Reklama

Polska termowizja dla Rosomaka na MSPO

8 września 2016, 11:16
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

PCO S.A. wystawia na targach MSPO 2016 kamerę termowizyjną KLW-1R Asteria, która jest oferowana między innymi jako wyposażenie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – zarówno w wersji z wieżami załogowymi, jak i bezzałogowymi.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Kamery termowizyjne KLW-1 Asteria są już wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP. Stanowią wyposażenie modyfikowanych czołgów PT-91 Twardy, zastępując importowane kamery I generacji, jakie pierwotnie były stosowane na pojazdach tego typu.

Kamera typu KLW-1 rozwijana jest w kilku wariantach, w tym KLW-1R przeznaczonym dla kołowego transportera opancerzonego Rosomak. PCO S.A. oferuje te urządzenia zarówno dla istniejących Rosomaków, wyposażonych w załogowe wieże Hitfist-30, jak i dla nowo wprowadzanych transporterów, które zostaną wyposażone w bezzałogowe wieże ZSSW-30.

Rosomaki zostały pierwotnie wyposażone w kamery termowizyjne typu Tilde FC, jednak wprowadzenie nowego systemu pozwoli na poprawę parametrów obserwacji. Ponadto, umożliwi unifikację z innymi pojazdami bojowymi, również wyposażonymi w sprzęt tego typu (jak np. PT-91). Wreszcie, pozyskanie kamery od krajowego producenta zwiększy bezpieczeństwo eksploatacji urządzenia w całym cyklu życia w Siłach Zbrojnych RP.

Asteria Rosomak
Fot. Defence24.pl

Kamera KLW-1R Asteria dysponuje chłodzonym detektorem III generacji o rozdzielczości 640x512 pikseli pracującym w długofalowym paśmie podczerwieni LWIR. Współczynnik NETD określający czułość termiczną kamery jest nie większy niż 30 mK, co oznacza, że w trakcie obserwacji można zaobserwować elementy różniące się temperaturą o 0,03 K (równowartość 0,03 stopnia Celsjusza).

Kamera pozwala na prowadzenie obserwacji w szerokim lub wąskim polu widzenia. W szerokim polu widzenia, o szerokości 10 stopni, kamera pozwala na wykrycie celu (o wymiarach 2,3 m x 2,3 m) z odległości co najmniej 4,7 km. W wąskim polu widzenia, o szerokości 3 stopnie, minimalny zasięg detekcji wynosi 12 km a zasięg identyfikacji celu 2,5 km.

Asteria Rosomak
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Zastosowanie chłodzonego detektora pozwala na zwiększenie zasięgu obserwacji i uzyskanie lepszej jakości obrazu. KLW-1R Asteria pozwala na nanoszenie znaków celowniczych (na przykład z systemu kierowania ogniem pojazdu bojowego) na emitowany obraz. Regulacja jasności i kontrastu może odbywać się w trybie ręcznym, bądź automatycznie. Ponadto, istnieje możliwość zmiany polaryzacji bądź orientacji obrazu. KLW-1R charakteryzuje też możliwość wyboru pola analizy układów automatyki obrazu.

Algorytmy przetwarzania i filtracji obrazu oraz systemy elektroniczne powstałe na potrzeby kamer Asteria zostały opracowane w PCO S.A. W połączeniu z konstrukcją kamery mają one zapewnić dobrą jakość obserwacji w różnych warunkach atmosferycznych i w różnych zastosowaniach. Warianty kamer KLW-1 zostały także zintegrowane z czołgami T-64 (na potrzeby klienta zagranicznego) czy T-72.

Kamera KLW-1R została dostosowana do instalacji w KTO Rosomak, jednak może również być wykorzystywana w systemach kierowania ogniem innych pojazdów bądź w innych systemach obserwacyjno-celowniczych.

Na razie zainstalowano jeden egzemplarz KLW-1R na transporterze uzbrojonym w wieżę Hitfist-30 wskazanym przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Trwają rozmowy dotyczące ewentualnego zastosowania oferowanej przez krajowy przemysł kamery do modyfikacji lub modernizacji seryjnych transporterów Rosomak. Jak wspomniano, KLW-1R jest również proponowana jako wyposażenie systemu kierowania ogniem Rosomaka z wieżą bezzałogową ZSSW-30. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
synek
czwartek, 8 września 2016, 12:34

W tej kamerze krajowa jest tylko obudowa wykonana na importowanej obrabiarce CNC w bloku importowanego aluminium. Chciałbym się dowiedzieć skąd są importowe matryce detektorów i pakiety elektroniki, zabrakło tej informacji w artykule.

Greg
środa, 12 października 2016, 20:51

Oby najlepsze komponenty Made in Japan

rododendron
czwartek, 8 września 2016, 12:28

Czy ktoś wie jak przedstawia się jakość tych termowizorów w stosunku do używanych przez Rosjan Thales Catherina FC?

=t=
sobota, 10 września 2016, 17:58

Dostawca detektorów i schematów elektroniki jest dokładnie TEN SAM. Pakiety części i pewne szczegóły implementacji to - przynajmniej w zakresie części niezastrzeżonych przez licencjodawcę - sprawa konkretnego wytwórcy. Inna sprawa, że Rosjanie ostatnio kupili podobno licencję na kolejną generację tych urządzeń od Thalesa...

rozczochrany
czwartek, 8 września 2016, 11:53

Aż by się prosiło, by na zmodernizowanym Leopardzie 2PL także zamontować te kamery w celownikach dowódcy i działonowego.

=t=
sobota, 10 września 2016, 17:56

A ty śpisz, czy jak? Przecież właśnie o tym trąbią od jesieni, że Leo2PL dostanie te kamery w obu celownikach.

dropik
czwartek, 8 września 2016, 11:53

mam nadzieję że kilkadziesiąt kamer jezdzi już na T64 w kraju, który ich używa najwięcej ;)

Marek
czwartek, 20 października 2016, 23:24

Jeżdżą podobne. Tyle, że jeszcze dalej na wschód od nas. W T-90 i T-72B3. U Rosjan, którym Francuzi sprzedali co było potrzeba.

bah
wtorek, 13 września 2016, 21:23

niestety nie ich wojskowi nie mogą podjąć oczywistej decyzji

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama