Polscy spadochroniarze ćwiczą w Kanadzie

23 stycznia 2015, 14:42
Kanadyjscy żołnierze w trakcie manewrów Rafale Blanche. Uczestniczą w nich również Polacy. Fot. Corporal Geneviève Lapointe, Valcartier Imaging Section/Canadian Combat Camera.

Żołnierze polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej uczestniczą w ćwiczeniu operacji bojowych w warunkach zimowych, prowadzonym w Kanadzie.

Zgodnie z informacją władz Kanady w dorocznych manewrach Rafale Blanche bierze udział 2800 wojskowych z tego kraju, głównie ze składu 5. Kanadyjskiej Zmechanizowanej Grupy Bojowej (5 CMBG). W ćwiczeniu uczestniczy także pluton z francuskiego 4. Pułku Strzelców oraz 20 żołnierzy z polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej. Odbywa się od 19 do 27 stycznia bieżącego roku.

Jednostki lądowe są wspierane przez kanadyjskie lotnictwo, w tym dwa myśliwce CF-18, śmigłowce CH-147F Chinook oraz transportowiec CC-130, a także 430. Taktyczną Eskadrę Śmigłowców wyposażoną w maszyny CH-146 Grifon. Kanadyjczycy podkreślają, że 5 CMBG od lipca 2015 roku wystawi dwie grupy zadaniowe, które w założeniu mają być zdolne do szybkiego reagowania na zagrożenia w kraju i za granicą.

W trakcie ćwiczeń doskonalone są umiejętności z zakresu prowadzenia operacji ofensywnych i defensywnych oraz patrolowania, a także przetrwania w warunkach zimowych. Jednostki sił zbrojnych Kanady w zeszłym roku brały udział w szeregu ćwiczeń NATO organizowanych na terenie Polski w ramach wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu, wspólnie z 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej oraz 6. Brygadą Powietrznodesantową. Zgodnie z informacją Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych szkolenia z udziałem Kanadyjczyków mają być kontynuowane w bieżącym roku.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
atc
sobota, 24 stycznia 2015, 15:02

Ciekawe czy mieli na głowach te śmieszne "orzeszki" czy w końcu coś na miarę współczesnych czasów .

atc
sobota, 24 stycznia 2015, 14:41

Ciekawe czy mieli na głowach te śmieszne "orzeszki" czy w końcu coś na miarę współczesnych czasów .

Coen
niedziela, 25 stycznia 2015, 10:38

2o żołnierzy... ja nie widzę sensu takiego szkolenia dla takiej małej grupy... a zwłaszcza wylotu do Kanady, skoro w Norwegii warunki są bardzo podobne i jest większy sens szkolenia w Norwegii

Heavy
czwartek, 4 lutego 2016, 22:27

Zaiste 20 żołnieży może zginąć w jednej nieudanej akcji

anakonda
niedziela, 25 stycznia 2015, 16:38

no to by bylo na tyle o widzeniu przez ciebie sensu hehe ja to bym raczej zwrucil uwage na ilosc ale mniemam ze po szkoleiu przekaza nabyte zdolnosci pozostalym

Oj
sobota, 24 stycznia 2015, 12:16

Co roku ten sam scenariusz - wycieczka na koszt podatnika dla garstki najbardziej zaufanych....))

ryszard56
sobota, 24 stycznia 2015, 02:43

A GDZIE kombinezony maskujące i zamaskowana broń na kolor biały coś nie profesjonalnie ,a gdzie maskowanie twarzy????????

Scrapp
niedziela, 25 stycznia 2015, 13:00

Spójrz na lewą stronę tego zdjęcia. Dla twojej wiadomości, świerki (które przeważają na dalekiej północy) nie zrzucają igieł i zimą również są zielone. Przedstawione na zdjęciu maskowanie - białe spodnie i zielony dół - jest w lesie dużo skuteczniejsze niż sama biel, w której żołnierze wyglądaliby jak duchy na tle drzew. Oczywiście na otwartych zaśnieżonych przestrzeniach maskowanie powinno już być jednolicie białe.

MATT
niedziela, 25 stycznia 2015, 00:21

Jeżeli chodziło ci o zdjęcie to są na nim kanadyjscy żołnierze.

Pingwin
sobota, 24 stycznia 2015, 14:20

Na głupie pytania są głupie odpowiedzi, za ćwiczenie odpowiada strona Kanadyjska. Kuroki puchowe są dwustronne, białe lub zielone, na twarz w niskich temperaturach stosuje się wylacznie maski. Jeżeli nie brałeś udziału w ćwiczeniach w warunkach subarktycznych, to proszę nie wysyłaj się, nie pisz durnot. aby tylko zaistnieć.

red
czwartek, 29 stycznia 2015, 21:41

A wiecie co jest najgorsze ? Że oni tam nadal mają na głowach te idiotyczne hełmy-orzeszki .... Ja bym tego nawet w ciemnym pokoju nie założył bo bym się wstydził a oni tam obok elity zachodnich armii w tym biegają - masakra. Współczuje im. Ale to wina naszego koszmarnego BETONU w MON który dopiero niedawno łaskawie ogłosił przetarg na nowe hełmy dla desantu. Maskpol je zrobi więc nie jest źle.

Tweets Defence24