Polska nie blokuje rosyjskich lotów humanitarnych do Włoch. Koronawirus narzędziem propagandy Kremla [KOMENTARZ]

24 marca 2020, 10:59
90236532_2598805090362231_8534706488009031680_o
Rosyjska pomoc humanitarna dla Włoch podczas załadunku do samolotów Ił-76M4. Fot. mil.ru
Reklama

W rosyjskich mediach pojawiła się informacja, jakoby Polska nie zezwoliła na przeloty z pomocą humanitarną dla ofiar koronawirusa z Moskwy do Rzymu ponad swoim terytorium. Rosyjskie maszyny pokonują więc rzekomo trasę dłuższą trasę ponad 2400 km nad Morzem Czarnym, Turcją, Grecją i Albanią. Odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej w tej sprawie jest zwięzła i jednoznaczna - Strona rosyjska nie składała wniosku o wlot w polską przestrzeń powietrzną.

Rosyjskie loty z pomocą humanitarną i personelem medycznym dla Włoch, które od dawna przestały radzić sobie z koronawirusem na własnym terytorium zostały bardzo intensywnie nagłośnione przez Moskwę. Dziesiątki ton sprzętu oraz personel medyczny przetransportowano droga powietrzną 22 i 23 marca na podstawie porozumienia będącego efektem rozmowy telefonicznej rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z premierem Włoch Giuseppe Contem oraz odpowiednich porozumień na poziomie rządowym pomiędzy ministrami obrony Rosji (Siergiej Szojgu) i Włoch (Lorenzo Guerini). 

22 marca z lotniska Czkałowski, położonego 31 km od Moskwy, do bazy włoskich sił powietrznych Pratica di Mare koło Rzymu przyleciało pierwszych pięć samolotów transportowych Ił-76M4 z tzw. 224. Oddziału Lotniczego. Pokonały one trasę ponad 2400 km, lecąc z Moskwy na południe w pobliżu Woroneża, Rostowa nad Donem, aby następnie przeciąć Morze Czarne i wlecieć w przestrzeń powietrzną Turcji, minąć Istambuł, potem Tessaloniki w Grecji i nad Albanią.  Jak pokazał serwis Flightradar24.com przecięciu Adriatyku w rejonie Brindisi Rosyjskie maszyny przekroczyły włoską przestrzeń powietrzną obierając kurs na Rzym. Łącznie tą trasą przeleciało 14 ciężkich maszyn transportowych, mogących zabrać do 40 ton ładunku każdy. 

image
Trasa lotu Moskwa-Rzym rosyjskich samolotów z pomocą humanitarną. Fot. Flightradar24.com

Cała operacja jest bardzo szeroko nagłaśniana przez rosyjskie media, jako przykład solidarności z dotkniętym tragedią narodem włoskim. Jednak już 23 marca pojawiły się w przestrzeni publicznej zadziwiające oskarżenia wobec Polski, która miała jakoby uniemożliwić lot trasą znacznie krótszą, przez Białoruś, Polskę i dalej w stronę Włoch. Z przyczyn oczywistych wszystkie trasy rosyjskich maszyn omijają przestrzeń powietrzną Ukrainy, przez którą wiedzie najkrótsza trasa lotu.

Atak na Polskę pomocą humanitarną?

„Rosyjskie samoloty niosące pomoc Włochom nie mogą korzystać z polskiej przestrzeni powietrznej” – grzmi rosyjski rządowy portal informacyjny Sputnik, podobnie jak inne media i armia oburzonych głosów w Internecie, powołując się na rosyjskiego polityka Aleksieja Puszkowa. Jest on Przewodniczącym Komisji ds. Polityki Informacyjnej Rady Federacji Rosyjskiej, oraz autorem i prowadzącym programu analitycznego „Postscriptowym” w państwowej telewizji TV Centr. 23 marca 2020 roku w godzinach porannych zmieścił on na swoim koncie w mediach społecznościowych następujący komunikat:

„Polska nie przepuściła rosyjskich samolotów z pomocą dla Włoch poprzez swoją przestrzeń powietrzną. Jest to podłość na poziomie polityki publicznej. Tym bardziej, że pomoc trafiła do sojusznika Polski w UE i NATO. Odtąd Rosja nie powinna wychodzić Polsce naprzeciw. W niczym!”

Na podstawie tego komunikatu, oraz przebiegu trasy lotów rosyjskich maszyn, uruchomiono intensywną kampanie propagandową. Oskarża się w niej Polskę o utrudnianie pomocy humanitarnej, permanentną rusofobię, działanie na zlecenie Trumpa i wiele innych. Działania te, zanim pojawiły się oficjalne komunikaty medialne, na Twitterze i Facebooku prowokowali swoimi wpisami m. in. dziennikarze RT i Sputnika, którzy cytowali Puszkowa. Nie pojawiło się żadne inne źródło, choć twierdzili oni, że wysłali pytania w tej sprawie do polskich władz.

Redakcja Defence24.pl złożyła zapytanie drogą elektroniczną do Ministerstwa Obrony Narodowej i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zgodnie z polskim prawem są to instytucje uprawnione do udzielenie zezwolenia na przelot nad Polską samolotów wojskowych innych państw. Odpowiedź nadeszła w przeciągu godziny. 

Strona rosyjska nie składała wniosku o wlot w polską przestrzeń powietrzną. Lot odbywał się via Rosja, Turcja, Grecja, Albania i Włochy.

Wydział Prasowy Ministerstwo Obrony Narodowej

Ten krótki komunikat powinien zamknąć ten temat, choć można podejrzewać będzie on nadal fałszywie prezentowany i nagłaśniany. Jest to bowiem jedno z wielu działań nastawionych na skłócenie państw członkowskich NATO i UE przy okazji pandemii i związanych z nią silnych emocji.

Do szerszej kwestii sytuacji w polskiej przestrzeni powietrznej ustosunkowała się również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która odpowiada za zarządzanie ruchem samolotów i innych maszyn latających. 

Nie jest prawdą, jakoby polska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla samolotów z Rosji. Przestrzeń powietrzna nad Polską jest otwarta, sprawnie zarządzana i bezpieczna. Ruch tranzytowy nad Polską odbywa się przez cały czas.

Paweł Łukaszewicz, Rzecznik prasowy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Pomimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z epidemia i ograniczeniami w ruchu pasażerskim, cała reszta dozwolonej komunikacji odbywa się bez zakłóceń. Nie ma też wpływu na funkcjonowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lotów General Aviation, wykonywanych przez służby porządkowe i ratownicze. Ponad Polską przelatują też bez żadnych ograniczeń samoloty rosyjskie, czego dowodem jest choćby dzisiejszy lot Aerofłotu z Moskwy do Rzymu, którego trasa przebiegała nad Polską. 

"Trasa południowa" a sprawa polska

Jeśli chodzi o wybraną przez Rosjan trasę dla „mostu powietrznego do Włoch” to warto wyjaśnić sprawę od początku do końca. W prosty sposób demontuje to bowiem kłamstwa na temat Polski. Gdyby faktycznie Rosja chciała skorzystać ze znacznie krótszej trasy „północnej” do Włoch, a nie uzyskała zezwolenia władz w Warszawie na lot przez polską przestrzeń powietrzną, to maszyny transportowe, tak jak liczne rosyjskie samoloty wojskowe od lat, mogły wybrać niewiele dłuższą trasę z rejonu St. Petersburga nad wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego. Następnie wystarczyło by minąć Polskę i lecieć na południe ponad Niemcami i Austrią lub Szwajcarią przez Alpy do Włoch. Dlaczego rosyjskie ministerstwo obrony wybrało znacznie dłuższą trasę przez Turcję, Grecję i Albanię? Prawdopodobnie zdecydowały względy polityczno-proceduralne.

image
Trasa rosyjskich samolotów z pomocą dla Włoch nałożona na mapę ruchu lotniczego wyjaśnia wiele wątpliwości. Fot. Flightradar24

W pierwszej kolejności - Rosja z pewnością nie chciała korzystać z uprzejmości Polski czy innych krajów Wschodniej Flanki. Poza tym trasa „północna” wymagałaby uzyskania zezwoleń na przelot kilkunastu samolotów wojskowych przez Polskę, Niemcy lub Czechy i Austrię lub Szwajcarię. Patrząc na wykorzystany w uwiarygadnianiu tego fake newsa portal Flightglobal24 łatwo pomyśleć, że droga nad Polską i Alpami jest faktycznie najlepsza, gdyż najkrótsza.

Jednak równie łatwo zauważyć, włączając monitoring lotów w czasie rzeczywistym na tym samym portalu, że jest to obszar o znacznym natężeniu ruchu lotniczego, nawet w dobie koronawirusa. Trasa południowa jest znacznie mniej zatłoczona. Za wyjątkiem zagęszczonego ruchu w rejonie Istambułu jest prawie pusta, nie licząc połączeń lokalnych, głównie rosyjskich, na trasach z Moskwy w stronę Krymu omijających Ukrainę.

Zaletą południowej trasy którą poleciała rosyjska pomoc dla Włoch jest też jej przebieg, nazwijmy to umownie – polityczny. Samoloty ominęły Ukrainę od wschodu, lecąc cały czas w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, gdzie lot ten miał priorytet i nie wymagał żadnych konsultacji międzynarodowych. Następnie trasa wiodła przez przestrzeń Turcji, z którą Rosja obecnie ponownie współpracuje militarnie w Syrii i ma wiele zbieżnych interesów. Potem krótki lot przez dość przychylną Kremlowi Grecję i Albanię prosto do Włoch.

