Reklama

Siły zbrojne

Gulfstreamem do USA. Polska misja medyczna leci z pomocą

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Jak poinformował Wojskowy Instytut Medyczny (WIM), do Stanów Zjednoczonych wyruszy polska misja medyczna. Celem misji jest wymiana doświadczeń, prezentacja dobrych praktyk i zintensyfikowanie współpracy w dziedzinie doskonalenia sposobu organizacji systemu ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa, a także polskich i europejskich osiągnięć w leczeniu chorych z COVID-19.

Do przewiezienia polskich specjalistów zostanie wykorzystany samolot należący do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego - Gulfstream G550. Polska zakupiła w ostatnich latach dwie takie maszyny, zdolne do przelotu transatlantyckiego bez międzylądowania.

W misji bierze udział personel medyczny wraz z przedstawicielami amerykańskiej służby zdrowia. Wiedza i doświadczenie nabyte w walce z epidemią w kraju, ale także poza jego granicami, jak choćby podczas odbytej niedawno misji humanitarnej we włoskiej Lombardii, są ważnym kapitałem, jaki Wojskowy Instytut Medyczny oraz polska służba zdrowia mogą przynieść do kraju o największej dziś liczbie osób zakażonych, oraz zmarłych z powodu COVID-10.

Misja medyczna udaje się do Chicago, największego skupiska Polonii w Stanach Zjednoczonych. Program trwającej 7 dni wizyty przewiduje spotkania seminaryjne, w tym także realizowane w formie webinarów z personalem medycznym placówek służby zdrowia. Miejscem spotkań będą szpitale i lokalne centra medyczne, gdzie zgodnie z programem misji nasz personel podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką i leczeniem chorych z COVID-19.

Dojdzie też do spotkania z personelem medycznym oraz projektantami powstającego obecnie z udziałem US Army największego tymczasowego szpitala w Chicago, w którym docelowo, jednocześnie pomoc ma otrzymywać 2250 chorych zakażonych koronawirusem. Szpital powstaje w McCormick Convention Center i zgodnie z zapowiedziami władz miasta jeszcze w tym tygodniu przyjmie pierwszych pacjentów.

W misji WIM do USA będzie uczestniczyć dziewięciu medyków, dla których wyjazd będzie bardzo intensywnym czasem spotkań, szkoleń oraz wymiany doświadczeń. To jednoczśnie kolejna okazja do nabycia praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat tego jak skutecznie i efektywnie w wymiarze wiedzy medycznej i współczesnej technologii walczy z największą epidemią choroby zakaźnej, jaka dotknęła świat w okresie minionych 100 lat.

Nauka i praktyczne umiejętności zdobyte podczas misji posłużą również do wsparcia krajowych projektów skoncentrowanych na doskonaleniu metod i sposobów opieki nad chorymi z COVID-19, w których aktywnie dziś uczestniczy WIM.

Reklama

Komentarze (10)

  1. Ustawiator

    Błaszczak robi kampanię wyborczą Pomoc dla USA? Hahahaha

  2. Bucefal

    Coz typowa podroz binesowa do zespolu, zespolow ktore jeszcze nie wiedza co je czeka albo sobie nie radza. Sutuacja w USA musi byc naprawde zla jesli siega sie po specjalistow z innego kraju. Nikt nie robi takich szopek bez wyraznej potrzeby.

    1. Mors

      To my jedziemy sie uczyc a nie ich ratowac

    2. dsfdsgfdgfdhgf

      To typowa wymiana doświadczeń. W Państwach demokratycznych jest to rzecz codzienna, ponieważ nie wojują one ze sobą nie wiadomo o co ale współpracują.

    3. Grono najlepszych

      Kolego sklad zespolu to 12 żołnierzy w tym pułkownik 3 majorow 3 kapitanow reszta porucznik

  3. Leon zawodowiec

    Kolego WIM to tacy specjalisci co uciekli z wojskowych polowych szpitali

  4. Fanklub Daviena

    Po to podatnicy wydali tyle kasy na zakupy zbędnych i drogich Gulfstreamów, by teraz jeszcze nimi dostarczać USA darmowych lekarzy? Czy USA podsyła nam darmowych techników do F-16?

    1. hermanaryk

      Oni tam lecą na praktykę, Wowa. I nic za nią nie płacą. PS. A dlaczego USA miałoby wam podsyłać techników do F-16? I dlaczego darmowych? Przecież Rosja nie ma F-16.

    2. fdsdfasddsagf

      Nie, ale darowali nam połowę długów, a poza tym to misja do Chicago, a więc wsparcie naszych.

  5. konkretny

    To inwestycja w przyszłość Rządu. Są zasługi - będzie azyl w razie czego !

  6. P

    Do pracy w normalnym szpitalu się niech ta ekipa zgłosi a nie wozić się i nie ma cie tak nic do zaprezentowania.Tylko syf i bajzel w służbie zdrowia

  7. jjjj

    jeden wielki pic na wode ten wyjazd i sciema za publiczne pieniadze!

    1. Fanklub Daviena

      Może i wielki pic, ale ktoś w Polsce umrze z powodu braku opieki lekarskiej i podatnicy za wyjazd wybulą słoną kasę.

    2. Stary Grzyb

      Wania, w Polsce jest najniższy w Europie (i jeden z najniższych, jeśli nie też najniższy w świecie, odliczając krajów, których "dane" są bezwartościowe, jak choćby Chin, ale nie tylko) wskaźnik zgonów na COVID 19 w przeliczeniu na milion mieszkańców, więc skup się na sytuacji w swoim kraju rodzinnym, gdzie "opieka medyczna" wygląda tak, że karetki z chorymi czekają po kilkanaście godzin na wjazd do szpitala, a rzeczywistej liczby zgonów nikt nie zna.

    3. Puk, puk

      W Polsce Stary Grzybie statystyki tak wyglądają bo wiele zmarłych osób w ogóle nie miało zrobionego testu na koronę i oficjalnie zmarli z powodu innych chorób, tzw. współistniejących. Prozmawiaj z osobami pracującymi w szpitalu lub z ich bliskimi to cię oświecą.

  8. K

    Polecieć do Chicago żeby wziąć udział w webinarach to zaiste wyzwanie. Ale dlaczego nie lecą Antonowem?

  9. block

    Miły gest w czasach próby.

  10. Wojtekus

    Czyli to nie bardzo jest pomoc dla USA tymi 9 medykami ktorzy beda ogladac budowane szpitale i BRAC udzial w konferencjach online. Raczej jest to pomoc dla Polski w uzyskaniu know-how.

    1. Ernest

      @wojtekus - dla nabycia wiedzy.Stoi jak byk? Czyżbyś był poo 4 klasach podstawówki?

Reklama