Polscy czołgiści na Łotwie. Kolejna rotacja

2 lutego 2021, 08:08
15 BZ Łotwa 3
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz
Reklama

W bazie wojskowej Adazi odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym na Łotwie. Uroczystość została zorganizowana zgodnie z ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemiologicznego.

Jak podaje ppor. Jakub Karwowski, w apelu udział wzięli dowódca łotewskiej Brygady Piechoty Zmechanizowanej płk Sandris Gaugers, dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO na Łotwie ppłk Enno Kerckhoff, dowódca kanadyjskiego Narodowego Elementu Wsparcia ppłk Robin Chenard oraz dowódcy VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy podpisali protokół przekazania obowiązków.

Główne zadania podczas ośmiomiesięcznego pobytu VII zmiany na Łotwie realizowali żołnierze batalionu czołgów z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Ich misje kontynuować będą Zawiszacy z tego samego batalionu wspierani przez żołnierzy z 1. Brygady Logistycznej.

W swoim przemówieniu dowódca VII zmiany mjr Maciej  Sulewski podziękował za współpracę dowódcy łotewskiej brygady, pracownikom Ambasady RP na Łotwie oraz żołnierzom Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO (eFP) – „Wierzę, że dzięki profesjonalizmowi i oddaniu naszych żołnierzy wszystkie nasze zadania zostały zrealizowane na bardzo wysokim poziomie. Czas spędzony w Republice Łotewskiej pozwolił nam zyskać wiele nowych doświadczeń i dał mi powód do dumy z moich żołnierzy”.

Obejmujący obowiązki dowódcy VIII zmiany mjr Tomasz Dadura powiedział: „Dla nas jest to wielki zaszczyt być tu wśród żołnierzy innych nacji, będąc częścią Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. Myślę że żołnierze VIII zmiany są doskonale przygotowani do realizacji zadań mandatowych oraz dadzą z siebie wszystko by osiągnąć zamierzone cele naszej misji”.

Reklama
Reklama

Podczas uroczystości dowódca łotewskiej Brygady płk Sandris Gaugers uhonorował mjr Macieja Sulewskiego Medal for Merit Second Class. Dwóch innych żołnierzy uhonorował Medal for Merit Third Class. Ponadto wyróżnienia w formie listów gratulacyjnych otrzymało ośmiu żołnierzy VII zm. PKW Łotwa.

Żołnierze wchodzący w skład VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie realizować będą zadania mandatowe przez najbliższe 6 miesięcy. Podstawowym wyposażeniem kontyngentu są czołgi PT-91 Twardy.

image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz
image
Fot. st. chor. sztab. Krzysztof Łukaszewicz
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Maly
wtorek, 2 lutego 2021, 19:30

Berety mogli by już zmienić w pl armi... Pzdr

Polak
wtorek, 2 lutego 2021, 22:28

Mają czarne w chołdzie dla pancerniaka gen.Maczka jeśli dobrze pamiętam..

brygadaP
wtorek, 2 lutego 2021, 14:32

Oj gdyby te Twarde miały lepszą stabilizację, napędy wieży i nowoczesną amunicję to byłaby jeszcze całkiem groźna maszyna w dobrze wyszkolonych rękach.

Danisz
środa, 3 lutego 2021, 00:48

no jasne... szkoda tylko, że ma też słabą ruchliwość, lipny pancerz, kiepską armatę, a trafić w ruchomy cel potrafi tylko samemu stojąc. no ale poza tym to super sprzęt...

George
wtorek, 2 lutego 2021, 11:57

Po co oni tam pojechali....

BUBA
wtorek, 2 lutego 2021, 20:08

Tak na sucho.Wlasnie po co i kto za to placi. A oni w zamien kupuja uzbrojenie wszedzie tylko nie unas. Wspaniala wspolpraca.

Rataj
wtorek, 2 lutego 2021, 11:30

Czy polska kilkuletnia obecność wojskowa na Łotwie wpływa na polskie interesy w tym kraju i przekłada się na działania polityczne?

Roman
wtorek, 2 lutego 2021, 22:16

Polska miała zawsze bardzo dobre wzajemne kontakty z Łotwą i zwykłe międzyludzkie jak i międzypaństwowe zarówno w okresie międzywojennym jak i po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości po upadku Związku Sowieckiego. Obecność polskich sił zbrojnych na Łotwie jest rzeczą wynikającą z zobowiązań sojuszniczych NATO ale też podkreślającą tradycyjne doskonałe wzajemne relacje. Niestety nie można tego powiedzieć o naszym najbliższym północnym sąsiedzie czyli Litwie, od wrogości w okresie międzywojennym do dzisiejszej co najwyżej "chłodnej przyjaźni". Może też warto przy okazji wspomnieć że z łotewskiej Polonii wywodziła się b. minister finansów Teresa Czerwińska.

carl fath
wtorek, 2 lutego 2021, 17:37

Tu chodzi o obronność a nie interesy.

Danisz
środa, 3 lutego 2021, 00:52

niektórzy nie rozumieją, że najlepszym interesem jest wspólne kolektywne bezpieczeństwo - małe rozumki, wąskie horyzonty...

taka prawda
wtorek, 2 lutego 2021, 09:38

W imię jakich racji oni tam są ? Przecież nam jak zwykle żadne państwo nie pomoże !!!

Daruspol
środa, 3 lutego 2021, 07:34

W 1938 podobnie myślano w sprawie Czechosłowacji. "Co nas obchodzi Czechosłowacja? Jeszcze odzyskamy ziemie zabrane nam przez Czechów w 1920." A my byliśmy następni. Bez Czechosłowacji, jej przemysłu i czołgów Hitlerowi nie poszło by tak gładko. Interesy Polski nie kończą się na granicy. W naszym żywotnym największym interesie jest żeby państwa bałtyckie Ukraina oraz Białoruś były państwami niepodległymi.

Danisz
środa, 3 lutego 2021, 00:54

akurat wam to nikt nie pomoże, bo wy jedyne co potraficie to napadać na sąsiadów. ale nie bój, era waszego łysego cara skończy się tak jak era Breżniewa - pozorne sukcesy przypieczętuje kolejna spektakularna klęska ekonomiczna

Tweets Defence24