Polska łączność w pojazdach US Army. Przedłużono licencję

13 sierpnia 2020, 14:23
20200813_GRUPA WB-Przedluzenie-licencji-FONET-USA_01
Fot. Grupa WB
Reklama

Grupa WB przedłużyła amerykańskiemu partnerowi umowę licencyjną na produkcję cyfrowego systemu komunikacji pojazdowej FONET, dzięki czemu będzie on nadal instalowany na pojazdach US Army. Jest to opracowany od postaw przez polskich inżynierów i wytwarzany w Polsce modułowy i skalowalny zestaw urządzeń integrujący łączność i wymianę danych pojazdów wojskowych.

Jak poinformował Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB: „Amerykańskiemu licencjobiorcy zależało na kolejnym przedłużeniu umowy, ponieważ FONET jest w dużej liczbie wprowadzany do nowych wozów bojowych zamawianych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Grupa WB od lat tworzy i oferuje na rynku międzynarodowym innowacyjne polskie rozwiązania, do których ma pełne prawa własności intelektualnej. Dlatego może wynegocjować ze stroną amerykańską korzystne warunki dalszego wytwarzania systemu FONET w USA”.

Zgodnie z komunikatem Grupy WB, umowa podpisana przez wchodzące w skład Grupy WB przedsiębiorstwo WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego, odnawia amerykańskiej spółce L3Harris Technologies licencję na produkcję systemu komunikacji pojazdowej FONET na kolejne trzy lata. W ramach umowy strona polska udzieliła licencjobiorcy zgody na otwarcie kilku centrów serwisowych w wybranych lokalizacjach. FONET jest używany w armii amerykańskiej między innymi na transporterach Stryker czy nowo wprowadzanych pojazdach wielozadaniowych JLTV.

image
Fot. Grupa WB 

Warto zwrócić uwagę, że opracowany dla Wojska Polskiego system FONET wyprzedził swój czas. Dlatego w niezmienionej formie jest od ponad dekady dostarczany przez lokalne przedsiębiorstwo kooperujące z Grupą WB do Stanów Zjednoczonych i państw-sojuszników USA w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Do Wojska Polskiego trafiają coraz bardziej zaawansowane odmiany systemu FONET. Siły Zbrojne RP są pierwszym i najważniejszym odbiorcą technologii opracowanych przez Grupę WB.

Prezes Adam Bartosiewicz Grupa WB

FONET trafił najpierw do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Producent podkreśla, że jego wprowadzenie podejście i filozofię integracji systemów pojazdowych w Wojsku Polskim. FONET jest cały czas rozwijany, unowocześniany i dostosowywany do wymagań odbiorców. Jest bazą dla systemów zarządzania polem walki, do których zalicza się TOPAZ wytwarzany przez Grupę WB. 

Wiceprezes Bartosiewicz podkreśla, że Fonet był wielokrotnie poddawany próbom porównawczym z innymi rozwiązaniami, z których wychodził zwycięsko, dlatego jest eksportowany do wielu państw. W Polsce system Fonet jest używany m.in. na czołgach PT-91 Twardy, KTO Rosomak (w tym jego odmianach specjalistycznych włącznie z nowymi wozami dowodzenia), a także środkach artyleryjskich jak Langusta, Rak i Krab. Jest również instalowany na sprzęcie posowieckim w ramach modyfikacji (T-72M1, BWR). Fonet stanowi więc element zarówno nowego, jak i modernizowanego/modyfikowanego sprzętu.

image

Fot. Grupa WB

FONET to jedyny tak zaawansowany produkt polskiej zbrojeniówki, wytwarzany na licencji za granicą (i to w USA). System ten trafił i nadal trafia na pokłady wozów bojowych i innych pojazdów wojskowych używanych przez siły zbrojne łącznie kilkudziesięciu państw.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Reklama
Żołnierz
sobota, 15 sierpnia 2020, 08:15

Fonet to nie jest najlepszy polski systwm

codybancks
piątek, 14 sierpnia 2020, 22:25

Czy komunikacja jest szyfrowana ??? Nie czytałem , o tym systemie, a nie bardzo o tym piszą !!! W PCMie szyfrują czy jakiś inny system ??!

