Tegoroczny budżet MON będzie zwiększony? Ustawa o Agencji Uzbrojenia jeszcze w 2018 r.

11 września 2018, 16:56
Krzesiny09
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej spodziewa się dodatkowych środków budżetowych w tym roku. To dlatego, że produkt krajowy brutto, z którymi powiązany jest poziom wydatków obronnych, rośnie ponoć szybciej niż spodziewał się rząd. Ponadto, jeszcze w tym roku opublikowany ma zostać projekt ustawy w sprawie utworzenia Agencji Uzbrojenia.

Tak wynika z wypowiedzi wiceszefa MON Sebastiana Chwałka, który w resorcie odpowiada za modernizację techniczną wojska. O budżecie obronnym i Agencji Uzbrojenia mówił on w ubiegłym tygodniu na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, na spotkaniu przedstawicieli MON, MSZ i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z przemysłem obronnym.

Chwałek przypomniał m.in., że w tym roku na programy modernizacyjne w ramach centralnych planów rzeczowych zaplanowano 11,07 mld zł. Minister powiedział, że ponad 80 proc. z tych środków zostało już "zaabsorbowanych" i cały budżet obronny, zaplanowany zgodnie z ustawą w wysokości 2 proc. PKB przewidywanego na dany rok, zostanie wydany.

A w związku z tym, że prawdopodobny wzrost gospodarczy planowany na ten rok był niższy od rzeczywistego, otrzymamy dodatkowe środki, które również zostaną przeznaczone na modernizację polskich sił zbrojnych.

wiceszef MON Sebastian Chwałek

W rozmowie z Defence24.pl wiceminister dodał, że możliwa jest nowelizacja ustawy budżetowej na ten, mijający już rok. Wówczas budżet MON mógłby zostać zwiększony.

Projekt ws. Agencji Uzbrojenia gotowy do końca roku

W wypowiedzi Chwałka pojawił się też temat Agencji Uzbrojenia. Jej powołanie szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział wiosną. Wtedy też powołany został pełnomocnik ministra ds. utworzenia tej instytucji.

W Kielcach wiceminister powiedział, że "w najbliższym czasie oczywiście stosowny projekt zostanie przesłany, przedstawiony do konsultacji". Dopytywany o konkretniejszą datę Chwałek dodał: "jakby to powiedzieć: na pewno to będzie w tym roku".

Skierowanie projektu do konsultacji oznacza zakończenie prac legislacyjnych w ministerstwie i początek tzw. uzgodnień międzyresortowych. Procedury w dalszej kolejności przewidują przyjęcie projektu przez rząd i skierowanie go do Sejmu. Dopiero później następuje uchwalenie ustawy i jej wejście w życie.

Chałek tłumaczył, że nie chce podawać zbyt wielu szczegółów, ponieważ w stosownym czasie poinformuje o nich najpewniej szef MON Mariusz Błaszczak. Wiceminister wymienił natomiast podmioty zaangażowane w proces pozyskiwania uzbrojenia i sprzętu wojskowego, których zadania "Agencja w dużej mierze ma skompensować w jednym miejscu". Były to: Departament Polityki Zbrojeniowej, Inspektorat Uzbrojenia, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz gestorzy.

W dyskusji padło też pytanie, czy w internecie powstanie jedna witryna, dzięki której będzie można się dowiedzieć, co zamierzają pozyskać wszystkie jednostki wojskowe. Chwałek odpowiedział, że nadszedł "moment, żeby coś takiego w jednym miejscu mogło być stworzone i było po prostu przejrzyste".

Pracujemy w tej chwili nad pewnym modelem przeformowania też pozyskiwania w ramach Inspektoratu Wsparcia SZ m.in. sprzętu i wszelkich innych towarów. Zamierzamy stworzyć pewne narzędzie informatyczne, które powinno pomóc w przejrzystym dostępie do informacji o tym, czego potrzebuje wojsko i cały MON – powiedział wiceszef resortu obrony.

Reklama
Tweets Defence24