Wybierając taką trasę Rosjanie nie tylko zyskali możliwość oskarżania o utrudnianie pomocy humanitarnej państwa, które najpoważniej wspierają wszelkiej sankcje wobec Moskwy związane z aneksją Krymu czy budową NordSteam 2.Co mogło być równie istotne, jest to w dużym stopniu trasa Rosjanom dobrze znana, gdyż stosowana podczas lotów z zapatrzenie do Syrii. Dobrze uregulowane są też na znacznym jej odcinku kwestie proceduralne, takie jak lot w przestrzeni powietrznej Turcji. Trasa przebiegała przy tym przez państwa przychylne Rosji a przy tym jedynie na obrzeżach sojuszu. Celem były zaś Włochy – nie tylko najbardziej poszkodowane przez pandemię koronawirusa, ale też zawsze chętnie wspierające wszelkie działania mające ocieplić stosunki z Moskwą. Należy bowiem pamiętać, że rosyjska pomoc zawsze niesie za sobą pewną cenę i pewne skutki długoterminowe. Na Kremlu decyzje nie zapadają pod wpływem porywów serca i empatii, ale twardej politycznej kalkulacji. Dobrze, jeśli tym razem Polska nie będzie płacić ceny wizerunkowej. Działając szybko – przecina spekulacje jasnym i prostym komunikatem, można uniknąć dalszej promocji takich fałszywych informacji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 217
Reklama
Tani
wtorek, 19 maja 2020, 09:10

Nie tylko ruscy placa i dostaja wszystko, znajdziesz tam wszystko, praktycznie caly czas kolo Kaliningradu wisza 2-3 samoloty NATO.Jeden dron mial wejsc jakoby w przestrzen pow Kaliningradu. Po prostu placisz i masz. Z tego co Oni pisza dane sa z Berlina. Masz typ rola przynaleznosc samolotu itd. Notrza znac rosyjski ale mapa jest prawie taka sama.

Flight radar
wtorek, 31 marca 2020, 08:54

Drobna uwaga: screen z aplikacji Flight Radar jest bzdurny w tym artykule, gdyż pokazuje on loty samolotów pasażerskich, NIE INNYCH. Wczoraj obserwowałem niebo i w ciągu 3 minut przeleciały łącznie 4 obiekty z południowego-zachodu na północny wschód w odstępach minutowych (2 razem, 1, 1). Sprawdziłem na flightradarze, nie było takiego ruchu zarejestrowanego, tylko parę minut później jeden pasażerski do Moskwy. Tak, że screen wogóle nie na miejscu.

szymek
czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:54

bo to byly satelity ....

ricki
niedziela, 29 marca 2020, 22:51

u nas wszystko jest mozliwe

"Bez pół litra nie rozbierzesz"
piątek, 27 marca 2020, 11:22

Kolejny przykład rosyjskiej "logiki" jak zwykle niemożliwej do zrozumienia dla obywateli cywilizowanych społeczeństw. Jak podaje komunikat rosyjskiego MON , minister Szojgu wyraził głęboką wdzięczność ChRL za dar koncernu Alibaba, 1 mln masek i 200 tys testów wirusa które właśnie doleciały do Moskwy rosyjskim Ił-76 ????????? Czy jest to uzupełnienie zapasów nadwerężonych "bezinteresowną" pomocą dla Włoch? 25 marzec prasówka Kremla: "When asked if Russia expected Italy to return the favor by trying to get EU sanctions lifted, Kremlin spokesman Dmitry Peskov described the notion as absurd". 26 marzec wideo konferencja przywódców G20: "Putin proponuje zamrożenie sankcji ze względów humanitarnych". 20 marzec, znów rzecznik Kremla: "Rosja może sprzedawać ropę w cenach USD20/brl nawet przez następne 5 lat". 27 marzec: "Russia calls for new enlarged OPEC deal to tackle oil demand collapse"

rob ercik
piątek, 27 marca 2020, 10:35

Ani jednego artykułu o pomocy od USA czy koordynacji krajów NATO

Realista
piątek, 27 marca 2020, 10:08

Wczoraj do MSZ w Warszawie został wezwany rosyjski ambasador, przyznał,że cała sprawa to kłamstwo, a przedstawiciel Dumy, który powielał bajki o polskim zakazie przelotu dla rosyjskich samolotów, wykasował wpisy w internecie...Tyle,że rosyjskie bajki-kłamstewka zdążyły już narobić dużego bałaganu i zapewne o to im chodziło.

zyg
piątek, 27 marca 2020, 08:00

Sprawę podsumowuje rysunek w "Private Eye": na tle rosyjskich ciężarówek wojskowych "From Russia with love" rosyjscy "najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie epidemiologii" w pełnych wdziankach hazmat oczywiście obwieszonych setkami odznaczeń w tym gwiazdy gieroja jak "Za Novichok" i "Za herbatkę z polonem" :))))

kabanos
czwartek, 26 marca 2020, 17:09

Co do ostatecznej oceny rosyjskiej pomocy dla Włoch zalecam ostrożność. Jak informuje włoska La Stampa 80% rosyjskiej pomocy Jest kompletnie bezużyteczna.

piątek, 27 marca 2020, 14:09

La Stampa to gazeta komunistyczna nie wiesz o tym?

j1
piątek, 27 marca 2020, 08:33

Ciekawe jak oni wyliczyli te 80 procent, skoro wysłano nie żadną dostawę konkretnych dóbr, które można jakoś zważyć i zmierzyć, lecz pododdział wojska z mobilnym laboratorium oraz sprzętem i materiałami do dezynfekcji, które mają być przez tenże pododdział używane w trakcie działań.

Obserwator
czwartek, 26 marca 2020, 18:51

W związku z powyższym zaleciłbym również ostrożność przy ocenie wiarygodności informacji, które podają media, szczególnie mainstreamowe. Natomiast każdą pomoc należy docenić i szanować tych, którzy ją udzielają...

zyg
piątek, 27 marca 2020, 07:27

Należy sklaryfikować że ulubione określenie rosyjskiej propagandy "media mainstreamowe" rozpowszechniane przez kremlowskich trolli , dotyczy światowych mediów wiarygodnych czyli większości. Natomiast "media alternatywne-obiektywne" dotyczą propagandowych szczekaczek finansowanych przez Kreml które już od dawna konkurują z "obiektywno-alternatywnymi" mediami Dr Goebbelsa w dziedzinie zakłamania lecz w kategorii absurdu osiągnęły poziom czyniące roczniki Voelkische Beobachter czy Der Sturmer przykładem dziennikarskiej rzetelności.

Obserwator
sobota, 28 marca 2020, 01:24

Można jeszcze użyć określenia - media głównonurtowe, co w języku polskim nie brzmi zbyt dobrze. W dodatku można popełnić tzw. literówkę, co w przypadku pominięcia litery "ł" może doprowadzić do powstania lapsusu słownego. Natomiast jeżeli chodzi o stosowanie metod socjotechnicznych, to zdecydowanie pod tym względem przodują media wiadomej proweniencji. Wszystko to wpisuje się w scenariusz wojny propagandowej, która co pokazuje historia z reguły poprzedza wybuch konfliktu zbrojnego...

Davien
sobota, 28 marca 2020, 15:07

Więc panei obserwator wg ciebie Rosja znowu chce na kogos napaść?? Bo to co opisałes to działania Rosji w kazdym calu.

badacz
czwartek, 26 marca 2020, 15:55

Znamy rosyjską propagandę, przeczytaliśmy w artykule stanowisko propagandy polskiej(?), a jaka jest prawda?

bender
piątek, 27 marca 2020, 10:56

To nie jest trudny dylemat. Tylko jedna strona łże jak najęta za każdym razem gdy otworzy usta i ma zerową wiarygodność. Czy przyszłoby Ci do głowy uwierzyć w informacje fankluba, że wymiana handlowa między USA a Rosją rośnie w tępię 10% rocznie? No właśnie. Ale jeśli chciałeś zwrócić uwagę, że media publiczne pod panowaniem PiS też straciły wiarygodność, to niestety masz słusznego.

andys
czwartek, 11 czerwca 2020, 10:39

Moze i tak, moze i w "tępię" to nowa jednostka predkości?

Redrum
czwartek, 26 marca 2020, 12:23

Dobrze wiemy, że takie wartości, jak prawda, trzeźwość i poszanowanie życia nie występują w Rosji, dlatego też jakakolwiek działalność tego państwa, definiowana jako "pomoc humanitarna", budzi naturalną czujność i ostrożność. Pokazała Ukraina, pokazała Syria, że tam gdzie Rosja wysyła konwoje z pomocą, tam też realizuje swoje rzeczywiste, często brutalne zamiary polityczne oraz propagandowe. Jeśli ktoś, przy okazji rzekomego czynienia dobra, jednocześnie tworzy i rozpowszechnia fałszywe informacje, kompromitujące wybrane państwa lub osoby, wprowadza podziały między krajami i narodami, to znaczy, że tak naprawdę żadnej pomocy nikomu nie niesie!! Rosja ponownie udowodniła, że stać ją tylko na kłamstwo i hipokryzję.

patriota swiatowy
sobota, 28 marca 2020, 09:14

To ze kazdy probuje wlasna polityke popierac to nic nowego ale jezeli piszesz o Syri to tylko Rosja jest tam legalnie ONZ a ta reszta to Demokraci bez MANDATU ONZ a wienc zastanuow sie nad twoim klamstwem i hipokryzja

BUBA
czwartek, 26 marca 2020, 11:19

O czy tu gadac.Patrzac na mape to najkrocej jest prosta linia Moskwa-Ukraina-Rumunia-byla Jugoslawia -Rzym. Proste. W czym problem ????

prawieanonim
czwartek, 26 marca 2020, 15:44

Problem w tym że ziemia nie jest płaska i na dodatek obraca się z zachodu na wschód dlatego kurs samolotu nigdy nie jest linią prostą na mapie.

ooooooooo
czwartek, 26 marca 2020, 13:35

W linii prostej to kolejno: Białoruś, Ukraina, Węgry, Chorwacja i Bośnia i Hezcegowina.