R
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:12

Byle tak dalej!

greg
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:42

FONET to kopia francuskiego SOTASA firmy THALES dostarczanego do naszej armii pod koniec lat 90tych. THALES uważa WB za złodziei ale że FONET został skopiowany przed naszym wstąpieniem do UE to nic nie może zrobić. W międzynarodowym środowisku przemysłu obronnego WB ma bardzo złą opinię.

Lelum wypolerum
sobota, 15 sierpnia 2020, 03:49

greg co dupka boli że nasz FONET jest opracowany przez nas i sprzedawany.

Ozark
piątek, 14 sierpnia 2020, 15:51

Drogi Panie Grzegorzu, kłamać też trzeba umieć. A Pan nawet tego nie umie. FONET jest opracowanym w całości w Polsce systemem, który nie jest żadną kopią istniejącego rozwiązania. Stąd jego innowacyjność. I stąd pełna własność praw do produktu, który jest w 100 procentach polski. I dlatego kolejna licencja, bo przecież L3Harris nie jest jedynym producentem, któremu udzielono licencji. Licencjobiorców jest kilku, a nie byłoby to możliwe, gdyby były najmniejsze wątpliwości, co do natury prawnej. Kolejnym kłamstwem jest opinia THALES, z którym GRUPA WB nadal przecież współpracuje. Razem z THALES jest oferowany Gryf dla Wojska Polskiego, razem z THALES RADMOR współdziała w programie ESSOR. Kolejnym kłamstwem są daty dotyczące wprowadzenia FONET i wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jeżeli do tej pory Pan nie wie, to proszę sobie gdzieś zapisać. Polska jest w Unii Europejskiej od 1999 roku, a FONET trafił do wyposażenia SZRP w roku 2001. Ostatnim kłamstwem jest zła opinia GRUPY WB. Jest wręcz przeciwnie, stąd międzynarodowa współpraca, eksport i wreszcie licencje udzielane innym na innowacyjne produkty. Proszę już nie kłamać. Łatwo to przejrzeć.

greg
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:44

Powtarzam tylko opinie które usłyszałem od przedstawicieli kilku polskich firm zajmujących się łącznością wojskową podczas pobytu na MSPO w Kielcach. Coś w tym musi być - może zazdrość konkurencji a może...

Zły
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:55

Polska jest w Unii Europejskiej od maja 2004. Sam przestań kłamać.

Rybak
piątek, 14 sierpnia 2020, 15:06

Gdyby tak było dopiero byłby krzyk.

WojtekMat
piątek, 14 sierpnia 2020, 14:31

Skoro to jest tylko kopia, to dlaczego nie biorą SOTASA zamiast niego ?

Lord Godar
piątek, 14 sierpnia 2020, 12:19

I tu jest idealny przykład pokazujący jaka jest różnica i co można osiągnąć jeśli umowy negocjują i zawierają biznesmeni , a nie politycy . Brawo WB .

Maro
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:57

W artykule jest kilka niescislosci. Wycienek ze strony WBE: System FONET jest od wielu lat produkowany na licencji WB Electronics przez potentata światowego na rynku radiostacji Harris Co. (obecnie L3HARRIS), jako element rodziny FALCON III, pod nazwą RF-7800I i stanowi wyposażenie tysięcy pojazdów i systemów dowodzenia na całym świecie.

Inspektor Łysiak
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:49

KLASYKA literatury Armia DOSTAŁA prezent za grosze a INSPEKTORATU UZBROJENIA idzie dalej w zaparte Ale to MATECZNIK BŁASZCZAKA TAKA KUŹNIA KADR

codybancks
piątek, 14 sierpnia 2020, 22:28

Lepiej taki minister niż jakiś "choć Szogunie" czy ten od tablic Mendelejewa !!!

Inspektor Łysiak
piątek, 14 sierpnia 2020, 09:53

KLASYKA literatury Armia DOSTAŁA prezent za grosze a INSPEKTORATU UZBROJENIA idzie dalej w zaparte Ale to MATECZNIK BŁASZCZAKA TAKA KUŹNIA KADR

X
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:24

I to jest różnica między państwowym a prywatnym przedsięwzięciem

Autor widmo
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:37

W WB 24 % udziałów posiada Skarbu Państwa poprzez Polski Fundusz Rozwoju, tym samym nie jest w pełni prywatną firmą. Jak pokazuje wiele Spółek Skarbu Państwa, firmy państwowe też mogą radzić sobie nieźle. Należy tylko sprawować nad nimi należyty nadzór. Niektóre firmy z PGZ nie są jednak tak dobrym przykładem. Wszystko zależy od właściwych ludzi na właściwych stanowiskach.

