Polonizacja integracji Hitfist ze Spike [Defence24 TV]

17 grudnia 2018, 17:36

"W odniesieniu do projektu modernizacji wieży Hitfist i montażu pocisku Spike to podążając krok po kroku ścieżką wytyczoną w przeszłości obecnie możlliwa jest całkowita polonizacja komponentu" - mówi w rozmowie z Defence24 TV Offset Manager for Europe z Leonardo Defence Systems Aleandro Raso. 

Kompletna ocena dotycząca transferu know-how za pośrednictwem offsetu wypadła dobrze.  Proces ten zaczął się w 2003 r. i wszelkie zdolności produkcyjne dotyczące wieży Hitfist-30 przesunięto do podmiotu polskiego wcześniej znanego jako WZM, obecnie jako Rosomak S.A.

Offset Manager for Europe, Leonardo Defence Systems Aleandro Raso

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 51
jaan
piątek, 8 lutego 2019, 20:46

Podobno MON się wycofał z tematu

Democracy Now
piątek, 1 lutego 2019, 09:06

Kupić JAVELIN trzeba i myśliwce F-35 pionowego startu i lądowania

Marek L.
środa, 9 października 2019, 23:05

A PO CO nam pociski JAVELIN'a, skoro my posiadamy pociski przeciwpancerne SPIKE-LR, absolutnie i pod KAŻDYM względem lepsze, i przewyższające we wszystkich parametrach technicznych US Javelin'y ????

Marek L.
środa, 9 października 2019, 19:30

A po co nam kupować JAVELIN'a, skoro my mamy SPIKE-LR, który jest pod absolutnie KAŻDYM względem lepszy od Javelin'a ????

Sternik
czwartek, 17 stycznia 2019, 15:59

Problemem nie są umiejętności tylko niekorzystna dla Polski licencja na Spiki. Nie dość, że nie wiemy co tam w elektronice siedzi i kto ma do takiej wiedzy dostęp (mogą mieć bliscy przyjaciele Izraela Rosjanie) to w dodatku ostatnio MON w końcu się przyznał półgębkiem , że kasa jaką Rafael zażądał za zgodę na integrację jest absolutnie nie do przyjęcia. Jedyne sensowne rozwiązanie to brać od Ukraińców Stugnę albo coś innego bo z tymi Spikami to zdrada po całości.

Marek L.
piątek, 11 października 2019, 23:05

Odnośnie tej twojej rzekomej "zdrady po całości" ....... A jak JUŻ, to ty bądź pewien, że na 100 % mają do tej całej twojej "Stugny" totalny i pełen dostęp całkowicie wszechobecni na Ukrainie agenci Rosjanie .......

Marek L.
czwartek, 10 października 2019, 16:58

Z integracją wieży HITFIST firmy LEONARDO, oraz pocisków p.panc. SPIKE-LR firmy Rafael'a, nie było ŻADNYCH (!!!!), najmniejszych nawet, problemów ---- w przypadku Armii Włoskiej, i ich transportera opancerzonego 8x8 Freccia, bardzo podobnego, i bardzo zbliżonego do naszej PATRII / Rosomaka. (A to, że te ichnie wieże są wyposażone w automatyczne działka 25 mm, a nie tak jak te nasze wieże, w automatyczne działka 30 mm, to nie ma żadnego, najmniejszego nawet, znaczenia !!!). Obyło się, w przypadku tej integracji dla Włoskiej Armii, absolutnie bez żadnej "wielkiej kasy", ani dla Leonardo, ani dla poddostawcy / podwykonawcy Leonarda, czyli Rafael'a ---- i wszystko przeszło bezproblemowo, szybko, i "jak z płatka". Głównym , oraz JEDYNYM problemem u nas, to jest nasz własny MON, oraz ta nasza własna zbrojeniówka, PGZ SA !!!! A tego ukraińskiego śmiecia, czyli tę ichnią "Stugnę", to ty do SPIKE'ów w ogóle NIE porównuj.......

