Medycyna priorytetem specjalsów NATO. Przełomowa konferencja w Krakowie

13 kwietnia 2018, 14:25
SOCEUR2
Fot. DKWS.

W Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych odbyła się konferencja „SOFmed Poland 2018”. COL Sean Keenan – Szef Służby Zdrowia Dowództwa Sił Specjalnych w Europie SOCEUR, nazwał to wydarzenie przełomowym w dziedzinie medycyny. Była to bowiem pierwsza taka konferencja zorganizowana w ramach Sojuszu w Europie.

W dniach 12 - 13 kwietnia 2018 roku w Krakowie odbyła się̨ konferencja „SOFmed Poland 2018”, w której wzięli udział najbardziej doświadczeni operatorzy – medycy oraz lekarze sił specjalnych z państw NATO, w tym między innymi współtworzący systemy szkolenia z zakresu medycyny pola walki operatorzy-medycy ze Stanów Zjednoczonych – podaje ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Celem konferencji był m. in. rozwój współpracy regionalnej w zakresie szkoleń dla operatorów - medyków, wymiana doświadczeń oraz porównanie wykorzystywanych systemów szkolenia. Uczestnicy dyskutowali nad możliwościami implementacji nowych systemów kształcenia operatorów – medyków w swoich jednostkach oraz koncepcją koordynacji regionalnej w tym zakresie.

image
Fot. DKWS 

Coraz bardziej skomplikowany obraz konfliktów zbrojnych postawił operatorów-medyków sekcji szturmowych sił specjalnych pod ogromną presją. Zmuszeni zostali do ogromnej eskalacji wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Operatorzy-medycy w coraz mniej liczebnych zespołach, wysyłanych w coraz bardziej odległe rejony świata, muszą liczyć się z wydłużającym się czasem ewakuacji i koniecznością zrozumienia coraz bardziej skomplikowanych zagadnień z zakresu medycyny stanów nagłych czy intensywnej terapii. Wymaga to odpowiedniej adaptacji ich szkoleń.

image
Fot. DKWS.

Najbardziej uznani wykładowcy i instruktorzy z wielu krajów NATO poruszyli szereg fundamentalnych zagadnień z zakresu szkolenia operatora-medyka SOF. Organizatorem krakowskiej konferencji „SOFmed Poland 2018” było Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych. Ze względu na specyfikę konferencji i udział w niej będących w czynnej służbie operatorów i lekarzy sił specjalnych, spotkanie było dostępne wyłącznie dla zaproszonych i zarejestrowanych uczestników. 

image
Fot. DKWS

Konferencja „SOFmed Poland 2018” była pierwszą w tej dziedzinie konferencją zorganizowaną w ramach Sojuszu w Europie. COL Sean Keenan – Szef Służby Zdrowia Dowództwa Sił Specjalnych w Europie SOCEUR, nazwał to wydarzenie przełomowym w dziedzinie medycyny. 

W medycynie Wojsk Specjalnych, cała działalność powinna opierać się na partnerstwie pomiędzy operatorem – medykiem a lekarzem. Ta równorzędność i równouprawnienie we współpracy między nimi to podstawa! Jest to warunek konieczny do dalszego rozwoju tej dynamicznej dziedziny – podkreśla ppłk Łukawski.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Aaa
sobota, 14 kwietnia 2018, 10:19

A dlaczego przełomowa? Doszło do jakiegoś złamania?

Tweets Defence24