dla twojej wiedzy: szrapnel nigdy nie trafia bezposrednio ale eksploduje na pewnej wysokosci i razi odłamkami. Jak ci sie uda trafic HE w jadacy czołg to istotnie zniszczysz mu optyke, ale ciagle zostaja systemy awaryjne

vertd
środa, 14 lipca 2021, 21:53

Ok, M1A2 SEPv3, mogło być gorzej. Ale dlaczego właśnie TERAZ? Dlaczego czołgi a nie "Narew"? Dlaczego nie "Miecznik"??? Dlaczego nie nowoczesne WRE, które to potrzebne jest na wczoraj? A programy dronowe? A rozpoznanie? O co tu chodzi, przecież spokojnie można było podpisać umowę np z Koreańczykami i do 2030 otrzymać te 4 bataliony nowoczesnych czołgów rozwijając przy okazji u nas przemysł czołgowy i rodzime zdolności. A w międzyczasie na szybko postawić nas na nogi w zakresie powyższych niedomagań WL i Marynarki. To wszystko jest takie dziwaczne... Nie wiem co o tym myśleć. I boję się, że znów ktoś komuś szepnął do ucha, "hej, mamy na zbyciu funkiel-nówki extra tanki z linii produkcyjnej pachnące lakerem i nie śmigane. Super na konferencję prasową".

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:38

W 2030 panie vertd to dopiero pierwszy K2PL moze by zjechał z linii produkcyjnej zakłądajac że wszystko poszłoby idealnie. Aha to opinia Koreańczyków.

Levi
czwartek, 15 lipca 2021, 15:55

Dlaczego nie do 2030? Bo wszyscy wydają na broń jak szaleni. Widać że duża wojna idzie...

Kazik
czwartek, 15 lipca 2021, 10:37

Dlatego, że nowoczesnego WRE nie pokażesz na defiladzie. Narew również nie wygląda dostojnie a Miecznika kto zobaczy nad morzem? Jak to w telewizji wygląda? Drony małe i za mało huku robią. A taki Abrams jest duży dostojny i dobrze prezentuje się na ulicy z okazji każdego święta. I jest co w propagandówce pokazać, jacy to jesteśmy mocni i niepokonani, niezłomni i jeszcze parę innych nie...

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 09:52

W pełni się z tobą zgadzam.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:39

Wow to wg trzcinq w Polsce powstaną K2PL z powietrza, zanim Korea je w ogóle opracuje:)) Dobre :)

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 20:57

Zapomniał jak jest z węgierskimi Leo2A7. To są już opracowane czołgi, które zamówili sobie w grudniu 2018r. Mimo tego pierwsze czołgi zobaczą u siebie dopiero w 2023r. I bynajmniej nie będą to cztery bataliony. Też chciałbym żeby były K2PL. tyle tylko, że liczenie na to, że pierwsze cztery bataliony czołgów, których jeszcze nie opracowano pojawią się w 2030 roku jest delikatnie mówiąc infantylne.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 00:09

Jest nierealne nawet wg Koreańczyków> Wg nich pierwszy batalion mógłby być w czasie 6-9 lat od podpisania umowy ale w całości z Korei, pierwsze polskie 9-10 lat od startu, oczywiscie o ile wszystko pójdzie idealnie. A teraz pytanie: jaka jest szansa na to-idealnie?

Pamiętliwy
czwartek, 15 lipca 2021, 08:06

Kolejny niezadowolony pożyteczny niedorobiony któremu nie podoba się 250 najnowoczesniejszych czołgów na świecie. Domyślam się że rosjanin...

