Reklama

Legislacja

MON aktualizuje "obronne" wytyczne dla przedsiębiorców

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

Na stronie Dziennika Urzędowego Ministra Obrony Narodowej opublikowana została decyzja dot. wprowadzenia do użytku „Wytycznych do planowania operacyjnego i przygotowania przedsiębiorców do funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”. 

Przypomnijmy na wstępie, że wytyczne do planowania operacyjnego i przygotowania przedsiębiorców do funkcjonowania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny dotyczą przedsiębiorców, dla których minister obrony narodowej jest organem administracji rządowej właściwym do organizowania oraz sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zadań na rzecz obronności państwa. 

Mają one na celu przygotowanie przedsiębiorców do realizacji zadań na rzecz obronności państwa nałożonych na nich w zakresie określonym prawem, w tym wynikających z programu mobilizacji gospodarki (PMG), które są przewidywane do wykonania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Dokument określa zasady:

  • prowadzenia przygotowań obronnych przedsiębiorców;
  • przygotowywania planów operacyjnych funkcjonowania przedsiębiorców w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
  • funkcjonowania powoływanej przez przedsiębiorców stałej komisji technicznej;
  • funkcjonowania systemu stałych dyżurów przedsiębiorców;
  • współpracy przedsiębiorców z reprezentantami rejonowych przedstawicielstw wojskowych oraz centralnych organów logistycznych;
  • przeprowadzania u przedsiębiorców kontroli realizacji zadań na rzecz obronności państwa.

"Uregulowania ujęte w wytycznych określają minimalne wymagania wojskowe (Minimum Military Requirements – MMR) wobec znajdujących się w przedmiotowym obszarze we właściwości Ministra Obrony Narodowej przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym" - zaznacza resort na wstępie.

Na przygotowania obronne przedsiębiorców, w czasie "P", składają się m.in. zapewnienie ciągłości realizacji zadań produkcyjno-remontowych; bezpieczeństwo realizacji zadań (jak ochrona gromadzonych i przesyłanych danych i informacji); dostosowanie potencjału do funkcjonowania w czasie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i czasie wojny; ciągłość korzystania ze źródeł energii, dostępu do paliw i wody oraz innych systemów.

Przedsiębiorca powinien również monitorować stan techniczny mocy produkcyjnych lub remontowych i określać jego poziom. Prowadzi on również szkolenia obronne z pracownikami, którym nadano lub planuje się nadać przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostki zmilitaryzowanej formowanej z jego potencjału. W jego trakcie omawiane są takie zagadnienia, jak: planowanie operacyjne i programowanie obronne, realizacja zadań na rzecz Sił Zbrojnych RP, przygotowania do militaryzacji, czy ochrona obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa.

Maksymalny poziom pracochłonności zadań wynikających z PMG przypadający na jednego pracownika bezpośrednio zaangażowanego w wykonywanie tych zadań (bezpośredniej produkcji) wynosi nie więcej niż 2100 rbh/rok.

fragment Decyzji Nr 82/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 maja 2019 r

Przedsiębiorca przygotowuje również plan operacyjny funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenie bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny na dany rok, który zatwierdzony musi zostać przez uprawniony organ oraz powołuje i utrzymuje nieetatowy zespół specjalistów (tj. Stałą Komisję Techniczną). 

W stanie stałej gotowości obronnej państwa przedsiębiorca planuje utworzenie systemu stałych dyżurów, w celu zapewnienia wykonywania zadań w ramach podwyższania gotowości obronnej państwa (...)

fragment Decyzji Nr 82/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 maja 2019 r

Zaznaczmy, że wraz z publikacją nowego dokumentu, moc traci Decyzja Nr 331/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 grudnia 2016 r. w sprawie wprowadzenia do użytku „Wytycznych do przygotowania przez przedsiębiorców planu realizacji zadań obronnych, w tym wynikających z Programu Mobilizacji Gospodarki, który stanowi plan operacyjny funkcjonowania przedsiębiorcy w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Dzienniku Urzędowym MON.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Rzyt

    Kraj jest przewidziany na tydzień obrony, a oni tu jak o froncie 1 WŚ. Jak zwykle bzdura lmi się zajmujecie...a gdzie schrony dla ludności cywilnej, gdzie w ogóle OC i co z jej stanem? Za Gawrona i wip samoloty, 143 ławki, 8 torped, 10 ramp kolejowych to można było coś zrobić dla obywateli...socjalizm trzeba zniszczyć...dobrze,ze to rok wyborczy

    1. jhlkjhjhgjhg

      ::gdzie w ogóle OC i co z jej stanem? OC, praktycznie zlikwidówała PO obecnie totalsi.

    2. Extern

      No mieli trochę inne zadania, działali w okresie walki z terroryzmem, czyli mieli stworzyć małą zawodową armię na posyłki dla hegemona to to trzeba przyznać zrobili. Teraz sytuacja się dynamicznie zmieniła, Rosja buja łódką coraz bardziej, wojna handlowa USA z Chinami wybuchła i tylko czekać aż przekształci się w wojnę proxy np. w Iranie. Trzeba szybko dozbrajać armię bo ponownie mamy rok 1935 i niedługo będzie gorąco, a u nas wszystko wirtualnie się niby kręci, ale realnie wszystko wyhamowało.

  2. Peptyd

    zbrojenie musimy przyspieszyć x3 cos sie chyba dzieje niedobrego, cos wisi juz w niedługim czasie. Powinno sie umozliwic zbiórke kasy na armie i umozliwić powoli kupowanie broni przez osoby prywatne i to juz .

    1. Extern

      Socjaliści jakimi jest niestety PIS nigdy nie pozwolą Polakom samym się uzbroić, bo to jest takie centralistyczne myślenie że muszą trzymać w rękach wszystkie nitki, a uzbrojone obywatelskie społeczeństwo tylko by im w tym myśleniu za innych przeszkadzało. Mam w ogóle ostatnio wrażenie że nasi politycy nie mieli nigdy zamiaru zwiększyć możliwości militarnych Polski, a tylko o tym mówią. Bo to przecież niemożliwe że gdy się chce coś zrobić to robi się to w taki sposób aby tak bardzo tego nie zrobić. Przykład kontrastowy to Ukraina, bez pieniędzy, bez wsparcia, w realiach wojny domowej, z przeszkadzającymi na każdym kroku Rosjanami, przy gigantycznej korupcji w 4 lata od wojny, zrobili wielokrotnie więcej realnych działań niż nasi w cieplarnianych warunkach kwitnącej stabilnej gospodarki.

  3. Czy na pewno?

    Nie wiedziałem co jest grane, nie muszę wiedzieć nadal. Od tego mam fachowców. Uspokaja mnie meldunek od nich, że wszystko jest o.k. . Nie ważne, że wszyscy dostali rozkaz "o problemach nie meldować".

  4. As

    Ktoś chyba premie chciał dostać za kawał dobrej nikomu niepotrzebnej roboty. Czy oni myślą, że obraz wojny od czasów Napoleona się nie zmienił? Ci którzy to wymyślili w razie wybuchu konfliktu po godzinie będą w Londynie jak już dawniej bywało. W końcu flota samolotów do ewakuacji lepiej rozbudowana niż bojowych.

    1. Wawiak

      Przeczytaj "Czas mroku" - tam jest pokazana strona "organizacyjna" (prawna i polityczna) prowadzenia wojny. To też są rzeczy ważne. Częścią klęski wrześniowej był bałagan kompetencyjny i decyzyjny. Nie twierdzę, że by to wiele zmieniło, ale możliwe, że np. Niemcy mieli by większe straty

    2. fefe

      Klęska wrześniowa w dużej mierze była spowodowana błednymi założeniami które przewidywały długotrwałą wojne pozycyjną i z tego powodu dążono do uzyskania jak najwyższych mocy produkcyjnych a nie dobrego wyposażenia WP, a jak się to skończyło to wszyscy wiemy , zamiast wcielić do armi sprzęt to woleliśmy go sprzedawać i za uzyskane fundusze budować fabryki

    3. Extern

      Nikt nie planował wojny pozycyjnej, cały czas chodziło jedynie o utrzymanie jednolitej linii wojsk i nie dopuszczenie do rozbicia oddziałów, dlatego gdy tylko Niemcy się przebijali w jednym miejscu, wycofywała się cała linia i w efekcie zacofaliśmy się na śmierć.

  5. 1917

    Za zarekwirowane konie chlopom w 39 do dzis nikt nie zaplacil.Ciekawe jak MON rozliczy koparke za 3mln.W 1939 uciekal rzad zarekwirowanymi autami teraz sa bogacze co maja samoloty.

  6. niemający odpowiednika autor komentarza

    Co oni chcą "wytyczać" ? - wojna (nie daj Boże) potrwa krócej niż w 1939 - ważne zakłady od razu padną ofiarą napadu powietrznego i cybernetycznego - tyle będziemy warci, na ile przygotujemy się przed "W". Czyli niewiele będziemy warci, patrząc choćby na zakupy uzbrojenia

Reklama