Marek L.
czwartek, 10 października 2019, 01:09

PS. Główną firmą odpowiedzialną za integrację wież Rosomaka HITFIST 30 mm, NIE JEST izraelski koncern zbrojeniowy RAFAEL, producent pocisków p.panc. SPIKE-LR, a JEST włoski koncern zbrojeniowy LEONARDO, producent wież HITFIST 30 mm. Ty NIE przeinaczaj tutaj tych oczywistych faktów !!!!

Marek L.
środa, 9 października 2019, 23:22

Na kanwie jakichkolwiek artykułów pojawiających się w defence24.pl na temat jakiegokolwiek uzbrojenia kupowanego, lub kiedykolwiek kupionego przez Polską Armię od izraelskiego przemysłu zbrojeniowego, pojawiają się praktycznie prawie zawsze pełne wielkich "pretensji" wkłady poniektórych czytelników, dotyczących zakupów pocisków przeciwpancernych Rafaela SPIKE LR, oraz zakupu rzekomej "licencji" na pełną produkcję tychże pocisków przez polską zbrojeniówkę. Tutaj są moje informacje dotyczące tego akurat tematu : WY (ci tzw. "krytyczni", oraz ci pełni najrozmaitszych "pretensji"!) gadacie (sorki -- piszecie!) tutaj o czymś, o czym WY NIE MACIE nawet najmniejszego pojęcia !!!! NIE zmieniajcie więc tutaj, oraz, tym bardziej, NIE fałszujcie, i NIE przekłamujcie tu oczywistych faktów .... Armia Polska kupiła (oraz NADAL kupuje!!!) od izraelskiego Rafael'a pociski przeciwpancerne SPIKE LR (mam nadzieję, iż TE OBECNE to są JUŻ w tej najnowszej ich wersji, LR-2 !!!, --- ale tego to ja nie wiem!!), za maksymalnie możliwie NAJNIŻSZĄ CENĘ !!! No i BARDZO dobrze !!!! Ponieważ są to absolutnie i totalnie NAJLEPSZE (czyli -- najefektywniejsze!!!) pociski przeciwpancerne, zarówno 13 lat temu, jak i obecnie, czyli: --- również i TERAZ !!!! Są one produkowane w różnych wersjach, i tak np. mają one silniki rakietowe produkujące smugę dymu, jak i takie silniki rakietowe, które są całkowicie bezdymne --- czyli lepsze, bo znacznie trudniej jest wyśledzić źródło ich "odpalenia", oraz to, iż w ogóle one atakują. ALE --- te "bezdymne" są za to znacznie droższe .... Czyli : coś za coś !!!! Każdy kraj (każde państwo) robi tutaj swoją własną kalkulację. Polska np. wybrała te pociski "dymne", ponieważ za pewną daną kwotę pieniędzy otrzymuje się WIĘCEJ takich pocisków. Dokładnie tak samo postąpiła i Hiszpania. Izrael (czyli: IDF) wybrał wariant "po środku", czyli kupują oni i takie, i takie pociski od Rafaela (m.w. 50% / 50%). Finlandia kupuje wyłącznie te "bezdymne" --- to jest ich kalkulacja, i mają oni do niej pełne prawo. Litwa i Estonia też. Dokładnie podobnie, jak i Bundeswehr, czyli Niemcy, czyli RFN (kupili, oraz produkują, te "bezsmugowe") !!!! I TERAZ : NIEMCY (czyli, firma: Rheinmetall Defence AG !!!) kupili od Rafaela PEŁNĄ, czyli 100 % (!!!!) LICENCJĘ, NA PRODUKCJĘ pocisków przeciwpancernych Spike LR / LR-2. Zarówno dla Bundeswehry, jak i na sprzedaż dla innych krajów NATO, oraz krajów europejskich. I ONI w związku z tym, te pociski SPIKE, SAMI, i to w 100%, produkują. Zapłacili ONI za to (czyli, za tę pełną licencję!!), BARDZO DUŻO pieniędzy. Była to umowa międzyrządowa pomiędzy RFN, a Izraelem. Polska RÓWNIEŻ zawarła umowę międzyrządową z Izraelem, na "składanie" pocisków Rafaela SPIKE, lecz NIE jest to pełna, 100% licencja, bo ta kosztowałaby znacznie więcej pieniędzy, i polska strona (RP) zdecydowała się, a przynajmniej jak na razie, z tej pełnej, ZNACZNIE droższej umowy licencyjnej, NIE skorzystać .... No i tyle w tym temacie!!!!!!!