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 07:49

Bo czołgi moga kupić z zagranicy, a przy Mieczniku albo Narwi uparli sie by robic to w Polsce i maja spory problem. Juz przy Narwi usłyszeli ze polskei C2 do tego systemu to min 6 lat prac

Abc
czwartek, 15 lipca 2021, 07:41

Bo te czolgi sa dostepne na teraz chodzi o momentalne wzmocnienie sil W pl. jesli te czolgi beds mialy trophy to ruskie t72b3 Veda Bez cienia szansy

PabloFZG
czwartek, 15 lipca 2021, 07:07

Tak znawco tematu. Koreańczycy już mają 4 gotowe bataliony czołgów dla Polski.... przecież to wszystko trwa. A nam trzeba na teraz.

czwartek, 15 lipca 2021, 02:51

Program miecznik został wdrożony już ,Narew jest w drodze zważywszy że Abramsy są finansowane spoza budżetu MON,Czołgi od Koreańczyków dostępne by były w latach 30 ,a co do tego czasu ? Znowu modernizacja PT Twardy ? Potrzebujemy czołgów na już nie za 10lat ,można narzekać i marudzić o tej słynnej logistyce ale trzeba pamiętać Abrams to dobry sprzęt na najbliższe lata .

RAF
czwartek, 15 lipca 2021, 00:10

Gdyby podpisali umowę z Koreańczykami to w 2030 roku dopiero zaczęto by produkcję seryjną w Polsce, no może rok wcześniej. Sytuacja międzynarodowa pogarsza się i musimy kupować sprzęt dużo szybciej. Wiele osób mówi, że to zniszczy polski przemysł zbrojeniowy, ale to bzdury. Już teraz jest dużo zamówień, a dojdą jeszcze wieże bezzałogowe dla rosomaków, borsuk, raki na podwoziu gąsienicowym, dużo możnaby wymieniać.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 00:36

Tylko dlaczego dopiero w tedy miały by być pierwsze k2pl? Przerobienie k2 na K2 pl nie powinno trwać dłużej niż 3-4 lata. A jeśli chodzi o to, że Korea produkuje teraz czołgi dla siebie i dla nas może dopiero po 2028 to można im zagwarantować, że i tak odbierzemy od nich ich część produkcji ale żeby pierwsze linie produkcyjne powstały w Polsce. No chyba że chodzi jeszcze o coś innego

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 18:21

Box ile można to tłumaczyc.... Ale ok, jeszcze raz: Wg Korei Płd pierwszy prototyp K2PL to ok 3-4 lat od podpisania umowy, pierwszy batalion K2PL wyprodukowany wyłacznie w Korei to 6-10 lat, pierwszy K2PL z polskich zakładów o ile wszystko pójdzie idealnie( W Polsce??) to 9-10 lat od podpisania umowy. Czyli ze bysmy zaczeli produkcje czołgu gorszego od Abramsa wtedy kiedy Niemcy będa wprowadzały MGCS, USA bedzie produkować M1A3 a Koea K3, istotnie "super" pomysł. Aha Korea nie chce dla siebie K2PL, zaczeli prace nad K3 i nie produkują K2 dla siebei.

JSM
czwartek, 15 lipca 2021, 00:03

Z tym Miecznikiem to poszedłeś po bandzie bez trzymanki.

Adam
środa, 14 lipca 2021, 23:43

Kupujemy też NASAMS i fregaty Constellation

QVX
piątek, 16 lipca 2021, 13:47

Na pewno... Akurat Miecznik może poczekać, byle nie było jaj, jak ze Ślązakiem, ale to z powodu finansowania. CAMM-y i Brimstone'y - zaczynamy po cichu produkować coraz więcej, a F-35 może też mieć Meteory.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 18:22

A po kiego Meteor jak będa dostepne AIM-120D a potem AIM-260? Do tego musiałbys zapłacic za integracje bo Meteory będą wyłacznie dla F-35B w UK i kupić pociski których nie uzywa nasz F-16.