Andrzej
czwartek, 26 marca 2020, 09:52

Każda pomoc w Historii nosiła zawsze pewne cechy :(

Wiliam
środa, 25 marca 2020, 10:56

Pewnie czytać nie umie. Zawieszenie wszystkich międzynarodowych lotów pasażerskich do Polski (13.03.2020) Polska powiadomiła o zawieszeniu wszystkich międzynarodowych lotów pasażerskich do Polski na podstawie art. 21 rozporządzenia 1008/2008. Wyłączone są loty czarterowe w celu repatriacji obywateli polskich; medyczne, poszukiwawczo-ratownicze, humanitarne, misje państwowe, porządek publiczny, loty służbowe; loty czarterowe obsługiwane przez zagraniczne kraje w celu repatriacji ich obywateli. Data rozpoczęcia: 15.03.2020 Data zakończenia: 29.03.2020

Lelo
środa, 25 marca 2020, 18:32

Czym innym jest lot do Polski, a czym innym jest przelot nad Polską bez lądowania.

Az
środa, 25 marca 2020, 09:29

Oto cała prawda o Rosji.

AWU
środa, 25 marca 2020, 08:53

Zastanawia mnie liczba samolotów wysłanych z Moskwy, autor wspomina 14, media włoskie (m.in. RAI, il Giornale) piszą o 9 REJSACH (nie samolotach) uzgodnionych pomiędzy premierem Włoch i Putinem i właściwie obecne były jedynie podczas przybycia 1-szej maszyny. Znany włoski portal lotniczy Avionist na wczoraj wspomina 3 maszyny które miały wylądować w Rzymie, aczkolwiek autor ( Amerykanin?) publikuje również na łamach Sputnika. Liczby "9"/"11"/"14 samolotów" pochodzą jak na razie z rosyjskiej propagandy a fakt że flightradar czy flightaware wydaje się tego nie potwierdzać daje do myślenia gdyż w tym przypadku wbrew swoim nawykom rosyjskie załogi muszą (przynajmniej w tureckiej i europejskiej przestrzeni powietrznej) włączać transpondery. Pragnę zwrócić uwagę na trasę maszyny na ilustracji powyżej. Rosjanie zmuszeni są nie tylko ominąć szerokim łukiem Krym lecz cały obszar FIR Symferopol którego High Seas część pokrywa niemal całe centralne Morze Czarne daleko na południe do granicy tureckiej FIZ. Wynika to z faktu że ICAO, IATA, EASA oraz wszystkie międzynarodowe org lotnicze uznają jedynie suwerenną jurysdykcję Ukrainy nad tym obszarem, który kontrolowany jest obecnie z centrum kontroli Odessa South. Na zakończenie Rosjanom, dla których tak ważna jest rocznica zakończenia 2 w.ś. należy się przypomnienie jak w 1944 dokonali perfidnej decyzji odmowy prawa przelotu i lądowania dla polskich i alianckich maszyn podczas misji pomocy dla Powstania Warszawskiego, decyzji PODŁEJ I PERFIDNEJ, jako że de facto POLSKIM samolotom odmawiano prawa przelotu do stolicy Polski i lądowania na POLSKIM TERYTORIUM ówcześnie okupowanym przez Rosjan. O incydentach ostrzału maszyn meldowanych przez załogi Płd Afrykańskie i Australijskie nie wspominając. Decyzja ta dramatycznie zwiększyła i tak horrendalne straty załóg alianckich które jak w przypadku Polaków i załóg SAAF leciały do Warszawy ochotniczo. Uszkodzone maszyny zamiast lądować n.p. w Mińsku Maz czy Mielcu (o nowoczesnym lotnisku we Lwowie gdzie lądowały słowackie samoloty podczas ich powstania nie wspominając) zmuszone były powracać do Włoch a podczas prób nabrania wysokości przed Tatrami były łatwym łupem nocnych myśliwców Luftwaffe z krakowskich Rakowic. Odtajniono depeszę Churchilla do Roosevelta z okresu, w której brytyjski premier z oburzeniem i obrzydzeniem podaje szczegóły zachowania Rosjan i proponuje zatrzymanie dostaw L&Lease dla Rosji. Roosevelt na to nie przystał ale 2 rosyjskie eskadry które mogły korzystać z alianckich baz we Włoszech w celu zaopatrywania w broń komunistów Tito w Jugosławii zmuszone były opuścić Włochy. A post scriptum napisały załogi brytyjsko/australijsko/kanadyjskie dywizjonów 148 i 178 które kilka tygodni pózniej w wyniku "błędu nawigacyjnego" zrzuciły nowe miny morskie MkVI tuż przed sowiecką flotyllą dunajską zatapiając kilkanaście jednostek na tej rzece.

j1
czwartek, 26 marca 2020, 12:05

A wystarczyłoby uważnie śledzić serwisy informacyjne rosyjskie i włoskie i czytać w nich to, co jest napisane bez własnych dodatkowych interpretacji, aby wiele spraw było jasnych. Do realizacji zadania wyznaczono 9 samolotów Ił-76 z załogami, które w ciągu dwóch dni wykonały ogółem 15 lotów. Wczoraj późnym wieczorem kolumna 22 rosyjskich pojazdów wojskowych w eskorcie włoskiej policji dotarła do rejonu Bergamo, pokonawszy w ciągu dnia trasę ok. 600 km. Są na to wszystko w Internecie materiały filmowe i na Flightradar24 loty były doskonale widoczne. Ani Krym, ani Powstanie Warszawskie nic do tego nie mają. Ze strony rosyjskiej majstersztyk logistyczny i polityczno-propagandowy. Skądinąd, gdyby oni się przejmowali wypowiedziami naszych posłów i senatorów oraz tym, co piszą nasze media, to dawno powinni wypowiedzieć nam wojnę. A gaspadinu Puszkowu być może o to chodziło, żeby wywołać atak wściekłości w Polsce.

poviss
czwartek, 26 marca 2020, 01:23

Bardzo merytoryczny komentarz, cześci informacji nie znałem. Dziękuję!

czwartek, 26 marca 2020, 13:34

Niestety nie koniecznie wszystko jest prawdą w tym co napisał AWU, temat choćby "pomyłkowych" wzajemnych ataków lotnictwa zachodniego i rosyjskiego wczasie 2 wojny ciekawy i do tego bardzo niewygodny dla wszelkiej maści rusofobów, bowiem fakty okazują sie bardzo dla nich przykre. A już twierdzenie że był całkowity zakaz lądowania to szczyt manipulacji. Wszak w wyniku prowadzonych rozmów Stalin zezwolił od 10 września na takie loty i takie międzyladowania, w wyniku czego 18 wrzesnia poleciała wielka wyprawa, szkoda tylko ze sprzęt trafił do niemców bo tak celne były zrzuty. Prawdziwym natomiast jest fakt zabronienia naszym spadochroniarzom polecenia na pomoc powstańcom(bynajmnie to nie stalin zabronił tylko nasi "sojusznicy"zachodni) w wyniku czego cała brygada chciała odmówic dalszej walki.

zyg
czwartek, 26 marca 2020, 20:01

Wasi spadochroniarze zostali wybici podczas jedynych wielkich operacji pow des które Rosjanie próbowali przeprowadzić, desant w rej Rżewa i na zach brzeg Dniepru. Obydwie operacje przykładem "majstersztyku logistycznego" jak pisze twój kolega powyżej czytaj klasycznej niekompetencji i bardaku. Przebieg wręcz komiczny dla Niemców i postronnych analityków i bardzo tragiczny dla Rosjan. Niedobitki walczyły jako zwykła piechota do końca wojny. Wracając do twoich bredni przyznajesz że trzeba było czekać niemal do końca Powstania i rozpoczęcia negocjacji kapitulacji z Niemcami aby Stalin łaskawie zezwolił Amerykanom wykonać misję z lądowaniem w amerykańskiej bazie w Połtawie? I miał prawo zabronić polskim samolotom lecącym z zaopatrzeniem do Wojska Polskiego którego AK była integralną częścią prawa do lądowania na lotniskach w Polsce? Przytoczę ci iwan stare podhalańskie powiedzenie pełne ludowej góralskiej mądrości: FU

piątek, 27 marca 2020, 09:24

Ale co mają spadochroniarze sprzed 75-80 lat do dzisiejszej walki z wirusem we Włoszech? Równie dobrze można rozważać "Market-Garden" jako przykład alianckiego geniuszu operacyjnego, tylko nic to nie wnosi. "I miał prawo zabronić polskim samolotom lecącym z zaopatrzeniem do Wojska Polskiego którego AK była integralną częścią prawa do lądowania na lotniskach w Polsce?" A co ta były za polskie samoloty? Polskie Siły Zbrojne nie miały ani jednego własnego samolotu, ergo miały zerową możliwość decydowania o lądowaniu tych samolotów gdziekolwiek.

realista
czwartek, 26 marca 2020, 14:54

Nie ma rusofobów, są tylko ruso-realiści.

zyg
piątek, 27 marca 2020, 18:41

100/100, jedni znają Rosję lepiej inni gorzej.. my niestety lepiej. Ale inni mieli jeszcze gorzej jak n.p. Bałtowie.

inna
środa, 25 marca 2020, 01:17

Putin "pokazl jaja" odwiedzajac szpital zakazny i rozmawijac z cornwirsowcami i dziekujac lekarzom. U nas prezden odwiedzil Orlen dzienkujac za prdukcje mydla.:

spoko
czwartek, 26 marca 2020, 15:01

Inna Dlaczego Putina ubrali w amerykanski skafander a nie rosyjski Gydyby uzyl rosyjskiego skafandra ochronnego wtedy by pokazal jak ty napisales jaja Ps napisalem 3 odpowiedzi dla \inna\ zadna nie przeszla to jest 4ta

andys
czwartek, 11 czerwca 2020, 11:44

Putin wie co robi. Specjalnie ubrał sie w amerykański skafander, aby zawstydzic rosyjskich producentów. Podobnie sprawa ma sie z jego abstynencją alkoholową, tytoniową - wyraźnie daje sygnał Rosjanom- jeśli ja moge nie chlać wódy i ćpać szlugi ,to i wy możecie. Róbcie jaka ja, urlopy na Ałtaju, a nie w nudnej Turcji i Egipcie. Na basen, na narty (choćby biegowe) - a nie sterczeć przed telewizorem! Kobitki owszem, należy je uszanować , mocowanie odznaczeń na ich dumnych piersiach to wielka radosc i doznania estetyczne.

wścibski
czwartek, 26 marca 2020, 14:56

Jesteś pewien, że to byli faktycznie zakażeni ? Biorąc pod uwagę jak ochrona Kremla dba o gospodarza to była ustawka jakich wiele w administracji państwowej Rosji.

Kiks
czwartek, 26 marca 2020, 14:46

Bardziej chyba nie da się pokaleczyć języka polskiego. A my rechoczemy.

Rozjemca
czwartek, 26 marca 2020, 07:09

Najpierw naucz się pisać po polsku. Naprawdę, wielkie bohaterstwo Putina. Dobrze, że się nie udusił w tym kombinezonie tak szczelnie był zakryty. Propaganda dla naiwnych ruskich

Corleone
środa, 25 marca 2020, 17:49

Skoro tak, to był bezpieczny. A skoro był bezpieczny, to może ten wirus nie do końca jest naturalny?

Arnold
środa, 25 marca 2020, 00:21

Zauważyliście że cały niemal świat jak temat tabu traktuje skąd w 5 tygodni wirus zaatakował całą europę...skąd taki nowy twór...podobno z nietoprzy?-zdawkowe wypowiedzi bez podparcia. Tylko D.Trump zaproponował Chiną że wyśleąspecjalistów celem określenia drogi zakażenia-Chiny odmówiły. EKSPERCI nie wiedzą skąd pochodzi wirus ale chętnie odpowiadają że nie może być wirusem wojskowym bo ma innych odbiorców ataku i sposób działania itd. Ale przecież w Wuhan jest ośrodek badań...dotyczy to nowych szczepów walki z nimi produkcji szczepionek itd. Nikogo nie dziwi że w 10 lat z tego rejonu ,,wypełzły ,, trzy pochodne wirusy. PRAWDA JEST TAKA ŻE JEŚLI WYJDZIE NA JAW ŻE TO TWÓR SZTUCZNY TO CHRL... nie są na kolanach - są zrównane z ziemią odszkodowania rodzin państw...embargo całkowite-a mają 70% rynku światowego z uwagi na tanią masową produkcję. Nikt nie próbuje wyjaśniać dochodzić-a jak chce to.lobby medialne uważa go za niepoczytalnego fantaste-nie mając przy tym żadnych informacji na odparcie twierdzeń.

android
środa, 25 marca 2020, 15:41

Faktem jest, ze w północnych Włoszech (Mediolan) istnieje kilka fabryk włókienniczych, które Włosi sprzedali Chinom. W fabrykach tych pracuje kilkadziesiąt tysiecy Chińczyków, którzy przywieźli wirusa z okazji odwiedzin w domu (chiński nowy rok). Podobnie jest w Hiszpanii w której praktycznie w każdej miejscowości jest jeden lub kilka "chińskich marketów". Ciekawy wywiad ukazał się w naszej prasie z przedstawicielami chińskiej diaspory u nas, którzy w styczniu dla swoich ludzi wprowadzili rygorystyczną kwarantanne - "jedziesz do Chin, po powrocie nie wolno otworzyć ci sklepu przez minimum dwa tygodnie". W efekcie nie ma wśród "naszych" Chińczyków przypadku koronawirusa.

robert
wtorek, 24 marca 2020, 22:57

Mozna skomentowac te wiadomosc tylko w jeden sposob-nie bedzie pokoju na swiecie dopoki Rosja bedzie miala cokolwiek do powiedzenia.To kraj rozbojnik i klamca.

T7g
wtorek, 24 marca 2020, 17:53

Podobno 2 osoby z rosyjskiej załogi było chorych...

sceptyk
wtorek, 24 marca 2020, 16:19

Może dobrze, że się nie zwracali. Wojskowe samoloty, nie wiadomo, czy Polska by przepuściła. A jeżeli nie? Był by problem.

pamiętliwy.
czwartek, 26 marca 2020, 14:59

Już była taka sytuacja że Rosjanie prawie wlatywali do nasze przestrzeni i prosili o pozwolenie, dostali bo sytuacja była nadzwyczajna.

patriota swiatowy
środa, 25 marca 2020, 10:34

racja jzeli pomoc to szybko trzeba dzialac

Rosja kłamie
środa, 25 marca 2020, 09:07

Z pomocą? Żartujesz? Żadnych problemów. Leciałyby normalnym korytarzem cywilnym i wsio. Nawet sekundy byśmy się nie wahali przepuścić lotów z pomocą. G d y b y tylko Rosja to zasygnalizowała. G d y b y Rosja zachowywała się n o r m a l n i e!!

sceptyk
wtorek, 24 marca 2020, 16:09

Unia nie pomaga Włochom. Fakt. NATO nie pomaga Włochom. Fakt. Chiny pomagają Włochom. Fakt, Rosja pomaga Włochom. Fakt. Walczyć z faktami można tylko za pomocą faktów a nie domysłów. Tak co lepiej pomilczeć. Możliwie , nie daj Boże , będzie potrzebna pomóc Polsce, kto pomoże?

środa, 25 marca 2020, 11:54

Fakt jest taki ze nie ma zadnej pomocy z rosji dla wloch. TO SA FAKTY. Jest tylko medialna wstawka, niczym nie poparta. Nic tam nie lata. Bo i jak rosja by miala pomoc jak oni niczego nie maja i sami walcza z wirusem. I sa w tym spoznieni i tylko czekac jak zamkna internet bo zaczna wyplywac makabryczne zdjecia stosow cial. Brakuje im wszystkiego a mieliby pomagac komus ? Wolne zarty.

A ja tak
środa, 25 marca 2020, 09:08

"Unia nie pomaga" - fake, "NATO nie pomaga" - fake. Sceptyk pisze prawdę - fake.

SOWA
środa, 25 marca 2020, 00:36

Ja bym nie oczekiwał pomocy z Rosji radzieckiej. Lepiej ich nie prosić. Niestety ludzie którzy tam żyją i chcą normalizacji stosunków z Polską nie mają obecnie nic do powiedzenia. Jedynie co możemy zrobić to zanucić piosenką Kultu "Sowieci".

Strop
czwartek, 26 marca 2020, 08:42

No tradycja niesienia pomocy przez ruskich jest długa:) Czasem nawet zostawali aby tę pomoc doglądać;)

Ragozd
wtorek, 24 marca 2020, 22:16

NATO pomaga, Unia też. Ale każdy widzi tylko te fakty które chce...

Bruxelles
środa, 25 marca 2020, 10:19

Jaka Unia , jakie NATO pomaga ? Mieszkam w Brukseli i oglądam i czytam różne media . Media piszą że UE i NATO to mafia złodziejska milionerów. A Putin i Cuba to przykład dla świata.

Hektor
czwartek, 26 marca 2020, 09:37

Rosja to anty-przykład dla świata i każdego człowieka, który uważa, że jest cywilizowany

franek
czwartek, 26 marca 2020, 07:04

Uwaga Sputnik nadaje

kierowca bombowca
środa, 25 marca 2020, 16:08

Nadinterpretujesz fakty.

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 17:31

Fakt, niejaki Siergiej Markow, doradca Putina stwierdził ze wysyłaja ta pomoc bo chca zniesienia sankcji.

fifi
środa, 25 marca 2020, 00:21

Aco?Powinni twoim zdaniem poprosić o dokładkę?Logika towarzystwa wzajemnej adoracji .

Davien
środa, 25 marca 2020, 19:42

Jak pomagaja i to na prośbe Włoch to nie powinni tego uzalezniac od zniesienia sankji ale jak widac fifik dalejnic nie rozumie:)

Nysa
wtorek, 24 marca 2020, 19:42

Żadnych sankcji ze strony krajów zachodnioeuropejskich w stosunku do Rosji praktycznie ma.

Davien
środa, 25 marca 2020, 09:39

Więc czemu tak płaczecie i to oficjalnie( Zacharowa) jakie te sankcje są złe??:))

Daruj sobie głupoty
środa, 25 marca 2020, 09:09

Kolejny fake!!

czytelnik D24
wtorek, 24 marca 2020, 20:43

Skoro nie ma to dlaczego Rosjanie robią wszystko żeby je zniesiono?

yaro
środa, 25 marca 2020, 06:49

dla kasy i tyle ....

czytelnik D24
środa, 25 marca 2020, 15:23

Dla jakiej kasy? Przecież pisałeś że nie mają one na nic wpływu.

Rafał
wtorek, 24 marca 2020, 17:05

UE pomaga Włochom np. Niemcy podobnie jak Rosja wysyłają do Włoch oraz Francji duże ilości sprzętu.

No skąd
środa, 25 marca 2020, 09:44

Jakiś przykład? Przyleciało do Niemiec tylko kilkunastu chorych. To ma być ta pomoc?

patriota swiatowy
sobota, 28 marca 2020, 09:32

ja terz potrzebuje pomocy potrzebuje MASECZKI 200 tysiecy masz??? podaruj!!! dla mnie tylko 10st reszta dla ciebie mozesz innym podarowac co ta na to odpowiec

Ciekawy
środa, 25 marca 2020, 18:54

A ilu Niemcy mają chorych? 15? 50? 150? Nie tylu? Mają znacznie więcej, coś koło 31554. Tak. W tej sytuacji nawet 14 pacjentów to jest pomoc.

krzys
wtorek, 24 marca 2020, 15:39

Ale z tego co widzę, to Rosja nie twierdzi, ze zablokowaliśmy, czy odmówiliśmy. Oni tylko piszą, że nie przepuściliśmy, nic o tym, że chcieli tędy lecieć. Więc na dobrą sprawę nie kłamią ;) Ot propaganda, gdzie nie łżemy wprost (bo to łatwo zdemaskować), a bawimy się w półprawdy.

Davien
środa, 25 marca 2020, 09:40

Cięzko przepuscic kogos kto wcale o to nie prosi i nie leci w twoja stronę, ale jak widać dla kreml-botów to bez różnicy, jadem i tak beda pluć.

czytelnik D24
wtorek, 24 marca 2020, 16:27

Nie mówią że zablokowaliśmy tylko mówią że nie przepuszczamy - logika kreml-bota. Czym się różni blokowanie od nie przepuszczania? Bo na podstawie twojego posta odnoszę wrażenie że jest jakaś różnica.

krzys
środa, 25 marca 2020, 09:48

Odpiszę tak, nie rozróżniasz dosyć prostych pojęć, a bawisz się w hejtowani/obrażanie. Czym się to różni? Z "blokowania" wynika, że jakiekolwiek działania podjęliśmy w tej sprawie, z "brak przepuszczenia" nic nie wynika w tym względzie. Ja np dzisiaj do domu nie wpuściłem Marsjan i mogę przysięgać na wszystkie świętości, że nie kłamię, a to czy oni chcieli wejść i czy zrobiłem cokolwiek by im to uniemożliwić, to już inna dyskusja.

Fakir
wtorek, 24 marca 2020, 15:23

Połowa trasy po ruskiej stronie a dalej nad morzem Ktoś mocno kombinowal Ciekawe co za transfer Bo włoska telewizja MILCZY

patriota swiatowy
środa, 25 marca 2020, 10:36

bzdura wloska i niemiecka to pokazywala

jme;ism
czwartek, 26 marca 2020, 20:22

Ja ci też zrobię piękną telewizję. Możesz być w roli głównej i nie poznasz siebie. Czym więc jest telewizja?

1stCav
wtorek, 24 marca 2020, 15:11

No i tyle w temacie prawdziwych intencji tej pomocy. Jak tam fancluby, Reberciki, Yaro i cała reszta tej ruskiej szczujni na Def24? Coś skomentujecie? Jeszcze wczoraj pialiście z zachwytu jaka ta Wasza Rassija cudowna i litościwa... Tej Waszej matuszce Rassiji nie można ufać nigdy i w niczym!. Jak jedną ręką częstuje chlebem to zawsze trzeba sprawdzić co ma w drugiej a co za plecami.

tagore
wtorek, 24 marca 2020, 15:08

Źródło kłamstwa o zablokowaniu włoskiego transportu maseczek na polskiej granicy jest podobne.

patriota swiatowy
środa, 25 marca 2020, 10:39

a teraz sprzedajecie na niemieckim EBay zaplac 19€

Cytując klasyka....
wtorek, 24 marca 2020, 15:02

Najkrótsza trasa prowadzi w linni prostej nad Ukrainą i Węgrami . polski nawet nie zahacza. bajki o blokowaniu przez Polskę lotów jest tak samo absurdalne jak blokowanie przez Rosję powrotu Ukrainców i Łotyczy na graicy Niemieckiej.

Krystian
środa, 25 marca 2020, 10:12

Jeżeli Twoja ziemia jest płaska to masz rację o tej linii prostej :)

Veritas
wtorek, 24 marca 2020, 14:57

"Łącznie tą trasą przeleciało 14 ciężkich maszyn transportowych, mogących zabrać od 40 ton ładunku". Fakty mówią same za siebie...

Arek
środa, 25 marca 2020, 14:53

Bądźmy obiektywni ?? Ile maszyn z sprzętem medycznym wysłały USA ? Bo z moich niezbitych informacji to ;;; ZERO ;; jedyna informacja jaka jest zaksięgowana to pomoc fundacji religijnej z USA która po zbiórkach przywiozła 20 ton medykamentów i to jest jedyna pomoc ??

wtorek, 24 marca 2020, 16:50

O czym?

wtorek, 24 marca 2020, 18:37

Te sześć czepionek też przywieźli?

OPL
wtorek, 24 marca 2020, 21:39

i 14 czołgów do pomocy w walce z koronawirusem.

yaro
środa, 25 marca 2020, 07:05

rusofobia to choroba która powinna być leczona za darmo z NFZ, jest gorsza niż koronawirus bo ten daje objawy na płucach a ta objawy na mózgu, płuca da się wyleczyć a mózg dużo ciężej ... a teraz do rzeczy Rosjanie weszli w najbardziej zarażony obszar Włoch, tworzą właśnie trasę o długości 600 km by stworzyć korytarz życia dla zarażonych, żadne państwo w NATO nie ma obecnie lepszej technologii do zwalczania takich pandemii jak Rosja, USA obecnie ze swoją techniką i swoją służbą zdrowia właśnie ulega destrukcji, na dziś 45 tyś zarażonych i ta liczba za tydzień będzie przynajmniej dwa razy większa, oświadczenia Trumpa o możliwości szczepionki to zwykły blef w przeciwieństwie do Rosji która ogarnia ten temat i jest w stanie pomagać innym, znasz jakiś kraj z NATO który jest w stanie wysłać do innego kraju ponad 1000 żołnierzy odpowiedzialnych za choroby wirusologiczne wraz z laboratoriami i ze wsparciem antywirosoligicznym (samochody związane natryskiwaniem aerozolowym), znasz ?, znasz kraj który jest w stanie (sam bez pomocy innych krajów) wysłać 17 samolotów transportowych z dnia na dzień ze specjalistycznym sprzętem do walczenia z pandemią wirusową, znasz ..... podpowiem Ci ... nie ma takiego kraju poza Rosją w Europie .... nie ma ..... dalej chcesz się z Ruskich nabijać ? chcesz być klasą w samą w sobie typu def24 czy może zaczniesz myśleć i stwierdzisz, że Rosjanie zachowali naturalne i wojskowe zdolności do ochrony kraju przed takimi zagrożeniami a Europa na własne życzenie poszła w maliny.

1stCav
czwartek, 26 marca 2020, 10:01

Ponawiam pytanie na które do tej pory nie doczekałem się odpowiedzi. Zgrywasz na tym forum Polaka więc napisz CO sprawia, że absolutnie w każdym temacie bronisz czci Matuszki Rassiji do krwi ostatniej i jeszcze NIGDY nie widziałem żebyś gdziekolwiek choć jednym słowem Rassiję skrytykował. To pytanie nie dotyczy postu na który teraz odpowiadam tylko całokształtu Twojej TFUrczości (od tfu a nie od tworzenia) na tym forum. Serio zachodzę w głowę skąd u Polaka taka miłość do Rassiji...

Jimbo
wtorek, 24 marca 2020, 14:55

Co byście moi drodzy nie napisali to nie był to zarejestrowany przelot samolotów Hercules z USA z pomocą sojusznikowi . Takich przelotów nie będzie także do Polski.

Łowca trolli
wtorek, 24 marca 2020, 14:55

Na załączonej mapie widoczna jest przynależność państwowa Krymu. Jak widać jest to już oczywiste, chociaż nie dla wszystkich. Co poniektórym sfrustrowanym rusofobkom trudno jest się pogodzić z faktami...

Veritas
wtorek, 24 marca 2020, 18:14

Krym jest de facto i de iure częścią Federacji Rosyjskiej: 17 marca 2014 Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu przyjęła postanowienie o niepodległości Krymu, co było konsekwencją referendum, w którym za przyłączeniem Krymu z Sewastopolem do Rosji zagłosowało 96,57 % uczestników przy frekwencji 84%. W tym samy dniu niepodległość Krymu uznana została przez Rosję. 18 marca 2014 podpisano umowę między Rosją a Republiką Krymu i miastem wydzielonym Sewastopol o włączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Umowa ta weszła w życie z dniem ratyfikacji, co nastąpiło 21 marca 2014. Tego samego dnia dokonano odpowiednich zmian w Konstytucji Rosji dopisując do niej dwa nowe podmioty państwa - Republikę Krymu i tzw. miasto federalnego znaczenia Sewastopol, które włączono do nowo utworzonego Krymskiego Okręgu Federalnego. To są niezaprzeczalne fakty dotyczące obecnego statusu Krymu, reszta to jedynie żałosne próby zaklinania rzeczywistości...

ricki
niedziela, 29 marca 2020, 22:58

prawda to tak jak z rurociagiem, ale zaplaco za to wszystko zwykli obywatele, rzad sie wyzywi

franek
czwartek, 26 marca 2020, 12:47

Jak to powiedział jeden geniusz czerwony car ZSRR "Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy."

zyg
środa, 25 marca 2020, 15:56

ciekawe.. na mapie w artykule widać że Rosjanie nie tylko nie polecieli na skrót nad "rosyjskim" Krymem ale dookoła omijali cały obszar kontroli powietrznej Krymu który rozciąga się do tureckiej przestrzeni powietrznej a pozostaje pod ukraińską kontrolą ruchu lotniczego?

Davien
środa, 25 marca 2020, 09:45

Panei Veritas, jak nazywasz referendum zaganianie ludzi kałachami by wrzucali do urn wypełnione w Moskwie karty do głosowania to.... "Referendum" panie Veritas było nielegalne nawet wg praw Autonomi Krymskiej a ty tu cos wypisujesz:) A obecny status Krymu to terytorium okupowane Ukrainy i żadne sprzeczne z prawem miedzynarodowym działąnia Rosji tego nie zmienią

Ble ble ble
środa, 25 marca 2020, 09:17

Po co to takie głupawe brednie wypisywać? Wobec Rosji to nawet 1000 razy powtórzone kłamstwo nie staje się prawdą. Nie trolluj, bo w Polsce żaden Polak nie uwierzy w twoje cienkie manipulacje, takie wypociny to tylko ostatni tępak " łyknie"!! To nie żadne fakty, faktem jestza to ordynarna, oczywista agresja na Ukraine.

H2O
środa, 25 marca 2020, 09:13

Veritas to prawda, a u ciebie stek bzdur. Prorosyjski stek bzdur. Próbujesz relatywizować niewyobrażalne w cywilizowanym świecie bandycką napaść Rosji na dodam kolejne suwerenne państwo, złamanie przez nią własnych gwarancji, i jakieś łajdacko zakłamane pseudo referendum. Takie są fakty. Reszta to państwowa bandyterka.

SOWA
środa, 25 marca 2020, 00:41

To, że obecnie Krym należy do Rosji jest faktem. Natomiast samo przyłączenie było poprzedzone rosyjskim atakiem na półwysep i to też jest fakt.

xyz
wtorek, 24 marca 2020, 23:47

100 / 100

Totu
wtorek, 24 marca 2020, 23:10

Referendum? W Rosji to słowo ma specjale znaczenie i odnosi się tylko do wzmacniania władzy. Podobnie jak słowa niepodległość czy demokracja. Na Krymie zawsze było więcej Rosjan niż kogokolwiek. Taki to towar importowany. Te wszystkie de facto o których piszesz tak mają się do rzeczywistości jak reset kadencji obecnego cara do demokracji cz y choćby zwykłej przyzwoitości.

Wania
wtorek, 24 marca 2020, 16:40

Jest zaznaczona część Ukrainy okupowana przez Rosję. Trudno nie dostrzec, że Rosja tam się panoszy i zbroi. W tym tygodniu Krymscy Tatarzy poprosili sekretarza generalnego ONZ o obronę. Chcą, aby Ban Ki-moon osobiście zainteresował się losem tatarskiej mniejszości na anektowanym przez Rosję półwyspie i nie dopuścił do jej unicestwienia. W trakcie spotkania w Symferopolu Tatarzy przyjęli uchwałę, w której przypomnieli, że Krym został siłą zajęty przez Rosjan. W tym samym dokumencie można przeczytać o przypadkach uprowadzenia Tatarów, próbach zastraszania, poniżaniu i naruszeniach podstawowych praw człowieka. Jesteśmy obiektem terroru i fizycznej przemocy twierdzą. Więc ten ruski ład odpowiada tylko Rosjanom. My i wszyscy, którym udało się wyrwać spod rosyjskiego buta wiemy co to ruskie rządy.

PeK
środa, 25 marca 2020, 13:54

Ban Ki-moon nie jest Sekretarzem Generalnym ONZ od 31 XII 2016 :-) Niezli są ci "Tatarzy"... I piszesz, że w tym tygodniu go poprosili? :-D

PeK
środa, 25 marca 2020, 13:54

Ban Ki-moon nie jest Sekretarzem Generalnym ONZ od 31 XII 2016 :-) Niezli są ci "Tatarzy"... I piszesz, że w tym tygodniu go poprosili? :-D

tak pytam
wtorek, 24 marca 2020, 14:49

Czy pakt militarno-polityczny NATO/OTAN również udzieli pomocy Włochom?

Heniuś
środa, 25 marca 2020, 09:18

Przecież od dawna udziela! O czym pleciesz?

Kols
wtorek, 24 marca 2020, 14:48

Imperium zła - to bardzo dobra i aktualna nazwa tego tworu, jakim jest państwo rosyjskie. Ponieważ coś takiego jak wartości i zasady nie są im znane, trzeba je zastępować czymś innym. Najtaniej i najefektywniej -kłamstwem. To niebezpieczny przeciwnik, grający bez żadnych zasad. W codziennym życiu, takich psycholi się eliminuje z życia publicznego. Szkoda że ktoś tego nie zrobił w przeszłości, jak była okazja. A teraz, celowo zmienili trasę przelotów, aby móc nas dyskredytować, liczyć, że zaczniemy się bronić i otwierać im przestrzeń samemu, a następnie przeskanować nasze terytorium z pomocą swojego wojskowego lotnictwa, które zapewne jest przygotowane na takie szpiegowskie działania.

środa, 25 marca 2020, 10:50

a jakie ty wartosci reprezentujsz? odpowiedz

DZ
wtorek, 24 marca 2020, 14:43

Dobrze, że nie składali wniosku, bo z przyjemnością byśmy go zablokowali.

ciekawy
wtorek, 24 marca 2020, 18:38

Dlaczego mielibyśmy?

wtorek, 24 marca 2020, 17:12

Przepuścilibyśmy.

rzeszow
wtorek, 24 marca 2020, 14:34

będącego efektem rozmowy telefonicznej rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z premierem Włoch Giuseppe .Wojska Obrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej .nie czekali na odpowiedz bo. w polsce ile czeba czasu na rozpatrzenie,,,tydzien. dwa. ....po telefonie dostali roskas i ogien wyslali ok 3tys ludzi w calej rosi jest ich. okolo 40 tys ,,,wyslali. to sie liczy ....

środa, 25 marca 2020, 11:00

Racja!!!

Ha ha ha
wtorek, 24 marca 2020, 16:16

Ciekawe, myślę, że nawet najlepsi p o l s c y specjaliści nie znają tak dobrze nazw rosyjskich służb. A ten tu i owszem, i wszystko ładnymi dużymi literami?? Ruski pisał ?? Na 100%. Poza tym tłumacz Google popełnia błędy z interpunkcją. Polak najpierw stawia kropkę, a potem spacje. Google tego nie umie i robi na odwrót!

środa, 25 marca 2020, 11:05

i co ty chcesz tam udowadnic tam umieraja ludzie!!! ale ty tego nierozumisz bo i po co !!!

Robert
wtorek, 24 marca 2020, 15:43

he he - 40 tys. to jest ich chyba w Kaliningradzie... A trzeba by zapytać ile w tej wysłanej grupie jest agentów rosyjskiego wywiadu. Taką okazję Moskwa musi wykorzystać i nie zmieni tego nawet milion koronawirusów...

patriota swiatowy
środa, 25 marca 2020, 10:45

masz racje Filozofie

dim
wtorek, 24 marca 2020, 15:21

Ale po co masz tak kaleczyć język polski ? Pisz w swoim języku - zrozumiemy.

fifi
środa, 25 marca 2020, 00:29

Większość polskojęzycznych Ukraińców zna rosyjski.

Kujawiak
wtorek, 24 marca 2020, 14:32

Polacy i Rosjanie bracia na zawsze.

CIA
środa, 25 marca 2020, 04:50

To zdecyduj się~ Kujawiak ~rzeszow~ jaki używasz nick?

inż.
wtorek, 24 marca 2020, 19:45

Ciekaw jestem od kogo dostaniemy szczepionkę? Czy od USA a może od Rosji? Hmm... myślę, że raczej od Słowian. To będzie wielki test naszego sojusznika.

Davien
środa, 25 marca 2020, 09:46

Najpierw niech Rosja ja opracuje bo w USa sa juz na etapie testów klinicznych a w Rosji...

Rosji dziękujemy
środa, 25 marca 2020, 09:24

Nooo, Rosja to już, nie raz wysłała swoich specjalistow: jakiś czas temu do Skripali np. pojechali że "szczepionką" o nazwie Noviczok! Potem był specjalista w Niemczech, gdzie zaaplikował komuś niechętnemu Putinowi leczniczą 11g dawkę "ołowiu". No a ostatni taki "case" miał miejsce w Bułgarii. Tam też rosyjski specjalista "zakończył" cierpienia przeciwnego Rosji i Putinowi polityka. Tak, że Rosja już zaprezentowała swoje zdolności "do pomocy"!!

Wania
środa, 25 marca 2020, 04:59

Rosja to nie słowianie. To ciągle dziki lud stepowy. W Rosji wirusa niet. Oni tam sobie ciągle robią manewry a grupą wysłaną do Włoch dowodzą panowie, którzy polecieli na wycieczkę do Anglii z perfumami dla Skirpalów. Prawdziwi fachowcy.

SOWA
środa, 25 marca 2020, 00:43

Gratuluję odwagi tym którzy się zaszczepią bez względu na pochodzenie szczepionki.

Evangero
wtorek, 24 marca 2020, 14:20

Nie ma drugiego takiego państwa jak Rosja, które byłoby mistrzem kłamliwej propagandy... Rosja z kłamstwa uczyniła swoją specjalność...

Kujawiak
wtorek, 24 marca 2020, 14:19

Polacy ramię w ramię z Rosjanami.

Realista
środa, 25 marca 2020, 12:46

Raczej, Polacy od Rosjan zawsze po ramieniu...i po głowie.

Nigdy więcej
środa, 25 marca 2020, 09:25

Że co? My nie trujemy Noviczokiem nikogo.

Wania
środa, 25 marca 2020, 05:01

Pomyliło się tobie. W oryginale hasło brzmiało Hitler ramię w ramię ze Stalinem. We wrześniu 1939 roku kroczyli na Polskę.