Willgraf
środa, 16 stycznia 2019, 22:16

oleum..OLEUM TOBIE ZABRAKŁO ? zobacz jakie rozwiązania były realizowane podczas wojny przez 5 lat ..a z jakim G nie mogą sobie poradzić przez 12 lat ...krytyka tobie się nie podoba ? a może jesteś wyznawca 45 zasada Jakuba Bermana ?

Oleum
środa, 16 stycznia 2019, 16:59

Wszystkich krytykow wysylam do niezwlocznego rozwiazania tego problemu. Co zrobiliscie w tej sprawie do tej pory? Nawet malpa umie poganiac i krytykowac innych. Do dziela geniusze

Willgraf
poniedziałek, 14 stycznia 2019, 00:04

never Ending Story ...ale wszystko w zgodzie z 45 zasadami Jakuba Bermana

Gds
niedziela, 13 stycznia 2019, 19:37

Brak ppk na ponad trzystu Rosomakach z załogową wieżą to sabotaż. Pora skończyć z marchewką i przejść do kija. Czas upłynął pieniądze wydano. Niech pseudobadacze zwracają granty i trafiają na czarne listy. Osoby, które nie potrafiły prawidłowo przeprowadzić procesu zakupu licencji na modernizację wieży lub zawaliły prawo do dodania ppk także powinny trafić na listę nieudaczników. Nasze brygady pozbawione czołgów (12 i 17) muszą posiądać minimalne zdolności do samoobrony. Leopardo przedstawiło ofertę. Teraz pora na negocjacje ceny i już. Skoro polscy inżynierowie są tacy zdolni, to niech zamkną inne ptogramy. Jest co badać i nad czym pracować. Integrację wieży na Rosomakach niech zostawią komuś, kto to zrobić w rok, dwa. To co się dzieje to cyrk. Podobnie jest z zakupami kamuflażu wielospektralnego. Dlaczego ważne zakupy realnie poprawiające możliwości bojowe nie są realizowane? Spike jest doskonałym pociskiem ale jeśli nie jesteśmy się w stanie dogadać z Rafael to jest jeszcze możliwość załatwić ten temat przy udziale MBDA, LockheedMartin, czy Rheinmettal.

KrzysiekS
sobota, 12 stycznia 2019, 20:07

OK jest kłótnia o drogą licencję pytanie czy PPK musi być na licencyjnej wierzy czy może być za nią?

Willgraf
środa, 9 stycznia 2019, 13:12

Gdyby podczas II wojny w takim tempie rozwijano konstrukcje... to w 45 roku szczytem techniki bylby czolg Panzer III

s-ramzes
wtorek, 8 stycznia 2019, 13:40

jak to trwa 15 lat to moze by kupic gotowe rozwiazanie z licencja? te badania i rozwoj sprzetu w pgz to jakas masakra. skoro sobie nie radza to moze kupic gotowe rozwiazanie z licencja albo inny ppk ktory mozna zintegrowac z ta wieza? cokolwiek, byle bylo skuteczne a nie odwlekac podejmowanie decyzji nastepne 15 lat

22
wtorek, 8 stycznia 2019, 00:57

Spytam się grzecznie : Ile jeszcze można się z tym brandzlować ? Ta wieża już dawno powinna być zamontowana z rakietami przynajmniej na co czwartym rosomaku. Komuś bardzo zależy żeby WP nie miało za dobrych zdolności przeciwpancernych.

Rds
czwartek, 3 stycznia 2019, 00:27

Tak długo to wszystko trwa bo wojskowi którzy siedzą w I. U. Mają tok myślenia głęboko zakorzenione w socjalizmu, zresztą wyszkoleni też byli za głębokiej komuny i oni z tych nowych dla nich czasów nic nie rozumieją, oni wszyscy muszą najpierw powymierac żeby zakupy dla armi ruszyły z kopyta.

aerur
sobota, 29 grudnia 2018, 13:48

to powinno być zrobione w kilka miesięcy a nie w 15 lat! W takim tempie zawsze będziemy dziadami, bo technologia biegnie i trzeba za nią nadążać. My tego nigdy nie potrafiliśmy i nadal jak widać nie potrafimy.

Derff
czwartek, 27 grudnia 2018, 00:14

@ na logikę Te Spike potrzebne są obrony. Tylko one pozwalają niszczyć cel opancerzony pozostający po za linią wzroku. Dlaczego jest taki opór przy wyborze oczywistego rozwiązania? Trzeba Spike zintegrować, koniec i kropka. zamiast wynajdywać koło trzeba te elity analityczne skierować na inne wymagające kierunki np. niech reformują system szkolenia ordynariatu polowego. Rośki muszą uzyskać prawdziwe kły.

Robson
środa, 26 grudnia 2018, 20:55

To akurat chyba jedna z największych porażek Siemoniaka Klicha, Skrzypczaka : ponad 8 lat i nie dali rady zintegrować! Poza tym nie dali rady kupić głupich granatnikow ppanc, nie dali rady zmodernizować bwp, kupić śmigłowców, skończyć Gawrona, kupić amunicji do Kraba/Raka. Ale kupili swego czasu... tablice matematyczne z logiem MON. Hmmm mm....

VII zmiana
sobota, 22 grudnia 2018, 16:06

Matylda ( Damięcka ? ) Nic nie produkujemy co ty bredzisz ?! Mieliśmy tylko sobie złożyć 2700 rakiet z części z Izraela i tyle . Ale owszem zapłaciliśmy za całą licencję tylko że nasi najlepsi na świecie bracia starsi w wierze nie wywiązali się z umowy , jak zwykle u nich zresztą ...

na logikę
sobota, 22 grudnia 2018, 13:25

Po co montować Spike na tak dużych pojazdach o charakterze głównie transportowym? Wystarczą małe zwinne i trudnowykrywalne samochody opancerzone. Należy chyba dążyć do rozproszenia celu, a nie żeby nabudowywać co się da na niezbyt licznych Rosomakach?

Mathylda
czwartek, 20 grudnia 2018, 13:25

@AA: NIE MAMY ??? Rakiet mamy całą masę. Produkujemy przecież pociski SPIKE u nas na licencji. Tylko szkoda, że faktycznie nie ma wciąż czym tego strzelać... Smutne, ale prawdziwe! Leonardo zgodziła się dać nam produkcję wyrzutni włącznie z elektroniką oraz możliwość integracji na Rosomakach! Wszystko miało powstać w Polsce w ramach kredytu offsetowego. Niestety decyzja od lat jest przekładana, a nasi nie mają się czym bronić! Nie możemy przecież oddać ponad 300 Rosomaków z Hitfistami na złom! Trzeba przeprowadzić remonty. To dobry sprzęt, który wymaga jedynie pakietów modernizacyjnych. Poszły na niego podatki wszystkich Polaków, a zmiana na nowy sprzęt pociągnie za sobą koniecznośc zmiany pakietów logistycznych, nowych szkoleń, nie mówiąc już o czase potrzebnym na "dotarcie się" sprzętu kiedy wyjdą na jaw pierwsze problemy. A do tego jeszcze dluga droga bo obecna ZSSW-30 to jeszcze makieta! Czy nikt nie patrzy już na zakupy perspektywistycznie?