QVX
sobota, 17 lipca 2021, 09:49

W kontrakcie na F-35 za bardzo nie ma wzmianki o pociskach. Też bym wolał AIM-260, ale z uwagi na opóźnienia może się okazać, że naczas do ich opracowania Meteor jest jednak lepszy od obecnych AMRAAM-ów.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 22:20

Dziwne jakby były wzmianki bo amunicji nei kupujemy w tym kontrakcie. na to jest czas, samoloty będa najwczesneij za 5 lat w Polsce więc amunicje można dokupić. A obecnie Meteor jest gorszy dla nas od AIM-120A bo nei moga go uzywać ani nasze F-16 ani nasze przyszłe F-35A. US Navy porónywała Meteory i AIM-120D dla F-18E i wygrał AMRAAM, oba pociski sa bardzo podobne z takim samym zaiegim skutecznym , Meteor ma większy zasieg balistyczny ale jest ciezszy . AIM-260 to 2022r a pełnia produkcji ok 2026

QVX
piątek, 16 lipca 2021, 16:23

Produkować coraz więcej elementów pocisków.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 10:16

Czyli już nie od Brytyjczyków? Zamiast pełnej polonizacji i zasięgu 40km, dwa razy mniejszy zasięg i brak pełnej polonizacji? Narew miał być szansą na polski system i może w przyszłości własną wisle. Oferta była tyle lat na stole, a teraz kupią z półki dwa razy gorsza ofertę bo się obudzili? To by była prawdziwa katastrofa. Co do okrętów też miały być brytyjskie. Idziemy w pełną zależność od usa?

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 18:25

I system 5x szybciej niz ta twoja Narew której w wersji jak piszesz nie bedzie i za 15 lat nawet jakbys dziś podpisał umowę> Bo tak sie składa że nei ma w Polsce nic poza kilkoma radarami Bystra do spolonizowanej Narwii, sam C2 to minimum 6 lat prac a nikt nawet nei zaczał, do tego CAMM ma zasieg do 25km czyli taki jak zwykły AIM-120C-5/7 odpalany z ziemi. Bo CAMM-ER to MBDA Włochy.

Box123
piątek, 16 lipca 2021, 00:45

Czyli oferta Brytyjczyków z pełną polonizacja też już uwalona? Narew też weźmiemy z półki? Camm-er zasięg 40km, nasams - 25? A fregaty też już nie od Angli?

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 18:27

A chcesz czekac kolejne 15 lat na narew w wersji jaka sobie wymarzyłeś? Aha NASAMS to zasięg 50km jak np w Norwegii:))

Levi
czwartek, 15 lipca 2021, 15:58

Rakiety ok ale na co fregaty?

Vixa
czwartek, 15 lipca 2021, 17:49

Fregaty to chyba na morze.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:41

A po to że sa potrzebne, choc racej na pewno nei Constellationy, ale pomarzyc mozna, to najnowsze takie jednostki na swiecie:)

RJCHK
środa, 14 lipca 2021, 23:23

A pomyślałeś, że może sytuacja wokół nas się zagęszcza i nie ma czasu już na zabawy w przetargi ?.

Wolne media
środa, 14 lipca 2021, 22:29

Chodziło prawdopodobnie o to , że Abramsy mogą być u nas stosunkowo szybko w porównaniu do innych czołgów. Ja uważam, że najlepiej było by postawić na Leopardy najnowsze bo mamy do tego infrastrukturę naprawczą,mamy doświadczenie w ludziach do leopardów itp ...no ale cóż czymś się tam kierowali... napewno nie chcieli od Angeli bo to Niemcy a nasz rząd to widzi wszędzie wroga...a szczególnie mocno zeschizowany na punkcie Niemiec. Napewno Abramsy to świetne czołgi ale nie mamy za bardzo infrastruktury do ich obsługi tak jak leopardów. Napewno Koreańskie czołgi są dobre ale napewno szybko by nie były u nas oj nie a tu chodziło as fast as possible.

Levi
czwartek, 15 lipca 2021, 15:59

Niemcy powiedzieli że nowych nie dadzą.