Robert
wtorek, 24 marca 2020, 13:59

Kundle nie przepuszczą żadnej okazji żeby Polskę obszczekać. A jak się nie ma czego czepić to pretekst trzeba wymyślić. Niestety (dla nas) od lat pokazują, że w sianiu kłamliwej propagandy są niezrównani. Demokratyczne państwa nie potrafią skutecznie z nimi walczyć - być może dlatego, że musiały uciekać się do takich samych metod. Tym niemniej głos czy to MON-u czy Agencji Żeglugi Powietrznej jest słabo słyszalny i należałoby dołożyć starań żeby skuteczniej próbować walczyć z takim trollingiem...

men
wtorek, 24 marca 2020, 13:55

Zastanawia bezradność NATO, i całości tzw zachodu nad takimi praktykami - wybaczcie ale ta oczywiście perfidna zagrywka co do Włoch - pod względem wredności -majstersztyk.

nem
wtorek, 24 marca 2020, 14:56

pamiętaj tylko, że to premier Włoch zadzwonił do Rosji i poprosił o pomoc a nie odwrotnie, więc o jakiej zagrywce mówisz ?

rozbawiony
wtorek, 24 marca 2020, 13:50

Przypuszczam, że jak zwykle teraz Rosjanie pokażą dokument, że złożyli i Polska jak zwykle (przez bałagan czy rusofobię - tego nie wiem) wyjdzie na kłamcę i się ośmieszy.

zenon
wtorek, 24 marca 2020, 22:31

Rosja na tysiące dokumentów na różne sposobności wszystko zależy od sytuacji jaka w danym momencie zaistnieje

Gaspode
wtorek, 24 marca 2020, 15:43

O tak. Stosowny dokument już jest fabrykowany na Łubiance.

Realista
wtorek, 24 marca 2020, 19:55

100%

Wojtekus
wtorek, 24 marca 2020, 13:47

Rosja chce podzielic UE. Proponuja Wlochom pomoc ktorej sami potrzebuja i dezinformuja ze sa niedobre kraje wschodniej flanki co nie pozwalaja na tranzyt. Niestety Wlosi w to uwierza. Gdzie jest nasz, polski servis informacyjny w jezyku angielskim? To jest wojna informacyjna a my ja niestety przegrywamy. Prawdziwe informacje nalezy dostarczac w relatywnych do sprawy jezykach. Czyli w tym przypadku nalezy takze zrobic materjal w jezyku wloskim. Nadanie go na YouTube i udostepnienie wloskim stacja telewizyjnym za darmo na pewno by przynioslo jakies efekty. TVP oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych nic lub malo robia w tej kwestii. Jest wstyd ze przegrywamy w tym temacie i ze nikt na stolku nic zlego w tym now widzi. Wlochy historycznie sa jednym z najbardziej pro-rosyjskich narodow w Europie. Nie przypadek ze Putin chce im zaimponowac. Jak dojdzie do potrzeby innym razem, to Wlochy mu podziekuja blokujac antyrosyjskie ustawy UE.

SOWA
środa, 25 marca 2020, 00:46

TVP zajęta jest wyborami. Gdzie im w głowie dobre imię Polski, a stacje prywatne? Pozostawię bez komentarza.

Orthodox
wtorek, 24 marca 2020, 15:28

Wszelkie tego typu zagrywki należy zdecydowanie dementować, ale też nie można dać się wciągnąć w niepotrzebne przepychanki. Udowadnianie komuś, że nie jest się koniem, może doprowadzić do sytuacji typu ,,tylko winni się tłumaczą''.

Lach
wtorek, 24 marca 2020, 13:44

Tak wygląda rosyjska "PRAWDA". Tego nawet komentować się już nie chce.

dim
wtorek, 24 marca 2020, 15:25

Rosyjska "prawda" działa jak może, ale może jak pozwala jej na to Polska. Bo cóż robią polskie ambasady ? Każdy taki fejk z Rosji jest zarazem okazją do ośmieszenia Rosji w świecie, ale to nie przy zaniechaniach polskiego MSZ. I nie dotyczy to tylko Rosji, są jeszcze przynajmniej ze dwa takie, bardzo znane państwa, wciąż Polskę dyskredytujące.

Realista
środa, 25 marca 2020, 12:49

Dużo w tym racji, Rosjanie grają przeciw nam od dawna i tego nie ukrywają. Gorzej, jeśli robią to ci, którzy formalnie udają przyjaciół i sojuszników.

Pio
wtorek, 24 marca 2020, 19:55

Izrael i ...?

K
wtorek, 24 marca 2020, 21:47

niemcy

Fanklub Fanklubika
wtorek, 24 marca 2020, 13:37

Tutaj trzeba o zdanie spytać Fankluba Daviena on jest zawsze na bieżąco z stanowiskiem Rosji i sputnika .

czytelnik D24
środa, 25 marca 2020, 09:05

Nie ma na to czasu. Jest teraz zbyt zajęty rozsiewaniem fakenewsów o złej Polsce.

Ciekawy
środa, 25 marca 2020, 18:17

A robił kiedyś cokolwiek innego?

FR technologiczne imperium
wtorek, 24 marca 2020, 13:31

Rosja czerpie pełnymi garściami z tradycji brudnej propagandy ZSRR . Ale są tacy jak Fanklubik Daviena , którzy bardzo chętnie powtarzaj te Rosyjskie brednie lub próbują je usprawiedliwić . Pytanie dlaczego to robią? Z własnej głupoty czy dla korzyści materialnych.

xx
wtorek, 24 marca 2020, 13:28

podsumujmy FAKTY

salowa
wtorek, 24 marca 2020, 13:18

Rosyjskie władze pod rządami Putina przypominają coraz bardziej splątaną złośliwą staruszkę, która pluje na co popadnie bez sensu. Cena ropy może niektórym mieszać w głowie, ale żeby aż tak się staczać? Zaawansowanie sierpa, polot młota. Kiedyś trzymali lepszy poziom.

BUBA
wtorek, 24 marca 2020, 13:07

Polska jest w takim Geopolitycznym polozeniu ze zawsze jest to kolcem w oku Rosji. Jezeli nie miala nas w rece to zawsze bylismy przez nich na wszystkich plaszczyznach bestjalsko atakowani i oczerniani na arenie miedzynarodowej.

Marek
środa, 25 marca 2020, 18:17

Masz 100% racji.

czesioczesław
wtorek, 24 marca 2020, 12:50

Może boją się że zielone ludziki strzelą do nich rakietą którą można kupić w demobilu,dlatego omijają Ukraine.

Chochołów
wtorek, 24 marca 2020, 14:07

Zleloni maja IFF

Marek
wtorek, 24 marca 2020, 12:48

Przecież dla każdego myślącego wiadomo było, że to ruska ściema. Nie pierwsza zresztą i nie ostatnia. Sytuacja jest bardzo sprzyjająca, więc Rosjanie korzystają. Widać to po obecnych na Defence ruskich trollach, którzy także wypisują bzdury.

BUBA
wtorek, 24 marca 2020, 14:26

Wlasnie i tutaj Polacy obojetnie gdzie mieszkaj czy to Canada czy Australia powinni sie trzymac razem.

Marek
wtorek, 24 marca 2020, 19:35

Doskonale to rozumiem. Mam rodzinę i przyjaciół w USA, UK, Austrii i w Niemczech.

BUBA
wtorek, 24 marca 2020, 20:29

Ja nie

Marek
czwartek, 26 marca 2020, 20:33

Mam na myśli rodaków, którzy tam mieszkają.

lotczik z kowhoza
wtorek, 24 marca 2020, 12:46

Taaa i Polska nawet zabroniła przelotu nad Krymem co skróciło by drogę o jakieś 500km.

propagandysta
wtorek, 24 marca 2020, 12:46

Co teraz nie napiszecie to mleko się wylało i cały świat zobaczył trasę przelotu 13!!!! Ił-ow 76 z pomocą dla Włoch. A gdzie NATO, gdzie pomoc, gdzie specjaliści od walki z epidemią? Czesi używają An-124, Rosjanie wysyłają pomoc do Włoch i muszą latać okrężną drogą. Szach i mat - to kto się musi tłumaczyć? Czy tłumaczą to Rosjanie - oni nie płaczą. A co zobaczą Włosi? Hiszpanie czy Francuzi. Uczie się jak się rozgrywa mecze i je wygrywa. A NATO - gada jak to jest silne - no właśnie gada!!! A gdzie te Amerykańskie Galaxy z pomocą dla Włoch. Za f35 skasowali mln dolarów i co? Pozamiatane. Na d24 przez 2 doby nie było słowa o pomocy Rosji dla Włoch -dopiero jak wyszła sprawa z blokowaniem przelotu to trzeba było coś napisać - ale jaja. Ale nic to dno jeszcze przed wami

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 15:12

Skończ ruski trollu z ta załosna propagandą bo wcale nie udzieliliście Włochom pomocy z dobrego serca ale by wymusic zniesienie sankcji. Czesi uzywają Ukraińskich An-124 w ramach NATO-wskiego SALIS Rosjanie dowwłoch celowo polecieli dookoła nadkładając drogi by tylko tacy jak ty najmici mogli krzyczeć jaka ta Rosja biedna.

spoko
wtorek, 24 marca 2020, 15:09

USA 43000 zarazonych wirusem sami maja wielkie problemy

FR technologiczne imperium
wtorek, 24 marca 2020, 16:25

Aż strach pomyśleć ile w Rosji,bo w oficjalne dane nawet Rosjanie nie wierzą.

Trelek
wtorek, 24 marca 2020, 17:50

Podobno 800 000

patriota swiatowy
środa, 25 marca 2020, 10:31

razem z toba 800 001

yaro
środa, 25 marca 2020, 07:13

i co jeszcze sikoreczka Ci wy-ćwierkała ? 1 800 00 czy 2 800 000 ..... litości trollu bo to już nawet nie jest śmieszne, i jest na poziomie "Faktu", a mam doświadczenie w mediach bo pracowałem w nich przez 4 lata i to w dużym koncernie .... (przestał istnieć).

spoko
środa, 25 marca 2020, 18:54

Posluchaj Putina Wyglosil przemowienie do narodu w sprawie koronavirus

wtorek, 24 marca 2020, 14:25

Czternaście lotów się odbyło do tej pory.

prawieanonim
wtorek, 24 marca 2020, 12:40

Gdy naprawdę chcieli pomóc nie robiąc problemów to wysłaliby samoloty rejsowe które poleciałyby najkrótszym cywilnym korytarzem. Celowo używają wojskowych samolotów do transportu lekarzy bo wiadomo że każdy kraj zaprotestuje a oni chcą stworzyć jakiś pretekst pod polityczne intrygi. Zapewne rosyjskie szczekaczki będą teraz nadawały o nieludzkim zachowaniu Polaków i Ukraińców. Rosjanie nikomu nie pomagają tylko knują pod przykrywką pomocy humanitarnej (zresztą nie pierwszy raz). Czy tak postępują normalni ludzie? Zapewne jest to gra obliczona na zniesienie sankcji które jak przekonują boty nie wyrządzają im żadnej szkody.

Olo
wtorek, 24 marca 2020, 13:50

rzeczywiście, wyślij kontenery ze sprzętem zwykłym samolotem rejsowym. Gratulacje, orle.

prawieanonim
wtorek, 24 marca 2020, 16:32

Zwykły samolot rejsowy zabiera kilkadziesiąt ton ładunku w lukach bagażowych a jeżeli to jest za mało to można wysłać cywilne samoloty cargo - sierpie z młotem (albo odwrotnie).

No skąd
środa, 25 marca 2020, 09:50

Kilkadziesiąt ton? Jaki to, możesz wymienić?

środa, 25 marca 2020, 15:57

każdy rejsowy Boeing lub Airbus bierze ok 20-30 ton w luki bagażowe.

środa, 25 marca 2020, 19:14

Serio?

prawieanonim
czwartek, 26 marca 2020, 15:31

Serio.

innyanonim
środa, 25 marca 2020, 07:14

kilkadziesiąt to chyba z pasażerami, trolling na dennym poziomie ....

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 15:13

No popatrz a jakos do tej pory NIGDy nie wysyłali maszyn wojskowych ale te z Ministerstwa Sytuacji nadzwyczajnych. Gratulacje trollu.

No skąd
środa, 25 marca 2020, 09:51

Włosi się zgodzili. Ich sprawa Trollu

Navigator
wtorek, 24 marca 2020, 12:54

Wojskowe samoloty z wyłączonym transponderem To taki ruski KOMIKS Ale po korytarzach NATO nie polecą o czym sputnik nie wie Inaczej NATO by latało nad Kaliningradem

No skąd
środa, 25 marca 2020, 09:53

Rozumie że B2 Latają z włączonymi transponderami. To czyni je bardziej niewidoczne?

Davien
sobota, 28 marca 2020, 15:19

W czasach pokoju i z właczonymi transponderami i z reflektorami radarowymi własnie po to by były widoczne .

innyanonim
wtorek, 24 marca 2020, 12:49

bzdura, przewożą sprzęt wojskowy a część personelu to żołnierze .... zastanów się jakie brednie wypisujesz ...

prawieanonim
wtorek, 24 marca 2020, 14:33

I dlaczego nie zapytali o pozwolenie na przelot tylko od razu puścili fakenewsa że Polacy się nie zgodzili?

innyanonim
środa, 25 marca 2020, 07:23

a skąd wiesz , że nie zapytali, a może nasze MSZ postanowiło nie odpowiadać szybko, tylko przeczekać i rzucić Rosjanom kłody pod nogi zwlekając z decyzją ? wiesz to ? .... nie wiesz !, ja też nie wiem !!! .... generalnie rzecz biorąc Rosjanie pokazali światu, że muszą ominąć Ukrainę, Polskę, Austrię (bo chyba nad ich przestrzenią najkrócej) by dostarczyć pomoc dla Włoch, dziś możemy się spierać czy to polityka czy nie, ale fakty mamy takie, Włosi wyrzucają flagi UE i w ich miejsce wstawiają flagi FR, a teraz sam się zastanów czy to gra polityczna czy wynik zwykłej desperacji Włochów, którzy dostali wsparcie takiego jakiego oczekiwali nie od kraju UE i NATO a od kraju spoza UE i NATO.

prawieanonim
środa, 25 marca 2020, 20:23

"a skąd wiesz , że nie zapytali, a może nasze MSZ postanowiło nie odpowiadać szybko" Przecież była natychmiastowa odpowiedź naszego ministerstwa że o nic nie pytaliście to co się rzucasz.

Leon
wtorek, 24 marca 2020, 12:36

Dwa dni temu zablokowaliśmy wysyłkę masek, wczoraj nie użyczyliśmt przestrzeni powietrznej. Rozkręcają się moskale

patriota swiatowy
środa, 25 marca 2020, 18:53

zapomniales 70km autostrady A4 w niemczech litwinow ktozy musieli plynac promem do domu bo przez polske niebylo wolno

Marek
czwartek, 26 marca 2020, 21:13

Jak jesteś patriota światowy, to powinieneś wiedzieć w jaki sposób panoszyła się dżuma. Dla świata byłoby najlepiej, żeby nie dopuszczał w chwili obecnej żadnych źle przygotowanych ruchów na granicach.

patriota swiatowy
środa, 1 kwietnia 2020, 11:51

A do kogo masz pretesje kazdy chce do domu litwin terz po drugie kto to zamyka a potem mysli co zrobil? a co bylo w tych TIR-ach zaladowane ? no co ? POWIETRZE ??? wytlumacz mi

wtorek, 24 marca 2020, 15:11

Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka, bo z maskami to coś na rzeczy chyba było.

P.M.
wtorek, 24 marca 2020, 12:19

Cyt.” ... Odtąd Rosja nie powinna wychodzić Polsce naprzeciw. W niczym!” – jednoznaczna odpowiedź, dotycząca obchodów 10 kwietnia – wiadomość dla UE i USA – a my ich przytulimy.

Natowiec
wtorek, 24 marca 2020, 12:14

Czyżby ruski lot zwiadowczy? Ta maszyna jest napchana elektroniką

Orthodox
wtorek, 24 marca 2020, 15:11

Tam nawet przyrządy i wskaźniki są analogowe.

czasem
wtorek, 24 marca 2020, 18:42

To akurat czasami bywa zaletą.

Marek
czwartek, 26 marca 2020, 21:24

Zależy od elektroniki. Ta w cywilnym samochodzie czy laptopie różni się co nieco od wojskowej.

Natowiec II
wtorek, 24 marca 2020, 12:50

która ? samolot transportowy .... no weź ludzi nie rozśmieszaj ...

Polarny Miś
wtorek, 24 marca 2020, 12:12

Ruski boi sie przestrzeni NATO? No bo zabiora im ten badziewny sprzęt

Wicek
wtorek, 24 marca 2020, 12:10

Następni, krótszy chcą ugrać coś politycznie na epidemii.... dokąd zmierza ten świat....

czwartek, 26 marca 2020, 21:25

To normalne. Najlepiej

ciekawy
wtorek, 24 marca 2020, 12:03

a czemu Rosjanie nie latają nad Ukrainą, przecież nie prowadzą z nią wojny?

Sdr
wtorek, 24 marca 2020, 16:31

Strach im nie pozwala. Rosjanie wiedzą że Ukraińcy nie będą się patyczkować. Tylko strach u Ruskich wzbudza ich szacunek i pokorę.

patriota swiatowy
środa, 1 kwietnia 2020, 12:23

ja ty jestes tak odwazny no to lec ty samolotem do np.Kijowa tylko nie zapomni zapakowac spadochronu na wszelki wypadek bo Holedzy niemieli

sff
wtorek, 24 marca 2020, 13:51

Rosjanie z Ukrainą nie ale Ukraina z Rosją tak.

prawieanonim
wtorek, 24 marca 2020, 12:41

Żeby mieć pożywkę dla propagandy na wewnętrzny użytek.

ryba
wtorek, 24 marca 2020, 12:21

właśnie dla tego Ukraina nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa przelotu ,co ruskie skrzetnie wykorzystuja aby nam dokuczyć .Teraz my powinniśmy poskarżyć sie Chinom Japoni i Indiom że nas prowokuja.

czytelnik D24
wtorek, 24 marca 2020, 14:58

To dziwne bo samoloty rejsowe latają nad Ukrainą. To wszyscy się nie boją latać nad Ukrainą a Rosjanie się boją?

inny czytelnik D24
środa, 25 marca 2020, 07:24

bo gdyby to były samoloty wojskowe to pułk AZOW by je zestrzelił

Davien
środa, 25 marca 2020, 19:56

Doprawdy?? Bo jak na razie to rosyjscy terroryści w Donbasie wala do wszystkiego co lata majac przy tym blogosławieństwo Rosjan:)

czytelnik D24
środa, 25 marca 2020, 16:06

a nie rosyjska wyrzutnia BUK o numerze 332 pochodząca z 3 baterii 3 dywizjonu rosyjskiej 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Obwodu Kurskiego?

wtorek, 24 marca 2020, 20:03

No jednak nie zupełnie , bo część przestrzeni ukraińskiej jest jednak zmknięta, fakt że zapóźno została zamknieta.

Sdr
wtorek, 24 marca 2020, 16:32

Pewnie czymś się zasłużyli... ale kto to tam wie ;)

Tweets Defence24