kj1981
piątek, 14 sierpnia 2020, 23:12

Udziały Skarbu Państwa w WB to całkiem świeża sprawa. Wszystkie produkty WB (włącznie z Fonetem) zostały opracowane przed tym zakupem, a jedną z przyczyn tej transakcji był sprzeciw PiSowskich ministrów dot. kupowania uzbrojenia od polskich firm prywatnych, wbrew ich propagandzie o "wspieraniu krajowego przemysłu). Jako przykład tej niechęci można podać chociażby decyzję o opracowaniu "państwowego" BMS czy sprawę przetargu dronowego - mimo że WB miało już gotowe produkty w obu tych kategoriach.

robson
sobota, 15 sierpnia 2020, 18:34

w punkt...

piątek, 14 sierpnia 2020, 19:03

które firmy państwowe radzą sobie nieźle?

mzs
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:16

Abstrahując od wielkiego sukcesu polskiej firmy, mała dygresja na temat niedawnych zakupów F-35 i Patriotów... Przecież bez kluczy amerykanie nie będą mogli z tym sprzętem nic zrobić kiedy wybuchnie konflikt. Sprzedali się za parę dolarów przez to zagraniczny sprzęt zostanie unieruchomiony bo polacy zablokują dostęp. Ten złom za miliony się do niczego nie przyda ;)

Nikt
piątek, 14 sierpnia 2020, 15:45

Jakich kluczy?

Polak
niedziela, 16 sierpnia 2020, 07:21

W Rosji wszystko mają na klucz bo by rozkradła ta pijana tłuszcza

Jaro
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:32

NIE FONET a RF-7800I - tak nazywa sie intercom sprzedawany przez L3Harris. Gdyby WB dbal o Klienta tak jak Harris mialby wiecej zamowien... proste.

Ozark
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:13

Licencja jest na system FONET, ale jest zgoda by licencjobiorca nazwał to sobie po swojemu. I tak jedyne co Amerykanie w ramach umowy robią, to składają części przysyłane z Polski. Przykręcają śrubki i naklejają własne oznaczenia. Nic więcej. W każdym katalogu muszą za to informować, że to produkt licencyjny.

greg
sobota, 15 sierpnia 2020, 23:15

W katalogu produktów L3Harris na stronach 99-105 opisany jest RF-7800I TACTICAL INTERCOM NETWORKING SYSTEM i żadnej wzmianki o licencji. Na stronie internetowej L3Harris podobnie. Mogę podesłać katalog L3Harris e-mailem jeśli potrzeba.

gnago
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:15

Oczywiście tylne drzwi zostawili programiści zaszyte w hardware? NIE to ciołki niemyte

Wojciech
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:47

I brawo. WB to chluba polskiego przemysłu. Szkoda, że MON od czasów Antoniego unika jak może WB.

Are
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:53

To wynika ze struktury właścicielskiej WB. Nie ma miejsc w radzie nadzorczej dla swoich, nie ma silnych związków zawodowych - nie ma się czym interesować. I dlaczego szkoda że unika? Czym mniej ingerencji tej instytucji, tym mniej przeszkód do prowadzenia biznesu.

Traktor
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:09

Posłuchaj co prywatnie sobą reprezentuje ten komuch Bartosiewicz to będziesz wiedzieć dlaczego taka reakcja Macierewicza... mam nadzieję że prezes WB to jednak inna osobowość

gem
sobota, 7 listopada 2020, 15:40

Komuch? Chyba żartujesz? Gdyby miał jakiekolwiek ciągoty na lewo raczej nie miałby żadnych szans na rozwój, zważywszy na przekonania polityczne jego rodziny. Pewnie po prostu, jak wielu biznesmenów, wykorzystywał znajomości z czasów studiów, bez względu na barwy polityczne. A opinia rosyjskiego szpiona M nie powinna być miarodajna w niczym.

Zenek
piątek, 14 sierpnia 2020, 00:24

skoro Maciarewicz go nie znosi, to musi być równy gość.

merso
sobota, 15 sierpnia 2020, 21:48

jakiś popaćkany

Kazik
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:40

Jeszcze większym komuszkiem to jest właśnie Antonio. Sterowanym przez wschodnie czerwone rączki.

X
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:23

A przynajmniej tak się zachowuje.

rED
piątek, 14 sierpnia 2020, 00:11

Żenada wiesz akurat obrzucanie Antoniego błotem to strata czasu. To że jest celem ataków ze środowiska GW jest dla niego wystarczającym alibi. Tak że tracisz czas.

morabiecki
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:08

komuch antonii jest sterowany orzez rosjan.kropka .kto myśli inaczej jest bezmyślny.antoniiiii mógł pozwać rzekomych oszczerców do sądu, tak się odgrażał ale nic nie zrobił-bo wie że wobec DOWODÓW przegrałby. ale ma bezmózgich wyznawćów, którzy nigdy w DOWODY nie uwierzą

LMed
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:19

A dronów nie ma prawie do tej pory. Osobista zasługa .

stary inżynier
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:24

Czyli coś potrafimy i realnie robimy. Zaraz trole zamulą forum durnymi wpisami, ale zanim zdążą, ja piszę wprost: jestem dumny z polskich inżynierów.

Moim zdaniem
piątek, 14 sierpnia 2020, 12:16

Drony FlyEye oraz Warmate zostały skutecznie przetestowane w konflikcie na Ukrainie. System kierowania ogniem Topaz również - skutkując produkcją rakietowej "Stokrotki". Jakość i szybkość reakcji Topaza na ostatnich strzelaniach w Drawsku wzbudziły zazdrość amerykańskich artylerzystow. Opracowany parę lat temu przez WB dron Manta ma zdolność przenoszenia aż do 8 szt subamunicji krążącej Sting czego nie oferuje żaden produkowany obecnie w Polsce dron. Ma też - mimo że to dron skrzydlaty - nie mającą odpowiednika w świecie wersję VTOL. A już sam fakt, że Amerykanie kupili licencję na system łączności z WB dowodzi, że to bardzo poważna firma, skutecznie zarządzana, oferująca produkty na najwyższym światowym poziomie, znajdująca kupców na świecie. Ale np. z programu Wizjer nasz MON arbitralnie, z g ó r y, WB wykluczył bez podania merytorycznych przyczyn. Kupiono ponad 22 razy droższe drony PGZ19R, choć tylko o 1,3 m większe niż już sprawdzone bojowo FlyEye z WB. Poza tym inna firma, czyli Teldata jest już od lat stałym, kwalifikowanym kooperantem Raytheona. Również polskie radary mają znakomite opinie, a niektóre rozwiązania czy projekty jak PCL/PET, czy RM100, zaliczane są do czołówki światowej. Dodam, że od lat czy polscy informatycy , czy studenci świętują triumfy w licznych konkursach naukowych. Zatem faktycznie, mamy powody by być dumnymi. Nie jesteśmy potęgą, ale mamy z czego się cieszyć, i wielu naszych inżynierów przynosi nam chlubę!! Myślę, że nie mamy problemu z inżynierami, ale z decydentami i tzw. "menadżerami" zbyt często nieudacznikami zajmującymi stołki wyłącznie "z klucz" i nadania partyjnego!!!

LMed
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:50

To ostatnie zdanie wężykiem, wężykiem. Jedyne kompetencje to koneksje i wiara we własną nieomylność różnych harcerzyków, historyków i innych filologów otoczonych wianuszkiem tych co "wężykiem". Czy tak musi być? Bantustan jakowyś?

Nikt
piątek, 14 sierpnia 2020, 15:47

PG*-19R kupiono w ramach programu Orlik nie Wizjer

Myślący Polak
piątek, 14 sierpnia 2020, 14:31

Te znawca co ma wspólnego FlyEye z PGZ19R PIERWSZ DO40KM DRUGI DO 150KILOMETROW

RafR
piątek, 6 listopada 2020, 15:02

No tak. I pierwszy istnieje, a drugi nie i jak się okazuje - długo, długo nie.

piątek, 14 sierpnia 2020, 14:28

Te znawca co ma wspólnego flyEye z

carl fath
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:47

Masz powód, bez dwóch zdań...

Ślązak
czwartek, 13 sierpnia 2020, 16:40

L-ATV - to chyba sztandarowy przykład zastosowania FONETA

Tweets Defence24