Harry 2
czwartek, 20 grudnia 2018, 02:58

@Cogitator@ - "Lada miesiąc pojawi się ZSSW 30, bardzo zaawansowana wieża z pociskami p/panc. Gościu, nie szydź tak bardzo z ZSSW-30 dobra? To że jest prymitywna nie oznacza że można sobie z niej tak do woli szydzić. To jest Miś na miarę naszych możliwości." Umiesz czytać tekst ze zrozumieniem? Wieża jest dobra i niebawem wejdzie do produkcji.

Covax
czwartek, 20 grudnia 2018, 02:23

Pabie AA przedni żart, co ma wyrzutnia (CLU ) do integracji z wieża ?? Nikt nie wycina dziur i nie wkłada CLU do wieży, to chodzi o sterowniki i komunikacje kamera wiezy ( komputer balistyczny ) - rakieta

Boczek
czwartek, 20 grudnia 2018, 00:44

Anty 50 C-cali przed 500+, wtorek, 18 grudnia 2018, 10:22 - masz tez polskie tłumaczenie tego oryginalnego tekstu?

AA
środa, 19 grudnia 2018, 11:16

Jest tylko taki problem: nie mamy wyrzutni Spike i rakiet, żeby je integrować. Musielibyśmy wycofać z pododdziałów lub kupić.

Gort
wtorek, 18 grudnia 2018, 23:15

Co byście nie pisali, to te trzysta Rosomaków potrzebuje Spike by być czymś więcej niż bwp celem dla t72 i nowoczesnych bwp. Zssw30 przez pierwsze lata będzie montowana na gołych Rosomakach potem w kolejce są BWP Borsuk. Czyli za ile lat zajmą się sprzętem z 12 i 17 brygady? Trzeba zamknąć temat z Leonardo. I to konkretnie. Dogadujemy się na dobrych dla wszystkich warunkach w tym projekcie albo zapomnijcie o kliencie, który co roku podnosi budżet na obronę. zarówno Gliwice, jak i HSW mają masę pracy i przy modernizacji czołgów będzie jej jeszcze więcej, tak więc czekam na Spike na Rosomakach, bo kilka kontraktów przez ich brak już stracono.

Cogitator
wtorek, 18 grudnia 2018, 16:59

@Lada miesiąc pojawi się ZSSW 30, bardzo zaawansowana wieża z pociskami p/panc. Gościu, nie szydź tak bardzo z ZSSW-30 dobra? To że jest prymitywna nie oznacza że można sobie z niej tak do woli szydzić. To jest Miś na miarę naszych możliwości.

Extern
wtorek, 18 grudnia 2018, 14:54

Nie rozumiem, przecież mamy własną modernizację Hitfista ze Spikami. Podobno trwały już negocjacje handlowe MONu z krajowym integratorem. O jakiej polonizacji i czego mówią Włosi, mają w końcu jakiś własny pakiet modernizacyjny który chcą nam sprzedać?

vvv
wtorek, 18 grudnia 2018, 14:18

ale przecież Leonardo to "polska" firma :) bo ma KRS... :)

Bardzo Jasnowłosa
wtorek, 18 grudnia 2018, 12:47

Na pierwszy rzut oka wypowiedź offset managera dziś brzmi absurdalnie. Ale ciekawe, co tak naprawdę jest/będzie grane?

Anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 18 grudnia 2018, 10:22

...a spolonizowane Spike certyfikowali (strzelaniami) za czasu niejakiego Sikorskiego jako szefa MON. ale potem ten gentalman PO drugiej strony barykady przez 8 lat kadzi gawiedzi o pierwszej fazie rotacji...Patriot (te puste kontenery startowe puszczali w TV i po ulicach?) kryzys hm...ale nie w temacie pohukiwania u Sowy na wystawnych kolacjach

GRD
wtorek, 18 grudnia 2018, 09:59

Kiedy dożyjemy czasów, w których KAŻDY urzędnik będzie odpowiadał karnie i finansowo za podejmowane decyzje lub ich niepodejmowanie? Świat się zbroi, szykuje do wojny a u nas dalej popierdywanie w stołki i jakoś to będzie...

