Reklama

Siły zbrojne

Polska pełnym członkiem Eurokorpusu

Fot. EUROCORPS/Twitter
Fot. EUROCORPS/Twitter

Porozumienie w sprawie uzyskania przez Polskę pełnego członkostwa w Eurokorpusie zostało podpisane w czwartek w Paryżu – poinformowało MON. Obecnie Polska ma status państwa stowarzyszonego.

"Już wkrótce Polska stanie się państwem ramowym Eurokorpusu. Dziś w Paryżu podpisano porozumienie wzmacniające status naszego kraju w tych strukturach. To ważny krok i dowód naszego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa w regionie" – podało na Twitterze MON.

Wraz z członkostwem Polska uzyska status państwa ramowego Eurokorpusu – współdecydującego o zadaniach i strukturze tej wielonarodowej organizacji.

W ubiegłym tygodniu Sejm wyraził zgodę – niezbędną do uzyskania członkostwa - na ratyfikację przez prezydenta traktatu o Eurokorpusie. Ustawa upoważaniająca prezydenta do ratyfikowania znajduje się obecnie w Senacie.

Eurokorpus to wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jego zadania to planowanie i prowadzenie operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, jak UE, NATO i ONZ. Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej. Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.

Status państwa stowarzyszonego Polska ma od 2002 r. W 2007 r. podjęto decyzję o staraniach o pełne członkostwo, w 2011 r. podpisano deklarację o osiągnięciu przez RP statusu państwa ramowego. Planowano, że w 2019 r. dowództwo Eurokorpusu obejmie polski generał.

W 2017 r., kiedy MON ogłosiło zamiar sukcesywnego zmniejszania zaangażowania w działania Eurokorpusu, co uzasadniano przewidywanym większym zaangażowaniem tego dowództwa w działania na rzecz UE niż NATO. W 2019 r. Polska wyraziła gotowość do wstrzymania redukcji swojego udziału w Eurokorpusie z uwagi na zwiększenie udziału w działania w ramach NATO. Po ratyfikacji Traktatu i uzyskaniu przez Polskę statusu państwa ramowego w 2023 r. polski generał ma objąć rotacyjne stanowisko dowódcy Eurokorpusu. Koszty przystąpienia do Eurokorpusu w charakterze państwa ramowego, wydelegowania personelu oraz zabezpieczenia logistycznego, w tym sprzętu, oszacowano na 60 mln zł rocznie.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

  1. DDR

    Eurokorpus ma się zasłużyć kładzeniem zrębów i budowaniem podwalin

  2. Piotr II

    To jest jeden z elementów budowy podległości pod Niemcy i Brukselę.Zdania nie zmienię.

    1. Polska w UE albo w Rosji

      Nie zmieniaj. Wolę Niemcy i Brukselę niż Moskwę i Rosję

    2. nie muuusisz

      Stare ludowe przysłowie mówi że tylko krowa nie zmienia poglądów :)

    3. Albi

      Dlatego potrzebna jest nam silna armia żeby nie było trzeba wybierać pomiędzy złem a złem koniecznym

  3. Autor

    Hmm...'eurokorpus'. Coś niepotrzebnego, istniejącego tylko z uwagi na mrzonki o "wielkich europejczykach" walczących z wrogami w postaci U.S.A, Rosji czy Chin.

    1. Dudley

      Cos się tobie poplątało, żadne państwo UE ani sama UE, nie ma żadnych mrzonek z tym związanych, to jest chyba twoja projekcja. Tylko niektórym państwo nowej UE marzy się np trójmorze, lub wielkie Węgry. Większość chce spokojnie żyć i robić interesy, a temu wojny nie służą. Eurokorpus to ma być coś w rodzaju straży pożarnej. Ale niektórym jednostka o liczebności paru tys żołnierzy zakłóca sen i przywołuje demony.

  4. Polska w UE albo w Rosji

    Do czasu wyjścia z UE - czyli (zapewne) już niedługo

Reklama