Polscy i amerykańscy saperzy rozbudowują poligony

15 maja 2021, 10:29
1
Fot. DGRSZ
Reklama

Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie pk. RESOLUTE CASTLE-21 - poinformowało DG RSZ.

To już kolejna edycja międzynarodowego ćwiczenia realizowanego przez USA na terenie Polski, którego celem jest rozbudowa bazy szkoleniowej i logistycznej Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Od 2019 roku w ćwiczeniu uczestniczą jednostki wojskowe Wojsk Inżynieryjnych SZ RP.

Delegacja z DG RSZ, na czele z szefem Oddziału Szkolenia Zarządu Inżynierii Wojskowej płk. Markiem Golanem,  uczestniczyła w uroczystym rozpoczęciu ćwiczenia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań. Od 17 maja 2021 r. pododdział Wojsk Inżynieryjnych z 1. Pułku Saperów w Brzegu wspólnie z pododdziałami Wojsk Inżynieryjnych z USA i Danii realizował będzie zadania związane z rozbudową istniejącej infrastruktury na terenie OSPWL Żagań.

image
Reklama

W kolejnym etapie ćwiczenia (lipiec-sierpień) na obiektach CSWL Drawsko, udział wezmą poddziały z  5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina oraz 2. Batalion Saperów ze Stargardu Szczecińskiego, które będą realizować zadania wspólnie pododdziałami z USA i Wielkiej Brytanii.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
andys
piątek, 21 maja 2021, 09:50

Zadam tradycyjne pytanie - dlaczego na uroczystości przedstawionej na fotografii brakuje flagi NATO? Niestety, nie myśle , aby było to zaniedbanie , czy nieuwaga.

Michnik
niedziela, 16 maja 2021, 11:07

Podobno nie ma już szczecińskiego Stargardu....

Terrex
niedziela, 16 maja 2021, 09:47

Od 5 lat Stargard nie jest szczeciński

Ttt
sobota, 15 maja 2021, 20:27

Tu chodzi o zaplecze sanitarne z podzialem mesko/damskim

Piotrek
sobota, 15 maja 2021, 19:44

Od paru juz lat nie ma Stargaru Szczecinskiego a jest Stargard. Moja żonka pochodzi ze stargardu.

vfvv
sobota, 15 maja 2021, 16:24

Potrzebne są poligony posiadające cechy terenów zurbanizowanych. Mniejsze miejscowości. Dzisiejsze tereny walk to nie tylko lasy i pola. Brakuje na poligonach nasypów, mostów, kanałów, zespołów zagrodowych , kilku blaszanych magazynów, elewatora, czy nawet zwykłych stawów rybnych z groblami o jakie łatwo w każdej wsi. Do tego łąki wyglądają często dobrze potem torfu i błota po pachy. Dlaczego żołnierze umocnienia polowe to tylko na misjach budują?

rer
sobota, 15 maja 2021, 19:13

Na zachód od Białej Podlaskiej na południe od linii kolejowej, wystarczy przesiedlić kilka niewielkich osad i jest od razu gotowy teren zurbanizowany i odpowiedni wybieg dla Leo z 18DZ.

kibic
sobota, 15 maja 2021, 14:30

Dobrze by było wydłużyć któryś z poligonów, aby były większe szanse na testowanie ciężkiego uzbrojenia. Zasięgi nowoczesnego uzbrojenia rosną. Łatwe to nie będzie, ale przynajmniej można by wprowadzić zakaz budowy nowych bydynków na terenach przewidzianych do późniejszej rozbudowy terenów poligonowych. Kiedyś może to być bardzo potrzebne. Właściwie to już jest.

rer
sobota, 15 maja 2021, 19:10

Wystarcz zmienić przepisy by można było strzelać nad lasami i wtedy wyznaczyć odpowiednio szeroki korytarz długi na 30+km np. na linii Żagań - Nowogrodziec czy Nadarzyce - Okonek.

kibic
niedziela, 16 maja 2021, 01:13

Może i wystarczy, ale samo się nie zrobi. Z tym odpowiednio szerokim korytarzem też nie będzie łatwo. Obecnie nawet pociski artyleryjskie szykują się do posiadania możliwości autonomicznego naprowadzania się na cel, a to oznacza, że przy testach mogą mocno zbaczać z planowaje trajektorii.

Tweets Defence24