GUMIŚ
wtorek, 18 grudnia 2018, 09:57

Nasze Hitfisty są już stare i po wielu latach eksploatacji wymagają generalnego remontu przy okazji montażu wyrzutni Spike. Leonardo zamierza dokonać w nich wymiany napędu wieży oraz modyfikacji optoelektroniki co niestety generuje duże koszty. Nie wiem czy MON w końcu zdecyduje się na tę konieczną , ale kosztowną modernizację . Obecne wieloletnie jej opóźnienie jest wyłącznie winą polskich decydentów.

PRS
wtorek, 18 grudnia 2018, 04:32

@patton nie siej dezinformacji. 30 listopada 2012 roku została wyprodukowana trzysetna wieża w Łabędach. Umowę na licencyjną produkcję wież podpisano w 2006. Pierwotnie planowano dostarczyć 270 egzemplarzy, później zwiększono tę liczbę do ponad 300 sztuk. Ostatnie wieże wyprodukowano w 2013 roku - MON pod zarządem Panów Klicha i Siemoniaka nie zamawiał (nie zamówił) KTO w wersji BWP pomimo braku jednego batalionu w 12 Brygadzie. Oficjalnym powodem braku zamówień wież Hitfist-30P (ale nie KTO sic!) miała być produkcja wież bezzałogowych. Produkcję wież załogowych w Gliwicach rozpoczęto w styczniu 2007 r. W jednym poście podałeś dwie kłamliwe informacje. Na dzień 1 stycznia Otto Melara dostarczyła i zintegrowała z Rosomakami 43 sztuki wyprodukowane we Włoszech. Na MSPO w Kielcach w 2010 r. miała zostać podpisana umowa na produkcję w Polsce (w Łabędach) wież bezzałogowych z wyłącznością Polski na oferowanie jej na rynki ,,trzecie". Miała... Jak bezzałogowej nie było tak nadal nie ma. I nie ważne czy włoskiej, izraelskiej czy polskiej z HSW. Nie ma i nie było. Dopiero na początku lipca 2014 r. udało się podpisać z Włochami umowę, udało się podpisać WZM (obecnie Rosomak.S.A.). A WZM i Bumar to były odrębne zakłady. Umowa mówiła, że przez 20 lat Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich będą montować na Rosomakach wieżę bojową Hitfist 30P. WZM zyskały także prawo sprzedawania wieży za granicę. Dzięki tej umowie mogą oferować za granicę KTO w wersji BWP. Łyżka dziegciu, tfuu szufla dziegciu w tej beczce sztucznego miodu to to, że pomimo ,,produkcji" w Łabędach ,,obsługą, serwisem i naprawami wież Hitfist 30P przez dziesięć lat obowiązywania umowy zajmowała się wyłącznie firma włoska. Dopiero w ubiegłym roku, przy okazji renegocjacji wygasającego porozumienia w sprawie montażu i integracji wież z podwoziami, Ministerstwu Obrony Narodowej udało się przedłużyć ją o dwa lata. Co więcej, polskie firmy znacznie zyskały na wynegocjowanych wówczas zmianach. W ramach realizacji przez Oto Melarę zobowiązań offsetowych (300 mil jurków) otrzymały na 30 lat prawo do serwisowania, remontów i napraw wież do poziomu średniozaawansowanego. (...) Oto Melara nieodpłatnie przekaże na rzecz WZM SA licencję dotyczącą technologii montażu i integracji wieży oraz produkcji wybranych elementów i podzespołów, obsługi, napraw i remontów. Licencja obejmuje okres 20 lat z możliwością jej przedłużenia na dalsze 10 lat od daty zawarcia umowy" źródło PZ. Ciekawostką jest, że umowę do podpisania WZM przekazały do Ministerstwa Gospodarki w październiku 2013 r. Miała być podpisana w ciągu kilku tygodni, ale pewien amerykański lobbysta przypilnował by ... włosi ciągnęli kasę za serwisowanie i diagnostykę jeszcze przez ponad 9 miesięcy. Drugą ciekawostką jest, że umowa na produkcję (licencyjną) Rosomaka w Siemianowicach upłynie w lipcu 2023 r. Została zawarta bo MON zamierzał ,,doprodukować" jeszcze ponad 300 sztuk dla WP a WZM łudziły się, że rząd PO zawrze jakąś umowę na sprzedaż wozów za granicę. Ani PO nie zamówiło ich dla naszego wojska ani nie udało zawrzeć jakiegoś konkretnego kontraktu (dil z Arabami był via Patria i my byliśmy tylko podwykonawcami). Ogólnie Rosomak to bardzo słaby wóz na którym puknęli nas Finowie, Włosi i Amerykanie a na RPG-NET zyskali także Izraelczycy.

Gliwiczanin
wtorek, 18 grudnia 2018, 02:08

Olać Leonardo i wieżę Hitfirst-30. Niech lepiej MON kupi ZSSW 30 opracowywaną wspólnie przez Hutę Stalowa Wola oraz firmę WB Electronics. Po co mamy płacić firmą zagranicznym za coś co sami możemy zrobić i to o wiele lepiej.

Harry 2
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 23:56

Lada miesiąc pojawi się ZSSW 30, bardzo zaawansowana wieża z pociskami p/panc. "Italiani", wam już dziękujemy!

AndyP
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 22:47

Włosi nie dali rady, więc... spolonizują projekt...

patton
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 22:21

Aleandro Raso jest tak samo zorientowany w sprawie Hitfista w Polsce jak nowi prezesi z PiS-u w naszej zbrojeniówce. Ostatnia seria Hitfistów (chyba ok. 50 szt.) została wyprodukowana w Łabędach w latach 2005-2007. Gdyby nasi politycy-decydenci potrafili/chcieli zdecydować 10 lat temu o integracji ze Spikiem, dawno Rośki śmigałyby z rakietami.

andy
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 20:55

to jakaś farsa ... sprawa która powinna być załatwiona na starcie negocjacji o zakupie ... po 15 latach dobrze rokuje - ktoś w koncu odpowiada za ten zakup ...dlaczego nikt za to nie odpowiada

Jasiu
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 20:51

Tylko za ile ? Opinie na forach mówią wprost, że Leonardo chciało nas złupić za licencję wieży tj. za możliwość jej modernizacji, choć Polacy sami opracowali zintegrowaną wieże Hitfist-30 ze Spike. Teraz jak jest bliżej ZSSW 30 to im rura mięknie. Albo i nie. Chciwy dwa razy traci.

Autor komentarza
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 20:10

mam pytanie, w swietle świeckiej tradycji lwp/wp nadawania każdemu zakupowi nowej polskiej nazwy: dlaczego ten fistświst nie ma jeszcze jakiejś polskiej i co najważniejsze wymawialnej nazwy? nawet F16 dostało swoją nazwę której mało kto używa a jeżeli już to przekręconej do wersji jaszcząp :) A tutaj nic. Brak kreatywności? pomroczność jasna czy inne zaćmienie? czy może jakaś tajna umowa międzynarodowa zabrania?

Zetor
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 20:00

Komuś grunt pali się pod nogami, bo nadchodzi ZSSW-30.

Rzyt
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 19:47

15 lat wieża automatyczna no no ładne rekordy bijemy...krab,hitfist, Gawron... To czas obstawiać kiedy mityczny Tytan się pojawi...

łuki
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 19:30

Czy to jakieś nowości ? była już chyba ta rozmowa kilka mc temu. Czy to jest materiał sponsorowany, lobbing ?

Hunter
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 19:19

po co nam teraz hitfist jak mam swoje zssw30...wcześniej trzeba było się ogarnąć

KrzysiekS
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 19:19

Czas coś z tym zrobić. Fakt Leonardo wykorzystała głupotę, ale obronność Polski jest ważniejsza.

ad
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 19:11

proces ten zaczął się w 2003 roku...obecnie mamy 2018 i Spikeów nadal nie ma na Rośkach...bez komentarza...

Lewy
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 18:58

Wypadła dobrze????? Po 15 latach?????? Co za bezczelność

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama