Połowa załogi francuskiego lotniskowca zarażona wirusem

17 kwietnia 2020, 15:44
Zrzut ekranu 2020-04-17 o 17.42.59
Fot. US Navy
Reklama

U niemal połowy liczącej 2,3 tys. osób załogi lotniskowca atomowego Charles de Gaulle wykryto koronawirusa - poinformowała w piątek francuska minister sił zbrojnych Florence Parly. 545 marynarzy ma objawy Covid-19, a 24 przebywa w szpitalu - dodała.

Źródło pojawienia się koronawirusa na lotniskowcu nie jest jeszcze znane. Wykonujący misję na Atlantyku okręt nie miał od 16 marca kontaktu z czynnikami zewnętrznymi i po zaistnieniu związanych z koronawirusem podejrzeń poinformował 8 kwietnia o skierowaniu się w rejs powrotny do Francji.

Zarówno rzecznik francuskiej marynarki wojennej w czwartek, jaki i minister Parly w piątek zaprzeczyli formalnie twierdzeniom marynarza, zgodnie z którymi dowódca lotniskowca zaproponował przerwanie misji po trzydniowym postoju w Breście na północnym zachodzie Francji w połowie marca. Według marynarza propozycja ta została odrzucona.

Parly oceniła również, że na tym etapie niemożliwe jest potwierdzenie, czy wirus był na pokładzie lotniskowca przed postojem w Breście.

Według agencji Reutera marynarka broni swoich decyzji związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa na pokładzie lotniskowca.

„Jesteśmy i będziemy transparentni” - oświadczyła dyrektor wojskowych służb medycznych (SSA), dr Marilyne Gygax Genero, cytowana w komunikacie komisji francuskiego senatu. „Zakażenie na lotniskowcu jest absolutnie ważnym wydarzeniem (...). Pod koniec tego kryzysu bez wątpienia będą wyciągnięte konsekwencje” - podkreśliła.

Przewodniczący komisji senatu, Christian Cambon, zapowiedział, że poprosi minister sił zbrojnych o systematyczne badanie żołnierzy przed rozpoczęciem misji.

„Nie jest zrozumiałe, że wojskowi nie korzystają z testów przed udaniem się na misje ze względu na bezpieczeństwo, ale także wydajność operacyjną” - zaznaczył.

Zgodnie z komunikatem prasowym Genero uznała, że obecnie nie jest możliwe poddanie testom wszystkich francuskich jednostek wojskowych ani nakazanie noszenia maseczek.

Wcielony do służby w 2001 roku Charles de Gaulle jest okrętem flagowym francuskiej marynarki wojennej i jedynym atomowym lotniskowcem zbudowanym przez państwo inne niż USA.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Fanklub FR
sobota, 18 kwietnia 2020, 09:09

Widzicie wirus dotarł do wszystkich lotniskowców na świecie, po za jedynym Legendarnym Admirałem Kuzniecovem, nadal twierdzicie że Rosja słabo stoi z służbą sanitarną ?

sobota, 18 kwietnia 2020, 11:44

Sugerujesz ze wirus to sprawka Rosji i Chin bo ich lotniskowiec też nie jest zarazony?

Fanklub FR
sobota, 18 kwietnia 2020, 15:45

Sugeruje że Rosyjska marynarka jest świetnie wyszkolona bo nie dopuściła do przeniknięcia wirusa na lotniskowiec Admirał Kuzniecow, co prawda lotniskowiec stoi od kilku miesięcy pusty bo jest w trakcie naprawy po pożarze ale to szczegół.

Tomasz
sobota, 18 kwietnia 2020, 15:26

Czytaj uważnie to był sarkazm

JASIO co wie
piątek, 17 kwietnia 2020, 19:47

SPOKOJNIE by uratować sprawę są opracowane przez rząd Francji opcje spuścić na okręt bomby termobaryczne by wyeliminować czynnik organiczny , storpedować okręt, rozkazać okrętowi wykonywać na środku oceanu tzw długotrwałe zadania z pozycjonowania , spuścić im z helikopterów zestaw lekarstw i rozkazem zostać na pozycjach na 12mieśięcy

Bolko z Gliwic
sobota, 18 kwietnia 2020, 11:54

Kolego to bomba neutronowa

Fanclub Daviena
piątek, 17 kwietnia 2020, 17:57

Tymczasem na żadnym polskim lotniskowcu nie wykryto ani jednego przypadku koronawirusa. To kolejny dowód na wyższość naszej socjalistycznej ojczyzny nad zgniłym zachodem.

Davien
sobota, 18 kwietnia 2020, 01:55

Funku, to juz masz zwidy polskich lotniskowców?? No po ostatnich twoich zwidać Saturna-5 z rosyjskimi silnikami to nic mnie nie zdziwi:)

rob ercik
piątek, 17 kwietnia 2020, 19:07

Dobre

Davien
piątek, 17 kwietnia 2020, 19:04

Można sobie żartować z Rosjan ale prawda jest taka, że potrafią robić sprzęt. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej działa właśnie Rosyjska toaleta kompostująca.

rtv
sobota, 18 kwietnia 2020, 08:40

Sorry, a jakie samochody produkują w USA Rosjanie, bo słyszałem, że Niemcy Volkswagena, Szwedzi Volvo, Japończycy Toyotę, Mazdę...

JW
sobota, 18 kwietnia 2020, 04:27

Davienku - masz teraz trudne życie - kochany. Bronisz się na straconych pozycjach. Porównałeś , może ruskie /wojskowe i cywilne/, oddane niedawno szpitale na koronawirusa z amerykańskimi w NY. I podobno jeszcze kilka budują siłami wojsk inżynieryjnych. A my w NATO - takich wojsk nie mamy? - wszak zagrożenie dla żywotnej tkanki demokracji jest wielkie jak widać na przykładzie francuskiego i amerykańskiego lotniskowca. Wyobraź sobie wojnę z Rosją i tysiące rannych. Orkiestry wojskowe - zlikwidowano. Więc kto tych chorych i rannych z lotniskowców będzie grzebał?. A co do toalety - nawet w T-14 zastosowali podobną. W pozostałych egzemplarzach T - korzystaliśmy z włazu desantowego w podłodze.

niedziela, 19 kwietnia 2020, 03:21

U siebie budują szpital polowy na 600 miejsc. W Gołochwastowie. Robi to około pięć tysięcy ludzi z 35 firm budowlanych. Jak więc z tym jest? Niezwyciężona ruska armia zbudować szpitala pod własną stolicą nie potrafi?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 17 kwietnia 2020, 20:15

To nie są żarty to wszystko prawda.

Tweets Defence24