Alfret
środa, 14 lipca 2021, 21:52

M829A4 z odrzucanym sabotem. Wydaje mi sie, ze swego czasu decydenci unikali tematu w kwestii pocisku 120mm w lufie 125mm... Jesli Polacy posiada ten pocisk, beda mieli szanse w starciu z czolgami. Jesli nie, to czolgi niewiele beda roznily sie od posiadanych Leopardow i ich mozliwosci beda mocno ograniczone parametrami L44. No i oczywiscie kwestia opancerzenia ze zubozonego uranu. Pytanie czy ten pancerz bedzie dla Polakow dostepny?!... Jesli nie to nie bedzie jakosciowej zmiany vs Leo2A5.

czwartek, 15 lipca 2021, 08:53

Nie będzie, bo w SEPv3 nie ma już chyba tego pancerza tylko jest nowy NGAP

ałtor
czwartek, 15 lipca 2021, 08:10

M829 jest pociskiem z rdzeniem ze zubożonego uranu i nikt nam ich nie sprzeda, podobnie jak wersji pancerza z uranem. Logistyka napraw będzie jak z F-16 - rozmontowana będzie stała połowa stanów i czekała miesiącami na części zza oceanu, albo będzie kilka trupów na przeszczepy w oczekiwaniu na dostawy.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:42

A niby dlaczego jak juz Australia mogła dosytać dokładnei to co mówisz ż nie dostepne:)) Ale bajki jak o F-16 jak widac ciagle żywe:0

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 07:53

No o obalamy mity Alfreta:) Po pierwsze pociski M829 maja swój odpowiednik eksportowy K-EV Mk 1-4 o skuteczności porównywalnej z amunicją taką jak DM-63 itp, po drugie odpowiednikiem DM-63 jest M829A3 wiec zwyczajnie zmyslasz. Co do pancerza to pancerz eksportowy wytrzymałością nei rózni się od zwykłego, tajwańskie M1A2T z eksportowym maja nieco wyższa odpornośc niz amerykańskie M1A2 SEP2. Leo2A5 do tego brakuje lata świetlne.

bepo
czwartek, 15 lipca 2021, 07:47

Pancerz ze zubożonego uranu nie jest dostępny w wersjach eksportowych. Ale spoko...Eksperci twierdzą, że ten bez uranu jst prawie tak dobry jak w najnowszych wersjach Leopardów ! (sic!)

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:43

Powiedz to Australii:))

123
czwartek, 15 lipca 2021, 01:47

Specjalista się znalazł USA stosuje pancerz z płyt ze zubożonego uranu bop tak jest tanie dla nich Australia na swoich takich samych Abramsach ze względu na ochronę środowiska zażyczyła sobie inny pancerz kompozytowy o odporności nie gorszej niż ten na czołgach USA i takowy ma zainstalowany. Pod względem ochrony to już jest kosmos pomiędzy 2a5 a m1a2 sepv3 no i leopardy lubią wybuchać po trafieniu bo cześć amunicji znajduje się na stojaku w kadłubie niczym nie oslonieta :))

AMF
czwartek, 15 lipca 2021, 00:39

Będzie zmiana w składowaniu amunicji na plus, a w napędzie na minus. 120 do 125 pręty nie podchodzą z względu na ograniczenie długości DZIELONEJ amunicji, trzeba by przebudować układ amunicyjny.

anakonda
środa, 14 lipca 2021, 23:04

dziwne ,ruskie mieli kilka razy słabsze czołgi w bitwie Kurskiej a jenak ja wygrali !!!

Nikt ważny
czwartek, 15 lipca 2021, 14:11

A co ma bitwa pod Kurskiem do obecnego tematu?

Nikt ważny
czwartek, 15 lipca 2021, 14:11

A co ma bitwa pod Kurskiem do obecnego tematu?

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 13:27

I poniesli 5x wieksze straty od Niemców mimo ze to Niemcy nacierali

fefe
czwartek, 15 lipca 2021, 16:03

co ciekawe bitwa trwała kilka dni i rosjanie stracili tam więcej czołgów niż mieli na początku bitwy...... Tak duża była produkcja czołgów i bieżące uzupełnianie strat .

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:46

Rojanie ponad 6000 czołgów, Niemcy 1250, Niemcy 57 tys zołnierzy, Rosjanei wg ich własnych szacunków 257 tys żołnierzy, tylko w samolotach było wyrównanie: 1600 rosyjskich do 1000 niemeickich Aha Rosjanei tez stracili ponad 5500 dział, Niemcy zero. na starcie siły rosyjskei były jakies 2x większe od niemieckich.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 21:10

Generalnie ostatnio sami ruscy zaczynają przebąkiwać, że tą bitwę przegrali. Gdyby Adolf nie przerzucił części sił do Włoch, rzecz potoczyłaby się inaczej. Tyle, że wtedy byłoby tak samo, jak podczas Operacji Bodenplatte, gdzie Luftawaffe odniosła taktyczny sukces sama się przy tym wykańczając.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 00:15

Nie przegrali, wrecż przeciwnie odniesli całkiem spore zwycięstwo strategiczne. A sily pzrerzucone do Włoch to jedna dywizja pancerna która nie zmieniłaby sytuacji. Wez pod uwage że Niemcy startowali z ok 2300 czołgami, Rosjanie zas z 4500. A stracili 6060 wiec jak widac na bierzaco sobie uzupełniali straty. Tyle ze Rosjan w 1943r było stac by stracic takie siły i wygrać, no i nie dowodził Zukow ale Rokossowski, przy Żukowie pewnei byłaby powtórka z masakry rżewsko-syczewskiej

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 17 lipca 2021, 12:21

Tylko sami Ruscy przebąkują, że chwilowo nie mogliby już na bieżąco uzupełniać strat. Manstein, który znał się na rzeczy, chciał pociągnąć dalej. Gdyby pociągnął to by wygrał. Tylko byłoby to pyrrusowe zwycięstwo. Ruscy tak czy siak uzupełniliby straty. Wermacht nie za bardzo. Ktoś w Berlinie to musiał to dokładnie przekalkulować.

Mateusz1989
środa, 14 lipca 2021, 21:45

Możliwe jest że podpiszemy umowę jeszcze w tym roku?

Szkoda
środa, 14 lipca 2021, 21:43

Można było kupić K9 od Hyundai Rotem. Nowiutki naprawdę nowoczesny i z pełną licencją w Cegielskim...a Abrams to koncepcyjne czołg z końca lat 70 tych.

Adr
czwartek, 15 lipca 2021, 09:06

Chcesz uwalić Kraba na podwoziu K9

luka
czwartek, 15 lipca 2021, 08:52

K9 to armatohaubica i ma całe 19 czy tam 20 milimetrów pancerza w najgrubszym miejscu, więc na czołg średnio się nadaje.

yar
czwartek, 15 lipca 2021, 08:40

Ale wiesz, że K9 to haubica? I że mamy już swojego Kraba? A wszystkie czołgi to koncepcyjnie z końca I wojny światowej... :-)

piątek, 16 lipca 2021, 12:08

Tak jak samoloty.

Pamiętliwy
czwartek, 15 lipca 2021, 08:08

Mhm i produkowany by był po pare sztuk przez 20 lat. Weź się ogarnij bo koncepcyjnie to cała wasza ruska armia jest z 1941 roku...

viper
czwartek, 15 lipca 2021, 08:05

Działa samobieżne zamiast czołgów? Bezsens.

B-system
czwartek, 15 lipca 2021, 03:37

K9 to armatohaubica , K2 - to czolg , ale przeznaczony do walk w terenie gorzystym , do tego to przerobka Leo2 .

GPAS
czwartek, 15 lipca 2021, 00:57

K9 to armatohaubica.

RAF
czwartek, 15 lipca 2021, 00:18

K9 to armatohaubica, podobną już produkujemy, nazywa się Krab...

Adam
środa, 14 lipca 2021, 23:43

K9 to haubica

bubuyoo
środa, 14 lipca 2021, 21:41

Litości. Najpierw trąbią że kupili super czołgi, a teraz wychodzi na to że dopiero wysyłają zapytanie o zgodę na sprzedaż..

Jan
czwartek, 15 lipca 2021, 09:34

Kolejny, który słyszy to co chce. Mówili, że "podjęli decyzję"

yar
czwartek, 15 lipca 2021, 08:42

Nie wiesz, a się wypowiadasz. Wszystko musiało być już WCZEŚNIEJ ustalone. Teraz to tylko FORMALNA procedura zakupów za pośrednictwem władz USA!

Sneer
czwartek, 15 lipca 2021, 07:19

żeby nie było za tanio ?

dr
czwartek, 15 lipca 2021, 04:43

Zamiast błagać trzeba się uczyć i trochę znać na polityce. Takie LORy wysyła się po uzgodnieniu wszystkich punktów umowy. To zwykła formalność.

easyrider
środa, 14 lipca 2021, 21:40

Lepsze to niż kupowanie poniemieckiego szrotu, nie mówiąc o reaktywacji posowieckiego barachła. Najlepsza byłaby jednak licencja i produkcja w Polsce. Od najmniejszej śrubki, po kadłub, silnik i armatę.

Kazik
czwartek, 15 lipca 2021, 10:41

Toż te czołgi będą robione z amerykańskiego szrotu :-) co za różnica? No może w tym, że teraz na każdą śrubkę będziesz czekał miesiącami aż przypłynie zza oceanu :-)

Was ist śrubka? Keine śrubka, nein...
czwartek, 15 lipca 2021, 23:17

Bo zza miedzy, od Niemca było szybciej?

trzcinq
czwartek, 15 lipca 2021, 09:55

Jest jeszcze K2 Black Panther ale pewnie nie słyszałeś o ich ofercie na Wilka

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 21:13

Za K2 w oryginalnej wersji serdecznie dziękuję. Z K2PL inna sprawa. Ale tego czołgu jeszcze nie ma.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 00:16

Nie ma i pewnie nie będzie bo przy zakupie Abramsów nie ma sensu jego powstanie i produkcja. Lepeij od razu pójśc w K3

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:49

To akurat jasne. Tyle, że teraz nie śpieszy się tak bardzo. Więc prócz K3 jest jeszcze opcja włoska. Dobrze by było, żeby przy okazji nabycia Abramsów nie spoczęto na laurach.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:47

I nienadaje sie na Wilka z uwagi na kiepski pancerz i konstrukcyjne dostosowanie dla Koreańczyków.

ałtor
czwartek, 15 lipca 2021, 08:13

Licencja na produkcje czołgu produkowanego od lat 80-tych, którego amerykanie właśnie chcą zastapić nowa konstrukcją 4 generacji? Wracaj synku do podstawówki.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 21:24

Wywal obecnemu Abramsowi załogową wieżę. Wsadź bezzałogową z autoloaderem i większym działem. Będziesz miał wtedy lepszą nową generację niż dziś jest Armata.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 00:20

Nic z tego. Wieża z autoloaderem musiałaby go miec w niszy wiezy a wtedy mamy zabawę: albo gorszy pancerz albo zostaje obecny a masa czołgu wzrasta o kilka ton, wiec wzmacniamy zawieszenie itd. Ale w 1984r była podobna maszyna, nazywała sie M1 TTB, miała mała bezzałogowa wieżę i autoloader w kadłubie do dzielonej amunicji 120-140mm pancerz powstały przeciwko działom 152mm. Tyle ze ona powstała tak od podstaw a nei jako przeróbka.. Obecnie M1A2SEP3 jest lepszy od Armaty.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:51

Przecież ja piszę właśnie o TTB.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 16:48

A niby kiedy jak własnie powstaje SEP4. W kazdym razie jego pzreciwnicy to lata 50-te i 60-te wg twojego liczenia:))

ree
czwartek, 15 lipca 2021, 04:22

Ten poniemiecki szrot to blizniacza konstrukcja i w tym abramsie masz wlasnie niemiecke dzialo.

żenado-meter
czwartek, 15 lipca 2021, 14:23

I na podstawie działa wysnułeś wnosek, że to "bliźniacza konstrukcja"?

rydwan
środa, 14 lipca 2021, 23:09

Leopard to raczej nie jest szrot ale doskonale wywarzona konstrukcja ,Abrams zaś jest naprawde solidna konstrukcja pola walki i to najnowocześniejsza, (na dziś )na świecie.Turbina to raczej zaleta niż wada ,pozwalajaca na korzystanie z każdego rodzaju paliwa.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 21:35

