Sebastian Chwałek powołany na stanowisko wiceministra obrony

27 stycznia 2020, 11:01
MON Chwałek
Fot. MON.

Szef MON Mariusz Błaszczak wręczył Sebastianowi Chwałkowi nominację na stanowisko sekretarza stanu w resorcie obrony.

Jak podaje MON, Sebastian Chwałek został powołany na stanowisko wiceministra obrony przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, z dniem 27 stycznia. Dzień wcześniej, 26 stycznia Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej zdecydowała o odwołaniu Chwałka ze stanowiska wiceprezesa zarządu PGZ, które pełnił od 1 października 2018 roku.

Sebastian Chwałek zastąpi na stanowisku wiceszefa MON Marka Łapińskiego (mianowanego na Szefa Służby Wywiadu Wojskowego) i będzie odpowiadał między innymi za kwestie związane z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP. Sebastian Chwałek był już wiceministrem w MON, odpowiedzialnym właśnie za modernizację techniczną, a także za nadzór nad przemysłem obronnym, od stycznia do końca września 2018 roku.

Sebastian Chwałek jest bliskim współpracownikiem obecnego szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Po wyborach parlamentarnych w 2015 r., Chwałek w listopadzie tego roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierowanym wówczas przez Mariusza Błaszczaka. 10 maja 2017 roku objął funkcję sekretarza stanu w MSWiA oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Repatriacji. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmował się sprawami administracji publicznej, w tym nadzorował wojewodów i współpracował z samorządami. Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował też resortową służbę zdrowia i pracę departamentu obywatelstwa i repatriacji.

Sebastian Chwałek urodził się 2 maja 1977 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2013 r. otworzył przewód doktorski na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
Weteran
wtorek, 24 marca 2020, 21:16

Dlaczego nie wykorzystuje sie w armi doswidczonych generalow jako doradcow takich jak gen Bieniek itp wykozystujac ich duza wiedzę wojskową

Historia
środa, 29 stycznia 2020, 15:45

Nikt z polityków nie chce się otaczać ludźmi mądrzejszymi od siebie samego, więc po penis drążyć ten temat

kursant kursantów
środa, 29 stycznia 2020, 14:46

Aktualnie Boeing potwierdza co można w przemyśle lotniczym, gdzie nie ma poboczy, nie tylko głęboka woda a dosłownie głębokie powietrze. Zarządzali na maksymalizację zysków, angażowali pseudokompetentnych po MBA-ach i innych teologów czarnoświątkowych. doczekali się - naród za to zapłaci, najpierw podatkami

Marek1
wtorek, 28 stycznia 2020, 18:01

"Odpowiadał także za kwestie prawne i legislacyjne oraz problematykę dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych. Nadzorował też resortową służbę zdrowia i pracę departamentu obywatelstwa i repatriacji" ... no to mamy kolejnego "resortowego fachowca"z MSWiA. Nada się jak najbardziej do MON, bo przecież i wojsko i policja w mundurach chodzi. Jeszcze kogoś dziwią coroczne kilkuset mln "zapomogi" z budżetu MON dla MSWiA ?? Jako prawnik z humanistycznym wykształceniem będzie p. Seba odpowiadał za ... (i tu uwaga!!)MODERNIZACJĘ TECHNICZNĄ WP ! Takie cuda tylko u nas ....

Analityk inż. MAZUR
środa, 29 stycznia 2020, 10:53

Niech pan nie będzie taki ostry, wobec Vice Ministra, ja już nie takie rzeczy widziałem, byłem analitykiem w PZL - Kierownikiem Wydziłu Wysokich Technologii, a to ciężka dziedzina, tyle lat nauki, Fizyka, Matematyka, Chemia, Przepływy gazowe, Termodynamika, Konstrukcja wyskoich temperatur 1800 stopni, Materiałówka. No nie byłem w PZPR, ale jak jednego takiego z PZPR dali na moje miejsce to 5 Radzieckich samolotów rozbiło się, to rosjanie chcieli go zgilotynować, więc wruciłem na Kierownika. Ale jakie warunki mieli partyjni, po podstawówce kurs trzymiesięczny na magistra i juz dyplomowany magister, przewód doktorski to 3 miesiące i już doktor docent habilitowany, a za trzy miesiące Profesor Nadzwyczajny. Oni dużo szybcziej uczyli się ode mnie, aż im zazdrościłem intelektu, i zastawali dyrektorami Grup Zbrojeniowych. Zawsze na wydziale produkcji Proc Lotniczych z gumką lotniczą i tak do dziś?

piotr
wtorek, 28 stycznia 2020, 13:39

Pełnomocnik do spraw Repatriacji, sekretarz stanu w MSWiA, również zajmował się kwestiami prawnymi i legislacyjnymi oraz problematyką dotyczącą wyznań religijnych i mniejszości narodowych, bez urazy ale nie można mieć specjalizacji do wszystkiego

Kormoran
środa, 29 stycznia 2020, 10:42

Można, to tzw: Kempizm. Czyli "specjalista od wszystkiego".

Czech
wtorek, 28 stycznia 2020, 11:07

Dawać z powrotem siemoniaka. Niech dokończyć rozkład armii...

czwartek, 6 lutego 2020, 19:47

Gdy partie funkcjonują na zasadzie mafii gangsterskiej , każda nominacja wiąże się z wyborem. Tu nie liczy się fachowość, bo będzie miał ludzi od roboty, czyli zaplecze i otocze

Analityk inż. MAZUR
wtorek, 28 stycznia 2020, 10:34

Co wy tacy nawiedzeni, panowie czas na zmiany, Sebastian Chwałek to jak widać bardzo poważny gość, na zjęciu z Ministrem Błaszczakiem tak wyszedł jak gdyby On dawał Ministrowi Błaszczakowi nominację. No ile przed lustrem trzeba ćwiczyć by do takiej wprawy dojść? Ogólnie co tacy netwowi wszyscy, nominacje i odprawy to rzecz naturalna i zgodna z polskim prawem tak jak odprawy za ciężką i mozolną pracę w PGZ. Szkoda wam i nie znacie się tak jak pan Chwałek, zazdrościcie mu, i tyle. To mówiłem ja MAZUR trener I klasy.

Mieszkaniec
wtorek, 28 stycznia 2020, 01:13

Oblecial wszystko sory taki mamy klimat

Kojot
wtorek, 28 stycznia 2020, 00:08

On otwierał przewód doktorski a ja walczyłem w Afganistanie.... On jest ministrem ja nadal oficerem......

Imperial Palace
wtorek, 28 stycznia 2020, 12:23

I widzisz jak dobrze na tym wyszedłeś... on został ministrem a ty możesz nadal patrzeć w lustro i obrzydzenie cię nie bierze. ;)

rozpłaszczony
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 22:11

No to teraz modernizacja ruszy pełną parą !!!

Rosomak
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 18:56

Panie Ministrze, czy nie dałoby się pozyskać od Afganistanu wycofywanych Mi-17. Im będą już nie potrzebne a dla nas byłyby jak znalazł?

andys
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 16:02

Czy informacja o wręczeniu nominacji jest tak ważna, aby zamieszczać ja na tym portalu? Przypominam , że o awansie p. Chwałka pisano już w Defence24 - 10 grudnia 22019r, artykuł "Sebastian Chwałek wiceministrem obrony. Powrót z PGZ do MON 10 grudnia 2019, 21:52" Dużo uroczystości w tym MON-ie, przecinanie wstęg, awanse i nominacje , podróze , konferencje...

Niutek
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 15:05

Mam pytanie, czy poprzednim razem, i teraz, pan Chwałek otrzymał odprawę i w jakiej wysokości w PGZ ? Drugie pytanie, jakie to wyjątkowe kwalifikacje i kompetencje w zakresie spraw, którymi będzie się zajmował w MON , posiada prawnik- Pan Chwałek?

Modrak
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 19:06

MSWiA , PGZ , .... kontakt z mundurowymi i współpraca z armią na poziomie ogólnie dostaw ... to i tak duży sukces .

Willgraf
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 14:06

B I Z A N C J U M !

Tweets Defence24