Turbina to zaleta, która jest jednocześnie wadą. Francuzi przeanalizowali sobie zalety i wady zarówno Abramsów jak Leosi. Skutkiem tego wyszedł im cholernie mobilny, stosunkowo mało paliwożerny czołg. Dziś z nim jest, jak jest, bo Zimna Wojna się skończyła. Dlatego nie wyprodukowano 1500 egzemplarzy, których wcześniej chciała francuska armia i nie pojawiły się poważniejsze modernizacje tego jak na owe czasy całkiem dobrze przemyślanego czołgu.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 01:25

No i ostatnio okazało sie zę z pancerzem na HEAT cos nie tak, bo ten 9M113 nie przebiłby pancerza M1A1HA( lubię ten czołg) a Leclercowi zrobił dziure w przednim pancerzu. (Acha jakby trafił tam

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:57

Już ci pisałem gdzie oberwał "Francuz". Czołg miał pecha. Celowniczy PPK szczęście. Arabscy użytkownicy dokupili dodatkowe opancerzenie, więc taki numer nie powinien się już powtórzyć.

Piotr
środa, 14 lipca 2021, 20:04

w sumie wystarczy że USA powie: "Nie!" i tle z Abramsów

sasd
czwartek, 15 lipca 2021, 08:33

co wy tam cpacie w tej rosji xd

Vixa
czwartek, 15 lipca 2021, 23:22

Krokodila;)

zeneq
czwartek, 15 lipca 2021, 04:46

I oleje 23 miliardy zetów czyli jakieś 6 miliardów zielonych??? Prędzej słońce wstanie na zachodzie...

AndyP
środa, 14 lipca 2021, 20:54

Potrzebują kasy na sfinansowanie następcy Abramsa...

Dark
czwartek, 15 lipca 2021, 09:51

Sprzedaczą nam Sep3 - export a więc bez amunicji ze zubożonego uranu i pancerza wiec bedziemy mieli coś co odpowiada Leo 2A5 za duzo wiecej i koszmarnie drogi w utrzyamaniu już nie mówiąć że tego się nie da wakuować ani użyć mostów w polsce większość ma za małą nośność. To się nazywa analiza ...

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 21:38

Jaja sobie robisz? 2A5 jest lata świetlne za tym czołgiem. Resztę bajek powiedz w Australii. Od razu ciebie tam wyśmieją.

Wrt
środa, 14 lipca 2021, 22:32

Jasne, te polskie pare mld. uratuje im rozwój nowego czołgu, ludzie - zejdźcie na ziemie, to sa grosze dla amerykańskich firm zbrojeniowych. A te czołgi moga sprzedać komukolwiek.

i tyle
środa, 14 lipca 2021, 20:40

Czy możemy zareklamować Rosji T72 i jakiś zwrot kasy? :D

ryba
środa, 14 lipca 2021, 23:12

dogadać sie z Czechami niech je upchnął w afryce ,albo zaoferować litwinom ( przynajmniej twarde ) z opcją modernizacji

czwartek, 15 lipca 2021, 14:24

i Czesi będą "upychać w Afryce" stare złomy na twoje polecenie?

Czesi to pragmatyczny naród
czwartek, 15 lipca 2021, 21:40

Jakby mieli na tym zarobić, to opchnęliby bez żadnego wahania i poleceń.

KrzysiekS
środa, 14 lipca 2021, 20:33

Piotr Nie ma takiej opcji. Po pierwsze zarabiają niemałe pieniądze. Po drugie (co dla USA ważniejsze) wiążą Polskę jeszcze bardziej od USA.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 13:29

Jak dalej tak będzie PiS rozrabiał w polityce to wcale się nei zdziwię jakPolska podzieli los Turcji w tym wzgledzie.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 21:49

Dopóki Turcja nie fikała USA, USA miało gdzieś komu ona fika. Turecką demokrację, w odróżnieniu od UE od zawsze mieli tam głęboko gdzieś. Tak na marginesie. Erdoğan to taki gość, który pojawił się w Turcji na własne unijno-europejskie życzenie w ramach dostosowywania tego kraju do norm UE. Stało się tak dlatego, bo unia podobnie jak ty nie zdaje sobie sprawy że w państwach islamskich "więcej demokracji" kończy się zazwyczaj tak, że zamiast niej jest tam więcej islamu.

mat
czwartek, 15 lipca 2021, 07:40

Według Ciebie lepiej byłoby się związać z Putinem ? , a może z nikim ?

AMF
czwartek, 15 lipca 2021, 00:44

Już jesteśmy totalnie uwiązani i to nawet nie do USA co LM. Czołgi mało zmieniają, chyba że zdecydują się na szalony krok pozbycia się Leopardów z linii.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 22:01

Niech się dogadają z Koreańczykami albo z Włochami i zaczną produkować nowe czołgi. Potem niech stopniowo odstawiają do rezerwy ten uzależniający nas od Niemiec toksyczny czołg.

Hoze
środa, 14 lipca 2021, 20:30

Tak, na pewno powie nie dla jednego z większych zamówień na czołgi i pracy dla tysięcy ludzi na 2-3 lata.

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 07:56

Turcji powiedzieli NIE jak złamała zasady przy F-35, a to był sporowiększy kontrakt od tego na Abramsy.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 15 lipca 2021, 22:17

Turków odspawali od F-35 tylko dlatego, że oni kombinowali z ruskimi S-400. I mieli rację, że to zrobili. Sam bym tak postąpił na ich miejscu. Turecką demokrację zawsze mieli gdzieś. Tym bardziej, że laiccy generałowie trzymający Turcję za pysk byli lepsi od "wiernego", który trafił na świecznik dzięki demokratycznym tureckim wyborom. Tak na marginesie. Osobiście znam tureckie całkiem nieźle wykształcone małżeństwo, które przeprowadziło się do Polski jak tylko zaczęła się tam ichnia demokracja. Zrobili to, bo kiedy pojawił się Recep dobrze wiedzieli jak tam będzie. Ja nie bardzo rozumiałem wtedy o co im chodzi. Teraz wiem czemu stamtąd zwiali.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 01:38

Aha taki mały dodatek: silniki do Altaya to nie S-400, ani CAATSA, problemy z silnikami do T129 na eksport czy do Hurjeta i TF-X to tez nie S-400. Podobnie z częściami do F-16, choć tu juz CAATSA zahacza.

Davien
piątek, 16 lipca 2021, 01:35

Dokładnei tak jak pisze, złamali zasady zakupu uzbrojenia i poleciał F-35. A co do tureckeij demokracji to stosunki z USa tez sa kiepskie po sfingowanym puczu Erdogana i rozprawie z opozycją. I USa doskonale wiedziało ze ci generałowie byli lepsi ale Erdogan wygrał wybory wiec działąli z nim. Zobacz jak oberwał Sisi w egipcie za zamach stanu i obalenie islamistów z Bractwa Muzułmańskeigo. Tam nei było S-400 a dostał poteznym embargiem. A dlatego ze obalił demokratycznei wybrany, legalny rząd.

AMF
czwartek, 15 lipca 2021, 00:45

Przy Tureckich JSF byłoby jeszcze więcej pracy i zysków.

Osjan
środa, 14 lipca 2021, 20:27

NIE .... NIE powie NIE .....

środa, 14 lipca 2021, 20:26

To kupimy od Koreańczyków

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 13:30

Za 10 lat pierwsze czołgi i będzie jak teraz, tylko jeszczse gorzej bo reszta będzie jeżdziła 4 gen:)

Adam
środa, 14 lipca 2021, 23:44

Koreańczycy chcieli dwa razy więcej kasy

ito
środa, 14 lipca 2021, 20:20

Na tyle szczęścia trudno liczyć.

andrews
czwartek, 15 lipca 2021, 09:17

wszyscy powyższy gamonie mocno kochajcie swoje żony i dzieci bo MOb-y już wam wysyłają czy tego nie rozumiecie!!

Davien
czwartek, 15 lipca 2021, 07:57

Taak dla twojej Rosji to byłoby szczescie dlatego tak maciwsz:)

Tweets Defence24